zamknij

Wiadomości

Prezydent Kuczera i lokalni włodarze o dwukadencyjności w samorządach. Co powiedzieli?

2017-02-02, Autor: bf

Jeśli pomysł PiS o dwukadencyjności wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów wejdzie w życie, połowę naszego powiatu czeka rewolucja. Szansę na reelekcję będzie miał prezydent Rybnika oraz wójtowie Świerklan i Gaszowic. Na ostatnim posiedzeniu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Gliwicach, zarząd krytycznie odniósł się do inicjatywy partii rządzącej.

Reklama

Zgodnie z planami PiS, dwukadencyjność miałaby zacząć obowiązywać już od kolejnych wyborów samorządowych w 2018 roku. Pojawił się też kontrowersyjny pomysł, aby dotychczasowym wójtom, burmistrzom i prezydentom liczyły się kadencje sprawowane w latach poprzednich. Dla niektórych samorządów oznaczałoby to prawdziwą rewolucję. W powiecie rybnickim 3 z 6 włodarzy, nie miałoby szans na zachowanie dotychczasowego stanowiska.

20 stycznia odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Gliwicach, którego członkami są m.in. Rybnik, Wodzisław Śląski, Świerklany czy Czerwionka-Leszczyny. W trakcie posiedzenia Zarząd Związku mocno krytycznie odniósł się do pomysłu limitowania liczby kadencji w samorządach lokalnych, wskazując, że takie rozwiązanie byłoby wysoce szkodliwe dla Państwa.

- Praktyczne doświadczenie wskazuje, iż gminy, które odznaczają się ciągłością władzy odnoszą zwykle większe rezultaty w zakresie rozwoju lokalnego i zarządzania usługami publicznymi – czytamy na stronie ŚZGiP.

Członkowie Zarządu Związku stwierdzili też, że wprowadzanie zmian w ordynacji wyborczej powinno mieć charakter systemowy, a więc winno polegać na kompleksowym uregulowaniu wszystkich kwestii dotyczących tej dziedziny, np. czasu trwania kadencji organu wykonawczego oraz rady.

Po wprowadzeniu kadencyjności o reelekcję mogli by walczyć:
- Piotr Kuczera – prezydent Rybnika (1 kadencja),
- Tomasz Pieczka – wójt gminy Świerklany (1 kadencja),
- Paweł Bugdol - wójt gminy Gaszowice (1 kadencja).

Z dotychczasowym stanowiskiem musieliby się pożegnać:
- Wiesław Janiszewski – burmistrz Czerwionki-Leszczyn (3 kadencja),
- Grzegorz Gryt – wójt gminy Lyski (6 kadencja),
- Marek Bąk – wójt gminy Jejkowice (2 kadencja).

Co na ten temat powiedzieli nam poszczególni samorządowcy? Zobaczcie:

Piotr Kuczera: uważam, że dokumentem wiążącym jest konstytucja RP, która gwarantuje bierne i czynne prawo wyborcze. Myślę, że każdy z kandydatów ma prawo się zaprezentować, a ostateczna decyzja należy do mieszkańców gminy. Uważam, że źle by się stało, gdyby ktoś w sposób sztuczny próbował hamować tego typu działania.

To nie byłoby zgodne z żadnym porządkiem prawa, gdyby działało ono wstecz. Jakiekolwiek zamierzenia powinny być o wiele wcześniej przedstawione opinii publicznej, przedyskutowane, a nie uchwalane na zasadzie doraźnego interesu politycznego, bo tak odczytuję te zamierzenia. Pytanie do posłów i senatorów: czy tu też dwukadencyjność jest potrzebna?

Wiesław Janiszewski: pomysł dwukadencyjności jest do rozważenia, pod warunkiem że jedna kadencja trwa nie 4 a 5 lat. Jednakże zadania, jakie staramy się realizować wykraczają poza jedną czy dwie kadencje. Dzisiaj gminy nie patrzą na to, co mogą zrobić w przeciągu 4 lat, ale ich strategia zakłada perspektywę nawet 20 lat. Patrząc na Czerwionkę-Leszczyny, jeszcze do 2000 roku była ona gminą typowo górniczą – kopalnia była jedynym miejscem pracy. Po zamknięciu zakładu musieliśmy przyjąć strategię i ją ewaluować. Patrząc na dzisiejszy wygląd gminy jestem pozbawiony obciążeń i świadomości, że mogę przed czymś nie zdążyć.

Uważam jednak, że jeżeli ktoś mówi o tym, że w gminach tworzą się klitki czy sitwy albo podaje za przykład serial „Ranczo- sam siebie dyskwalifikuje. Nie można wrzucać wszystkich do jednego gara. Rzeczywistość weryfikują wybory, podczas których ludzie mówią: „nie podoba mi się to, co robisz kolego/koleżanko. Nie wybieram cię”. Reguły gry muszą być czytelne.

Tomasz Pieczka: nie mamy wielkiego pola do manewru, co ma być to będzie. Nie emocjonuje się tym, niezależnie kto będzie rządził. Jeżeli obecny rząd uważa, że trzeba coś zmienić w ordynacji wyborczej, to pytania najlepiej kierować do niego, a nie do mnie.

A Wy co sądzicie o pomyśle wprowadzenia tylko dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów?

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów, prezydentów. Popierasz ten pomysł?
Oddanych głosów: 1767

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2017-02-02 17:40:05

  Można to będzie obejść tak jak robią to Putin z Miedwiediewem. ;)

  27 24
 • ~master4k 2017-02-02 17:52:47

  Jestem na 1000% za ale pod jednym, jedynym warunkiem. Taki zakaz w tożsamym zakresie i na tożsamych zasadach obejmie posłów, senatorów i ministrów. Jeśli ktoś uczynił z życia zawodowego jedno wielkie przesiadywanie w sejmie, to chcąc nie chcąc utracił kontakt z realiami życia przeciętnych obywateli. Gwarantuję, że odsetek poronionych pomysłów, lekkomyślności i pospolitego nie liczenia się z konsekwencjami spadłby do ilości śladowych.

  140 9
 • ~Tomek_81 2017-02-02 17:57:51

  ~master4k Święte słowa. Wódz ma teraz bodajże 7 kadencję w sejmie - niech zacznie od siebie

  87 12
 • ~frbro 2017-02-02 21:30:18

  @master4k, taki pomysł z kadencyjnością w sejmie jest kuszący, na pierwszy rzut oka wydaje się świetny, ale moim zdaniem jest trochę niebezpieczny. Posłem nie zostaje się z dnia na dzień. Zazwyczaj wymaga to trochę pracy, zbudowania jakiejś tam własnej marki itd. Jeżeli miałbyś taką pracę włożyć w to, żeby potem tylko 8 lat z tego żyć, to już nie jest taka dobra oferta (czyli pewnie zainteresują się nią totalne miernoty). Dodatkowo skończyłoby się to tym, że posłowie przygotowywaliby sobie korzystne prawo pod przyszłą działalność. Korupcja też by pewnie wzrosła, bo lobbyści mieli by dodatkowe argument po swojej stronie. Do tego co wybory sejm traciłby wiele ludzi, którzy jednak dysponują jakąś tam wiedzą na temat przeróżnych spraw, a w ich miejsce pojawialiby się nowi, zupełnie nierozeznani w temacie. Byliby totalnymi pionkami, bez żadnego doświadczenia i bez znajomości politycznych gierek, a to z pewnością bez skrupułów wykorzystywaliby ludzie mądrzejsi od nich, z przeróżnych firm i korporacji. Ja wiem, że przy obecnym bajzlu w sejmie, to ciężko sobie uświadomić, że oni w ogóle tam coś robią i spora część ludzi to by ich wszystkich na taczkach wywiozła, ale nie można naprawiać bajzlu robiąc nowy bajzel. Wymienianie jednych patałachów na innych patałachów, co 4 lub 8 lat nic nie da. Trzeba po prostu mądrze głosować, nie na populistów tylko na rozsądnych ludzi i wtedy to wszystko się poukłada. Niestety w Polsce chyba jeszcze do tego nie dorośliśmy. Ja osobiście zmniejszyłbym liczbę posłów co najmniej czterokrotnie, tak żeby można było rozliczać konkretne osoby i podnieść nieco prestiż tej służby. Teraz za dużo tam ludzi z przypadku, kompletnie anonimowych, którzy przez to nie czują na sobie żadnej odpowiedzialności.

  36 11
 • ~rybnikus 2017-02-02 22:56:57

  Strach sie odezwać i tak wywalą.

  13 1
 • ~ 2017-02-02 23:09:38

  poprzedni prezydent nie został wybrany, gdyż tak obrósł w piórka i utracił kontakt z rzeczywistością, że miał za nic mieszkańców i nie liczył się z ich zdaniem (m.in. sprawa likwidacji parku, pomimo wielu obietnic jego zachowania), obecny wskazuje duży procent "bylejakości",co nie wróży długiej kariery politycznej, także problem kolejnych kadencji raczej nie będzie dotyczył naszego miasta, chyba ,że nie będzie kontrkandydata na urząd

  49 9
 • ~ 2017-02-03 09:33:59

  I bardzo dobrze, dwi kadencję to wystarczający czas na realizację pomysłów, a później młoda krew, a nie tak siedzieć na ciepłym stołeczny i nic nie robić.

  26 13
 • ~Jan R. 2017-02-05 08:58:42

  Pierwsza sprawa. Szanowna Redakcjo w sondzie pytanie zadałbym inaczej. Zapytałbym "Czy zdecydowałbyś się kandydować na prezydenta miasta mając w perspektywie możliwość sprawowania urzędu przez zaledwie 2 kadencje?". Druga sprawa. Jak dożyję do wyborów do Sejmu i Senatu w 2019 roku to założę bloga i będę przez cały czas kampanii wyborczej przedstawiał posłów, którzy są w sejmie 2 kadencje i więcej, jednocześnie nawołując, by na nich nie głosować e szczególnym naciskiem na posłów Populistów i Socjalistów. Po wójcie Pieczce nie spodziewałem się innej wypowiedzi, gdyż jest on fanem Populistów i Socjalistów na cele z Why Duck-iem.

  5 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją TVP Info i abonamentu RTV?
Oddanych głosów: 2325