zamknij

Wiadomości

Prezydent Kuczera: ktoś zapomniał o zasadach fair play

2021-03-24, Autor: bf

Prezydent Piotr Kuczera zabiera głos w głośnej sprawie z przejściem Szymona Ludwiczaka z „Rybek” Rybnik do Włókniarza Częstochowa. - Sprawdzamy, czy istnieje możliwość zwrotu miejskiej dotacji w związku z tą sytuacją – komentuje.

Reklama

Przypomnijmy, zarząd KS ROW Rybnik zaapelował do prezydenta, by ten odebrał „Rybkom” Rybnik dotację. Prezes Krzysztof Mrozek wezwał też MKMŻ, by złożył wyjaśnienia. Zerwana została też współpraca polegająca na pomocy finansowej dotyczącej pracy trenera Antoniego Skupnia. Wszystko dlatego, że miniżużlowiec Szymon Ludwiczak zamiast ROW-u, wybrał Włókniarz Częstochowę. Zdaniem Mrozka doszło do naruszenia warunku umowy - dotyczy obligatoryjnego bezpłatnego przekazywania adeptów MKMŻ „Rybki” Rybnik do KS ROW Rybnik.

>>Afera o transfer Szymona Ludwiczaka. Mrozek chce wycofania dotacji Rybkom Rybnik<<

Prezes klubu przy Gliwickiej zaapelował też do prezydenta Rybnika, by ten wycofał dotację dla MKMŻ, chodzi o ponad 40 tys. złotych.

Mamy już stanowisko Piotra Kuczery w tej sprawie:

"Zdaje się, że ktoś zapomniał o zasadach fair play. Na etapie zapisywania młodego człowieka do klubu szkolącego rodzice mają wybór miejsca, w którym będzie się rozwijało ich dziecko. A szkolenie oznacza bardzo duże koszty dla klubu, który odpowiada za utrzymanie obiektu, tworzenie bazy, trenerów. Tym samym wydaje się, że rodzice powinni mieć świadomość, że do 21 roku życia taki żużlowiec związuje się z klubem. To wydaje się dobre i logiczne. A odejście z klubu w dowolnym momencie powinno być możliwe z chwilą, gdy rodzice, takiego szkolonego dziecka zdecydują się na pokrycie kosztów odbytego szkolenia. Cóż, jak widać może być inaczej. Aktualnie szukamy rozwiązania prawnego, sprawdzamy, czy istnieje możliwość zwrotu miejskiej dotacji w związku z tą sytuacją."

Oceń publikację: + 1 + 56 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~jajko 2021-03-24
  18:27:30

  Szkoda, że prezydent tak ochoczo nie szuka rozwiązań prawnych w klubie żużlowym. Miony miasto wydaje na promocję, a jaka jest ta promocja? Na razie to tylko same afery. Gdzie są wychowankowie ROW-u, którzy także mieli w latach wcześniejszych zapewnione dotacje? Gdzie jest zapowiadana szumnie akademia w której szkolić miał m.in. Kacper Woryna czy Andrzej Wygląda?

  Może powinien pan otworzyć oczy?! Problemem nie jest tutaj minizuzlowy klub czy rodzice. Problemem jest coś innego. Wszyscy to widzą ale prezydent nie?

  Dlaczego nie wymaga pan wytłumaczenia od prezesa. W końcu według rodziców to on nie miał czasu na rozmowę w sprawie kontraktu...

  Pan zna realia sportu? Nakaz startu w klubie do 21 roku życia. Może jeszcze za 1 zlotowa premie jak nauczyciele? To mówi prezydent dużego miasta? Dobrze że to już ostatnia kadencja. Ludzie jednak będą pamiętać i ocena prezydentury nie będzie pozytywną...Podsumuje to tak - GAŃBA

 • ~Krus 2021-03-24
  18:31:01

  93 11

  ... Mrozek już nie raz udowodnił, że jest osobą nie kompetentną... sprawa Łaguty (gdzie jest odszkodowanie 2mln o którym zapewniał), gdzie dał się podpuścić paru krzykaczom, a inaczej to trzeba było załatwić... w zeszłym roku -amatorka z juniorami na ekstraligę, gdzie de facto ich nie było.... w sprawie kontaktu z utalentowanymi chłopakami, trzeba wyjść z inicjatywą z klubu... a nie tylko wymagać.... totalna kompromitacja p.Mrozek... teraz jeszcze Kuczera straszy odebraniem dotacji klubowi minizuzlowemu Rybki... a co klub tutaj jest winien? tylko i wyłącznie amatorszczyzna w zarządzaniu Mrozka (to jak mają podpisaną umowę - nikt nie ma problemu tylko o dziwo ta sama osoba prezes Mrozek, a teraz jeszcze Kuczera się ośmiesza mu wtórując)...

 • ~Krus 2021-03-24
  18:48:35

  72 10

  ...w konsekwencji dwaj "amatorzy" mogą doprowadzić do upadku klubu minizuzlowego... który tu nie ponosi żadnej winy !!! Komu chcą zrobić na złość... dzieciom trenującym w klubie? Niestety ale wizerunek klubu żużlowego KS ROW jest bardzo kiepski .... a to kolejny dowód na to !!!

 • ~rybnik52 2021-03-24
  18:57:44

  69 12

  14 letni zawodnik zrezygnował z rybnickiego klubu. Atmosfera ? perspektywy ? , prezes ? prezydent ? Nie róbmy z tego tragedii.

 • ~tf2 2021-03-24
  19:01:43

  73 11

  Tak się kończy finansowanie prywatnego biznesu z kasy publicznej.
  Chcesz się pobawić w "sport" - zapłać za to sam.
  Chcesz robić karierę - zapłać za szkolenie i treningi.

 • ~extraliga_2 2021-03-24
  19:36:52

  45 8

  1. Ktoś zapomniał, kim jest a nie chłopczykiem w krótkich spodenkach
  2. Zabrać dotacje piłkarzom bo odszedł Niedźwiedzki do Legii a wcześniej z odsetkami ściągnąć dotacje za lata kiedy odeszli Ślisz, Mandrysz i Musiolik
  3. Klub szermierczy niech już zbiera pieniądze, bo dziewczyny pójdą na studia i przejdą do innego klubu
  4. Dołożyć ze 2 mln na promocję dla żużlowców bo dzięki nim i ich największemu przyjacielowi można zlikwidować całkowicie sport w Rybniku

 • ~James Bond spod F2F 2021-03-24
  19:55:24

  66 15

  Powiedział co wiedział Prezydencik, honorowy Pan Fair Play :) skoro w klubie rządzi Mrozek a w mieście Kuczera to młody zrobił najlepsze co mógł, poszedł tam, gdzie jest wszystko w jak najlepszym porządku i gdzie ma nadzieję na przyszłość. Tutaj w tym mieście tzw "rządzący" nie mają pojęcia o sporcie i nie ma szans na rozwój w normalnych warunkach.

 • ~rybol9999 2021-03-24
  22:13:48

  37 5

  PANIE PREZYDENCIE PAN TAK NA SERIO?
  ".Aktualnie szukamy rozwiązania prawnego, sprawdzamy, czy istnieje możliwość zwrotu miejskiej dotacji w związku z tą sytuacją."

  AMEN.

 • ~dzideq 2021-03-24
  22:39:43

  22 10

  czy ten Pan K . zapytał się mieszkańców ,czy może dać publiczne pieniądze na bardzo niszowy niby sport .

 • ~ 2021-03-25
  00:05:00

  23 3

  "Prezydent Kuczera: ktoś zapomniał o zasadach fair play"
  otóż to - a według mnie fair play podczas prowadzenia samochodu to nie pić alkoholu.

  A co do opisywanej sytuacji. Jeśli w umowie zawodnik-rybki faktycznie jest tak że: "Nie ma natomiast zapisu zakazującego związanie się z innym klubem przed ukończeniem wieku mini-żużlowca" to bardzo słusznie zrobił bo miał bo tego pełen prawo. Widocznie dostał lepsze warunki w Częstochowie. Tak więc powodzenia w dalszej karierze Szymon!

  A że z rybkami nikt z częstochowy się nie kontaktował? Widocznie nie musiał. Taki pech :D
  A jeśli Szymon rozstał/rozstanie się z rybkami w nieprzyjemnej atmosferze? No cóż, nie on pierwszy... I dotyczy to nie tylko zawodników. Także żadna z tego sensacja.

 • ~Oleklolek 2021-03-25
  00:46:33

  25 3

  Panie Prezydencie, nie zgadzam się z Pana opinią ponieważ:
  Miasto dotuje szkoły prywatne i uczelnie wyższe w Rybniku. Nie jest powiedziane, że osoba kończąca dany kierunek zobowiązana jest do pracy na terenie Miasta. Oczywistym jest, że na zasadzie wolnego rynku i konkurencji wybierze pracę w mieście, w którym warunki będą najkorzystniejsze.
  Tak więc nie róbmy monopolu na klub ROW.
  Na całym świecie to kluby "biją się" o zawodników, a w Rybniku od roku 2000 wprowadzono innowacyjne zasady

 • ~Oleklolek 2021-03-25
  00:53:11

  6 2

  C.D.

 • ~Oleklolek 2021-03-25
  00:54:42

  21 4

  Z pewnością konkretna propozycja klubu ROW zatrzymałaby chłopaka, ale widocznie takiej nie było.
  Zapewne motywem przewodnim dla wyboru Częstochowy była trasa! 115 km jest fantastyczną atrakcją .... 3 godz. licząc tam i z powrotem.
  Nie mniej jednak podkreślić należy, że żużel jest ciężkim sportem, z narażeniem życia i zdrowia zawodnicy trenują i stają do wyścigu.
  Tak więc w obliczu utraty życia cieszmy się, że ten młody człowiek chce jeździć i powinniśmy być dumni, że jest z Rybnika.
  P.S. Nie jestem za cięciem dotacji Rybkom.

 • ~ 2021-03-25
  01:18:36

  10 1

  Jaka umowa z roku 2000? Przecież rybki Rybnik powstały w toku 2001.

 • ~tf2 2021-03-25
  07:37:28

  17 3

  "Miasto dotuje szkoły prywatne i uczelnie wyższe"
  Doprecyzujmy, miasto nie dotuje tylko przekazuje pieniądze otrzymane z budżetu państwa.

 • ~hub381 2021-03-25
  09:47:34

  4 12

  Mnie się nie podoba ,że Rybnik szkoli młodych a inni przekupują ich do bogatszych klubów. Ostat ecznie jako rybniczanin płacę podatki w Rybniku a nie w Częstochowie. ???

 • ~gfuhrerwolf 2021-03-25
  09:56:34

  15 2

  Panie Prezydencie osobiście pochyliłbym się nad rozliczeniami projektów klubu ROW Rybnik czy pewne koszty są uzasadnione w kosztorysie . Prawda jest taka że miasto rzuca klubom ochłapy choć kluby te szkolą młodzież , a daje miliony od kilku lat na ANTYPROMOCJĘ miasta dla kogoś kto to miasto ośmiesza na każdym kroku . Co ze sprawą Łaguty podobno miał być puszczony w skarpetkach ? NIC , ponieważ prezes doskonale wie że nic nie może zrobić , tych spraw jest więcej o czym wszyscy doskonale wiedzą . Z wieloma ludźmi rozmawiam i wielu powiedziało że wolą jechać na wyjazdy by dopingować Nasz klub Row ale na stadion rybnicki nie przyjdą dopóki jest tam prezes Mrozek.
  Klub Rybki jak już pisałem w innych komentarzach jest tworzony przez pasjonatów tego sportu którzy robią to nie biorą za to nawet złotówki proszę mi wierzyć , biegają za każdą złotówką dla klubu, a zarazem dzieci które trenują bo jak wszyscy wiemy dotacja miejska to kropla w morzu .
  Swoją drogą dlaczego by nie upublicznić kosztorysów dotacji za ostanie lata Klubu ROW Rybnik , myślę że kilka osób w tym mieście chętnie zobaczy na co poszły miliony z miasta za ostatnie kilka lat.
  Szkolenie młodzieży w miejskim klubie prezes Mrozek położył całkowicie , z całym szacunkiem dla młodych chłopaków którzy się przewinęli przez Row ale nikt nie wypłynął na szersze wody w polskim żużlu, . Przypadek ?
  I taki ktoś śmie krzyczeć o zabraniu dotacji Klubowi który naprawdę szkoli młodzież , najlepiej może przekazać ją dla pana Mrozka on ją dobrze spożytkuje .
  Kibice widzą do czego to zmierza i gdyby nie pandemia można by to zauważyć na trybunach stadionu, całe szczęście dla tego zadufanego w sobie gościa pustki na trybunach wytłumaczy pandemią .

 • ~gfuhrerwolf 2021-03-25
  10:19:28

  15 2

  A co do zasad Fair Play to kiedyś ktoś o nich zapomniał i po pewnym incydencie powinien zrzec się urzędu. Tak na marginesie

 • ~rafek.87 2021-03-25
  15:54:33

  9 1

  Panie "Prezydencie" Pan tak na serio?

  Otóż niech Pan sobie uświadomi, że mając na uwadze to co Pan i Pana zastępca robi z tymi miastem oraz to jakie ma Pan podejście do sportu w tym mieście, to ŻADEN poważny sponsor nie będzie inwestował w nasze kluby oraz ŻADEN rozsądny rodzic nie będzie widział przyszłości swojego dziecka w seniorskim klubie w tym mieście.

  Miasto powinno być partnerem klubów sportowych, a nie wilkiem. I nie mam tu na myśli kolesiostwa na linii Prezydent-Prezes Mrozek.

  Dlaczego młody poszedł do Częstochowy?
  Żuzel- Ekstraliga
  Piłka nożna - Ekstraklasa + nowy stadion

  Rybnik? No to już Pan sam wie co tutaj mamy jeżeli chodzi o sport.

  Miał młody jakiś zapis, że nie może zmienić szkółki? Były jakieś kary umowne na tą okoliczność? Proszę się nie ośmieszać!

 • ~Oleklolek 2021-03-28
  12:15:14

  3 0

  Prawda jest taka, że Rybnik jako miasto stoi żużlem. Jeśli spytać kogokolwiek w Polsce czy słyszał o Rybniku to powie albo nie albo tak, macie tam fajny stadion żużlowy.
  Bez żużla Rybnik bardzo straci.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 593