zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Prezydent Rybnika: zachowajmy rozsądek

2020-03-12, Autor: red, źródło: UM Rybnika

O rozwagę, unikanie miejsc publicznych i pomoc osobom starszym apeluje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Urząd Miasta Rybnika radzi również jak załatwiać urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu.

Reklama

Urząd Miasta Rybnika informuje, że jak dotąd nie ma informacji o nowych przypadkach zarażenia koronawirusem na terenie Rybnika. Próbki trzech osób poddanych kwarantannie (w tym jednej przebywającej aktualnie poza województwem) okazały się negatywne. Pięciu pacjentów z Rybnika hospitalizowanych jest na oddziale zakaźnym w szpitalu w Raciborzu. Do tej pory na terenie Rybnika nie odnotowano nowych przypadków zakażenia.

Osoby z Rybnika poddane kwarantannie, które będą potrzebowały wsparcia w zaopatrzeniu w  jedzenie, leki czy zakupy, mogą liczyć na wsparcie Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, który zostanie poinformowany o takiej potrzebie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

O przestrzeganie zasad higieny i rozsądek apeluje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:

- Na tym etapie ważne jest zachowanie spokoju. Dwa kluczowe działania, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się to : roztropne podejście do wyjazdów zagranicznych, jeżeli już wracamy z zagranicy, to monitorujmy swoje zdrowie a w sytuacji, kiedy poczujemy się źle -  zalecany kontakt telefoniczny z SANEPID-em lub oddziałem zakaźnym. Nie wychodźmy z domu, nie idźmy do przychodni.  Kolejny ważny aspekt to kwarantanna. Jeżeli zostajemy objęci kwarantanną domową, to obowiązuje nas całkowity zakaz opuszczania domu. Nie można iść „tylko na chwilę” po bułki czy chleb. Na co dzień ważne są podstawowe zasady higieny, myjmy ręce mydłem, unikajmy imprez masowych. Zachowajmy rozsądek, bądźmy refleksyjni wracając z wycieczek zagranicznych i stosujmy podstawowe zasady higieny, które są zalecane.

Urząd Miasta Rybnika zachęca klientów UM, by w miarę możliwości ograniczyć do niezbędnego minimum wizyty osobiste w urzędzie. Wiele spraw można załatwić telefonicznie, mailowo lub poprzez e-PUAP i SEKAP.

Magistrat prosi również, by w przypadku bezpośredniego kontaktu zachować odpowiedni dystans zarówno od pracowników, jak również innych osób oczekujących na obsługę.

W budynkach urzędu miasta została zwiększona częstotliwość czyszczenia/dezynfekcji miejsc najczęściej używanych/dotykanych przez klientów (klamek, blatów, poręczy).

Przy stanowiskach obsługi klienta (np. Kancelaria) zostaną zamontowane panele plexi minimalizujące bezpośredni kontakt pracowników z klientami.

Odwołane zostały wtorkowe dyżury Rybnickiej Rady Seniorów. Tym samym nie będą wydawane Karty Seniora.

- Jeżeli możecie Państwo odłożyć wizytę w urzędach proszę to zrobić. Wszystko, co można zrobić elektronicznie - róbmy elektronicznie. Unikajmy kontaktu, nie przemieszczajmy się niepotrzebnie. Tu apel do wszystkich ludzi młodych, dzwońcie do swoich starszych rodziców, dziadków i babć, żeby nie wychodzili z domów. Zróbcie w ich imieniu przelew, opłaćcie rachunki, zachęcajcie do tego by nie wychodzili z domów, dziś zobaczyłem tłum starszych osób na wydziale podatków w urzędzie. Te sprawy można załatwić przez internet – prezydent Kuczera.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 76 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~pawelbudowa 2020-03-12 14:48:59

  czy kawior, krewetki są w menu Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku?? Jak tak to ja się piszę na kwarantanne .

 • ~rzyt 2020-03-12 14:54:52

  Nareszcie Panie Prezydencie !!!!

  52 21
 • ~palaczzasypowy 2020-03-12 15:11:03

  Ooooo prezydent się znalazł

  86 24
 • ~adamczykhenryk1 2020-03-12 15:28:35

  Śpię spokojnie , przyjaciel podaje rękę . :)
  Pierwsze kolumny żołnierzy ze sprzętem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych wjechały w piątek wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie (zachodniopomorskie). Tak rozpoczynają się ćwiczenia DEFENDER-Europe 20. To największy od 25 lat przerzut wojsk amerykańskich z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Europy.

  11 44
 • ~Janusz_Cebularz 2020-03-12 16:03:53

  Stany zjednoczone to nie są nasi przyjaciele. USA jest zawsze tam, gdzie ma w tym interes. Krótko mówić chodzi o nasze bogactwa naturalne.

  39 32
 • ~cyd 2020-03-12 16:33:35

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 5
 • ~tf2 2020-03-12 16:58:00

  Ciekawe czy wszyscy wysłuchają rad na temat zdrowego rozsądku, czy Koalicja Obywatelska nadal będzie tworzyła i rozpowszechniała swoje teorie spiskowe i anonimy w mediach dla celów politycznych??

  44 29
 • ~ 2020-03-12 18:00:09

  Pan prezydent Kuczera po raz kolejny pokazal, jakim jest beznadziejnym prezydentem: gdyby premier nie zamknal szkol, to Kuczera nie tylko by tego nie zrobil, ale nawet chcial dzisiaj otworzyc i te 3 zamkniete wczesniej.
  Temu czlowiekowi w ogole nie zalezy na dobru mieszkancow. Przekonalem sie o tym nie raz, np w kontekscie braku stanowczych dzialan antysmrodowych

  55 35
 • ~Franek7 2020-03-12 18:23:21

  Prezydent Andrzej Duda na konferencji w Szczecinie powiedział, że jest pewne że będą zgony i przekazał 100 mln na walkę z koronawirusem. W tym samym czasie na propagandę w TVP przekazał 2mld. Żenujący jest...

  31 54
 • ~Fiodore 2020-03-12 18:42:37

  Dystans do petenta to oni wprowadzili jakieś 30 lat temu i do dzisiaj stale go utrzymują :D

  43 13
 • ~Jan R. 2020-03-12 20:02:22

  ~ Rząd miał dawno wydać zakaz zamknięcia wszystkich miejsc gdzie gromadzą się ludzie łącznie z pubami i kościołami.

  27 9
 • ~gruba 2020-03-12 20:33:15

  Można by zapytać "i kto to mówi "?. Gościu 0,49 będzie nas pouczał

  31 30
 • ~ 2020-03-12 21:20:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 7
 • ~bartezz 2020-03-12 21:25:07

  ~gruba - daruj sobie z tym 0.49! to nie miejsce i nie czas na takie głupie gadki. Ma prawo pouczać i ma prawo wydawać decyzje jest Prezydentem Miasta i czy ci się to podoba czy nie! dostaje odgórne decyzje, które sam musi stosować i wytyczać więc twoje ujadanie nic nie da.

  33 25
 • ~bartezz 2020-03-12 21:27:16

  ~gruba - i nie gościu bo gościu to siedzi w barze na piwie, a to jest Prezydenta Miasta Rybnika więc trochę powagi zachowaj.

  27 25
 • ~Franek7 2020-03-13 07:04:18

  PO NIEMCACH, ANGLIA MÓWI PRAWDĘ.

  Ten cały cyrk z zamykaniem państwa doprowadzi wszystkich poza urzędnikami do braku środków do życia, utraty pracy i wieloletniego kryzysu gospodarczego.Zapaść gospodarcza będzie dużo bardziej bolesna niż sama epidemia, której ze względu na skalę państwo NIE jest w stanie zatrzymać.

  Naukowcy brytyjscy doradzający premierowi przyznali, że 80% populacji zostanie zarażone i odwoływanie np. imprez Premier League nie ma większego wpływu na rozwój choroby.

  Umrze 1% zarażonych, głównie osób starszych. Trzeba się z tym pogodzić i żyć normalnie bo umrze nas znacznie więcej gdy stracimy środki do życia a gospodarka popadnie w ruinę bo przecież nie tylko Korona jest dla nas zagrożeniem.

  WSTYD mi za ten rząd. Cały świat patrzy na Polskę jak na kolejną ofiarę epidemii. Nie tylko Polacy nie ufają rządowi ale normalne jest, że zagraniczni partnerzy też nie wierzą i oceniają po faktach a nie po słowach. Fakty są takie że Polska zachowuje się jakbyśmy masowo umierali na wirusa. No to normalne, że zamykają granice i będą nas izolować.

  Zważyć należy że w UK i w Niemczech jest już dużo więcej zachorowań niż w Polsce. Oczywiście działania rządu nas nie uratują i my także masowo zachorujemy ale przez działania rządu będzie nas to bolało jeszcze bardziej.

  źródło : https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-boris-johnson-szokuje-wiecej-rodzin-utraci-przedwczesnie-swoich/j3me3mt

  6 28
 • ~jolaw2 2020-03-13 07:54:47

  jeśli tu pojawiają się słowa krytyki dla prezydenta Rybnika , to naprawdę sobie zapracował.. zawsze słucham o 8.00 gdy jest gościem 90 FM . arogancja pana przebija wszystko na każde pytanie ma nieelegancka ripostę . Następnie nie wiem czy sytuacja we Włoszech nie uczy niczego , ze stosowanie półśrodków podczas tej epidemii jest bezcelowe. To tylko przyniesie wszystkim straty powinno się poddać kraj kwarantannie na 14 dni ale tak konkretnie jak ciecie nożyczkami,,albo wogóle to zostawić losowi..

  29 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12504