zamknij

Wiadomości

Prawie połowa autobusów w Rybniku nie ma klimatyzacji!

2019-07-02, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jeździcie autobusami po naszym mieście i narzekacie na gorąc? Być może znajdujecie się w pojeździe bez „klimy”. Po drogach w Rybniku jeździ około 100 autobusów. Okazuje się, że w 45 takich pojazdach nie ma klimatyzacji.

Reklama

Często otrzymujemy od Was informacje o tym, że pomimo upałów w niektórych autobusach nie działa klimatyzacja. Problemowi przyglądaliśmy się już rok temu >>Autobusy jak piekarniki. Co z tą klimatyzacją?<<

Temat zresztą pojawia się co roku podczas wysokich temperatur. Pasażerowie narzekają, że pomimo działania klimatyzacji warunki wewnątrz pojazdu są trudne. Jeszcze inni wskazują, że „klima” w ogóle nie jest włączona.

Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu zwraca uwagę, że bardzo często w autobusach, które mają klimatyzację pasażerowie otwierają okna a wtedy schładzanie, co oczywiste, nie działa. - Ponadto przy temperaturach powyżej 30 stopni trudno utrzymać niską temperaturę ze względu na wymianę powietrza w trakcie otwartych drzwi na przystankach – dodaje.

Co ciekawe, prawie połowa taboru (45%) autobusów jeżdżących po Rybniku nie posiada klimatyzacji. - Aktualnie około 100 autobusów z 5 różnych firm obsługuje ZTZ, 45 z nich nie posiada klimatyzacji – mówi Agnieszka Skupień.

Prawdopodobne jest więc to, że pasażerowie narzekający na brak chłodzenia byli właśnie w tych autobusach bez klimatyzacji.

Agnieszka Skupień zapowiada jednak, że przy rozpisywaniu nowych przetargów na obsługę kolejnych linii, miasto będzie wymagało pojazdów z klimatyzacją. - Sukcesywnie więc zwiększamy tę ilość – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
  • ~polk 2019-07-02 09:27:26

    Ludzie nie otwierają okien, bo im za zimno tylko dlatego, że jest gorąco w autobusie.
    Gdyby działała klimatyzacja to ludzie nie otwierali by okien!
    Prawda jest zupełnie inna, ale nikt jej tu głośno nie powie a tym bardziej Pani rzecznik.
    W autobusach, w których jest klimatyzacja to i tak kierowcy jej nie włączają ze względu na oszczędności paliwa i dotyczy to przeważnie autobusów obsługiwanych przez Transgór.
    W autobusach Kłosoka klima działa, albo przynajmniej ja na taki nie trafiłem, w którym by nie działała.

    85 16
  • ~polk 2019-07-02 09:33:44

    Poza tym jestem ciekaw czy Pani Skupień swoją wypowiedź sformułowała na podstawie jakichś swoich obserwacji, czy poparła ją jakimiś faktami?
    Może urzędnicy byli i to sprawdzili?
    Skąd ona tu wiedziała???

    56 5
  • ~exx 2019-07-02 09:35:27

    I znowu przetargi po taniosci. I to ma kierowców zachecić do przesiadki na komunikację miejską?

    38 6
  • ~Arteks 2019-07-02 10:35:29

    @exx - nie zgodziłbym się, że po taniości. Budżet naszego ZTZ to 36 mln. W pobliskich 2,5x mniejszych Żorach to zaledwie 4 mln. Oczywiście standardów nie da się porównać bo tam jeżdżą Kapeny i białoruskie Mazy. Ale chciałbym tym przykładem tylko uświadomić, że na komunikację wcale nie wydajemy mało. Lepszy tabor - większe koszty. Na miejscu prezydenta zainwestowałbym w zakup elektrobusów z dużą dotacją EU i uruchomił własne przedsiębiorstwo komunikacyjne. Nadal część linii byłaby zlecana w przetargach ale powiedzmy 1/3 byłaby realizowana własnym taborem i przez własne przedsiębiorstwo. Bardzo przemawiałoby to do wyobraźni, że można gdzieś jechać elektrycznym pojazdem zamiast spalinowym. A co do aut to zostaw je w taki upał jak wczoraj na parkingu to po kilkunastu minutach masz piekarnik. Klimatyzacja? Świetne rozwiązanie na jazdę daleko. Ale przy krótkich przejazdach pojazd zanim się schłodzi, jest się na miejscu. Poza tym nie jest zbyt korzystne dla zdrowia w krótkich odstępach czasu przebywanie w bardzo chłodnym pojeździe i na bardzo rozgrzanym powietrzu. Naprawdę najlepszym rozwiązaniem na przejazdy do 5 km jest rower w takie upały.

    11 77
  • ~Benett 2019-07-02 10:35:56

    Narzekam na to, że jest za mało autobusów i na to, ze jest do bani rozkład jazdy.
    Klimatyzacja jest bez sensu w autobusie, w którym 3 lub więcej dzwi otwiera sie co przystanek, niewydajne i nieekologczne. (co innego w UK tak są jedne drzwi z przodu autobusu, z koleki autobusy są niedopowietrzone i przy długiej jeżdzie mdli). Bardziej wkurzajace są stare baby, które myślą, że ich wnuczka przy otwartym oknie dostanie raka a już napewno się przeziębi i ludzie, którzy się nie myją.

    28 7
  • ~ 2019-07-02 11:02:04

    W innych, cywilizowanych - znacznie cieplejszych krajach - poradzono sobie dość skutecznie z organizacją komunikacji miejskiej na czas występowania upałów. Podam tylko przykład, jak sobie poradzono na Malcie, gdzie przy prognozowanych temperaturach 28 stopni lub więcej wdrożone są następujące rozwiązania:

    1) W trasę mogą wyjechać jedynie autobusy, wyposażone w klimatyzację. Temperatura w autobusie nie może być wyższa niż 22 stopnie.

    2) Autobusy mogą przewozić ograniczoną ilość pasażerów: tyle ile jest miejsc siedzących + max. 10 dla miejsc stojących (zależy od modelu autobusu).

    3) Wchodzenie i wychodzenie może odbywać się jedynie z wykorzystaniem przednich drzwi (wówczas najmniej "zaburzone" jest działanie klimatyzacji w pojeździe).

    4) Najpierw ludzie wychodzą z pojazdu, a potem dopiero następni wchodzą do autobusu (co niestety w Polsce ciągle nie jest standardem, a to tak naprawdę wyznacznik kultury osobistej).

    5) Na najbardziej uczęszczanych trasach dany kurs jest obsługiwany przez min. 2 autobusy. Wówczas dla każdego znajdzie się miejsce, dzięki czemu pojazdy nie są zatłoczone.

    Tak naprawdę wystarczy dobra organizacja, wystarczą dobre chęci, aby problem dość łatwo opanować, gdy potrzeba przewozić komunikacją miejską pasażerów w czasie występowania upałów.

    54 3
  • ~pprywatne 2019-07-02 11:14:52

    ~Arteks - Oj, widać że nie nabiłeś klimy w tym roku. Sprawna klimatyzacja działa od razu, no może po 3 sekundach.

    40 2
  • ~Benett 2019-07-02 11:17:30

    @ siwy
    ad 1) w Rybniku jest za mało autobusów z klimą jest za mało autobusów wogóle, w miasteczku w kt. mieszkałem w UK główna linia nie miała rozkładu jazdy tylko napis na autobusie "W szczycie jeżdzi co 10 minut, poza co 20"
    ad 2) patrz ad 1) za mało autobusów
    Ad 3) i ad 4) Polacy nie znają konceptu grzecznego stania w kolejce (nie zwalajmy na komune, wiekszosc jezdzacych autobusem w niej nie zyla albo jej nie pamieta). W UK kolejka gdziekolwiek jest święta. Jeśli się wysuniesz o milimetr przed osobę która była przed tobą to zginiesz rażony wzrokiem starszych pań. Z kolei w Polsce młodzi obstawiają dzwi podjeżdżającego autobusu jak muchy g...o, tratują wychodzących, a jak emeryci wejdą na samym końcu to im ustępują miejsca - bez sensu, ale sprowadza sie do ad 1) za mało autobusów - za 15 minut nie będzie następnego i muszą wejść.
    ad 5) patrz ad 1) za mało autobusów.

    18 1
  • ~wagon 2019-07-02 12:37:30

    Z tego co mi wiadomo cały czas jest ta sama odpowiedz ze strony ZTZ o ile wiadomo to już dawno dawno temu mieli nie podpisywać kontraktów na autobusy które nie posiadają klimatyzacji były wielkie kontrole niby w tamtym roku jeżeli dobrze pamiętam a tu nagle połowa prawie taboru bez klimy masakra na liniach 3 niekiedy się zdarz że jest klima ogólnie zmiany które są na lini 3 beznadzieja obsługa na Elektrownie tylko do godziny 15 masakra poco na stodoły jak jeździ 45 Dyrektor ZTZ z kopa powinien dostać w stołek i tyle.

    20 0
  • ~qwer 2019-07-02 13:00:09

    Arteks przy 36 mln budżetu to w tych autobusach powinno pachnieć mydełkiem fa i jeszcze jedno pytanie Ty naprawdę uważasz że najlepsza w upały jest jazda rowerem ? Gratuluję.
    Ostatnio jechałem z Rud do Rybnika i w autobusie śmierdziało jak na śmietniku.

    27 1
  • ~Piotr Czaja 2019-07-02 13:09:43

    arteks przy swoim rowerze ma klimę-no i wszystkie ścieżki mają naturalną klimatyzację

    20 1
  • ~Arteks 2019-07-02 13:14:21

    @qwer - jeśliby śmierdziało tak jak na śmietniku to musiałaby być w autobusie góra śmieci, a nawet jak ktoś jest niekulturalny to co można wyrzucić w autobusie? Opakowanie po cukierku, ogryzek, gumę do żucia? I to ma śmierdzieć jak na śmietniku? Ludzie, jak wy w tych swoich przesadyzmach jesteś nierealni... W autobusach przynajmniej nie śmierdzi papierochami, czego nie można powiedzieć o autach palaczy. Tak, w czasie upału świetnie się jedzie na rowerze - masz naturalny powiew, który działa schładzająco. Poza tym samemu można sobie wybrać taką trasę która jest w cieniu. @pprywatne - po 3 sekundach jeśli w aucie jest 50 stopni? Lepiej jednak nabijać klimę bo to można zrobić za pieniądze, a jakbyś np. chciał nabić rozumu to tego się nie da zrobić nawet za kasę. ;)

    4 30
  • ~rob78 2019-07-02 13:37:43

    ~Arteks, po wpisie widać, że nie wiesz jak prawidłowo używać klimatyzacji w aucie:)

    15 1
  • ~Cuthbert_Collingwood 2019-07-02 13:42:33

    @ Arteks:

    Pytanie za 1000: Czym aktualnie jedziesz?

    - cebulą
    - autobusem
    - potem
    - brudnymi nogami

    Czym może śmierdzieć w busie? Ano brudnymi ludźmi albo ich nieświeżą odzieżą, starym dieslem (jak to stary Jelcz), innymi zapachami. Dalej tego nie wiesz? :)

    28 0
  • ~Arteks 2019-07-02 13:51:17

    @rob78 - ja wiem , ale zapytaj pprywatne który twierdzi, że po 3 sekundach działa. A to jest niemożliwe jeśli rusza się autem rozgrzanym na parkingu w którym jest 50-60 stopni. Ba... jest też bardzo niezdrowe. Z litości dla pprywatne który dużo trolluje, a widocznie mało czyta: "Skwar niemiłosierny. Wsiadasz do samochodu, z miejsca włączasz klimatyzację i po chwili ulga. W aucie panuje przyjemny chłód. Tak najczęściej postępują kierowcy. Jednak nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą ten „nawyk”. W czasie upałów po odpaleniu klimatyzacji wdychamy opary śmiertelnie groźnej substancji. Może się to jednak wiązać z dużym niebezpieczeństwem. To za sprawą benzenu. W zamkniętym aucie może się go wydzielić aż 4000 mg, co stanowi ponad 40-krotnie wyższą dawkę niż dopuszczalna. Benzen jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Nie tylko negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, ból głowy czy kondycję naszej cery, ale, co ważniejsze, niszczy szpik kostny, czego efektem może być białaczka czy nawet rak. Wsiadając do samochodu przy zamkniętych oknach wdychamy zatem znaczną jego dawkę. Sytuację pogarsza dodatkowo natychmiastowe włączenie klimatyzacji, która najpierw wydmuchuje nagrzane powietrze z wnętrza samochodu, w którym znajduje się benzen, a dopiero potem zaczyna chłodzić. Jak tego uniknąć? Najlepiej stosując się do zaleceń producentów samochodów, czyli otwierając po wejściu do samochodu okna na około 2 minuty, aby przewietrzyć wnętrze pojazdu. I dopiero wtedy cieszyć się chłodnym powietrzem z klimatyzacji."

    1 29
  • ~PawelE39 2019-07-02 13:52:49

    Na każdym kroku trąbią że w miare możliwości unikać przebywania na słońcu w takim chycu a majster od wszystkiego znowuż wie lepiej. Współczuje tym którzy pedałują w takim upale do roboty bo innego wyjścia nie mają ale żal mi tych którzy robią to " rekreacyjnie ". I spokojnie w 2-3 minutki wychłodzisz auto z tych 50+ do przyjemnych 23. Ale "jeździsz" niesprawnym autem w którym musisz dobijać klime rok w rok bo nieszczelna wielki ekologu :]. Pokaż ten niby cień na tych ścieżkach. Bo z tego co wszyscy widzimy to własnie resztki drzew w tym " mieście " są wycinane dla ścieżek. Autobusami raczej nie podróżuje bo od tego mam auto ze sprawną klimą ale z czasów szkolnych, a było to niedawno pamietam ze zdarzały sie zasyfione autobusy moczem i innymi wydzielinami. Tak więc przestań dobijać klime i kup za ten hajs miesięczny na ZTZ. Zdrowiej dla ciebie i Nas.

    22 1
  • ~Arteks 2019-07-02 13:59:44

    @Cuthbert_Collingwood - nie przesadzaj bo w tym momencie musiałbyś też nie korzystać z kina, marketów, pubów, przychodni, szkół, basenów i nie pracować - bo wszędzie spotkasz ludzi którzy mogą się nie myć i jak to określiłeś mogą jechać "cebulą". Czasami chcąc dowartościować auta przeskakujecie się nawzajem DURNOTAMI. Spaliny, silnik? A który pojazd spalinowy nie śmierdzi? Ciekawe, że komuś nie przeszkadza wbudowany w dom garaż z śmierdzącym pojazdem stojącym tam przez większą część doby, a miałby przeszkadzać jakiś zapach z autobusy którym jedzie się kilka, kilkanaście minut. Słaby hejt na komunikację, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę to jakimi gratami, złomami i składakami jeździ się w Polsce.

    1 25
  • ~Arteks 2019-07-02 14:14:38

    @PawelE39 - tak samo trąbią też o tym, że auta w takie upały to piekarniki. I znowu... na rowerze jakoś nikt się jeszcze usmażył, a zostań w aucie na parkingu na upale i możesz wylądować na SOR. Oczywiście, że można jechać na rowerze trasami w których dominuje cień - w miastach przecież są parki, kamienice. Myślisz tak dlatego, że na wszystkich wyremontowanych wylotówkach powycinano drzewa. Ale zazwyczaj na bocznych uliczkach zostały. Jadąc ode mnie na rowerze na dworzec, na targ czy Rynek jadę prawie cały czas w cieniu. :) Spotkałeś się z moczem i wymiocinami w autobusie? Ja nie kojarzę takiej sytuacji. Ale nie jest to wykluczone, małym dzieciom może się zdarzyć taki niefart zarówno w autobusie jak i w aucie, szczególnie jak mają chorobę lokomocyjną. Miesięcznego nie muszę kupować bo większość spraw załatwiam pieszo, a jak muszę gdzieś jechać autem to jest to utrapienie. Po wejściu do auta sauna... Na szczęście nie muszę tego robić codziennie. :) Najbardziej współczuję ludziom z zadupiów którzy muszą pokonywać autami niewielkie odległości ale za to po kilka razy dziennie.

    1 27
  • ~ 2019-07-02 14:16:23

    Panie wszech(nie)wiedzący @Arteks - a nie lepiej w upał poruszać się hulajnogą elektryczną zamiast rowerem? Mniej się człowiek zmęczy, taki "pojazd" zajmuje mniej miejsca itd.

    17 2
  • ~Arteks 2019-07-02 14:28:06

    @siwy_rybnik - można, widzę co raz więcej osób w Rybniku na takich pojazdach. Ale nie ma się wtedy satysfakcji z tego, że samemu się wprowadza pojazd w ruch. A jak się jedzie rowerem to przy okazji spala się też przy okazji "zbędne" kalorie. :) Widziałem niedawno taką absurdalną reklamę chyba auta Volvo. Ktoś jedzie autem, a potem biega. Po co? Skoro te same kalorie można spalić idąc pieszo np. na przystanek i dalej jechać autobusem czy pociągiem. Pomijam, że ci którzy dużo jeżdżą autem częściej mają tendencje do tycia i innych chorób.

    0 27
  • ~orient 2019-07-02 14:48:05

    Poziom rybnickiego ZTZ odpowiada stanowi polskiej motoryzacji. Część autobusów jest sprawna, część mniej. Mi nawet nie jest klimatyzacja do szczęścia potrzebna bo jeżdżę na krótkich odcinkach ale fajnie by było gdyby jeździły częściej tak jak napisał Benett. Niedawno jechałem też pociągiem do Wisły. Podstawili nowoczesny skład. Jakby nie to, że nie było stewardes to bym sobie pomyślał po wejściu, że to jakiś nowoczesny Boieng LOT na lotnisku. Poziom taboru i jazdy naprawdę wysoki, a klimatyzacja ustawiona idealnie. Fajnie jakby ZTZ brał przykład z Kolei Śląskich. Tam naprawdę w ostatnich latach zmieniło się prawie wszystko.

    15 1
  • ~Marcin Rost 2019-07-02 15:36:49

    Arteks gdzie wysłać zdjęcia i film

    10 0
  • ~rzyt 2019-07-02 17:33:25

    Niech Arteks zastąpi Bergera to potem zamiast autobusów będą pojazdy, które sami wprowadzimy z satysfakcją w ruch.
    P.S. Arteks myślołech żeś je kumaty.
    Średnia wieku pasażerów komunikacji liczona bez uczniów to typowi "rowerzyści".

    13 0
  • ~psyche09 2019-07-02 17:53:56

    ~Benett

    Ty tak poważnie z tym "klimatyzacja jest bezsensu w autobusie (...)"? Porównajmy - uwaga, będzie trudne. Kiedy wchodzisz do autobusu i uderza się gorąc, ściana gorąca wnet, jakbyś wszedł do nagrzanej puszki to jest to bus z klimą, czy bez?
    A w tej sytuacji: wchodzisz i czujesz przyjemny chłodek, nie cofa się, jazda jest przyjemna (na tyle na ile to możliwe).
    Już nie wspomnę o... pasażerach, których przynajmniej w klimatyzowanym autobusie nie czuć!!
    Pomyśleć, że mamy XXI wiek.
    Jak widać są jednostki, które nie opanowały używania antyperspirantu...

    5 0
  • ~psyche09 2019-07-02 17:57:27

    Ale i tak w klimatyzowanym busie od Kłosoka widziałam - mimo upomnień wyświetlanych na ekranach i kartkach żeby nie otwierać okien, bo klima nie może sprawnie schładzać - i tak zawsze ZAWSZE znajdzie się kilku debili, którzy te okna otworzą. No brawo! Kierowca powinien przez łeb zdzielić, może nauczą się czytać.

    7 0
  • ~tf2 2019-07-02 18:17:05

    Wszędzie na świecie umieją, tylko w Rybniku nie. Otwarcie drzwi nie ma tu nic do rzeczy, problemem jest gdy kierowca nie włączy klimatyzacji lub w autobusie jej nie ma. Te autobusy to nie zabawki z dołożoną amatorsko lodówką, gdyby taka klimatyzacja tam nie działała, to byłyby reklamowane po zakupie albo wycofane z rynku.
    "auta w takie upały to piekarniki" - uwierzyłbym gdyby nie to, że sam jeżdżą samochodami z klimatyzacją (dobrze nabitą;-) i jest chłodno od 1 minuty do 2 minut po uruchomieniu, w zależności od modelu a autobus jeździ trochę dłużej niż 5 minut.
    Poza tym czytaj Arteks ze zrozumieniem zamiast ciągle konfabulować - szczególnie przedostatnie zdanie tego artykułu.

    8 0
  • ~pprywatne 2019-07-02 18:27:21

    ~Arteks - O czym Ty bredzisz, czy Ty widziałeś kiedyś klimatyzację chociaż z daleka?

    11 0
  • ~truman20 2019-07-02 18:38:45

    Po co dyskutujecie z Arteksem? Przepraszam za wyrażenie, ale to jest taki beton myślowy, że nie da się tego skuć. Jakby ktoś w Rybniku na rynku zrobił wielką kupę i śmierdziałoby na pół miasta, to Arteks znajdzie miasto ościenne, w którym ktoś zrobił trzy razy większą kupę a potem sprowadzi tak temat, że w sumie wyjdzie na to, że kupa nie jest taka zła i właściwie ta na rynku w Rybniku to rewelacyjny obiekt infrastrukturalny zaprojektowany przez wybitnych urbanistów dla podniesienia rangi miasta w jakichśam rankingach. Tutaj piszą o braku klimy w autobusach, to Arteks pisze, że w Żorach mają gorzej, a w końcu, że to ta klima jest zła i nie musi jej być, a tak już do dobicia czytelników napisze, że w 40 stopniowym upale lepiej jednak jeździć na rowerze. Nieważne, że mamy źle, ważne, że inni mają gorzej, wtedy się okazuje, że jest jednak super. Nie wiem jak to nazwać, ale jest to przynajmniej dziwny tok myślenia.

    22 1
  • ~Benett 2019-07-02 20:54:39

    @psyche
    masz racje, tak sie zdarza. zwlaszcza jesli autobus stoi gdzies na placu godzine czy dwie. taniej jest otwierac okna niz klima chyba. Ostatecznie jakis double decker z otwartym dachem lol...

    0 0
  • ~Arteks 2019-07-02 21:01:27

    @truman20 - twoje nawiązanie do kup w przypadku tego artykułu jest pewnego rodzaju autoprezentacją swojego poziomu intelektualnego? Tak to odbieram bo nikt inny nie wpadłby na takie kanalizacyjne porównania. ;P @rzyt - Berger zna się trochę na transporcie ale on nadawałby się na dyrektora PKS w Hrubieszowie, a nie na kogoś odpowiadającego za transport na obszarze gdzie mieszka ponad 200 tys. ludzi. Nasza komunikacja ewidentnie go przerasta i nie wiem dlaczego Kuczera już dawno nie odesłał go na emeryturę. @tf2 - a jesteś pewny, że każde auto ma klimę? Prawda, że nie. A każdy jadąc na rowerze tworzy sobie sam powiew. Nadal po polskich ulicach jeżdżą szroty jak Tico, Punto, Golf, Octavia... Stare auta dominują, a jeśli ludzie w naszym kraju oszczędzają na wygodzie, nadal używając węglowe piece, parkują jak darmusy na trawnikach i chodnikach to mam uwierzyć, że wszyscy używają klimy? Fajnie podsumował to @orient. :D Poziom pociągów w Polsce bardzo się podniósł chociaż ja bym aż tak na jakość taboru autobusowego nie narzekał, jest przyzwoity.

    0 18
  • ~Marcin Rost 2019-07-02 21:11:10

    Arteks masz tu te zdjęcia co ci wczoraj obiecałem ,Niemcy parkują na trawnikach.
    https://wordpress.com/block-editor/post/rm78218761990.wordpress.com/16

    6 0
  • ~Marcin Rost 2019-07-02 21:13:45

    https://rm78218761990.wordpress.com/2019/07/02/niemcy/#jp-carousel-18

    5 0
  • ~palaczzasypowy 2019-07-02 21:34:20

    ~Marcin Rost ten parteks tego nie pojmuje,zaraz walnie ci elaborat na 8545 znaków

    5 0
  • ~Marcin Rost 2019-07-02 21:35:29

    Arteks i jeszce film, policz ile jest na tym odcinku przejść dla pieszych.
    https://www.youtube.com/watch?v=rTSmr0iFjSQ

    5 0
  • ~ 2019-07-02 23:34:05

    zaraz się dowiemy, że film pochodzi z prowincjonalnego miasteczka, takiego jak u nas Żory, a nie z "metropolii" porównywalnej do Rybnika
    przy okazji zwóciliście uwagę na ilość zieleni w centrum i "zacofanie" polegające na braku upchniętych na siłę kontrapasów ? bo widoczny na filmie ciąg pieszo rowerowy oddzielony był od drogi pasem zieleni

    7 1
  • ~Arteks 2019-07-03 18:03:37

    @ursus - czy na jakichś spotkaniach w jakich uczestniczysz np. biznesowych czy hobbystycznych też przerywasz komuś, podśmiewasz się z czyichś poglądów, sugerujesz co kto powie, zanim usłyszysz? Bo jeśli tak to pewnie jesteś uważany za osobę niekulturalną lub nawet za prymitywa. @MarcinRost - dzięki za filmik i zdjęcia ale o ile domyślam się co chcesz przekazać przez zdjęcia to film dla mnie jest zagadką i poproszę o komentarz... Bo co wynika dla mnie? Mieszkasz w bloku jak większość Niemców, dysponujesz miejscem parkingowym w parkingu podziemnym (u nas mają to tylko współczesne budynki), potem jedziesz przez miasto samymi drogami dwukierunkowymi. U nas na takich drogach też nie ma kontra ruchu bo nie jest on na takich drogach potrzebny. Stosuje się go tylko na drogach o ruchu jednokierunkowym, jako ułatwienie dla rowerzystów którzy nie muszą pokonywać jakieś trasy okrężnie. To co mi się podoba to upały są wszędzie, a jednak u was zieleń jest lepiej zachowana. U nas mamy zamiast trawy sporo siana... Może u was bardziej się podlewa takie zielone enklawy? Może będziesz zaskoczony ale wiem gdzie mieszkasz (mimo, że nie podałeś ani landu, ani nie mijasz żadnej tablicy z nazwą miejscowości czy dzielnicy). Weinheim koło Manheim czyż nie? (jakaś nagroda powinna być dla mnie za odgadnięcie takiej zagadki bez żadnej podpowiedzi!). Weinheim to nieduże miasteczko z dawno uspokojonym ruchem samochodowym, świetnymi połączeniami komunikacją publiczną do Manheim. Nie wiem czy tam jest gdzieś kontraruch czy nie - ale w większych miastach obowiązkowo. Bywasz w Manheim? Tam w centrum w zasadzie na "co drugiej" uliczce w centrum jest kontraruch (tabliczka ze znakiem roweru i napisem Frei). W Rybniku też musimy takie zasady wprowadzać bo nasycenie autami w polskich miastach jest już wyższe niż w niemieckich - mimo różnic w poziomie życia i zarobków. Nie dziwi cię czemu tak jest? Pracujesz zapewne gdzieś daleko od centrum - ale czy ci Niemcy którzy pracują w centrum w ogóle potrzebują aut? Na pewno nie w dojeździe do pracy i wierzę, że mi to obiektywnie przyznasz. Odnośnie zdjęć nie wiem co chcesz udowodnić? To, że gdzieś na peryferiach urządzono parking na fragmencie trawy? A niech sobie będzie, mi też by to nie przeszkadzało (za wyjątkiem całkowitego rozjeżdżania jakiegoś miejsca). Raczej chodziło o totalne zdziczenie i parkowanie na trawnikach czy chodnikach w centrum miast czy na osiedlach. U nas powszechne, w Niemczech nie występujące (nawet twój filmik to potwierdza).

    1 5
  • ~ 2019-07-03 18:47:34

    uderz w stół, a Arteks się odezwie :)
    ~Arteks 2019-07-03 18:03:37
    "@ursus - (...)sugerujesz co kto powie, zanim usłyszysz?. "
    dlatego zacytuję fragment Twojej wypowiedzi, w której sam robisz dokładnie to, co mi zarzucasz
    2019-06-27 10:35:48
    "wiem, że jesteś przeciw bo ty jesteś zdaje się "za, a nawet przeciw". ;)"
    "czy na jakichś spotkaniach (...)podśmiewasz się z czyichś poglądów, (...) Bo jeśli tak to pewnie jesteś uważany za osobę niekulturalną lub nawet za prymitywa. "
    ostro sobie poczyniasz,zmieniłeś taktykę ataku ?
    zarzuca to ten, który wszystkich , którzy nie popierają najczęściej oderwanych od realiów poglądów, sowicie serwowanych nam w komentarzach pod szyldem szeroko pojmowanych "nowoczesnych rozwiązań" "opinii ekspertów" czy "światowych terndów"
    określa mianem m.in prymitywnych i zacofanych
    dlatego tekstu o "kulturze" nie ma sensu nawet komentować

    4 0
  • ~ 2019-07-03 18:59:29

    "Prawie połowa autobusów w Rybniku nie ma klimatyzacji!"
    super zachęta ko korzystania z i tak kiepskiej, rzadko kursującej i w większości niedostosowanej do potrzeb mieszkańców komunikacji miejskiej,
    a potem ludzie pokroju Arteksa dziwią się, że ludzie wybierają podróż swoim klimatyzowanym samochodem, który nawet stojąc w korku , zapewnia o niebo lepszy komfort jazdy , i domagają sie administracyjnego uderzenia w urzytkowników samochodów
    Arteks jak myślisz, gdyby korzystanie z KM było wygodniejsze niż używanie samochodu ( ale nie z powodu wprowadzenia " upierdliwości" dla kierowców, ale poprzez wprowadzenie oferty przyjaznej i wygodnej dla pasażera) ludzie dla wygody (przynajmniej w części) przesiedliby się do KM ?
    mam znajomych w Krakowie, tam wygoda jazdy KM po mieście sprawia, że samochód używany jest głównie na większe zakupy i dalsze wyjazdy, u nas jest to , w większości przypadków, konieczność bo nie ma sensownej alternatywy i wprowadzenie w imię idei "upierdliwości " administracyjnych, niewiele zmieni
    wiem, że dla niektórych, bardzo ciężko to pojąć

    4 0
  • ~Arteks 2019-07-04 10:24:28

    @ursus - masz ciągłe pretensje, a nie chcesz się koncentrować na temacie tylko na komentatorze. Zwróciłem uwagę, że tak poważni ludzie którzy mają do czynienia z naradami czy dyskusjami - tak nie postępują i dostałem w zamian elaborat przycinków. Masz jakieś kompleksy wobec mnie? To twój problem - nie mój. W Krakowie zasady transportu zrównoważonego wprowadzane są od początku lat 90. W 2001(!) pojawił się pierwszy kontrapas. Mają już ponad 230 km dróg rowerowych i świetną komunikację miejską. Wywalili auta z wielu ulic, jako pierwszy w Polsce chcą znacząco podwyższyć ceny za parkowanie, tworzyli przez lata centra przesiadkowe. U nas jak ma być przeprowadzona jakaś reforma, zlikwidowany jakiś jeden prawoskręt, uruchomione centrum przesiadkowe czy kontrapas - to od razu tacy abnegaci jak ty pierwsi się temu sprzeciwiają... Mimo, że Kraków ma tak dobrą komunikację to nadal 50% tramwajów nie ma klimatyzacji (a w Krakowie tramwaj pełni najważniejszą funkcję transportową, autobusy tylko uzupełniają sieć), a w takie upały jak u nas, w sezonie ogórkowym pojawiają się takie same skargi od pasażerów jak w Rybniku: https://dziennikpolski24.pl/krakow-klimatyzacja-w-tramwajach-i-autobusach-mpk-bedzie-wczesniej-wlaczana/ar/c1-14202445 A więc @ursus - kolejna wtopa?

    0 10
  • ~ 2019-07-04 15:24:44

    ~Arteks 2019-07-04 10:24:28
    "@ursus - masz ciągłe pretensje, a nie chcesz się koncentrować na temacie tylko na komentatorze. Zwróciłem uwagę, że tak poważni ludzie którzy mają do czynienia z naradami czy dyskusjami - tak nie postępują i dostałem w zamian elaborat przycinków. Masz jakieś kompleksy wobec mnie? To twój problem - nie mój."
    przycinków ?
    skoro NIE DOSTRZEGASZ, że zachowujesz się dokładnie tak, jak zarzucasz innym, do tego bezkarnie (co akurat nie dziwi ) obrażając wszystkich wokoło
    "od razu tacy abnegaci jak ty"
    dlaczego juz nie pierwszy raz przyrównujesz mnie do menela ? dziękuję, ale nie chciej, byś po takich "występach" był traktowany poważnie przez innych
    chyba, że to co robisz, to nowatorka forma terapi, to dla dobra nauki jestem w stanie to znieść

    4 1
  • ~ 2019-07-04 15:53:45

    ~Arteks 2019-07-04 10:24:28
    W Krakowie zasady transportu zrównoważonego wprowadzane są od początku lat 90.(...)
    ładnie skopiowałeś ten tekst, szkoda tylko, że bezrefleksyjnie, akurat jestem na bieżąco, po niedawno pojećździłem trochę rowerem po Krakowie i:
    kontrapasy widziałem, ale w ścisłym centrum, tam, gdzie nie ma głównego ruchu, nie tak jak u nas na Chrobrego, 3 Maja czy Miejskiej lub Wodzisławskiej, przy drogach gdzie odbywał się ruch, istniały pasy niezależne od jezdni, odwrotnie niż u nas
    " U nas jak ma być przeprowadzona jakaś reforma, zlikwidowany jakiś jeden prawoskręt, uruchomione centrum przesiadkowe czy kontrapas - to od razu tacy abnegaci jak ty pierwsi się temu sprzeciwiają..."
    w swoim ideowym zaślepieniu nie dostrzegasz, że mieszkańcy nie sprzeciwiają się dla zasady, tylko sprzeciwiają się rozwiązaniom, które się nie sprawdzają, co wielokrotnie pokazało życie
    " Mimo, że Kraków ma tak dobrą komunikację to nadal 50% tramwajów nie ma klimatyzacji"
    ale to nie dziwi, skoro znaczna częś taboru, to "akwaria" +demobil z zachodu, a autobusy jeżdżące u nas, to stosunkowo młody tabor, gdzie klimatyzacja to norma wyposażenia i w połączeniu z nieotwieranymi okami, pasażerowie mają prawo domagać się jej działania
    " a w Krakowie tramwaj pełni najważniejszą funkcję transportową, autobusy tylko uzupełniają sieć "
    prawie jak u nas też autobusy uzupełniają funkcję transportową, z tym że najważniejszą funkcję pełni samochód, ciekawe dlaczego ?
    "a w takie upały jak u nas, w sezonie ogórkowym pojawiają się takie same skargi od pasażerów jak w Rybniku: https://dziennikpolski24.pl/krakow-klimatyzacja-w-tramwajach-i-autobusach-mpk-bedzie-wczesniej-wlaczana/ar/c1-14202445 "
    czemu się dziwisz, mamy koniec drugiej dekady XXI wieku i pasażerowie nowoczesnego miasta mają prawo domagania się komfortu podróżowania, nie mierz wszystkich swoją miarą, skoro podobaja Ci się standardy sprzed lat (o czym niejednokrotnie pisałeś), nie domagaj się, by inni myśleli tak samo
    a z drugiej strony u nas, w jaki sposób miasto chce zachęcać do wybrania KM ? właśnie komfort podróży( w tym termiczny latem) mógłby być jednym z czynników zachęcających, a nie odpychających do KM
    A więc @Arteks - kolejna wtopa?

    5 0
  • ~Arteks 2019-07-04 20:56:37

    @ursus - akurat u nas (to wynika także z wielu dyskusji) auto nadal jest czymś "dowartościującym", a w większych metropoliach już tak nie jest. Poza tym Kraków też ma ogromne problemy z ruchem bo jest najeżdżany przez mieszkańców suburbiów - tak jak u nas. Ale polityka prorowerowa nie wzbudza tam żadnych kontrowersji - może to kwestia większej dojrzałości społecznej? Nie wiem jaka jest definicja głównej drogi dla ciebie bo przykładowo Brudnioka to jest dla ciebie główna arteria miasta czy nie? A Chrobrego? Skoro to główna ulica dlaczego znajduje się tam powodujący niebezpieczne manewry parking równoległy? Chrobrego poniżej skrzyżowania i Miejska są "tak główne", że władze zamierzają je przekształcić w woonerf. Oczywiście też jesteś na nie mimo, że uzasadnić nie możesz tego niczym, no chyba, że nie potrafisz się wysłowić. Co ciekawe jeśli chodzi o ataki na moją osobę to potrafisz poświęcić temu wiele zdań, a uzasadnień dla twoich przemyśleń brak... W Krakowie kontrapasy są też na ruchliwych ulicach jak Czarnowiejska, Kopernika, Łobzowska, Michałowskiego. A już totalnym odlotem są "śluzy" na pl. Inwalidów, Reymonta czy nawet na alejach. Pomyśleć, że u nas śluzy budziły kontrowersje nawet na tak sennych uliczkach jak Kraszewskiego, a zmiana inżynerii ruchu na os. Karolinka spowodowała dyskusję na miesiąc hehehe. Całe szczęście, że wyraźnie Kuczera, Koper i reszta nie boi się histeryków i obciachowców robiąc swoje. A ja jestem dumny przed rowerzystami którzy odwiedzają Rybnik z naszego postępu. :)))

    0 5
  • ~Arteks 2019-07-04 21:12:11

    Co raz bardziej mi się podobają przemiany jeśli chodzi o kolej w naszym mieście. Natomiast co do ZTZ to myślę, że nowy etap zacznie się po odejściu hamulcowego dyrektora, a to już podobno będzie miało miejsce w tym roku. :DDD

    0 4
  • ~ 2019-07-04 21:51:52

    ~Arteks 2019-07-04 20:56:37
    "@ursus - akurat u nas (to wynika także z wielu dyskusji) auto nadal jest czymś "dowartościującym"
    może dla Ciebie i Twoich bliskich, bo dla mnie i mojego otoczenia jest co najwyżej narzędziem
    "Poza tym Kraków też ma ogromne problemy z ruchem bo jest najeżdżany przez mieszkańców suburbiów - tak jak u nas."
    aż tak bym się nie rozpędzał z takim porównaniem
    "Ale polityka prorowerowa nie wzbudza tam żadnych kontrowersji - może to kwestia większej dojrzałości społecznej?"
    a może kwestia dojrzałości władz w projektowaniu takich rozwiązań nie na sztukę (jak u nas), ale w logiczny sposób tak, że ruch rowerowy nie koliduje z ruchem samochodowym
    "Nie wiem jaka jest definicja głównej drogi dla ciebie bo przykładowo Brudnioka to jest dla ciebie główna arteria miasta czy nie? A Chrobrego? "
    skoro odbywa się tam główny ruch, także przelotowy (oprócz ciężarówek), to chyba można tak powiedzieć
    "Skoro to główna ulica dlaczego znajduje się tam powodujący niebezpieczne manewry parking równoległy?"
    miejsca parkingowe były tam, odkąd sięgam pamięcią, a pytanie skieruj do miejskich "fachowców"
    "Chrobrego poniżej skrzyżowania i Miejska są "tak główne", że władze zamierzają je przekształcić w woonerf."
    władze w mieście robią co chcą, mając głęboko w poważaniu zdanie mieszkańców (co wielokrotnie pokazały)
    "Oczywiście też jesteś na nie mimo, że uzasadnić nie możesz tego niczym, no chyba, że nie potrafisz się wysłowić. (...) a uzasadnień dla twoich przemyśleń brak"
    dziękuję za tak "dogłębną" analizę mojej osoby
    powiedz mi po co mam się produkować, skoro Ty dla zasady i z przekory i tak uznajesz tylko własne poglądy, co wielokrotnie pokazywałeś, nawet w tej wypowiedzi
    "Co ciekawe jeśli chodzi o ataki na moją osobę to potrafisz poświęcić temu wiele zdań"
    jeżeli wskazanie, że postępujesz tak, jak zarzucasz to wszystkim wokoło, nazywasz atakiem, to nie ma czego komentować
    "W Krakowie kontrapasy są też na ruchliwych ulicach jak Czarnowiejska, Kopernika, Łobzowska, Michałowskiego. A już totalnym odlotem są "śluzy" na pl. Inwalidów, Reymonta czy nawet na alejach."
    ale nie są to ulice, którymi biegnie główny ruch przez miasto, jak to ma miejsce u nas na Chrobrego, czy Wodzisławskiej
    " zmiana inżynerii ruchu na os. Karolinka spowodowała dyskusję na miesiąc hehehe. "
    a co tym osiągnięto, bo oprócz utrudnienia życia mieszkańcom, przez wprowadzenie dróg jednokierunkowych, nic więcej, a Ciebie tak to śmieszy ? żenada
    "Całe szczęście, że wyraźnie Kuczera, Koper i reszta nie boi się histeryków i obciachowców robiąc swoje."
    pokazuje tylko że władza ma mieszkańców głęboko, tkwiąc dalej w swoich utopijnych pomysłach, a osoby, które nie przyjmują bezkrytycznie tych wprowadzanych pod szyldem "nowoczesności i postępu" rozwiązań (bo ich celem w tej formie jest nie lepiej, a tylko inaczej, lub gorzej), nazywasz "histerykami i obciachowcami", dlatego nie domagaj się polemiki i argumentów, bo to nie ma sensu
    " A ja jestem dumny przed rowerzystami którzy odwiedzają Rybnik z naszego postępu. :)))"
    to rzeczywiście powód do dumy, kiedy przyjezdni pukają się w czoła, widząc te "kwiatki"

    3 0
  • ~Arteks 2019-07-04 22:08:55

    @ursus - jeśli byłoby coś źle zrobione, niezgodnie z przepisami, łatwo byłoby to podważyć. Ale widocznie tak nie jest skoro ani tobie ani innym to zupełnie nie wychodzi. Poza tym jeśli podobają ci się rozwiązania w Krakowie to warto abyś sobie to uzmysłowił, że w dużej mierze autorem krakowskiego sukcesu jest A. Kopia - obecnie pracujący w Katowicach, a kiedyś w Krakowie. Ten sam który dał świetną rekomendację rozwiązaniom rybnickim i pokazuje Rybnik jako przykład dla innych śląskich samorządowców. Kiedyś poprosiłem abyś się spróbował posiłkować jakimiś opiniami eksperckimi odnośnie rybnickich rozwiązań prorowerowych. Ja zacytowałem wtedy Kopię, a ty? Wolisz paplać trochę jak przysłowiowa "baba w maglu". ;)

    1 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać zakaz spalania węgla?




Oddanych głosów: 3920