zamknij

Wiadomości

Projektanci pokazali jak będzie wyglądał plac przed bazyliką [animacja]

2013-10-25, Autor: Wacław Wrana
Kończą się prace nad dokumentacją techniczną przebudowy ulicy Powstańców i Sobieskiego. Projektanci pokazali wizualizacje, na których możemy zobaczyć jak będzie wyglądał deptak prowadzący od bazyliki do rynku i starego kościoła.

Reklama

Jak już Was informowaliśmy, deptak będzie podzielony na kilka odcinków. Przedzielać go będą place. Najtrudniejszym wyzwaniem dla architektów było zaprojektowanie terenu przez Bazyliką św. Antoniego, nazwanego Placem Wody. – Dominanta przestrzenna jaką jest w Rybniku bazylika zasługuje na godne otoczenie – mówi Karol Wawrzyniak z firmy Toprojekt, która wykonywała część dokumentacji technicznej.

W projekcie założono, że plac pod bazyliką zostanie zupełnie wyłączony z ruchu. Jednak podstawowym problemem przed jakim stanęli projektanci, było rozwiązanie kwestii odpływu wody. Plac przed bazyliką jest mocno pofałdowany, nachylenie przebiega w różnych kierunkach, a na środku zaplanowano umiejscowienie fontanny. – Chodziło o to, aby deszczówka nie spływała do fontanny, ale była odbierana przez kanalizacją – tłumaczy Karol Wawrzyniak.

 

Dysze fontanny umiejscowione będą w podłożu, nie będzie więc konieczności zabezpieczenia fontanny na zimę, jak ma to miejsce na Placu Wolności i na rynku.

 

Wiadomo już, że place na szlaku ulic Powstańców i Sobieskiego wyłożone będą dość dużymi płytami  granitowymi. Poza placami przetasowane będą kostką betonową z granitową posypką. Takie rozwiązanie ma zagwarantować nie tylko estetykę, ale i trwałość nawierzchni.

 

W projekcie rewitalizacji deptaka pozostanie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic Powstańców – Gliwickiej – Sobieskiego i Łony. Nawierzchnia samego przejścia dla pieszych będzie jednak podniesiona w stosunku do poziomu jezdni. - W ten sposób chcemy dać przejeżdżającym tędy kierowcom wyraźnie do zrozumienia, że priorytet w tej części miasta mają piesi – wyjaśnia projektant.

 

Kolejną ważną sprawą w projekcie był dobór odpowiedniego oświetlenia placów i ulic. – Cel, który nam przyświecał to zaprojektowanie takiego oświetlenia, które nie odwracałoby uwagi przechodniów od efektownej iluminacji bazyliki – zapowiada prezydent Adam Fudali.


 

Wszystkie prace projektowe mają zakończyć się w ciągu kilku tygodni. – Jeszcze w tym roku chcemy ogłosić przetarg. Myślę, że w zimie będzie można wykonać część prac ziemnych, związanych między innymi z przekładkami mediów – zapowiada prezydent.

Przed położeniem nowej nawierzchni deptaka, swoje prace będzie musiał wykonać PEC, który podłączy wszystkie budynki w tym rejonie do sieci ciepłowniczej.

 

Wartość kosztorysowa inwestycji to 12 milionów złotych. Całość prac budowlanych ma zakończyć się do końca 2014 roku, czyli przed czekającymi nas wyborami samorządowymi.

 

Jak wyglądają wizualizacje do dokumentacji technicznej możecie zobaczyć w naszej fotogalerii:  > Tak będzie wyglądała ulica Powstańców i Sobieskiego po rewitalizacji
Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
 • ~majka15_26 2013-10-25 12:20:40

  Te płyty granitowe to jakieś nieporozumienie.Bardzo kojarzy się z płytami nagrobnymi.Nie mówię, żeby nawierzchnię wylać asfaltem, ale może coś innego zamiast tych płyt? Druga rzecz, przejścia dla pieszych podwyższone w stosunku do jezdni?Czy to znaczy, że będą pełniły funkcję progów zwalniajacych? Uważam, że w okolicy skrzyżowania Sobieskiego z Gliwicką nie jest to konieczne.Samochody i tak zatrzymują się, bo są światła...Nieporozumieniem jest całkowicie zlikwidować ruch w okolicy Bazyliki.Ruch w centrum, w jej pobliżu z powodu wielu dróg jednokierunkowych i tak jest bardzo utrudniony.Jak po tych zmianach będzie można dojechać np do banku PKO przy ulicy Białych? Wszystkie bardzo ładnie wygląda, ale parę rzeczy jest do poprawki.Będą jakieś konsultacje społeczne?Wie ktoś?

  0 12
 • ~spirit-of-the-town 2013-10-25 13:13:14

  Przypuszczam, że płyty granitowe raczej nie będą przypominały nagrobków. To raczej powinno się całkowicie zrezygnować z nietrwałego betonu na rzecz całej gamy różnego rodzaju i kolorów granitu i bazaltu, które są praktycznie niezniszczalne (również na zimową sól).

  22 0
 • ~magdalia.milos 2013-10-25 13:16:05

  Proszę Państwa, ta decyzja jest zgadzam się z przedmówcą kompletnie nie przemyślana, pod kontem zamknięcia ruchy ! Owszem, my chcemy renowacji tych ulic, chcemy mieć cywilizowane chodniki, przyzwoitą nawierzchnię, kwietniki, oświetlenie, ale nie można całkowicie wyłączyć tych ulic z ruchu. Co będzie z drobnymi sklepikami, podjazdem do apteki, do banku. Wszyscy mają się teraz zwijać, zwalniać ludzi ? to dla kogo to wszystko ? a to oczywiste , że bez możliwość podjazdu w tą okolicę ludzie z lenistwa lub z innych przyczyn nie będą korzystać z tej części centrum ? bo kto będzie się wspinał pod górę, żeby dojść z rynku pod bazylikę i dopiero na końcu tej drogi dokonać zakupu, lub załatwić coś w swoim ulubionym i zasługującym na uznanie i sympatię punkcie ?

  0 22
 • ~korin 2013-10-25 13:22:04

  Dla mnie to wyglada na wyrzucanie publicznych pieniedzy w bloto. Ten teren to obrzeza centrum i poza okolicznosciwymi pochodami nic tam sie nie dzieje. Do tego zamkniecie ruchu kolowego jest duzym bledem. Zakorkowane miasto zostanie jeszcze bardziej zapchane. Do tego sam projekt w zaden sposob nie pasuje do okolic neogotyckiej bazyliki.

  0 10
 • ~Mont1 2013-10-25 13:35:37

  "Cel, który nam przyświecał to zaprojektowanie takiego oświetlenia, które nie odwracałoby uwagi przechodniów od efektownej iluminacji bazyliki – zapowiada prezydent Adam Fudali."
  Obecne oświetlenie już spełnia ten wymóg bo na Mikołowskiej i placu przed Bazyliką żadna latarnia nie świeci.

  29 0
 • ~Arteks 2013-10-25 13:36:08

  Płyty granitowe to najdroższa ale w tym przypadku chyba najlepsza możliwość na to miejsce i na dzisiejsze możliwości finansowe miasta. @magdalia.milos - jest zupełnie na odwrót od tego co piszesz. To piesi generują ruch w sklepach przy deptakach! I należy zrobić wszystko aby preferować ruch pieszych w centrum miasta. Ktoś kto jeździ dużo autem nawet nie zauważa nowych sklepów czy nowych kafejek. Tylko ci którzy zostawią auto na parkingu i są zmuszeni przejść się kawałek stają się potencjalnymi klientami w mieście. Poza tym poza zmianami związanymi z ruchem miejsc parkingowych nie tylko nie ubędzie ale ma się zwiększyć przez powstanie nowych parkintów w okolicy Kościuszki i bazyliki. Wreszcie mamy w Rybniku pierwszą od czasu przebudowy placu Wolności i budowy Focusa oraz Plazy koncepcję urbanistyczną która może zmienić centrum miasta na lata. Czekam jeszcze na podobny koncpept kwartału Młyńska-Pl. Armii Krajowej-Kościuszki-Klasztorna - ten rejon Rybnika też musi się unowocześnić i upiększyć a rodzą się ku temu możliwości związane z pewnymi inwestycjami w okolicy. Jeśli ta rewitalizacja będzie zrobiona z głową oraz uzyte zostaną dobre materiały, a wykonawca nie odwali chałtury to może to być najlepszy "reprezentacyjny miejski salon" w okolicy.

  23 0
 • ~rybnikus 2013-10-25 13:41:26

  Ludzie co wam się śni???
  Jak za komuny, asfalt i beton!
  Mamy XXI wiek, jesteśmy w wymarzonej UE a w Rybniku ludzie nadal chcą jak za komuny!

  0 5
 • ~szmyca 2013-10-25 14:47:49

  "Obrzeża centrum"
  "Jak po tych zmianach będzie można dojechać np do banku PKO przy ulicy Białych?"
  "ludzie z lenistwa lub z innych przyczyn nie będą korzystać z tej części centrum"
  "kto będzie się wspinał pod górę, żeby dojść z rynku pod bazylikę"
  http://tnation.t-nation.com/forum_images/1/8/1830c-FATTY.jpg

  12 0
 • ~szmyca 2013-10-25 14:49:57

  "Obrzeża centrum"
  "Jak po tych zmianach będzie można dojechać np do banku PKO przy ulicy Białych?"
  "ludzie z lenistwa lub z innych przyczyn nie będą korzystać z tej części centrum"
  "kto będzie się wspinał pod górę, żeby dojść z rynku pod bazylikę"
  http://tnation.t-nation.com/forum_images/1/8/1830c-FATTY.jpg

  0 0
 • ~D_DIESEL 2013-10-25 15:21:40

  Projekt oklepany. Typowo Europejski- wszędzie beton, beton i woda... ale lepsze to od obecnego stanu tych ulic. Dorzućcie więcej zieleni i będzie spoko :)

  13 0
 • ~obserwathor 2013-10-25 15:43:41

  czy to ta firma,która projektowała Plac Wolności i schody do Teatru,chyba tak,bo wszystko robią na jedno kopyto,dodatkowo czy są głównymi projektantami wielu miejskich inwestycji ,dodatkowo czy zajmowali się obsługą kampanii wyborczej rządzącego w Rybniku ugrupowania ?

  1 0
 • ~Szarik 2013-10-25 16:15:28

  CUDA!....przetarg na ten projekt wygrała i wg BIP podpisała umowę firma DMK Inżynieria Sp. z o.o......
  Mam pytanie jakim sposobem projektantem wg zamieszczonej informacji jest firma TOP PROJECT!!!????
  Koń Trojański?.....gdyby nie chora moda wzywałbym do referendum za odwołaniem parodii samorządu
  w obecnym wydaniu. Co do projektu proszę jeszcze o PLAC WYJŚCIA

  4 0
 • ~ 2013-10-25 16:39:42

  Proponuję dorzucić jeszcze kilka "rzeźb" autorstwa Tomasza Koclęgi (mistrz świata w upiększaniu rond).

  13 0
 • ~ar-pawel 2013-10-25 16:46:22

  Projekt na pewno nie powala, a osobiście nawet mi sie nie podoba. Toprojekt chyba ma wyłączność na wszystkie inwestycje miejskie pomimo, że ich pomysły i rozwiązania często nie są trafione. Jak na możliwości miejsca uważam że wprowadzanie dodatkowych iluminacji jest trochę uatrakcyjnianiem na siłę. Bez głębszej analizy nie pozwolę sobie na ocenianie decyzji podjętych w związku z tym projektem ale wydaje się, że mogą niepokoić. Oby okazało się, że niesłusznie. Co do decyzji związanych z infrastrukturą, urbanistyką i architekturą miasta to szkoda gadać... prezydent popisuje się regularnie jakąś mniejszą lub większą wpadką.

  5 0
 • ~orient 2013-10-25 21:05:12

  Osobiście wolałbym konkurs po którym wybranoby najlepszą ofertę ale pomysł z płytami granitowymi bardzo mi się podoba. Nareszcie coś kreatywnego na Śląsku bo jak już widzę te kostki i płytki wszędzie to już się trochę niedobrze robi. To może być uznane jako coś nowego, estetycznego, a przede wszystkim trwałego. Może bo nie wiemy jak to będzie wyglądało w rzeczywistości. Bardzo liczę na całkowite wstrzymanie samochodów deptakiem w weekendy. To może sprawić że pojawią się na nim także rodziny z małymi dziećmi.

  9 0
 • ~czarnapuszka 2013-10-25 21:41:13

  Wykonanie animki wporzo. Ale w dzisiejszych czasach- jest to fajne- kolorowe, ruszające się. ale wartościowszy by był porządny jeden rysunek. Obsługa programu jest, kunsztu urb brak. Mało przyjazna przestrzeń pod Antonim, pochyłość terenu nie będzie bezpieczna w zimę. Za mało analizy urbanistycznej. To jest nadal częśc projektu- samego przedmiotu. W koncepcji nastąpił lekki dysonans. "Urbanistyka to ulica, jej estetyka... wystawy sklepowe, fronty domów. Ulica to korytarz od punktu A do B". Powyższa koncepcja zamyka się na krawężnikach, za szybko.! Detal urb katastroficzny. Ostatnio zauważyłem, że zamurowali narożnik- podcień na skrz. ul. Powstańców z Łony. Miejsce gdzie były lody, miejsce gdzie się czekało aż przestanie padać, miejsce w miarę bezpieczne i z punktami widokowymi. Parę cegieł i te miejsce znika. Jak można było takie coś puścić ? Panie nowy Naczelniku nie tędy droga! Rewitalizujemy w końcu czy psujemy? Dodajcie hasło rewaloryzacja, bo to "TAM" już coś było, TAM coś żyło, należy to przywrócić, to są "jakieś" wartości- WALORY ! Należy je odnaleźć...

  7 0
 • ~ 2013-10-25 22:56:21

  Popieram, projekt doskonały od początku do końca. Liczę, że nie zostanie "tylko na papierze". Jak to ostanie wdrożone, to można liczyć na powrót do życia w tym rejonie miasta.

  0 1
 • ~Teddy 2013-10-26 02:25:16

  Ja pier... ktoś chyba zaćpał potrójną dawkę dopalaczy bo nawet na twardych prochach by czegoś takiego nie wymyślił :-( Zamknąć ruch wokół Bazyliki - absurd. Kolorowe płyty wkomponowane w te oszkliwe budynki na placu Jana Pawła II - obskurne. Place wody, światła, wejścia, przejścia, zajścia - rany co za szmira. Na koniec najlepiej zrobić plac zejścia :-P. Tak będzie wyglądała rewitalizacja jak słynne ożywienie starówki czyli wielki niewypał. A wizja rodem z gwiezdnych wojen. Realizacja pewnie w 2500 roku. Dramat jak wszystko w tym mieście. Prace ziemne już od zimy? Czyli od wiosny mamy jeszcze większe korki w Rybniku bo nie będzie objazdu wokół Bazyliki, progi zwalniające na Łony i co jeszcze? Metro, estakady, cztero- i sześciopasmówki. Moze jeszcze ze dwa ronda j...ąć? Panie Fudali co Panu dawali na tym OIOMie?? Pavulon czy EPO?? W tym mieście ludzie nie mają pracy, kolejne podmioty znikają z mapy miasta, ludzie wyjeżdżają do Gliwic i Katowic za pracą a wy budujecie place jak deptaki dla kuracjuszy w słynnych kurortach? Rewitalizacja przez uaktywnienie sklepików i kafejek?? Jakich, przecież tam co druga witryna to bank - jak ich wykurzycie z reprezentacyjnego deptaku?? Tam ma być ruch pieszy? Chyba tylko bezrobotnych i emerytów!!!

  0 1
 • ~Fiodore 2013-10-26 08:00:09

  Projekt dobry, ale teraz trzeba będzie uważnie wybrać wykonawcę, ponieważ niewiele firm potrafi układać płyty granitowe. Daleko szukać nie trzeba, Katowice obecnie remontują swoje śródmieście i tamtejszy wykonawca ewidentnie nie zna się na tej robocie, każda płyta krzywo położona, a w dodatku niektóre płyty są pobite.

  2 0
 • ~superelektro 2013-10-26 08:49:37

  orient : To może sprawić że pojawią się na nim także rodziny z małymi dziećmi. Koniec cytatu. I co tam będą robiły te rodziny z małymi dziećmi ? Będą deptały pod górkę i z powrotem oglądając odrapane fasady kamienic które swój okres świetności miały jakieś 50 lat temu albo wystawy punktów w których udzielają chwilówek ? Moim zdaniem zabrano się do tego " od d...py strony " gdyż w pierwszej kolejności należało by nakazać właścicielom kamienic doprowadzenie ich estetyki do znośnego stanu, a tym którzy z różnych względów nie są w stanie tego zrobić albo w tym pomóc albo przejąć je na stan miasta gdyż w innym razie cała rewitalizacja będzie kwiatkiem przy kożuchu a ewentualne późniejsze prace konserwacyjne spowodują ponowne rozjechanie wtedy już zrewitalizowanego deptaka gdyż materiały jakoś trzeba będzie dowieźć, a nikt przecież nie będzie kilkudziesięciu ton materiałów budowlanych woził kilkaset metrów na taczce. I chyba najważniejsze. Jakie to atrakcje mają skłonić mieszkańców aby spacerowali tymi właśnie ulicami ? Trzeba by chyba w miejscu skwerku przy bazylice wybudować następną galerię handlową gdyż moim zdaniem ani bazylika ani znajdujące się przy tej ulicy placówki handlowe taką atrakcją nie są. Najpierw przez nie przemyślane decyzje pozwolono wybudować w centrum dwie duże galerie co skanalizowało ruch pieszy na tych kierunkach, a teraz kombinują " jak koń pod górkę " co zrobić aby nakłonić mieszkańców do chodzenie pod bazylikę. A w jakim celu mieli by tam chodzić ?

  6 0
 • ~superelektro 2013-10-26 09:12:42

  Może kiedy otworzą całodobowego LEWIATANA pod 19 to ruch na Powstańców będzie utrzymywał się przez całą dobę. Tylko oby wtedy nie było jak wcześniej ze sklepem z dopalaczami.

  0 3
 • ~spirit-of-the-town 2013-10-26 09:40:32

  Przecież na ulicy Powstańców od bazyliki w dół i tak jest zakaz ruchu, objeżdżać bazyliki nie trzeba - można np. dojechać ulicą Piasta w stronę Placu Wolności, a na ulicę Kościuszki można przecież kierować się od ronda "kulki". W czym problem? Nie można przejść pieszo 2 razy w miesiącu kilkuset metrów? Ruch wzmacnia ciało, ale umysł też. Pozdrawiam

  7 0
 • ~Gregorio 2013-10-26 10:05:32

  Ożywienie ulicy Powstańców Śląskich poprzez zupełne wyłączenie ruchu w rejonie bazyliki - no, po prostu GENIALNE!!!!??? Taka koncepcja mogła powstać tylko w gabinecikach oderwanych od życia i rzeczywistości gdzie spada z innego piętra lodówka z Kinder Mleczna Kanapką. To jest projekt dobicia ulicy Powstańców Śl. a nie ożywienia.
  Historyczny trakt od bazyliki do rynku - główny handlowy trakt Rybnika od ponad 100 lat, został sprowadzony do zaścianka w ciągu
  6 lat na skutek umieszczenia dwóch molochów" skupionych na naszych portfelach " w samym centrum w odległości 400 m jeden od drugiego. Teraz nadchodzi drugi etap - dobicie tego co tam na tym trakcie jeszcze ledwo zipie. Kto tam zajrzy gdy wszystko będzie rozkopane w trakcie prac a potem gdy całość będzie wyłączona z jakiegokolwiek ruchu? Po remoncie - paru piechurów podejdzie zobaczyć fontanny i ruch się skończy. Właściciele kamienic będą usilnie czekać na najemców , bo poprzedni najemcy " padli " w okresie remontu traktu. Jeżeli cały ten projekt ma na celu rewitalizację tego fragmentu miasta to wśród tych wszystkich placów brakuje jeszcze jednego - Placu Wzwodu.

  12 0
 • ~Szarik 2013-10-26 10:18:54

  Arteks (UM Rybnika) ---"... Czekam jeszcze na podobny koncept kwartału Młyńska-Pl. Armii Krajowej-Kościuszki-Klasztorna - ten rejon Rybnika też musi się unowocześnić i upiększyć a rodzą się ku temu możliwości związane z pewnymi inwestycjami w okolicy..."--czyli na biurku pana Wawrzyniaka leży już kolejny projekt (nie wiem czy ktoś to liczy ale to kilkunaste tego typu zlecenie duetu Wawrzyniak-Fudali) a na konto płyną znów NASZE pieniądze. Panie Fudali za Sobieskiego-Powstańców żądam zwrotu wkładu własnego. Nie życzę sobie regulowania waszych prywatnych rozliczeń za MOJE pieniądze!!!!

  7 0
 • ~Jan R. 2013-10-26 13:12:41

  Jezus Maria! W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego zachowaj nas Panie od Adama Fudalego, Wawrzyniaków i Arteksa.

  5 0
 • ~rybnikus 2013-10-26 13:20:17

  Nic się nie robi w mieście, kwik niePOjęty, są jakieś prace i projekty, kwik niePOjęty.
  Czy to znowu i jak zwykle Platforma Obłudy?

  0 2
 • ~Jan R. 2013-10-26 13:34:15

  Św. Antoni Padewski widzisz i nie grzmisz?!

  0 0
 • ~minowa 2013-10-26 18:50:35

  Modernistyczne płyty granitu w otoczeniu kamieniczek będą pasowały jak wół do karety. No i ta fontanna - to będzie Plac Wolności bis. Uważam, że powinno się odnowić fasady kamieniczek przy ulicach i placach a podłoze wybrukowac kostkami piaskowcowymi lub betonowymi, takimi lekko wypukłymi. Ustawić stylowe latarnie i ławki. To musi wspólgrać a nie razić.

  5 0
 • ~Arteks 2013-10-26 19:16:31

  @teddy - tak szczerze teddy to odnoszę wrażenie, że każdy twój wpis to jakiś histeryczny krzyk wywołany jakimś środkiem chemicznym... Masz prawo mieć swoje poglądy ale dlaczego każdy twój wpis to zawsze jakaś głęboka histeria połączona z jakimś takim trochę hejterstwem. Dlaczego w twoich wpisach nie ma merytoryki? Dlaczego nie napiszesz coś bez emocji czy jakiegoś odium jak każdy normalny człowiek? Hejterzy antyrybniccy z okolicznych wioch mogą to robić bo w ten sposób leczą kompleksy - ale ty, prawdziwy rybniczanin... Naprawdę proszę cię teddy uspokój się, a potem napisz coś przemyślanego i bez uniesienia :) @superelektro - myślę że nie warto walczyć najpierw z reklamami kiedy ze strony miasta jest kijowe oświetlenie i fatalna nawierzchnia. Jeśli miasto zrobi to co do niego należy, można będzie rozmawiać także o takich sprawach jak byle jakie reklamy. Stan fasad wielu kamienic na tej ulicy poprawił się dzięki programowi podatkowemu. Na tej ulicy są conajmniej 2-3 kamienic które powinne być wyburzone bo są bardzo zaniedbane, a z drugiej strony nie przedstawiają żadnej architektonicznej wartości. Na koniec chcę ci przypomnąć, że jeszcze 2 lata temu jak pojawiły się pierwsze artykuły o deptaku, pisałeś że nie wierzysz w jego ożywienie. Na razie jest przed rewitalizacją a większość pustostanów zostało wynajętych. Jeszcze 2 lata temu naliczyłem na tej ulicy w grudniu 11 wolnych lokali sklepowych. Teraz są bodaj 2-3. Zobaczysz że po remoncie to będzie "miejski salon regionu" :)

  0 7
 • ~martin75fm 2013-10-26 19:19:16

  Ja zadam tylko jedno pytanie - czy można wskazać osobę która zleciła projekt przebudowy i zapłaciła z własnych funduszy? Czy też może kolejne zlecenie z UM przesłane po znajomości aby wyciągnąć kasę? Ten Pan co się ostatnio tak długo leczył za nasze pieniądze niech lepiej sam zrezygnuje bo za chwilę to on i jego zięciuniu wylądują przed CBŚ.

  3 0
 • ~Arteks 2013-10-26 19:21:53

  @minowa - kamienice pod bazyliką są albo współczesne albo modernistyczne np. ta owalna między Powstańców a Wysoką :) Poza tym nie ma sprzeczności między stosowaniem "bogatego" granitu obok kamienic które mają nie więcej niż 100-130 lat. Natomiast płyty granitowe mogą już się za bardzo nie komponować na pl. Kościelnym bo tam mamy klasycystyczny kościół i posąg z XVIII w. I osobiście wolałbym aby pl. Kościelny był wyłożony czymś innym. Swoją drogą kostka bauma którą tam położono zapewne w latach 90. tam również nie pasuje i oby została zdjęta w czasie tej rewitalizacji.

  0 6
 • ~orient 2013-10-26 22:57:17

  @Jan R. po co używasz religijnych sformułowań do jakichś swoich harców? To nieprzyzwoite. @superelektro a uważasz że jeśli ktoś ma np. dwoje dzieci to ma z nimi chodzić tylko do "figloraju", jeździć do zoo i oglądać kanały telewizyjne dla dzieci. A może tylko bawić się z nimi na placu zabaw? Miło jest przejść się też czasami na miasto tym bardziej że właśnie na tym placu będzie fontanna z wodną kurtyną a kawałek dalej trawnik do leżakowania. Ktoś kto ma dzieci też chce wyjść na spacery - oczywiście w takie miejsce aby nie być rozjechanym przez samochód czy motocykl albo quada. Niestety ostatnio strach iść nawet do lasu bo bezkarnie sobie niektórzy motocykliście skracają drogę... Również na rynku jest raczej średnio bezpiecznie bo ciągle jakieś auta dostawcze jeżdżą.

  2 0
 • ~Antek 2013-10-30 12:01:34

  Do moderatora - dlaczego komentarze są od najstarszych, a nie od najnowszych. To jak? sami wpisujecie pochwały jako pierwsi a krytyki nikt nie przeczyta bo gdzieś daleko, na dole. ?

  0 2
 • ~Antek 2013-10-30 20:01:39

  Niedługo splajtuje Plaza, a co dopiero liczyć na rozwój deptaka gdzieś tam, ale dobrze ostatnio straz miejska dopadła mnie i
  wlepiła mandat bo stanołem na chwilę. Dotąd wszyscy w domu głosowaliśmy na Fudalego ale przysięgam za te grabienie ludzi zagłosujemy na jego przeciwnika. I wcale nie pociesza mnie mnie myśl że za moje wydarte mi przez straz miejską pieniądze powstanie deptak. Obejdę się bez niego. Najdalej od rynku zapuszczam się na spacerze do focusa.

  0 0
 • ~ 2013-10-31 13:03:52

  Powiem krótko. A inteligentnym się podoba, jest świetne i nowatorskie. Oby dalej takie zmiany! Szacun!!! Rybniczanin z 53 letnim stażem.

  0 4
 • ~ 2013-10-31 13:19:02

  Krzysztof Urbańczyk sugerujesz, że ludzie z odmiennym zdaniem to debile? Smutne :).

  4 0
 • ~obserwathor 2013-10-31 15:33:31


  ~Don Tytus napisał 2013-10-25 16:39:42 "Proponuję dorzucić jeszcze kilka "rzeźb" autorstwa Tomasza Koclęgi (...)",
  no i wykrakałeś,słyszałem dziś w radiu 90,jak miłościwie nam panujący mówił,że na super deptaku Sobieskiego ,po rewitalizacji,staną rzeźby inne elementy sztuki współczesnej i że na pewno wywoła to kontrowersje

  1 0
 • ~ 2013-11-02 15:54:34

  Moim zdaniem do bardzo trafny pomysł. Ten deptak to ważna część wizerunku miasta i handlu. po zakończeniu tych prac miasto jednak powinno się skupić na parkingach żeby nabyć również klientów do tych sklepów i do zwiedzających. Według mnie powinien powstać olbrzymi parking gdzieś koło bazyliki, żeby ta inwestycja miała w ogóle sens. Wiadomo; po co dziecku kupić butelkę z nuplem jak się nie ma mleka.

  0 0
 • ~ 2013-11-05 16:28:04

  całkowite zamknięcie drogi??!! Bardzo inteligentnie... a czy ktoś pomyślał o tych biednych sklepach które się tam znajdują?? Jakim cudem miały by dojechać tam duże auta z towarem - ja się pytam?? najlepiej pozamykać wszystko, pozwalniać i mieć z głowy, bo przecież mało jest ludzi w UP , Panie Fudali... i co , będziemy przyjeżdżać z całymi rodzinami popatrzeć na światełka i otwierać buzie z wrażania? Aż śmiać się chce... nie idzie nic innego, bardziej pomysłowego wymyślić?? Widocznie Rybnik tylko na tyle stać...a te tyle to naprawdę potężna kwota, która pójdzie na marne...

  2 0
 • ~Arteks 2013-11-05 17:44:37

  @Czu Czi - te "biedne" sklepy chcą żeby deptakiem poruszało się jak najwięcej ludzi i to w swobodny sposób, a nie omijając jak w slalomie auta lub uważając aby z tyłu nie wjechało do ciebie czy twoich dzieci jakieś auto. Malkontentom i malkontentkom mówimy stop! ;)

  0 1
 • ~eliszka 2013-11-06 00:04:46

  Gdybym nie mieszkała w tej dzielnicy i miała tylko okazyjnie załatwić tam jakieś sprawy, jakoś bym to przeżyła i przeszła z parkingu pieszo. Ale ja tam mieszkam!!! Jak mam dojechać do domu? Większość ulic w ścisłym Śródmieściu jest jednokierunkowa, niejedne reorganizacje ruchu już były, żadna doskonała. Znowu ktoś zacznie przy tym majstrować i "ulepszać" - budować deptak przed bazyliką, gdzie de facto funkcjonuje dość skomplikowane skrzyżowanie kilku jednokierunkowych ulic. Jeśli ruch samochodowy pozostanie, tak jak planują projektanci - zaprzecza to idei deptaka, spowoduje chaos, bo jak jeździć slalomem między pieszymi, klombami, ławeczkami,fontannami i wszystkim co się zamarzy "architektom" ??? Jak zamknąć ruch - to paraliż gotowy, już wystarczy popatrzeć na korki wokół bazyliki - Na Górze, Mikołowska, Powstańców ok 15-tej godziny.

  1 0
 • ~ 2013-11-08 18:36:40

  Bardzo dobry pomysł z usunięciem ruchu i granitem. Powinni jeszcze na wzór Krakowa zabronić palenia węglem w całym Rybniku.
  Pomijając już to że śmierdzi to od dawna wychodzi drożej niż gaz.

  0 1
 • ~oriono1 2013-11-09 14:34:01

  i mam nadzieje ze to tylko projekt i nic wiecej co za bez mozgi

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 990