zamknij

Wiadomości

Przedszkola ostrzegają przed Huggy Wuggy. Dzieci rysują „potworka” z horroru

2022-05-23, Autor: bf

Przedszkola w całej Polsce alarmują – dzieciaki interesują się i bawią maskotkami Huggy Wuggy. Podobne ostrzeżenie opublikowała placówka z Popielowa, która wskazuje, że dzieci rysowały tego „potworka” z horroru na zajęciach.

Reklama

Huggy Wuggy to „potworek” budzący niejednoznaczne skojarzenia. Z jednej strony szeroko się uśmiecha, z drugiej w uśmiechu błyszczy się wiele ostrych zębów. Jak się okazuje, jest to postać z gry survival horror dla dorosłych „Poppy Playtime”. Bohater tej gry musi poradzić sobie w zamkniętej fabryce zabawek, gdzie urzędują nawiedzone zabawki typu właśnie Huggy Wuggy. Zadaniem tej postaci jest „przytulenie” bohatera aż do utraty tchu lub pożarcie go.

Problem z Huggy Wuggy opisuje również portal 4funkids.pl.

Dyrektorzy szkół w Europie alarmują rodziców, by byli czujni. Dzieci ,,bawią się w Huggy Wuggy — gonią się, a potem przytulają i szeptają do ucha okropne rzeczy związane ze śmiercią – czytamy.

Powołuje się też na wpis Davida Hegarty’ego, dyrektora jednej z brytyjskich szkół:

Dotarły do mnie informacje, że nasze dzieci oglądają w internecie materiały z postacią Huggy Wuggy… Można go bez problemu znaleźć na kanałach na YouTubie i jest to maskotka z ostrymi jak brzytwy zębami, która śpiewa niepokojące piosenki o przytulaniu i zabijaniu. Na jednym z wideo, maskotka poleca oglądającemu, by wziął swój ostatni oddech. To bardzo zwodnicza postać, jako że przytulanie powinno być kojarzone z czymś miłym.

Apel do rodziców wystosowała też dyrekcja Przedszkola nr 26 w Rybniku – Popielowie:

Drodzy Rodzice! Chcemy podzielić się z Wami informacją, która nas zaniepokoiła. Chodzi o grę Poppy Playtime oraz postać Huggy Wuggy. Ponieważ o grze dowiedziałyśmy się od dzieci, a ich przekaz nas zaniepokoił, postanowiłyśmy zorientować się w temacie. Okazało się, że jest to gra 16+ określana jako survival horror, a filmiki prezentujące grę tylko to potwierdzają. Zapewne gra jest łatwo dostępna dla dzieci, jeśli sporo przedszkolaków nam o niej mówiło, a postać Huggy Wuggy pojawiała się w rysunkach. W ofercie internetowej znalazłyśmy również maskotki, koszulki i bluzy dla dzieci z postacią Huggy Wuggy, co może sugerować, że temat jest bezpieczny …. bądźmy czujni!

Co do ostatniego zdania – faktycznie. Natknęliśmy się w sieci na oferty sprzedaży związane z Huggy Wuggy, taki jak ten poniżej. Podobnych ogłoszeń sprzedaży akcesoriów z gry jest z resztą znacznie więcej.

Co mamy robić jako rodzice? Portal 4funkids.pl radzi, byśmy się upewnili, czy dziecko rozumie, że „potworek” jest postacią z gry, która nie jest odpowiednia dla najmłodszych i nie należy go naśladować.

Wytłumaczcie, że to tak zwany czarny charakter i porównajcie go do innych czarnych charakterów, najlepiej takich, jakich kojarzy Wasz maluch — może to być burmistrz Humdinger z Psiego Patrolu czy Pythor lub Garmadon z Ninjago. Sprawy na pewno nie ułatwia fakt, że na fali zainteresowania wśród dzieci, powstało już wiele filmików, w których Huggy Wuggy jest zwyklym pluszakiem, który przeżywa różne przygody i zawiera przyjaźnie. Nigdy jednak nie mamy pewności, czy w pewnym momencie dziecko nie trafi na jeden z bardziej nieprzyjemnych materiałów – czytamy.

Czy Wasze dzieci mówiły Wam o Huggy Wuggy? Jak zareagowaliście?

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~dontmove 2022-05-23
  12:01:34

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Dador 2022-05-23
  12:57:14

  44 40

  Jako ojciec dzieci w wieku małoletnim przeżyłem już Slendermana, Momo, niebieskiego wieloryba, Squid Game a teraz kolejna afera z niczego, czyli Huggy Wuggy. Era dobrobytu sprawia, że skupiamy się na takich pierdołach, jak to. Kiedyś o kobietach mówiono, że z niczego potrafią zrobić awanturę i surówkę. Obecnie, awanturę i gównoburzę dotyczącą ich bombelków, bo surówkę już mało która potrafi. Ja nie mam z tym problemu, że mi córa śpiewa po domu Huggy Wuggy. Piosenka wpada w ucho, łatwo się przyswaja. Za chwilę wejdzie coś nowego i po HW zostanie mgliste wspomnienie. A propos, ile dzieci w Rybniku zginęło od zabawy w Squid Game? Bo pamiętam, że też afera na 102 była, wiadomości od dyrekcji szkoły, artykuł tutaj na portalu. No ile?

 • ~Morin 2022-05-23
  13:14:54

  37 3

  W sumie trochę ironia, że w tym artykule wyświetlają się reklamy z zabawką Huggy Wuggy do kupienia na allegro.

 • ~Onyx01 2022-05-23
  13:36:30

  30 14

  To tylko gra. Za moich czasów grało się w Duke Nukem, Quake, Doom, Mortal Combat, Unreal Tournament, Carmageddon, GTA. Jakoś nikt z powodu gier nikogo nie skrzywdził. Nawet nie wyzwalały krzty agresji między rówieśnikami a tu afera o maskotkę

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  13:39:53

  33 8

  @ ~Morin - reklamy, które się Tobie wyświetlają, są skierowane tylko do Ciebie - bo ja np. takiej reklamy nie widzę. Wystarczy, ze raz gdzieś wyszukałeś coś w Google, to potem AdWords będzie wyświetlało Ci reklamy podobnych rzeczy...

  @ Dador: w ostrzeganiu przed taką zabawką przyświeca jedno: widziałeś jak wyglądają filmiki z tej gry? Żebyś potem nie narzekał, że dziecko Ci się tego boi bo zabawka w grze zachęca do zabijania. Wytłumacz potem dziecku, które od zabawki z ekranu usłyszy "Przytulę cię tak, że wydasz ostatni oddech". Są dzieci, które się boją i są takie, na których to wrażenia nie zrobi. No i creme de la creme czyli jak to w życiu bywa, starszaki straszą w ten sposób nieświadome młodsze dzieci.

  To, że Ty nie masz problemu nie oznacza, ze on nie istnieje.

 • ~Dador 2022-05-23
  14:03:02

  37 0

  ~Kurt_Wallander
  Zatem odpowiedz sobie na pytanie. Co za rodzice pozwalają na taką grę dzieciom, które nie osiągnęły 6 roku życia? Czy to nie proszenie się samemu o problemy, kiedy dziecko pozostawia się samopas ze smartfonem? A potem żale w internetach, że dziecko się boi i uważajcie rodzice, bo Huggy straszy. Wystarczy świadomie wychowywać i brać odpowiedzialność za własne dziecko. Mam pełną kontrolę nad tym, co ogląda i w co gra moje potomstwo. Każdy rodzic może to zrobić. To nic skomplikowanego. Niestety dla większości obecnie dziecko+telefon=święty spokój. A potem jest, co jest. I skoro taka głupota, jak HW jest problemem, to co będzie dalej? Strach się bać.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  14:17:46

  18 6

  W całej tej panice chodzi raczej o to, żeby dzieci na sobie nie odgrywały niebezpiecznych zachowań i zabawa nie przerodziła się w głupią i groźną dla innych zabawą. Po prostu, żeby odtwarzanie poniekąd brutalnych scenek z gry nie stało się czymś normalnym, żeby z pozoru nic nie znaczące "przytulanie" z całych sił, wywołujące ból i lęk nie narobiło komuś krzywdy. To, że ja czy Ty grając kiedyś w CS, Quake czy innego tego typu gry nie przenosiliśmy "do świata żywych" nie oznacza, ze dzieci tego nie robią. Ja jeszcze mam nad tym kontrolę ale już teraz widać, że dzisiejsze dzieci szybko przenoszą wirtualna rzeczywistość do życia i tak kompletnie bezrefleksyjnie. Aha, no i wpływ mediów audiowizualnych na psychikę konsumentów tych treści u dzieci jest naukowo potwierdzony - jedni są bardziej wrażliwsi od drugich. Owszem - przypisywanie pluszakowi morderczych skilli to trochę naciągane ale tylko pod warunkiem, że dziecko nie zna tła postaci gry, stworzonej przez dorosłych.

  Niestety, rodzice dzisiaj nie mają łatwo i faktycznie to my musimy kontrolować i filtrować to, co oglądają nasze dzieci.

 • ~Kurt_Wallander 2022-05-23
  14:22:43

  17 5

  @ ~Dador - aha, gwarantuję Ci, ze nie ma 100% kontroli nad tym, co oglądają dzieci, one zawsze znajdą sposób na obejście czegoś albo koledzy i koleżanki pomogą ;) Sam jako spec od IT próbuję takie rzeczy wycinać zawczasu ale to jest jak walka z Hydrą: jedną głowę odetniesz a dwie wyrośną ;) A i można się w tym "odcinaniu" zapędzić da daleko i wyciąć sobie wszystko ;)

  Z całą resztą w Twoich poprzednich wpisach mniej lub bardziej się zgadzam.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-05-23
  14:46:33

  18 5

  @Dador kilka lat temu razem z moją mamą policzyłam, że tylko w mojej małej miejscowości w latach 80-90 zginęło 6 dzieci z powodu niedopilnowania przez rodziców. Za czasów dzieciństwa mojej mamy było takich przypadków znacznie więcej. A jak moja babcia była dzieckiem to po każdych feriariach do szkoły nie wracalo 2-3 dzieci. Jedne umierały z powodu chorob a inne topiły się w stawach, zostały zabite przez zwierzeta w gospodarstwie czy zginęły w czasie zabawy.
  Więc to nie jest tak, że nic się nie stanie, bo może się stać dużo.
  Obecnie żyjemy w czasach gdy zycie dziecka jest cenniejsze. Rodzice nie zostawiają dzieci cały dzień samopas. Jesteśmy bardziej świadomi i odpowiedzialni. A przynajmniej tacy powinniśmy być. Ja uważam za takie zabawy nie są fajnie. Ani nie bawia ani nie uczą. Mogą jedynie przynieść szkodę.

 • ~majster86 2022-05-23
  16:50:11

  12 10

  Wszystko zależy jak traktować tą zabawkę, jeżeli tylko jako maskotkę jest ok, dlatego warto dziecku wytłumaczyć że to tylko zabawka i ma nie naśladować duszenia itp. Inna sprawa za naszych czasów też była zabawa raz dwa trzy baba jaga patrzy, o misiu co jak się obudzi to nas zje, była buka w muminkach czy, garamel w smerfach, a już o wilku co zjadł bacie czerwonego kapturka nie wspominając i były jakieś tragedie z tego powodu?

 • ~artefaks 2022-05-23
  18:36:27

  6 15

  Całkiem fajny jest ten potworek. Gorsze są beboki . A naprawdę straszny jest yaryca

 • ~pawlmesten 2022-05-23
  22:14:49

  12 2

  Wygląda trochę jak moja sąsiadka gdy przesadzi ze szminką.

 • ~Franz Kawka 2022-05-23
  22:19:48

  8 12

  jest tez wersja dla pisiora .. . Huggy Wuggy w kolorze tęczy.

 • ~reformatorski 2022-05-23
  22:33:54

  12 1

  No ale małe dziecko samo sobie nie kupi takiej maszkary więc dlaczego dorośli to robią i dlaczego trzeba edukować dorosłych?

 • ~Franek 7 2022-05-24
  07:00:25

  11 14

  Ja bym wolał żeby przed księżmi pedofilami ostrzegali. A jakoś nie słyszałem…

 • ~spirit-of-the-town 2022-05-24
  08:12:52

  16 0

  A nie jest po części tak, że im człowiek ma mniej zainteresowań tym jest podatniejszy na różne takie tematy? Bo ciągłe siedzenie w smartfonie to nie hobby, to obsesja. W moich czasach każdy czymś się interesował, coś zbierał, z kimś spotykał, rozmawiał, nie na fb tylko normalnie. Przypuszczam że wtedy na takiego stworka każdy tylko by spojrzał, uśmiechnął się i poszedł dalej do swych obowiązków lub zainteresowań.

 • ~takiuj 2022-05-24
  08:26:48

  9 4

  Jak bardzo rodzice tych dzieci muszą mieć nawalone w głowie by kupić dziecku taką maskotkę? No jak?

 • ~ 2022-05-24
  08:56:07

  10 8

  Dobra nie zesrajcie się to tylko maskotka z gry XD

 • ~deuter 2022-05-24
  23:28:39

  2 3

  Piękny jest dzieci go uwielbiają :) Bardziej obawiam się tych batmanów w czarnych kieckach.....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2351