zamknij

Biznes

Projekt rybnickich architektów dostrzeżony w Europie. A jak Wam się podoba?

2017-05-18, Autor: 

„Rudym domem” w Rudach zachwyca się już nie tylko środowisko architektów w Polsce, ale i Europie. Zaprojektowany przez rybnicką pracownię Toprojekt obiekt bierze udział w międzynarodowym konkursie Brick Award, a włoski portal Divisare.com wpisał projekt do atlasu archtektury.

Reklama

„Rudy dom w Rudach” zaprojektowali Marek i Karol Wawrzyniakowie. Kilka miesięcy temu projekt zwyciężył w krajowej edycji konkursu Brick Award w kategorii obiekt mieszkalny. Weźmie też udział w światowej edycji Brick Award. Praca została zakwalifikowana również przez jury do konkursu na "Bryłę Roku" (głosowanie trwa do 22 maja). Na tym jednak nie koniec. Włoski portal Divisare wpisał obiekt do atlasu architektury w kilku kategoriach.

Jurorów konkursów w dziele rybnickich architektów urzekło przede wszystkim wkomponowanie budynku w przestrzeń. Obiekt wybudowany został w Rudach, między osiedlem domów jednorodzinnych a lasem należącym do kompleksu lasów cysterskich. Drugim kluczowym elementem projektu był dobór materiałów zgodny z regułami cysterskimi, czyli uszanowania przyrody i bazowania na lokalnych materiałach - drewnie i cegle. Dlatego ściany budynku wymurowano z ręcznie sortowanych cegieł odpadowych pochodzących z okolicznych cegielni.

W jaki sposób osiągnięto nietuzinkowy wygląd ścian domu tłumaczy jeden z autorów projektu. - Zastosowaliśmy wariację wiązania krzyżowego, w którym dwie cegły położone obok siebie główkami na sztorc są po jednej stronie wypychane, a po drugiej wciskane w stosunku do lica ściany. Ten prosty zabieg znacznie wzbogacił pracę światłocienia na elewacji. Poprzez całkowite usunięcie tej samej pary cegieł powstała ściana ażurowa, ukrywająca otwory okienne, które mogłyby rozbijać czystą strukturę elewacji. W nocy, kiedy nie działa światłocień na plan pierwszy wchodzą świecące krople ażurów – mówi Karol Wawrzyniak.

Wyzwaniem dla architektów był też odpowiedni dobór materiału dachowego. Tym razem zasada korzystania z materiałów lokalnych została złamana i wybór padł na ręcznie formowaną dachówkę z Wielkopolski. - Budynek wyrasta z ziemi i nie ma być oddzielany od niej żadną opaską. W procesie patynowania się materiału ceramicznego linia styku z podłożem powinna coraz bardziej się zacierać, a wybarwienia powierzchni dachu i ścian scalać ze sobą. Dach zielony, który ma być pielęgnowany jedynie w niezbędnie minimalnym zakresie, po pewnym czasie rodzajem pokrywy roślinnej i kolorystyką zacznie współgrać z naturalnym otoczeniem – opisuje zamysł projektantów Karol Wawrzyniak.

Autorzy projektu „Rudego domu” są dumni z tego, że udało im się przeciwstawić modzie na drogie materiały budowlane i wykończeniowe, które statkami są importowane z Chin, Brazylii i Afryki. - Stosując rodzime materiały i tradycyjne technologie uzyskać można efekty nie gorsze niż przy użyciu najbardziej wyszukanych materiałów importowanych - mówią zgodnie Karol i Marek Wawrzyniakowie.

Pracownia Toprojekt istnieje od 1990 roku. Prócz nagród za "Rudy dom" w ostatnim czasie wygrała konkurs na zagospodarowanie centrum Koszalina oraz otrzymała wyróżnienie Centrum Kreatywnej Ekonomii w koreańskim mieście Busan. Marek Wawrzyniak jest również autorem projektu Business Center K1 w Rybniku.

A jak Wam się podoba nowatorski projektu domu w Rudach? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~Szymon Kacper Rąpała 2017-05-18
    07:31:42

    12 2

    Pojechałem zobaczyć na żywo. Front domu mimo że ciekawy jest jednak przytłaczający, bo jak widać to wielka ceglana ściana bez okien - mi osobiście kojarzy się z wysokimi murami dziewiętnastowiecznych więzień. Ale na pewno warto pochwalić fakt, że dalsza część budynku dosyć dobrze kontestuje z lokalną architekturą - dwuspadowych dach i barwa dachówki przyjemnie wpisują się w okoliczny krajobraz. Szkoda tylko, że miejsce w którym stoi to typowy urban sprawl bez dostępu do drogi asfaltowej ;)

  • ~Abisall 2017-05-18
    09:11:45

    3 1

    Fajny dobór materiałów, a i sam budynek nie wygląda jakby priorytetem przy projektowaniu była efektowna wydziwiata forma.
    Za często nagradzane budynki to przerost formy nad treścią a architekci zapominają że to ma być nie tylko powód do zazdrości i podziwu ludzi z branży ( i najczęściej tylko ich ) ale przede wszystkim wygodny do życia budynek. Ciekawi mnie tylko czy ten jakże popularny zielony dach przetrwa - jakoś do tej pory widziałem tylko 1 który żył i miał się dobrze dłużej niż 2 lata

  • ~Abisall 2017-05-18
    09:27:15

    9 6

    Chociaż... te patio wygląda trochę jak "spacerniak" w ciężkim więzieniu

  • ~bugielka 2017-05-18
    09:32:36

    9 3

    Sama fasada z ciekawie ułożonych cegieł podoba mi się, ciekawe jak w praktyce sprawdzą się te wystające cegły. Okna za ceglaną "kratą" podobają mi się znacznie mniej. A połączenie dachu spadzistego z płaskim dachem "zielonym", z którego wystają szklane "kubikowe" świetliki jest dla mnie niezrozumiałe. Jakby autor chciał upchnąć wszystkie możliwości na jednym projekcie. Na zdjęciach zresztą brakuje widoku z góry, trudno się połapać jaki jest układ tego budynku. A ceglany ganek będzie się niemiłosiernie nagrzewał, to jedno biedne rachityczne drzewko będzie miało ciężko.
    Poza tym na zdjęciach z google view widać wyraźnie, że cegła nie była podstawowym budulcem bo sam budynek jest zrobiony z betonowych pustaków, a cegła jedynie "ubiera" ten dom. I zgadzam się z opinią, że przypomina trochę mury więzienne, albo ewentualnie klasztorne - co akurat wpisuje się w historię Rud.

  • ~Abisall 2017-05-18
    11:20:19

    2 1

    @bugielka Wlazłem sobie na stronę biura i zerknąłem na udostępnioną tam animację która wyjaśnia koncept spadzistego dachu - z rysunków i zdjęć to akurat to nie wygląda źle ani niespójnie. Wspomniany przez Ciebie świetlik jest chyba największym dysonansem - ani forma ani materiał nie komponuje się ładnie z resztą

  • ~Archipelag 2017-05-18
    11:31:56

    4 0

    @bugielka - Strzelam, spadzisty dach to najpewniej wynik MPZP. "Świetliki" to obudowane szkłem przejście na piętro - aby wpuścić maksymalnie światła, które przysłania bliskość lasu - a jednocześnie, aby jeszcze pełniej poczuć bliskość przyrody, lasu, w drodze na poranną kawę;) Na stronie mają więcej zdjęć oraz rzuty które więcej wyjaśniają.
    Nie rozumiem natomiast zarzutu że "cegła jedynie ubiera ten dom" - od środka pewnie jest silka, więc domek cichy i energooszczędny. - ja tu widzę świadome podejście architekta oraz inwestora.

  • ~Archipelag 2017-05-18
    12:01:51

    7 2

    Można się doszukiwać dziury w całym, są gusta i guściki. Myślę jednak, że fakty są takie: realizacja dostała ogólnopolską nagrodę, walczy o kolejną - na Bryłę roku na portalu bryla.pl - jest to jedyny projekt ze śląska, tym bardziej z naszego regionu, okolicy. Jako lokalnemu patriocie nie pozostaje mi nic innego jak oddać na domek swój głos - co może zrobić każdy wchodząc na link podany w artykule. Nawet jeśli nie zdobędą nagrody, to jest to świetna okazja do tego by kilka osób z polski usłyszało o Rudach i być może przy okazji odwiedziło również Rybnik;)

    I pozwolę sobie jeszcze tylko zacytować uzasadnienie jury:
    "O wyjątkowości tego projektu zadecydowała przede wszystkim konsekwentna koncepcja, polegająca na stworzeniu introwertycznego wnętrza, zamkniętego pomiędzy ceglanymi ścianami. Zbudowany na planie kwadratu dom podzielono na logiczne strefy funkcjonalne, z których na uwagę zasługuje wewnętrzny dziedziniec z głównym wejściem do budynku – podkreśla jury, w którym zasiedli m.in. prof. Ewa Kuryłowicz, Robert Konieczny oraz Tomasz Studniarek.
    Zdaniem jurorów subtelne otworowanie ceglanych ścian oraz brak widocznych na zewnątrz drzwi wejściowych mają decydujący wpływ na charakter domu."

  • ~Abisall 2017-05-18
    12:21:41

    1 2

    "Jako lokalnemu patriocie nie pozostaje mi nic innego jak oddać na domek swój głos " Serio? To zadecydowało o Twoim wyborze? Ja zagłosowałem na serwerownię - najlepszy projekt, wykonanie i koncepcja jak za tym stała

  • ~auralfloat 2017-05-18
    16:07:14

    9 1

    Zawsze mnie zastanawia dlaczego ludzie mają do powiedzenia za dużo nt. architektury, muzyki, fotografii, grafiki ale już w kwestiach wysoce technicznych, wyspecjalizowanych nie? Każdy uważa, ze budynek mógłby wyglądać lepiej niż tak, ze zdjęcie zrobiłby lepiej, inaczej ale jakoś nie potrafi sie mądrzyć w innych kwestiach. Niepoważnie traktuje się zawody związane z pewną abstrakcja.

  • ~Arteks 2017-05-18
    21:42:03

    6 10

    Oczywiście gusta ludzi się różnią. Mi się podoba. Ale w tym cieszy szczególnie oryginalność o którą dość ciężko w architekturze budynków jednorodzinnych. Przyzwyczailiśmy się albo do jednakowych brzydkich kostek z czasów PRL lub katalogowej współczesnej masówki. Na szczęście zdarzają się ludzie którzy mają wymagania i świetni architekci którzy potrafią czasami zaskoczyć. Przypomnę, że Domy Sąsiedzkie wybudowane w rybnickim Okrzeszyńcu reprezentowały kilka lat temu Polskę jako przykład wybitnej innowacyjnej architektury.

  • ~Karol Wawrzyniak 2017-06-14
    12:13:29

    2 0

    sporo tych publikacji ostatnio. ale może akurat na to warto zwrócić uwagę?
    http://architektura.muratorplus.pl/realizacje/rudy-dom-na-gornym-slasku_7498.html

    dla architektów to chyba dalej najważniejszy magazyn branżowy w kraju, co za tym idzie spojrzenie może trochę bardziej hermetyczne, ale o tyle ciekawe, że pokazuje pewne problemy od "kuchni". a jeśli ktoś poważnie myśli o domu - interesuje się tematyką- to czemu nie miałby sięgnąć po lekturę dla profesjonalistów ? :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3534