zamknij

Ekologia

Przed nami sezon grzewczy. Gdzie monitorować jakość powietrza?

2015-09-21, Autor: 
Lato jest już tylko wspomnieniem. Przed nami jesień i zima, a co za tym idzie – sezon grzewczy. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach od wielu lat w bardzo szeroki sposób informuje społeczeństwo o bieżącej jakości powietrza jak również o prognozowanej jakości powietrza na kolejną dobę.

Reklama

Na bieżąco, na stronie internetowej www.katowice.wios.gov.pl, podawane są informacje dotyczące jakości powietrza na terenie całego województwa śląskiego. Dane bieżące pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza (największa ilość w kraju). Na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach zamieszczane są również dane z prowadzonych pomiarów manualnych i pasywnych, które ukazują się z przesunięciem czasowym wynikającym z wykonywania analiz laboratoryjnych.

Wszystkie wyniki pomiarów znajdują się w zakładce „Śląski Monitoring Powietrza". 

Poza bieżącymi wynikami badań jakości powietrza na stronie internetowej Inspektoratu znajduje się zakładka System Prognoz Jakości Powietrza, w którym we współpracy z IMGW PIB Oddział w Krakowie Zakład w Katowicach podajemy informację o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę (tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń).

Każdego dnia roboczego WIOŚ w Katowicach wysyła do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego informację (brak przekroczeń) lub powiadomienie (przekroczenia norm) o jakości powietrza. Odbywa się to na podstawie „Procedury powiadamiania o jakości powietrza”, która jest elementem „Planu zarządzania kryzysowego województwa śląskiego”.

Bieżące dokumenty dotyczące informacji oraz powiadomień o przekroczeniu poziomów dopuszczalnych w zakresie jakości powietrza oraz powiadomienia o zagrożeniach związanych ze stanami alarmowymi są dostępne na głównej stronie internetowej WIOŚ w Katowicach, a także m.in. na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – w ostrzeżeniach i komunikatach Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

WIOŚ w Katowicach dane dotyczące jakości powietrza prezentuje także na tablicy świetlnej znajdującej się w centrum Katowic, na budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (zbieg ulic Plebiscytowa i Jagiellońska).

Na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach znajduje się link do strony internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (zakładka: „Portal GIOŚ o jakości powietrza”), na której znajdują się informacje dotyczące jakości powietrza w całej Polsce.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~adoloran 2015-09-21
    20:58:05

    11 0

    Pocieszmy się że już za 9 miesięcy będziemy się znowu cieszyć czystym powietrzem.

  • ~marodeathowiec 2015-09-24
    18:11:04

    1 0

    Chciałem się dowiedzieć gdzie można zgłosić fakt iż sąsiad notorycznie spala śmieci itp. straz miejska juz nie odpowiada na wezwania, policja tak samo

  • ~waldus 2015-09-25
    21:14:39

    3 0

    tym co sie ludza ze w rybniku bedzie mniej smierdziec polecam artykul ponizej oraz wykres na samym dole. rybnik, 6 najbardziej zasyfione miasto w europie. uwaga dane pochodza z 2012r. ile to sie chalup od tego czasu pobudowalo ? hehehe

    http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ochrona-srodowiska-w-krakowie-dalej-bedzie,195,0,1913027.html

    dla tych ktorrzy chca oddychac czystym powietrzem polecam przeprowadzke, najlepiej za granice.

  • ~Arteks 2015-09-25
    21:58:53

    2 1

    @waldus - to nie chodzi o najbardziej zasyfione miasta w Europie ale te które mają najwięcej dni z przekroczynym pyłem zawieszonym... W Europie jest multum bardziej szkodliwych miejsc do mieszkania związanych z radioaktywnością, aktywnością wulkanów, zakładami chemicznymi, odpadami chemicznymi itd. Jest wiele miejsc w których żadnych pomiarów się nie prowadzi i dlatego nie ma ich na liście. Na liście nie ma też miast w których jest smog powodowany ruchem samochodowym, a to prawie każde włoskie czy brytyjskie miasto ze względu na tamtejsze specyficzne mgły czy położenie miast w dolinach... Jestem wielkim zwolennikiem zakazu palenia mułem, karania tych którzy palą śmieci, rozbudową ciepłociągów, zmianą ustaw ale też nie przesadzałbym bo powietrze to nie wszystko. Można oddychać super dobrym powietrzem w jakimś prowincjonalnym i czystym stanie USA, wpychać chemiczną żywność i szybciej dostać raka niż żyjąc na Śląsku...

  • ~rys51 2015-09-26
    12:10:40

    1 3

    Mam smutną wiadomość dla wszystkich mieszkańców naszej okolicy: będzie jeszcze gorzej z niską emisją gdyż JSW już zabrała węgiel wszystkim a Kompania Węglowa zabrała węgiel na razie emerytom i chyba myśli o wszystkich pracownikach.Już widać samochody z mułem w dzielnicach domków jednorodzinnych.I po co te wszystkie pomiary ???

  • ~lukrecja50 2015-09-26
    23:12:07

    6 1

    Z własnej autopsji - 40,50 lat temu ludzie w Rybniku palili węglem, zakładów produkcyjnych z dymiącymi kominami było dużo i jakoś nikt nie narzekał że jest niska emisja, że ludzie chorują z powodu zanieczyszczenia powietrza. Wtedy na wysypiska wywożono zazwyczaj popiół z pieca , nie było plastykowych butelek i tyle dziadostwa co dziś. Ludzie palili w piecach często przez cały rok bo w domach w kuchni do gotowania służyły piece węglowe. Ludzie byli też bardziej odporni na rożne choroby.Jedzenie kupowane dziś w plastykach, kartonach, dodatkowo wyprodukowane z udziałem wszystkich ulepszaczy i jakiś tam E ileś zdrowiu nie służy. dziś dziecko się rodzi i już jest na coś uczulone, idzie do szkoły i okazuje się,że dysleksja, dysgrafia lub adhd. Gdy ja chodziłam do podstawówki to nikt w mojej klasie na coś takiego nie chorował. Zdrowsze i smaczniejsze było jako od kury która dziobała trawę na łące obok hałdy kopalnianej. Popatrzcie więc co nas bardziej zabija bo na pewno nie jest to powietrze . Najzwyczajniej komuś zależy żeby ludzie przeszli na ogrzewanie gazem lub prądem , wydali na to spore pieniądze , a za to co zostanie kupowali tanie nafaszerowane jedzenie konserwantami w biedronce. Proszę bardzo nich miasto założy sieć ciepłownicza na terenie całego Rybnika. Chętnie się podłączę i zapłacę tyle co na blokach.

  • ~lordofthedrinks 2015-09-27
    15:06:14

    0 0

    Znajomy płaci w bloku za około 60 m2 1800-2000 złotych rocznie. Nie wiem czy to taka korzystna cena.

  • ~tatapl3 2015-09-27
    18:37:19

    5 0

    1800-2000 zl za 60 metrow jak by mnie podlaczyli to za 140 metrow chetnie zaplace i 5000 tys zl i mam spokoj bez wegla chodzenia do piwnicy wybierania wynoszenia popiolu bez przebierania w stare ciuchy do piwnicy bez wymiany pieca bez drzewa co roku na podpalke bez zrzucania wegla do piwwnicy itd.Chcac sie podlaczyc to musze zaplacic 30000 tys za doprowadzrnie cieplociagu a nie stety nie stac mnie na to .

  • ~imrahil 2015-09-27
    18:55:23

    0 0

    ~tatapl3 na jakiej podstawie te wyliczenia kwoty do zapłacenia w Twoim domu? na podstawie powierzchni? zauważ, że w bloku pod sobą i nad sobą masz sąsiada (w większości przypadków), więc praktycznie zerowe straty. do tego często tylko jedna ściana zewnętrzna, maksymalnie dwie. tego się w taki sposób nie przelicza.

  • ~waldus 2015-09-27
    19:38:48

    0 0

    @Arteks - z tego co mi wiadomo to wegiel w jest bardzo malo radioaktywny ale jak spala sie tego tysiace czy miliony ton to co sie dzieje z tym radioaktywnym odpadem? jedzenie nafaszerowane chemia to juz mamy. po wstapieniu do eu ilosc chemii w jedzeni wzrosla kilkanasicie razy. ruch samochodowy, prosze bardzo wiekszosc diesli jezdzi z wycietymi dpfem. generalnie wszystko czego chcesz to masz ;-)
    syf w powietrzu bierze sie z biedy. i bedzie dalej smierdziec, minimum 15 lat. nie rozumiem tez dlaczeo na szczeblu lokalnym tego problemu nie probowano rozwiazac. elektrownia podobno chiala pusicic nitke cieplownicza na maisto ale misato nie mialo pieniedzy na sciec w miesicie i chialo zeby to sfinansowala elektrownia. i tak sprawa padla.
    jak komus syf w powietrzu przeszkadza to naprawde polecam zmiane miejsca zamieszkania, bo wiekszosc z nas zmiany jakosci w powietrzu w rybniku chyba nie dozyje.

  • ~Arteks 2015-09-27
    20:12:08

    1 0

    @waldus - zazwyczaj tam gdzie czyste powietrze czyli np. płn-wsch. Polska to kompletny brak przemysłu i kompletny brak pracy... w niektórych powiatach na Mazurach czy Podlasiu całe roczniki -40 wyjechały już za granicę i jakoś nie przeszkadza im to że w rodzinnych stronach mieli czyściutkie powietrze a w Londynie mają przez większą część roku smog. To samo z resztą z tymi którzy szukają szczęścia na Śląsku. Odnośnie ciepłociągu to w centrum miasta jest a i tak niektórzy właściciele kamienic nie chcą z niego korzystać. Większość ludzi nie widzi problemu w korzystaniu z gazu w autach - ale w przypadku ogrzewania domów "ich nie stać"... Ogrzewanie tanim opałem w większości przypadków nie bierze się z biedy ale z pazerności, przyzwyczajenia, ignorancji i talonów na opał jakie otrzymują z kopalń.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4875