zamknij

Wiadomości

Prezydent Duda podpisał nowelizację kodeksu wyborczego. Samorządy krytykują

2018-01-17, Autor: 

W tym tygodniu Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu wyborczego, która wprowadza szereg zmian. W tym temacie wypowiedział się Związek Miast Polskich, którego zdaniem nowe przepisy zawierają szereg mankamentów.

Reklama

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha podkreślił na briefingu prasowym, że nowelizacja zawiera wiele rozwiązań, które Prezydent popiera i akceptuje. Chodzi m.in. o wprowadzenie do kodeksu wyborczego „mechanizmów prospołecznych, proobywatelskich, które zwiększają transparentność, jeżeli chodzi o działanie jednostek organów samorządu terytorialnego, które wzmacniają rolę opozycji, jeżeli chodzi o komisję rewizyjną, które przyznają większe uprawnienia pośrednio także obywatelom poprzez zwiększenie prawa do kontroli, jeżeli o funkcjonowanie samorządu”.
Zdaniem Pawła Muchy, w kodeksie wyborczym dokonano też innych akceptowanych przez Prezydenta zmian, które „przyczyniają się do większego monitoringu, większej transparentności procesu wyborczego”.

Inne zdanie na ten temat ma Związek Miast Polskich z prezydentem Gliwic – Zygmuntem Frankiewiczem na czele. Co prawda prezes ZMP w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy podkreślał, że część uwag, zawartych w stanowisku Związku, uwzględniono w trakcie prac w Sejmie (okręgi jednomandatowe w gminach do 20 tys. mieszkańców, ustalanie okręgów wyborczych, rezygnacja z możliwości kandydowania osób spoza gminy, status skarbnika gminy) i w Senacie (głosowanie korespondencyjne osób niepełnosprawnych). Jednak inne nie zostały uwzględnione. Kilka kwestii budzi wątpliwości samorządowców.

Chodzi przede wszystkim o ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wzbudziło ono szeroką dyskusję publiczną, w której padały zarówno argumenty merytoryczne, jak i demagogiczne, w tym niesprawiedliwe dla większości samorządowców. - W świetle poglądów Trybunału Konstytucyjnego, a także w świetle stanowiska nauki prawa, ograniczenie biernego prawa wyborczego, przez ustawodawcę zwykłego, jest niedopuszczalne. Zatem stosowny cenzus wyborczy może być wprowadzony tylko na mocy nowelizacji ustawy zasadniczej. Tym razem jednak ograniczenie biernego prawa wyborczego zostaje wprowadzone ustawą zwykłą, co – naszym zdaniem – jest niezgodne z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Prosimy Pana Prezydenta o wnikliwe rozpatrzenie tej kwestii przed podjęciem decyzji w sprawie podpisania ustawy - czytamy w piśmie ZMP.

Nowelizację zaakceptował jednak prezydent Andrzej Duda. Zdaniem Związku Miast Polskich, oprócz ograniczenia kadencji, ustawa zawiera też inne mankamenty:
- wykreślenie zapisu, że zapewnienie obsługi i techniczno-materialnych warunków pracy organów wyborczych jest zadaniem zleconym. To spowoduje koszty tej obsługi.
- przepisy regulujące skład komisji wyborczych. W efekcie tego partie mają zagwarantowaną reprezentację, lokalne komitety obywatelskie nie, nawet jeśli wygrywają wybory samorządowe.
- zbędne usztywnienie przepisów dotyczących udziału obywateli w pracach nad budżetami miast na prawach powiatu – w formie tzw. budżetów obywatelskich (partycypacyjnych).

Oprócz tego, w opinii ZMP obniżenie granicy liczby mieszkańców gmin, w których obowiązuje ordynacja większościowa, doprowadzi do upartyjnienia lokalnego życia publicznego w miastach średnich.

Suchej nitki na tej nowelizacji nie pozostawili rybniccy radni Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem mamy do czynienia z demontażem obecnego systemu wyborczego. Głos zabrał też radny PiS – Łukasz Dwornik. Więcej na ten temat przeczytacie >>Radni PO ostrzegają: PiS zagraża samorządności<<

Swego czasu o dwukadencyjności wypowiedzieli się lokalni włodarze – prezydent Rybnika Piotr Kuczera, burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski i wójt Świerklan – Tomasz Pieczka. Co na ten temat powiedzieli nam poszczególni samorządowcy? Zobaczcie >>Prezydent Kuczera i lokalni włodarze o dwukadencyjności w samorządach. Co powiedzieli?<<

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
  • ~master4k 2018-01-17
    13:59:14

    "Ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów.".

    Wiele bym dał, żeby takie samo ograniczenie dotyczyło posłów i senatorów.

  • ~Barakuda 2018-01-17
    14:25:50

    69 51

    Zawiera Mankamenty? To bubel prawny do tego daje duże możliwości manipulowania wyborami przez rządzących i na korzyść aktualnie rządzących.

  • ~hanys z Rybnika 2018-01-17
    17:50:11

    32 52

    Barakuda bubel to ty powinien mieć na drugie imię

  • ~Andrzej Janeczko 2018-01-17
    18:00:27

    43 32

    A niech zlikwidują w ogóle samorządy. Wprowadzić teokrację Rydzykowo-Jarosławową.

  • ~Barakuda 2018-01-17
    18:27:30

    31 29

    Hanys, jak ktoś nie ma nic mądrego do powiedzenia to pisze: "bubel to ty powinien mieć na drugie imię".

  • ~Lateks 2018-01-17
    18:59:49

    32 16

    I bardzo dobrze z tą kadencyjnością. Jeszcze w Parlamencie i w sądach takie coś powinno obowiązywać. A co do okręgów wyborczych to powinien być jeden na dane miasto/gminę, czy nawet kraj. W takim sejmie było by 460 osób które otrzymały najwięcej głosów i nie są uwikłane w jakieś układy z przed 30 lat.... gdzie każdy jest wybitnym specjalistą w siedzeniu na stołku w oderwaniu od rzeczywistości.
    Zresztą już Kuczera się obawia co będzie po kolejnej kadencji, bo gdyby nie ten zapis to wygraną ma w kieszeni gdyż osoby mające dobre układy z UM na pewno zjawią się na wyborach razem z całą familią... a większość i tak na wybory nie chodzi....

  • ~rzepka89 2018-01-17
    19:12:16

    29 19

    Barakuda, skoro twierdzisz, że " To bubel prawny do tego daje duże możliwości manipulowania wyborami przez rządzących i na korzyść aktualnie rządzących", a twierdzisz, że inni nie mają nic mądrego do powiedzenia, to chętnie się dowiem co taki "ekspert" jak ty ma coś mądrego do powiedzenia na temat ww. nowelizacji, ponieważ powtarzać głupoty to każdy potrafi, lecz z argumentami to już gorzej.

  • ~Lahcim 2018-01-17
    19:25:39

    46 34

    Pan Prezydent Andrzej "Długopis" Duda podpisze wszystko co zostanie mu podłożone przez naczelnika. Człowiek bez zdania i kręgosłupa...

  • ~Barakuda 2018-01-17
    20:16:32

    40 21

    Rzepka89 proszę bardzo. Nigdy tak łatwo jak w/g nowych zasad nie można było manipulować a wręcz fałszować wyborów ponieważ w/g nowych zasad można będzie postawić znak x po czym przekreślić go albo zamazac i dopisać znak x przy innym kandydacie i bedzie to głos ważny. Jeśli zatem w komisji liczącej głosy znajdzie się osoba, która zechce na kartach z głosami zamazac znak x postawiony przy kandydacie, który mu się nie podoba i postawić drugi przy tym jedynie słusznym kandydacie to taki głos będzie ważny. Biorąc pod uwagę to, że w/g nowej ordynacji komisarzy wyborczych wskazywał będzie polityk PiS ( minister spraw wewnętrznych Jojo B.) a do tego będą dwie komisje tj. inna od przebiegu wyborów i inna od liczenia (czego do tej pory nie było) to jak dla mnie o nic innego nie chodzi w tej nowej ordynacji jak tylko o manipulowanie wyborami. Gdzie ta druga komisja od liczenia głosów będzie je liczyć i kiedy nie wiadomo. Proszę poczytać i posłuchać co na temat nowej ordynacji mówi przewodniczący PKW prof. Hermelinski to się dowiesz dlaczego najbliższe wybory mogą być (a moim zdanie na pewno będą) farsą i kpiną. Do tego nowa definicja znaku x chyba zmieniona dla przecietnego wyborcy PiS dla którego trudne do zrozumienia jest co znaczą dwie przecinajace się linie w kratce bo innego powodu do tej zmiany nie znajduję.

  • ~Barakuda 2018-01-17
    20:43:48

    26 20

    Będę wdzięczny tym, którzy stawiają minusa pod moim tekstem powyżej za dwa słowa uzasadnienia bo postawić minus jest łatwo ale trudniej choćby krótko uzasadnić merytorycznie.

  • ~ 2018-01-17
    23:10:44

    6 4

    To się nazywa wymiana elit.

  • ~Grzegorz Sosna 2018-01-17
    23:55:31

    16 11

    Barakuda Hermeliński to ten co liczył głosy trzy tygodnie i wyszło mu pierdyliard nieważnych?

  • ~dizers 2018-01-18
    00:09:44

    21 12

    podpisuje wszystko jak leci ....

  • ~Barakuda 2018-01-18
    06:55:51

    18 12

    Grzegorz Sosna jak widać powtarzasz bezmyślnie głupoty za TVPis. Hermelinski został wybrany na przewodniczącego PKW po tych wyborach kiedy tak długo liczono głosy i nie ma z tym nic wspólnego. Dobrze, ze piszesz o nieważnych głosach. Według nowej ordynacji w zasadzie wszystkie głosy będą ważne. Jak myslisz w najbliższych wyborach te głosy co do których nie będzie pewności na kogo były oddane (z różnych powodów) komu będą zaliczone skoro decydować o tym będą komisarze wskazani przez polityka PiS? I to jest kolejne pole do manipulacji. Swoją drogą są kraje gdzie na karcie wyborczej w ostatniej pozycji można oddać głos na "zadnego z powyższych kandydatów" czyli po prostu oddać świadomie głos nieważny. Są ludzie którzy chcą oddać nieważny głos w ramach protestu co do sposobu w jakim są u nas prowadzone wybory (brak wpływu na to kto kandyduje) i taka możliwość powinna być. Taki głos liczy się do frekwencji choć nie do wyniku.

  • ~peha 2018-01-18
    07:54:34

    16 14

    To czas na PiSowską definicję pozostałych znaków alfabetu.

  • ~ 2018-01-18
    14:26:08

    9 5

    Barakuda - to jest jedno. W partii PO jak głosowali zgodnie ze swoim sumieniem to zaraz ich WŁADZE wyrzuciły. Demokracja skończyła się w 89.

  • ~Barakuda 2018-01-18
    18:38:38

    6 6

    No i Pan rzepka89 i Pan Sosna milczą. Chciał Pan wiedzieć Panie rzepka89 co taki "ekspert" ma do powiedzenia a teraz Pan milczy. Szkoda.

  • ~rzepka89 2018-01-18
    22:53:25

    5 1

    Panie Barakuda, proszę wybaczyć tak późną odpowiedź, ponieważ jestem osobą dość zapracowaną i nie mam czasu na całodniowe buszowanie w sieci.
    Niestety w pewnych kwestiach muszę przyznać rację, a mianowicie chodzi o "poprawki" na kartach wyborczych co jest niedopuszczalne.
    Natomiast wcześniej też nie było najmniejszego problemu z wykluczeniem głosu , który to osobie liczącej nie odpowiadał, dlatego też w 2015r. podczas wyborów parlamentarnych zostało oddanych
    394 664 nieważnych głosów, a liczba ta jest niemała.

    Jeśli chodzi o "Do tego nowa definicja znaku x chyba zmieniona dla przecietnego wyborcy PiS dla którego trudne do zrozumienia jest co znaczą dwie przecinajace się linie ..."
    Jestem przekonany, że zmiana ta jest chyba przeznaczona dla wyborców PO, bo co jak co, ale to wyborcy PiS jakoś skuteczniej oddawali głosy (5 711 687 do 3 661 474).

  • ~Barakuda 2018-01-19
    07:35:26

    3 8

    Kolego Rzepka89 piszesz;"Natomiast wcześniej też nie było najmniejszego problemu z wykluczeniem głosu , który to osobie liczącej nie odpowiadał, " Nie nieodpowiadal tylko był nieważny w myśl przepisów wówczas obowiazujacych. Nikt nigdy nawet propaganda PiS nie zarzucila aby choć jeden ważny głos został nieiwzgledniony. A co do tego dla kogo ta zmiana dotyczącą definicji znaku x to proszę sprawdzić strukturę wyborców ze względu na wykształcenie (wystarczy wpisać w google) to się Pan dowie, że na na PiS głosowali głównie wyborcy z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Te nieważne głosy w większości oddane były przez takich ludzi, ktorzy nie są wstanie pojąć co to są dwie przekonujące się linie więc teraz PiS zmienił przepis tak aby nawet najwiekszy imbecyl oddał głos ważny bo na PiS. Proste.

  • ~rzepka89 2018-01-19
    11:28:28

    3 2

    Barakuda, tutaj nie chodzi o uwzględnienie nieważnego głosu, tylko unieważnienie ważnego głosu, poprzez dodanie drugiego "X", co powodowało, że głos stawał się nieważny.
    Chciałbym również podkreślić, iż PiS zdobył więcej głosów wśród wyborców na każdym poziomie wykształcenia.
    Jeśli chodzi o poziom wykształcenia w Polsce, to niestety ale osób z wykształceniem wyższym jest zaledwie 23% (wg. GUS) na rok 2015.
    Dlatego, też osoby poniżej wyższego wykształcenia są w większości i to oni są osobami decyzyjnymi w wszelkich wyborach demokratycznych.

  • ~Barakuda 2018-01-19
    14:50:21

    3 4

    Zastanawiam się skad masz taką wiedzę, że nieważność głosów w wyborach w 2015r wynikała z dopisania znaku x ? No i że ktoś to robił celowo aby głos był nieważny? Koniecznie musisz zawiadomić prokuraturę posiadając taką wiedzę. To są kolego rzepka bzdury wyssane z palca.

  • ~rzepka89 2018-01-19
    19:03:58

    5 3

    Barakuda, moje przypuszczenia są na tyle samo prawdziwe, co twoje spekulacje odnośnie manipulacji dot. przyszłych wyborów.
    Dlatego też daruj sobie te sugestie odnośnie prokuratury, ponieważ te twoje argumenciki odnośnie nowelizacji ustawy są zwykłym pomówieniem i manipulacją.
    Jak będzie faktycznie to się dopiero okaże.
    Bo jak mawia proste aczkolwiek tak prawdziwe powiedzenie:
    "Głodnemu chleb na myśli", śmiem przypuszczać, że to właśnie PO chwytałoby się tak nieczystych zagrywek z manipulowaniem wyborami.
    Tyle w temacie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5059