zamknij

Wiadomości

Prezydent spotkał się z przedstawicielami sportu. Wyszli zmieszani

2021-01-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj w rybnickim magistracie doszło do spotkania pomiędzy prezydentem Piotrem Kuczerą, a przedstawicielami Forum Rybnickiego Sportu. Tematem spotkania była przyszłość sportu w naszym mieście. Co ustalono na spotkaniu? W jakich humorach wyszli dzisiejsi goście?

Reklama

Wracamy to wielokrotnie poruszanego przez nas tematu finansowania rybnickiego sportu, klubów i stowarzyszeń, które w tym roku nie doczekają się środków finansowych na poziomie z poprzednich lat. Nie rozpisujemy się, zachęcamy do czytania poniższych materiałów:

>>Wiceprezydent Piotr Masłowski: w 2021 roku nie będzie grantów dla stowarzyszeń
>> Rybnik. Prezesi klubów sportowych komentują zapowiedzi władz Rybnika
>> Kluby w Rybniku alarmują:
 brak wsparcia oznacza zapaść sportu
>> Debata o sporcie w Rybniku: czy radni zmienią projekt budżetu?
>> Piotr Kuczera: znaleźliśmy pieniądze na sport

Dzisiaj (19 stycznia) do spotkania pomiędzy prezydentem Piotrem Kuczerą, a przedstawicielami Forum Rybnickiego Sportu (Tomasz Kieczka, Mirosław Małek i Przemysław Bednarek). Uczestniczył też w nim wiceprezydent Piotr Masłowski. Włodarz naszego miasta w poście na Facebooku podziękował za poświęcony czas.

Wymienił też najważniejsze ustalenia ze spotkania (choć Tomasz Kieczka zaznacza, że taka jest wizja prezydenta, a nie ich):

- W tym roku 1,41 mln zł na konkursy grantowe na rzecz sportu dzieci i młodzieży. Po drugim kwartale Miasto zweryfikuje możliwości budżetu w kwestii zwiększenia tej kwoty. Wszystko zależy od wpływów, które otrzyma do budżetu.

- Zwiększenie finansowania sportu w ramach grantów do kwoty 6 mln zł. Cel do osiągnięcia w przyszłości w zależności od możliwości finansowych miasta.

- Przedstawiciele Forum Rybnickiego Sportu zadeklarowali chęć znalezienia możliwości finansowania sportu dla klubów w budżecie MOSiR Rybnik.

- Przyjęcie Strategii Sportu na lata 2021-2024 (marzec tego roku) z wypisaniem kwot dotyczących finansowania. Uwaga, kwoty będą ustalone w zależności od sytuacji finansowej miasta, co zostanie zapisane w dokumencie. Dokument przed uchwaleniem zostanie poddany konsultacjom społecznym.

- Inwestycja w infrastrukturę sportową. W tym roku zostaną rozstrzygnięte przetargi na projekty sal sportowych dla I i II Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg w formule "zaprojekuj i wybuduj" na budowę boisk sportowych przy ZST. Po zakończeniu remontu Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz szpitala Juliusz miasto będzie szukało możliwości finansowania hali sportowej.

- Znalezienie formuły nagradzania podmiotów, które sponsorują sport w mieście. Przyznanie przez miasto tytułu: Mecenas Sportu.

W jakich humorach wyszli ze spotkania przedstawiciele sportu? Odczucia były mieszane.

- Dobrze, że do spotkania w ogóle doszło. Na tym nam zależało. Nic się jednak nie zmieniło na plus. Prawda jest taka, że w tym roku nie będzie więcej pieniędzy na sport. Prezydent obiecał, że to zweryfikuje w połowie roku, ale sytuacja jest taka, że środków na nic więcej nie ma. Może być tak, że do tego momentu mnóstwo klubów w Rybniku upadnie – mówi zrezygnowany Mirosław Małek.

Jak dodaje, nadal nie wiadomo, dlaczego w pierwotnym projekcie budżetu miasta na 2021 rok zapisano 0 złotych dla klubów sportowych.

- Prezydent nie odpowiedział na pytanie. Stanowisko jest takie: mamy 1000 problemów, nie mamy pieniędzy. Ogólnie to my powinniśmy współczuć prezydentowi, a nie on nam – słyszymy.

Mirosław Małek wierzy jednak, że dzisiejsze spotkanie nie pójdzie na marne.

- Miasto wie, że popełniło błąd, ale nikt nie chce się przyznać. Myślę, że już nikt na to nie wpadnie, by odebrać klubom pieniądze, chociaż to może być tylko moje życzenie. Boję się teraz, że przede wszystkim ucierpią biedniejsze dzieci. Jestem zły, że dzieje się to w tak dużym mieście jak Rybnik, który przecież wszyscy budujemy – zauważa nasz rozmówca.

Czego się jeszcze dowiedzieli przedstawiciele sportu? Na przykład tego, że 900 tys. złotych pójdzie najpewniej na żużel.

- Taki sygnał dostaliśmy. W marcu ma być uchwalona też Strategia Sportu, opracowana przez Marka Pietrasa. Dobrze, że w końcu udało się nam spotkać. Następne spotkanie obiecano nam w kwietniu – dodaje Mirosław Małek.

Co sądzicie o ustaleniach, które przytoczył prezydent Kuczera?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 79

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2021-01-19
  18:14:33

  72 36

  Tak, wszystkim tylko kasą sypać, niech pokażą jacy są operaywni, niech pozyskują sponsorów, itd.... trzeba się troszkę ponaginać. Ciekaw jestem jaka kasę otrzymują kluby sportowe na działalność sportową.

 • ~rybol9999 2021-01-19
  18:19:55

  A ILE PIENIĘDZY OTRZYMA W TYM ROKU KLUB ŻUŻLOWY? JAKA KWOTA?
  CO Z TEGO WYNIKNIE?
  AWANS?
  PO CO?
  BYLI W UBIEGŁYM SEZONIE W EXTRA LIDZE, PEŁNA KOMPROMITACJA.
  JAKI JEST WIĘC PLAN KS ROW NA NAJBLIŻSZE 3 LATA, JAKIE SĄ CELE? SPORTOWE? MARKETINGOWE? SZKOLENIOWE? EVENTOWE ( BERCIK ZAŚ ZAŚPIEWO CZY TYM RAZEM BAYER FULL)?
  TO SĄ PODSTAWOWE PYTANIA, BO IDĄ TAM MILIONY A MEDALI ANI WIDU ANI SŁYCHU.

 • ~frbro 2021-01-19
  18:52:53

  93 25

  W Rybniku jest wiele klubów i zajęć sportowych, które nie są dofinansowane z publicznych pieniędzy i jakoś sobie radzą (oczywiście ostatni rok to trochę inna bajka). Bez złośliwości, chciałbym poznać korzyści, które zwykły mieszkaniec miasta czerpie z dofinansowywania klubów, bo ciężko mi je samemu dostrzec. Ale może są jakieś zajęcia na które bezpłatnie mogę wysłać dzieciaka, tylko o nich nie wiem?

  Moim zdaniem lepiej inwestować pieniądze w szeroko pojętą infrastrukturę rekreacyjno-sportową, na przykład jakieś boiska, bieżnie, skate parki, ogólnodostępną halę, trasy rowerowe, może nawet jakies miejskie kajaki i rowerki, itp. niż rok w rok ładować pieniądze w te same kluby, które dostępne są i tak odpłatnie. To boisko w parku nad nacyną z opcjonalnym oświetleniem to jest przecież hit. Wiśniowiec oblężony. Ścieżki rowerowe nad nacyną i w stronę zalewu pełne. Rolkowisko na paruszowcu też przyciąga ludzi. Widać że ludzie garną się do sportu, wszędzie tam gdzie pojawiają się odpowiednie warunki.

 • ~tf2 2021-01-19
  18:55:57

  65 24

  Biznes, bez znaczenia czy rozrywkowy czy inny powinien być finansowany wyłącznie z kasy zainteresowanych lub sponsorów prywatnych.
  Nie rozumiem dlaczego miasto spotyka się z roszczeniowcami i na jakiej podstawie przekazuje nasze pieniądze, zwłaszcza, gdy rzekomo jest ich tak mało na cele służące mieszkańcom.

 • ~ 2021-01-19
  19:04:28

  50 15

  Cytując klasyka: piniędzy nie ma i nie będzie...

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2021-01-19
  19:32:08

  5 7

  Niedawno przeczytałem:

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2021-01-19
  19:33:53

  31 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kir76 2021-01-19
  20:54:46

  52 39

  ...wypowiadajacy się tutaj nie mają pojęcia jak działa sport amatorski, szkolenie młodzieży i organizowanie zajęć dla dzieci... mówienie o pozyskaniu sponsorów to abstrakcja i dyletantyzm wygłaszającego takie opinie... ~frbro jeżeli Pan nie ma wiedzy to proszę się nie wypowiadać, większość obiektów sportowych, gdy nie będzie zajęć zoorganizowanych będą świecić pustkami... nie mówiąc już o aktywności fizycznej najmłodszych... nie ma zajęć =brak aktywności... Ile tysięcy dzieci i młodzieży (tak tysiecy Panie ~frbro) ma organizowane zajęcia i po prostu "rusza się", przy okazji prowadząc rywalizację sportową... Funkcje prezesa, działaczy to w większości funkcje społeczne (wiem że dyletantom trudno to zrozumieć), ale są to pasjonaci i angażują się w to całym sobą!!!

 • ~kir76 2021-01-19
  21:01:17

  64 24

  ... niestety Pan prezydent wraz z swym nadwornym "mądralą" poraz kolejny udawania, że bliższe jest mu brnięcie w niekompetente zarządzanie dla zasady... niż merytoryczne rozwiązanie problemów!!!

 • ~tommi 2021-01-19
  21:11:45

  54 14

  prezydent nie jest zwolennikiem sportu i to żadna tajemnica, jednak zajęcia sportowe dla rybniczan to jedno z zadań jakie miasto powinno spełniać. Podobnie jak walka z alkoholizmem na które miasto przeznacza nie małe pieniądze oraz na promocje miasta a to już ogromny budżet a korzyści niewielkie. Ile miasto wydawało kasy na gadżety reklamowe serialu medycznego wątpliwej oglądalności? to jest rozrzutność.

 • ~frbro 2021-01-19
  22:15:06

  40 32

  Panie kir, szkoda że zamiast na obrażaniu mnie nie skupił się pan na przedstawieniu jakichś konkretów. W którym klubie pan działa? Ile tych środków idzie faktycznie na ruszające się dzieci, a ile na wycieczki dla trenera prezesa i garstki najlepszych? Jaki procent pochłania utrzymanie drużyn seniorskich? Czy dotacja to większość czy mniejszość budżetu klubowego? Jeśli większość to z czego to wynika? Ile kosztuje utrzymanie treningu jednego zawodnika i jaki jest jego udział własny w tej kwocie? Jeżeli uznany że celem jest aktywność sportowa danej osoby to jaka jest maksymalna akceptowalna kwota dla osiągnięcia tego celu? Czy uzasadnione jest dotowanie każdej dyscypliny sportowej? Jakie kryteria powinny być stosowane w udzielaniu dotacji? Jaki jest ogólny cel udzielania dotacji? Jak dotowanie konkretnych dyscyplin przeklada się na realizację tego celu?

  Moim zdaniem jak dotować to tylko tak żeby to miało ręce i nogi, żeby dany klub określał konkretne cele spójne z jasno określona polityką sportową miasta oraz żeby był z efektów regularnie rozliczany. Jak widzę np że zawsze na judo szło 300 tysięcy, a jak się zrobiły dwa kluby to idzie na nie po 150, to wiem że nikt się nie zastanawia po co i czemu, tylko daje bo tak było zawsze. O żużlu to nawet nie wspominam.

  Pan mówi że tysiące dzieci mają dzięki finansowaniu gdzie uprawiać sport, a ja powiem że tysiące dzieci nie może uprawiać sportu, bo ten jest finansowany w nierozsądny i niewłaściwy sposób.

 • ~kir76 2021-01-19
  22:30:58

  26 40

  ... ~frbro po raz kolejny Pan udawania, że nie ma pojęcia o czym jest ta dyskusja... Jak polityk - gada żeby gadać, a nie wie o co chodzi... Rozliczenie tzw. grantów na sport to konkretny cel, a nie widzimisie prezesaczy dzialacza... zgodzę się, że kontrola w wydatkowaniu tych środków musi być szczegółowa... reszta to wodolejstwo i brak wiedzy z Pana strony.... i nie chce tu nikogo obrażać, ale żeby się wypowiadać trzeba mieć "minimum" pojęcia o czym się mówi

 • ~frbro 2021-01-19
  22:55:34

  38 16

  kir76, to może zamiast kolejny raz powtarzać że nie wiem o co chodzi, wyjaśnisz mi o co chodzi. Z pewnością nie tylko ja się chętnie dowiem.

 • ~kurier 2021-01-19
  23:09:01

  36 13

  Większy pożytek niż kluby jest z infrastruktury sportowej. Z kapielisk, boisk czy tras rowerowych korzystają tłumy. A kluby sportowe to fajna zabawa dla pojedynczych fascynatów danej dyscypliny. Budujmy infrastrukture panie prezydencie. Zostawi pan coś po sobie jak Fudali.

 • ~kir76 2021-01-19
  23:18:49

  12 40

  ~frbro... szkoda czasu...i tak nie zrozumiesz :)

 • ~Franek7 2021-01-20
  06:12:04

  30 19

  Jestem przeciwnikiem finansowania sportu z kasy miasta. Te dotacje trafają z reguły do sportu zawodowego a nie amatorskiego i jak słusznie zauważył Fibro przeciętny obywatel nic z tego nie ma. Amatorzy trafiający do klubów i tak płacą składki wiec jak mi się wydaje pieniądze z dotacji trafiają do klubowych działaczy którzy decydują na co je przeznaczyć i w taki sposób a jak wiadomo ludzi są różni i często jest to karta przetargowa w różnych rozgrywkach wewnątrz klubowych. Sport zawodowy powinien być finansowany przez sponsorów, którzy często wymagają wyników i od nich uzależniają finansowanie i jest to zdrowe podejście. Sport amatorski doskonale utrzymuje się ze składek uczestników. Lepiej wydać te niemałe pieniądze na infrastrukturę bo za te kilka milionów rocznie mieli byśmy co roku jakiś ciekawy obiekt sportowy.

 • ~marys76 2021-01-20
  06:51:04

  27 22

  Widza, że panu Kieczce choćby wozili miliony na złotej karze to i tak bydzie marudził i sztyc mu coś nie pasuje. CO ZA MARUDA !
  Chłopie napij się i czegoś Wyborowego i świat staje się piękniejszy !

 • ~Andrzej Zygmunt 2021-01-20
  07:39:29

  31 3

  Z duza satysfakcja przyjalem zapowiedz Pana Prezydenta o rozpoczeciu dzialan na rzecz budowy pelnowymiarowych sal gimnastycznych przy LO1 i LO2.Obecne "klitki" przystaja raczej do 19 wieku i od wielu lat przynosza wiele wstydu naszemu miastu!

 • ~ 2021-01-21
  20:30:25

  4 0

  ~frbro, Franek7, mnie najbardziej zaczyna wk...... to, ze z tej infrastruktury przeznaczonej dla wszystkich zaczynaja korzystać małe firemki.
  Np. tor rolkowy na błoniach, przyjeżdżasz w niedziele z dziećmi i ku mojemu zdziwieniu nie mogą sobie pośmigać po tym kwadracie wewnątrz toru, bo jakiś łebek otwarł sobie szkółkę jazdy na rolkach.
  Boisko obok tygla , nie pograsz bo jakaś prywatna szkółka szkoli dzieci, na wisniowcu trafisz, ze nie pojeździsz bo ktoś prowadzi zajęcia rowerowe dla dzieci. Nosz k.... wychodzi na to, ze jak założę firmę nauki jazdy, to będę mógł sobie płac manewrowy zrobić na placu wolności, bo miejscówka fajna i za darmo.
  Nikt nie ma nad tym kontroli.
  Fryzjerka tez nie przyjmuje w korytarzu UM.
  Masz pomysł na biznes, Bravo, zainwestuj w plac, wybuduj sobie tor, boisko jak każdy inny początkujący inwestor.
  Alno ktoś dostaje pod stołem za to, i przymyka na to oko, albo nie wiem co tu się od.........
  Na marginesie, kto powołał tych obywateli do tej rady, i dlaczego znalazł się tam olimpijczyk.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien wprowadzić zdalne nauczanie we wszystkich szkołach?
Oddanych głosów: 629