zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Premier wprowadza stan epidemii w Polsce. Szkoły zamknięte do Wielkanocy!

2020-03-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii w Polsce. Podjął też decyzję, by zajęcia lekcyjne zawiesić aż do świąt Wielkanocnych. Zapowiedział też wyższe kary za łamanie kwarantanny. Osoba przyłapana nie zapłaci już 5 tys. złotych, a 30 tys. zł.

Reklama

Na początku premier Morawiecki podziękował wszystkim tym osobom, które działają na rzecz walki z rozszerzaniem się koronawirusa.
Następnie oznajmił, jaką decyzję podjął w sprawie sytuacji w kraju.

- Żeby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wprowadzamy dziś stan epidemii. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkanocnych - powiedział premier Morawiecki.

Zapowiedział, że zaczną obowiązywać wyższe kary za naruszenie kwarantanny. Osoba przyłapana na tym czynie nie zapłaci już 5 tysięcy, a 30 tys. złotych.

- Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie – wyjaśnił premier.

Oznajmił też, że obecna sytuacja w Polsce to egzamin z odpowiedzialności, w którym wszyscy bierzemy udział.

- Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, ale też dla seniorów. Te najbliższe tygodnie muszą być czasem pełnej dyscypliny. Ale nie może to oznaczać samotności. Ona jest groźna i niedobra. Dbajmy, by osoby starsze nie zostały same, bez zakupów, bez pomocy - dodał Mateusz Morawiecki.

Z kolei Łukasz Szumowski – Minister Zdrowia powiedział, że dzisiaj ponad 400 osób jest zarażonych koronawirusem.

- Dziś ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych. To upoważnia mnie do podpisanie rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii – wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Nowe rozporządzenie to nowe kompetencje. Zyskają je wojewodowie.

- Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na obszarze swoich województw, może wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Z kolei Dariusz Piontkowski - Minister Edukacji Narodowej zaznaczył, że rozporządzenie wprowadza obowiązek systematycznego przekazywania wiedzy, by nauczyciele mogli kontaktować się z uczniami, a także wystawiać im oceny.

- Nauczyciele przy nauczaniu zdalnym powinni uwzględniać ograniczenia sprzętowe uczniów, a także przeciążenie młodzieży zadanym materiałem - podkreślił Piontkowski.

Czego się jeszcze dowiedzieliśmy? Rząd wydłuża zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Na szczegóły trzeba poczekać. Jeżeli chodzi o wybory prezydenckie – termin nie został zmieniony. Podobnie sytuacja ma się z egzaminami szkolnymi.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 125 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~Lahcim 2020-03-20 19:42:22

  Szkoda, że na obecna sytuację nie jesteśmy jeszcze przygotowani gospodarczo. W czasach prosperity wszystko przejadane na bieżąco, zamiast na służbę zdrowia szło na kupowanie głosów. Jeśli nas dopadnie kryzys spowodowany wirusem, to będziemy w ciemnej dudzie.

 • ~Trop leminga 2020-03-20 20:04:15

  do Lahcim - wolę politykę tego rządu, od tych ordynarnych fake newsów totalnej opozycji. Pomyślcie teraz, jakby Państwem w tych czasach miała zajmować się PO. Apokalipsa.!!!

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-03-20 20:07:27

  Trop leminga
  PO miałoby uciechę, że mniej będzie emerytów.

 • ~x.treme 2020-03-20 20:07:40

  ~Lahcim,
  gospodarczo będzie tragedia,

  tylko górnicy będą na zwały dalej fedrować i drzeć ryja że się im należy

 • ~Jan R. 2020-03-20 20:10:40

  Przed chwilą nieopatrznie słuchałem jak nasze papelki, czyli pAD zachęcał do siedzenia w domu. Kontekst taki: dzisiaj siedźcie w domu a 10 maja na wybory. Stek niekonsekwencji.

 • ~corona 2020-03-20 20:18:09

  PO by nic nie pozamykało, bo gdzie by wydawali ukradzione pieniądze.

 • ~Lahcim 2020-03-20 20:28:17

  ~Trop leminga opisze ci to w sposób, który powinieneś zrozumieć. Powiedzmy, że jesteś górnikiem i w grudniu dostajesz Barbórke. Twoje pensja się znacznie zwiększa. Niby masz już jakieś zobowiązania kredytowe ale zaczynasz wydawać mimo wszystko. Nowy telewizor na raty, samochód, może lekki kredyt na remont. Przychodzi styczeń a ty znowu dostajesz starą pensję, tyle, że raty na wszystko zostają.
  Taka jest właśnie sytuacja w Polsce obecnie.

  84 52
 • ~Franz Kawka 2020-03-20 20:35:50

  Znajdź zdanie nie pasujące do innych:
  1. Dominika Kulczyk przekazała 20 milionów na walkę z koronawirusem
  2. Jakub Błaszczykowski znów zachwyca! Przekazał 400 tys. złotych na walkę z koronawirusem
  3. Ojciec Dyrektor poprosił wiernych o większe datki na swoje media.

 • ~zak 2020-03-20 20:37:29

  Lahcim to powiedz mi ,kiedy takim normalnym ludziom ma być lepiej.
  Jak jest prosperita to oszczędzać , bo za jakiś czas będzie gorzej.Jak już jest, to gorzej to oszczędzać , bo nie ma pieniędzy . Tak myśleć może tylko bogaty człowiek , bo on zawsze ma pieniądze, przeważnie z przewałów i dlatego nie lubi PISu , bo ci te przewały trochę uniemożliwili.

  66 96
 • ~Jaro Brzoza 2020-03-20 20:41:11

  Lachcim brak konsekwencji z Twojej strony, przychodzi luty i 14stka ;) a później ekwiwalent za węgiel. Rachu ciachu i po ratach;)

  70 22
 • ~zak 2020-03-20 20:43:09

  Franz Kawka ,powtarzasz za Franek7 (albo raczej jestescie ta samą osobą )Jako niewierzący nie masz pojęcia, ilu ludzi starszych i nie tylko , teraz zmuszonych do siedzenia w domu słucha i ogląda TV Trwam i Radio Maryja. To dla nich duża pociecha i jedyna rozrywka. Na pewno nigdy, nie dałeś ani złamanego grosza dla Rydzyka . To prywatna stacja wiec nie dziwota , że proszą o datki .Od was na pewno ich nie dostaną .
  Pociecha duchowa dla niektórych ludzi , jest tak samo ważna jak materialna. Z tą Kulczyk to nie rozśmieszaj ludzi , ostatnio kupiła dom w Londynie za 300 mln . Te 20 mln to jałmużna w stosunku do tego co zarabia na naszych autostradach.

 • ~Franz Kawka 2020-03-20 20:51:17

  ~zak - raczej napisz ilu ludziom wciska swój polityczny kit.

  62 34
 • ~Franek7 2020-03-20 20:56:51

  Zarzynają gospodarkę na naszych oczach. Skutki będą opłakane. Będziemy się dźwigać latami z tych głupich decyzji. Póki co na tą grypę zachorowało trochę ponad 400 osób co daje średnią 11 zachorowań na milion. Łatwiej spotkać na ulicy człowieka, który wygrał szóstkę w totka niż chorego na covid. To jest epidemia?

 • ~olo-s 2020-03-20 20:57:00

  Zak - o ile wiem, to Kulczyki maja firmy, ktorevw ten czy inny sposob na siebie zarabiaja. A niejaki Ojciec wyrywa kasę biednym staruszkom obiecując im zbawienie w niebie. Cieszy mnie tylko myśl, ze takich jak on w Niebie nie będzie.

 • ~Lahcim 2020-03-20 21:08:08

  ~zak
  Jasne, że państwo ma robić tak żeby zwykłemu obywatelowi było lepiej. Ale oczekuje też, że rządzą nami osoby które jednak są w stanie przewidzieć konsekwencje przejadania pieniędzy i to czym się to kończy.
  Ja jestem za tym żeby pomagać najsłabszym ale w sposób pośredni. Kwota wolna od podatku, brak opodatkowania emerytur, darmowe i powszechne żłobki, przedszkola itp. Byłbym w stanie nawet na to płacić wyższe podatki w ramach solidarności z osobami, które mają gorszy status materialny niż ja. Obecnie czuje się łupiony bo widzę nieracjonalność w działaniu rządu.

  72 33
 • ~Arteks 2020-03-20 21:52:38

  @zak - niech każdy słucha sobie czego chce. Ale jak można jednocześnie otrzymywać milionowe dotacje od państwa i naciągać starszych ludzi na kiepską sytuację finansową swojego imperium w takim czasie jak obecny? To nie tylko nieuczciwe ale głęboko nieetyczne. A czy w związku z koronawirusem nie będzie wkrótce o wiele bardziej potrzebujących? To tylko kwestia czasu. Mam nadzieję, że tym razem Rydzyk tak mocno przegiął, że wielu jego "wyznawców" ostatecznie przejrzy na oczy. Jak to jest możliwe, że duchowny jest tak niewrażliwy i samolubny, a osoby świeckie takie szlachetne i wspaniałomyślne? Świat przewrócony do góry nogami. ;(

  75 38
 • ~tf2 2020-03-20 21:54:21

  Franek7, inteligencją to ty nie grzeszysz. Popatrz biedaku ilu siedzi w kwarantannie, ilu pod nadzorem a potem się zastanów co by było jakby wszystko chodziło po ulicach.
  Śledząc twoje komentarze można dojść do wniosku, że w czasie wojny pierwszy byś się poddał, bo "skoro i tak przegrasz, to po co walczyć"? Tacy ludzie za komuny zwykle byli Tajnymi Współpracownikami.
  Nadal uważasz, że jesteś młody i nic ci nie grozi a starsi niech umierają?

  Jeżeli ktoś się zastanawiał dlaczego w Niemczech mają tak "cudowną" służbę zdrowia i jak sztucznie wyciągnęli najniższą umieralność na świecie przy skali zarażonych zbliżającej się do poziomu Włoch, warto zapoznać się z artykułem:

  https://www.thejakartapost.com/news/2020/03/20/dissecting-germanys-low-coronavirus-death-rate.html

  47 24
 • ~tf2 2020-03-20 21:57:00

  Arteks, tak wiele osób finansuje polonofobiczną Gazetę kupując abonament a czym to się różni od abonamentu za jakieś Radio?
  Kiedyś jego media były dodatkowo finansowane milionowymi dotacjami przez państwo, ale to nikomu nie przeszkadzało. Dziwne.

  38 55
 • ~Franek7 2020-03-21 07:14:05

  Jakiś czas temu przy okazji kolejnego finału WOŚP byla dyskusja o tym jak i kto pomaga. Trop Leminga, Rosthost1 i inni z PiSu pluli na Owsiaka inprobiwali twierdzić, że państwo daje 100 razy więcej No i Caritas teraz. No to dziś możemy powiedzieć sprawdza:

  WOŚP przekaże 150 łóżek do intensywnej terapii. Trafią głównie do szpitali zakaźnych.

  O masie sprzętu przekazanego szpitalom w tym płuco- sercach i respiratorach nie wspomnę.

  Ale mam pytanie ile i co dał taki Caritas w tym trudnym czasie? Ile dał w ogóle kościół? Narazie Rydzyk wzywa do zbiórek na TV Trwam.

  Pisze to tylko po to aby w przyszłych dyskusjach wam pisowskie trole przypomnieć o tym.

  62 27
 • ~ka22 2020-03-21 07:56:24

  Dominika Kulczyk dała 20 milionów - dla wyborcy pis źle i jałmużna
  Spólka państwowa na płynach odkażających, których tak brakuje w szpitalach, przytula 100% marży - dla wyborcy ps cacy i super.
  Jednak ten żarcik, krążący po necie, że jeden na czterech wyborców pis jest tak samo durny jak pozostałych trzech, staje się czarnym humorem.

  51 24
 • ~melemele 2020-03-21 08:07:33

  Z tego co gdzieś wyczytałem , to w biznesmena z Torunia codziennie wpompowują 150 000 zł z państwowych/czyt. naszych/ pieniędzy.
  Pamiętacie jak pis bojkotował WOŚP ? - pieniądze idą nie tam gdzie powinny , tylko , że teraz ani kler , caritas , czy wspomniany wyżej biznesmen jakoś nie kwapią się do pomocy ...

  47 16
 • ~MArudzia 2020-03-21 08:12:35

  Jakoś nie mogę znaleźć ile wpłaciła na walkę z epidemią :
  * Fundacja Batorego
  * Open Society Foundations
  * Fundacja Dialog
  Czy może stoją po drugiej stronie barykady???

  38 21
 • ~ka22 2020-03-21 08:43:54

  Organizacje pozarządowe i osoby prywatne NIC nie muszą, to państwo ma obowiązki wobec obywateli.

  33 13
 • ~tf2 2020-03-21 11:20:46

  Właśnie, gdzie zniknął Owsiak? Zebrał przecież ostatnio tyle kasy, więcej niż kiedykolwiek. Przypomnę, że mnóstwo służ i instytucji państwowych było zaangażowanych w tę akcję, czyli poszło pieniędzy z naszych podatków.

  155 łóżek, wow. A wiesz ile łóżek jest w szpitalach?

  13 36
 • ~maximmen 2020-03-21 11:25:26

  ~k22 Mam pytanie: A od kogo te organizacje poza rządowe mają pieniądze ? Z Funduszu UE? Do czyich obywateli wyciągają swoje ręce ?

  14 3
 • ~maximmen 2020-03-21 11:28:32

  ~tf2 Mam nadzieje ze zrzekniesz się pomocy respiratora od WOŚP gdy nie daj boze i Ciebie dopadnie ?

  25 10
 • ~tf2 2020-03-21 11:30:45

  ka22, Merkel was dobrze zna oceniając "że tak już macie".
  Lepiej chyba jednak być "durnym" Polakiem niż prymitywnym lewakiem.

  10 24
 • ~tf2 2020-03-21 11:31:51

  maximmen zrzeknę się od razu po tym jak respiratory trafią do prywatnego szpitala w którym twoja orkiestra zacznie cię leczyć.

  11 20
 • ~maximmen 2020-03-21 11:35:54

  ~tf2 Rób jak uważasz .....Dla mnie obojętnie gdzie będzie ten respirator ale będzie . Nasz Marszałek kiedyś 100 lat temu powiedział : „...naród zacny tylko ludzie k..wy”.....Teraz właśnie Ci „ludzie” grzeją stołek w domu i najgłośniej krzyczą. Typowy przykład roszczeniowego Janusza. Kurtyna....

  19 8
 • ~zak 2020-03-21 12:10:16

  Franek7 wiesz ile Owsiak zakupił płuco serc z kasy WOŚP ? słownie i dosłownie 1 sztukę i to w Krakowie . To ze szpitale są poobklejane serduszkami nie znaczy , ze te sprzety są zakupione za kasę WOŚP.Po prostu ludzie nie mają z tymi serduszkami co robić i obklejają co się da .

  11 30
 • ~Daniel Piotrowski 2020-03-21 12:31:48

  Czyli: "Sytuacja jest bardzo poważna, siedźcie w domach. Ale nie na tyle poważna, żebyśmy przełożyli wybory i zaryzykowali przez to przegranie, gdy epidemia wygaśnie i sytuacja gospodarcza się pogorszy", Cyniczny jest ten nasz premier.

  29 10
 • ~spirit-of-the-town 2020-03-21 13:27:54

  Czy Ojciec Złodziej z Torunia przedstawił kiedykolwiek jakąś formę rozliczenia wpływów i kosztów utrzymania swego ogłupiającego radyjka? Rzetelną oczywiście, a nie sporządzoną przez niego.

  21 9
 • ~tf2 2020-03-21 14:26:59

  maximmen to zdecyduj się, z jednej strony chcesz decydować kto ma prawo korzystać ze sprzętu w państwowym szpitalu a z drugiej strony ci to "obojętne". Wszyscy jedziemy na tym samym wózku, w moim interesie jest żeby było 0 zarażonych, bo zarazić się mogę zarówno tak samo od fana Rydzyka jak i fana Owsaka.

  Spirit a sprawdziłeś, że nie składa sprawozdania? Możesz to udowodnić, bo ja mogę udowodnić, że składa.


  Oj Piotrowski. Pani Kidawa nie widzi powodu żeby przesuwać wybory. Uważam, że należy wsłuchać się w opinię opozycji, inni kandydaci nie chcą i nie powinni stracić swojej szansy na dostanie się do drugiej tury.

  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polityka/Wybory-prezydenckie-2020/Malgorzata-Kidawa-Blonska-nie-widzi-powodow-do-przekladania-wyborow-prezydenckich

  Osobiście uważam, że nie powinniśmy iść drogą lewicowej Francji czy Niemiec - tam wybory ostatnio się odbyły w czasie apogeum koronawirusa:

  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-mimo-epidemii-koronawirusa-we-francji-trwaja-wybory-samorzad,nId,4382995

  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1455187,niemcy-rozpoczely-sie-wybory-landowe-w-hamburgu.html

  W tym czasie wiele osób zostanie w domach, zwłaszcza tych starszych i bardziej odpowiedzialnych.

  10 9
 • ~Jacek Kamiński 2020-03-21 14:33:21

  doi Marudzia:
  Poczytaj statuty tych fundacji. Ich celem walka o demokrację liberalną ( zapewne Cie to słowo zaboli, bo wolność to coś strasznego dla homo sovietikusa), współpracę międzynarodową i międzykulturową. Tam znajdziesz odpowiedź.

  6 9
 • ~Franek7 2020-03-21 15:13:17

  Dementując kłamstwa jakie wypisuje ZAK jakoby serduszka na sprzęcie znajdują się tam bo nie było ich gdzie przykleić. ZAK jak ci nie wstyd, trolu pisowski pisać takie kłamstwa. WOŚP ma taka umowę z każdym szpitalem, że przekazuje sprzęt pod warunkiem, że będzie na nim serduszko. Zastrzega sobie prawo do sprawdzania realizacji tego postanowienia pod rygorem zwrotu sprzętu. PiS na początku kadencji chciał aby szpitale usuwały serduszka ze sprzętu przekazanego przez WOŚP ale z powodu tego zapisu umownemu i groźbie zwrotu sprzętu do WOŚP do tego nie doszło. Takie gnidy to są. To samo z zakazem pomocy orkiestrze przez wszelkie służby typu Policja czy Straż Pożarna. Te służby robią tyle ile musza bo wszystko ponad było zakazane przez Błaszczaka i Brudzińskiego. Jak się pluje na Owsiaka jak szczuje to każdy widzi na własne oczy. Za to Tadziu z Torunia jest super gość. Jemu się należy strumień pieniędzy z budżetu państwa. Żygać się chce. Dziś mamy czarno na białym kto pomaga realnie i rzeczywiście a kto mówi, że pomaga. Nie słyszałem żeby Caritas komukolwiek pomógł poza hierarchami kościoła.

  18 14
 • ~zak 2020-03-21 15:21:16

  Franek 7 gdyby cały sprzęt poobklejany serduszkami ,był zakupiony przez WOŚP ,to co przez 8 lat kupiło PO i PSL . Ostatnio bylem w szpitalu w Jastrzebiu i tam prawie wszystko jest poobklejane. To rzady już wcale sprzetu nie kupują ? Wszystko Owsiak ? a co do Caritasu , no jasne oni tylko kradną , bo to czarni są ;( weż chłopie wyluzuj i palnij się w łeb.

  11 12
 • ~Trop leminga 2020-03-21 15:23:21

  do franek lat 7 - ciaptaki z PO u władzy to dopiero byłaby tragedia, oni tylko potrafią judzić , kłamać i dzielić Polaków.

  13 19
 • ~Coronawirus 2020-03-21 17:11:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 4
 • ~Jacek Kamiński 2020-03-21 20:41:00

  Do trop leminga;
  Znowu strzelasz do własnej bramki pisząc o dzieleniu Polaków. Czyje to wypowiedzi: lepszy sort, ubeckie wdowy, komuniści i złodzieje...tam gdzie stało ZOMO, trzecie pokolenie AK i UB. Zatem jeśli krytykujesz wypowiedzi tego typu, to uderzasz w Prezesa i jego podnóżki.

  12 9
 • ~orient 2020-03-22 17:29:34

  Wszyscy apelują o pozostanie w domach od premiera po ministra Szumowskiego, od WHO po lekarzy i sanepid. Kaczyński wyszedł z ukrycia i mówi "wybory prezydenckie muszą się odbyć". Ten człowiek naprawdę zachowuje się i mówi w sposób daleki od normalności.

  10 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12504