zamknij

Wiadomości

Protest klimatyczny w Rybniku: jak czegoś nie zmienimy, to „zarżniemy” ten świat

2021-01-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

„Walczymy o klimat” - takie było hasło dzisiejszego protestu na rybnickim rynku. Kilku przedstawicieli Śląskiego Ruchu Klimatycznego i Forum Obywateli Rybnika postanowiło uświadomić ludziom, jak ważne jest dbanie o planetę, na której żyjemy. - Jak nie zaczniemy czegoś zmieniać, to „zarżniemy” ten świat – mówią wprost.

Reklama

Dzisiejszy protest nie miał polegać na ilości manifestujących osób, ale jakości w przesłaniu. To zresztą podkreśla Joanna Bulandra, reprezentująca Śląski Ruch Klimatyczny.

- Nie mamy na celu demonstrować ani apelować do nikogo. Chodzi o to, by poruszyć ludzi ze stref rządowych i nas – obywateli. Klimat i to, co się dzieje na ziemi, nie jest w centrum uwagi, a powinno tak być – zauważa.

Zdaniem rybniczanki, znajdujemy się w przededniu szóstego wielkiego wymierania.

- Oczywiście, ziemia przeżywała takie zmiany, ale nie postępowały one nigdy tak szybko i gwałtownie. Od czasu rewolucji przemysłowej następują w sposób bardzo szybki. Mamy ostatni moment, by się zająć problemami. Wszystko, co robimy, musimy robić w kontekście zmian, które dotykają życia na ziemi – dodaje Joanna Bulandra.

Jej zdaniem powinniśmy przede wszystkim zająć się ochroną przyrody.

- Naukowcy mówią, że do 2035 roku powinniśmy objąć ochroną 30 procent obszarów ziemskich i oceanów na ziemi. W tej chwili jest to 14,7 procent powierzchni i 3,6 procent oceanów, a miało być 20 procent na koniec 2020 roku. To grzechy całego świata. Powinniśmy powstrzymać też gospodarkę rabunkową ziemi, zużywać tyle zasobów, ile jest to konieczne. My ludzie powinniśmy zmienić troszeczkę nasze życie. To są niepopularne hasła, ale nie chcę, byśmy obudzili się ze strachem, że za późno na jakiekolwiek działania – wyjaśnia.

W protest włączył się też Grzegorz Głupczyk z FOR.

- Nie zgadzam się z zaśmiecaniem planety. W Rybniku główny problem to smog i zanieczyszczanie powietrza. Z tego jesteśmy znani. Mamy też problem z marnowaniem żywności i segregacją odpadów. To sprawia, że planeta jest w cały czas gorszym stanie. Przede wszystkim trzeba edukować młode pokolenie, wywierać wpływ na osoby decyzyjne, duże firmy i korporacje. Władze samorządowe mają trudny problem, trzeba podjąć niepolityczne decyzje. Z drugiej strony te decyzje uderzają niekiedy w mieszkańców. Trudno to wyważyć, ale powinniśmy jednak myśleć przede wszystkim o klimacie – zauważa.

Z kolei Mariusz Wiśniewski (FOR), mówi wprost.

- Jak nie zaczniemy czegoś zmieniać, to „zarżniemy” ten świat. Jestem ze Śląska i nie wiem jak to zabrzmi, ale powinniśmy coś robić z węglem i z tym, co przerabiamy. Mieszkam w dzielnicy Rybnika – Boguszowicach i kiedy zbliżam się do miejsca, to wjeżdżam w strefę mroku. Jak tego nie zmienimy, to się po prostu faktycznie pozabijamy – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 70

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2021-01-24
  18:58:21

  97 11

  Śmiech mnie ogarnia jak widzę te postulaty . Apeluję do czytelników Rybnik , com od jutra zróbmy chociaż 3 rzeczy : nie kupujmy wody w plastikowych butelkach , nośmy siatki wielorazowe na owoce do markietów i zwróćmy uwagę na to jak pali nam się w piecu . Jak to opanujemy , to pomyślimy o innych rzeczach . Bo na taki slogan :"Klimat- poradzymy " to szkoda farby.

 • ~ 2021-01-24
  19:28:20

  36 13

  w sumie niby żenada ale przynajmniej kulturalnie

 • ~Fenrir 2021-01-24
  19:48:04

  17 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2021-01-24
  20:07:58

  16 72

  @zak - dodam do twoich słusznych pomysłów: jak najmniej korzystać z aut. Jadąc autobusem czy pociągiem wspieramy polskich przewoźników i zmniejszamy zużycie paliw sprowadzanych z krajów arabskich czy Rosji. Jeżdżąc autem przyczyniamy się do wzrostu już i tak zanieczyszczonego powietrza. Nie musimy całkowicie rezygnować z aut. Możemy korzystać z nich rozsądniej.

 • ~VeB 2021-01-24
  20:31:50

  57 2

  Gdyby nie protestujący i dziennikarze to na rynku żywej duszy by nie było...

 • ~Teoretyk 2021-01-24
  20:46:08

  58 1

  @arteks autobusami? Przecież są limity i ograniczenia co do ilości pasażerów.

  Wracajac do tematu miasta i klimatu.
  W pierwszej kolejności powinniśmy wrócić do sadzenia naszych rodzimych gatunków drzew, a nie sprowadzać rośliny inwazyjne, analogiczna sytuacja to wasze nutrie w rzece. To jest gatunek inwazyjny, a rzesze ludzi chodzi jeszcze to dokarmiać, kiedyś to nutria była na futro, kiełbasy i w tym celu została do nas sprowadzona. Miasto to jeden wielki betonowy plac, wszystko jest wybrukowane, ile w Rybniku zostało "zielonych płuc"? Zrezygnować z konsumpcjonizmu przede wszystkim.

 • ~Arteks 2021-01-24
  20:56:26

  9 50

  @teoretyk - dużo zostało wybrukowanych miejsc - głównie z powodu aut które często zajmują więcej miejsca niż... obiekt z powodu którego auta parkują. Popieram z całej siły zazielenianie miasta - liściastymi rodzimymi gatunkami. Pięknie się prezentuje np. 3 Maja w Rybniku na odcinku gdzie jest zadrzewiona czyż nie? Super jakby niektóre parkingi zamieniono w skwery np. ten na Curie-Skłodowskiej który jest niepotrzebny - w okolicy są inne parkingi.
  Limit miejsc w autobusach czy pociągach to "polski wymysł". Nie ma go w innych krajach i słusznie bo ich eksperci epidemiologiczni wykazali w jakichś badaniach, że tylko 1% osób zarażonych covid zaraziło się w transporcie. Co nie dziwi bo tam trzeba jeździć w maseczkach.

 • ~czlowiek_w_masce 2021-01-24
  22:26:15

  20 21

  Zebrać po 1000 zł za brak masek i można przeznaczyć na ochronę klimatu. Więcej pożytku niż stanie z transparentami. Brawo młodzież!

 • ~Franek7 2021-01-25
  06:26:42

  8 23

  Wiara w to, że człowiek ma wpływ na klimat i może „sterować” jego zmianami to mniej więcej to samo co wiara w Boga. Boga nie ma a zmiany klimatu jeśli postępują to nie pierwszy raz w historii naszej planety bez wpływu człowieka.
  Swoją droga należy odnotować, że Policja nie reagowała ( i dobrze). Gdyby ci sami ludzie mieli na transparentach ***** *** to by się bez legitymowania i wywożenia na komendę nie obyło... Taka to u nas wolność.

 • ~spirit-of-the-town 2021-01-25
  08:37:05

  17 6

  Powinniśmy odróżniać zmiany klimatu od zanieczyszczeń klimatu. Zmiany były, są i będą - chociaż rzeczywiście mamy wpływ na tempo przemian (trudno nie oddziaływać na coś czego jest się częścią). Jeśli klimat byłby stały, dziś dalej mielibyśmy u nas epokę lodowcową. Co do zanieczyszczeń, jak ktoś słusznie zauważył, wystarczy przede wszystkim wyeliminować chociażby plastik - obecnie często opakowanie jest cięższe niż sam produkt. Zmniejszyć spalanie paliw kopalnych, ogólnie zmniejszyć, często bezsensowny konsumpcjonizm. Zacznijmy od samych siebie, bo koncerny produkujące śmieci raczej nastawione są na zysk, czasem tylko wspomną o udawanej przez siebie ochronie środowiska, aby usprawiedliwić przed samym sobą raczej nieporadność swego działania.

 • ~"MADA" 2021-01-25
  23:16:34

  12 0

  Czytając to i patrząc na galerię zdjęć, musialem nałożyć okulary.
  Himalaje hipokryzji w wykonaniu Pana Radnego. Odsyłam do sesji RM Rybnika z dnia 8 listopada 2018r., patrz pkt 11,
  - uchylenie uchwały RM Rybnika dotyczącej termomodernizaci i wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Pan Radny Wiśniewski jest w gronie Radnych, co tą dotację mieszkańcom Rybnika odebrali.
  Co on tam na tym rynku wczoraj robil?
  Najpierw myślałem, że ktoś wczoraj z rana odśnieża Rybnicki rynek, a tu transparenty podobne do łopaty.

 • ~sk56 2022-01-15
  12:31:52

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2317