zamknij

Wiadomości

Pracownicy pożegnali Ryfamę. „Wszyscy ją wydoili”

2020-06-30, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nadszedł ten dzień. Dzisiaj (30 czerwca) pracownicy Ryfamy po raz ostatni przyjechali do zakładu przy ul. Chrobrego i odbierali świadectwa pracy. Wspominali lata pracy w tym miejscu, nie ukrywali też, co myślą o całej tej sytuacji.

Reklama

Ostatnia wizyta w Ryfamie

Ten dzień musiał kiedyś nadejść. Od rana przed budynkiem administracji stali byli już pracownicy Ryfamy. Czekali na świadectwo pracy z zakładu. Tuż po otrzymaniu dokumentu zamieniali jeszcze ze sobą kilka zdań i kierowali się ku bramie, by po raz ostatni ją minąć.

O tym, że Ryfama w Rybniku zostanie zlikwidowana pisaliśmy w kwietniu. W jednej chwili zdecydowano, że pracę straci ponad 200 osób. Powód? Grupa Famur tłumaczyła się ograniczeniem negatywnych skutków redukcji zamówień w następstwie globalnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. W wyniku tego szerzenia się koronawirusa kontrahenci zarówno w kraju, jak i zagranicą wstrzymali inwestycje w maszyny i urządzenia górnicze >>Ryfama znika z Rybnika. Ponad 200 osób do zwolnienia<<

Jednakże zdaniem Marcina Wygryło, szefa zakładowej „Solidarności”, likwidacja Ryfamy była tylko wymówką.

- Sprawa zamknięcia Ryfamy to nie sprawa ekonomiczna jak wszyscy mówią, ale sprawa polityczna. Ten zakład istnieje prawie 130 lat, przechodził różne sytuacje, ale zawsze się utrzymywał. Produkt Ryfamy były na rynku zagranicznym i polskim. Przede wszystkim Rosjanie byli zainteresowani nami. Chcieli nasze maszyny tylko od nas – podkreślał nie tak dawno nasz rozmówca.

Grupa Famur dementowała m.in. to, że już 3 lata temu planowała zamknięcie zakładu w Rybniku. Wyjaśniła też, dlaczego zdecydowano się na ten krok. Więcej dowiecie się >>Pracowników Ryfamy już nie ma. „To była sprawa polityczna<<

Ostatnie chwile w Ryfamie. „Wszyscy ją wydoili”

W kolejce po świadectwo pracy stało kilkadziesiąt osób. Cały czas dochodziły nowe, inne wychodziły z budynku i opuszczało zakład pracy na zawsze. To tu pracownicy związali swoją przyszłość, tu zdobyli doświadczenie, poznawali się, współpracowali.

Wielu z nich ma za sobą sporo lat pracy tak jak w przypadku Czesława Pelca.

- 29 lat pracowałem na Ryfamie, na początku jako szlifierz, a kończyłem jako tokarz. Powiem szczerze, właściciele przez lata likwidowali maszyny, wprowadzali inną produkcję. Robił to już Kopex, a Famur dążył do zamknięcia. To już było widać po dyrektorach z Katowic, którzy próbowali coś robić. Od 3 lat czuliśmy, że coś się złego dzieje. Koronawirus to przykrywka – powiedział były pracownik Ryfamy.

Panu Czesławowi po latach pracy w zakładzie zostanie złoty medal „100 lat Ryfamy”.

- Jak się przyjmowałem do pracy, to myślałem, że zakład będzie pracował przez wiele lat, że będzie cały czas lepiej. Albo górnictwo poupada, albo sytuacja wynika z prowadzonej polityki – zastanawiał się nasz rozmówca.

Czesław Pelc nie będzie już podejmował się pracy, do emerytury zostało mu 1,5 roku.

- Pójdę do urzędu pracy jako bezrobotny. W moim wieku rozpoczęcie nowej pracy jest już trudne. Zanim nauczę się nowego zawodu, to będę już w wieku emerytalnym. Gorzej z młodymi ludźmi – dodał.

Pan Wojciech pracował z kolei w Ryfamie 32 lata. Nie kryje rozgoryczenia.

- Byłem tu już za czasów firmy Gwarant, później był Kopex, a teraz Famur. Wszyscy naszą Ryfamę wydoili, zarobili na niej. Ludzi mieli w dupie, powiedzieli im teraz „do widzenia” - powiedział wprost.

Nasz rozmówca będzie dobrze wspominał pracę z kolegami i koleżankami. Inne zdanie ma o firmach zarządzających majątkiem.

- Co firma, to nowe i głupsze pomysły. Niby innowacyjne, ale nastawione na dojenie zakładu. Koniec z górnictwem – nie wchodzę już do tej branży więcej – usłyszeliśmy.

Porozmawialiśmy też z paniami – Danusią i Aliną. Pierwsza pracowała 36 lat, druga – 13.

- Będziemy tęskniły za Ryfamą. Pół życia się tu poświęciło, a potraktowali nas tak, jakbyśmy nic nie znaczyli. To, co powiedział pan Marcin Wygryło to prawda – powiedziały kobiety.

Z zakładu wyszły ze świadectwami pracy i kwiatkami. To miły akcent od współpracowników. Nasze rozmówczynie zamierzają szukać pracy, ale nic pewnego jeszcze się nie pojawiło.

I tak zakończyła się pewna historia Rybnika. Zakład, który działał przy Chrobrego ponad 100 lat, stał się przeszłością. Pytanie teraz, co powstanie w tym miejscu? Będziemy Was informować.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 201 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~goliat 2020-06-30 13:58:35

  Nasz jaśnie nie panujący nad Miastem, nie wie , bo się nie interesuje.

 • ~Franek7 2020-06-30 14:14:29

  Jest to jeden z wielu upadłych zakładów pracy pod rządami PiS i Dudy. Hasło „Polska w ruinie” zaczyna się ziszczać. Głosujcie dalej na Dudę...

 • ~x.treme 2020-06-30 14:19:16

  aaaa to tak działa tarcza antykryzysowa: kasę wziąć i ludzi zwolnić?

  Niestety to dopiero początek, niebawem zobaczycie co rząd szykuje.
  Niebawem kopalnie..

 • ~waldus 2020-06-30 15:16:15

  Serdecznie wspolczuje zwolnionym pracownikom i rozumiem rozgoryczenie. Zycze optymizmu i powodzenia w znalezieniu nowych zajec.

  Jest tu na forum kilku fanow likwidacji gornictwa co juz beda otwierac na miejscu RYFAMY nowe fabryki i biura projektowe. Z pewnoscia zatrudnia wlasnie zwolnionych.

  Jakis element czepia sie Dudy. Zwracam uwage ze Trzaskowski jest tez przeciwnikiem gornictwa co tylko potwierdza- nie ma zadnej roznicy miedzy Duda a Trzaskowskim. Generalnie wybor w drugiej turze to wybor miedzy dzuma a cholera. Skoro jednak tak Narod zdecydowal to trzeba to niech sobie glosuje.

  56 63
 • ~Franek7 2020-06-30 15:17:49

  Po wyborach będzie rzeź dużych zakładów. Póki co w drugim kwartale rząd wpompował w gospodarkę 200 mld i więcej nie ma bo wszystkie nadwyżki już dawno rozdano na różne programy typu „menel+”. Jesienią szykuje się skokowy wzrost bezrobocia i bida z nędzą. Dlatego PiSowi tak zależało zrobić wybory teraz...

 • ~artefaks 2020-06-30 15:19:44

  ~Franek7 2020-06-30 14:14:29

  Jest to jeden z wielu upadłych zakładów pracy pod rządami PiS i Dudy. Hasło „Polska w ruinie”

  @ ale nic nie szkodzi. Dyktą i papendeklem się owinie.....

  54 70
 • ~MArudzia 2020-06-30 15:40:31

  Jaki ten obecny rząd,prezydent zły bo teraz doszło do likwidacji miejsca pracy, ok szkoda ludzi, zostaje niedosyt, pozostają wspomnienia - zgadzam się (mój też kiedyś zamknęli)
  Tylko proszę sobie przypomnieć i zrobić rzetelny rachunek w których latach zarżnięto rybnickie miejsca pracy ( zakłady mięsne, elrow, peberow, browar, ITD) i kto wtedy rządził w naszym kraju ???
  Kto jest teraz spadkobiercą tamtych rządów ???
  Pozdrawiam

  94 30
 • ~Alpha 2020-06-30 16:17:04

  Teraz pora na dwie gruby, które padną w ciągu kilku lat, elektrownia już oficjalnie jest do zbulenia do końca dekady i największym zakładem pracy w Rybniku AD 2030 będzie szpital oraz urząd miasta. Wtedy kochający smrodzący luft mieszkańcy miasta i okolic będą już mogli sobie spokojnie (ale ze spuszczoną głową!) jeździć do sezonowej pracy na lubelszczyznę i sprzątać podrzewszowskie biura. Zmienić to może tylko zaufanie komuś z wizją i podjęcie ryzyka.

  63 13
 • ~zak 2020-06-30 16:24:54

  @ Alpha - zaufaliśmy już komuś z wizją ( P. Kuczera) i może teraz mamy zaufać jego guru P. Trzaskowakiemu i podjąć ryzyko ? to nie ryzyko tylko samobójstwo , bo my wiemy jak będzie . Och wy manipulanci + Franek7 i reszta artefaksów . Nawet jak rząd chce pomoc , to nasz samorząd mówi nie , bo to be , bo to PISU. Samorząd do wymiany , bo on ty rządzi, czyli nic nie robi.

  72 78
 • ~zak 2020-06-30 16:47:58

  @Artefaks - jak nie pomoże dykta , to skleimy taśmą klejącą Trzaskowskiego:)

  51 50
 • ~adamczykhenryk1 2020-06-30 17:00:55

  syjonistyczny plan :)

  12 8
 • ~Arteks 2020-06-30 17:07:40

  Czemu na oficjalnym pożegnaniu POLSKIEJ FABRYKI nie było premiera lub ministra? Na otwarciach się przecież pojawiają - i to czasami nie fabryk ale zwykłych montowni. Czy którykolwiek z posłów z naszego regionu próbował pomóc załodze uratować miejsca pracy? Czy była ze strony polityków jakaś dobra wola do tego aby pomóc branży związanej z produkcją dla górnictwa?

  78 32
 • ~zak 2020-06-30 17:32:07

  Dlaczego na oficjalnym pożegnaniu nie było nikogo z KO ? przecież to ich opcja rządzi w Rybniku ? dlaczego nie było żony pana prezydenta Trzaskowskiego , przecież to Rybniczanka , mogła pomoc , powiedziała , że nie będzie milczeć , a milczy .

  78 62
 • ~tf2 2020-06-30 17:39:11

  Jak to się zaczęło? Warto przypomnieć rząd Jerzego Buzka i jego zagrywki:

  "Śledztwo w sprawie zakupu, bez przetargu, fabryki maszyn górniczych "Ryfama" przez firmę "Gwarant" Rafała Szlązaka, syna byłego wiceministra gospodarki Jana Szlązaka, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Śledztwo prowadzone jest "w sprawie" a nie "przeciwko", bowiem prokuratura ustala prawidłowość procedury sprzedaży. Prokuratura sprawdzi także, skąd syn wiceministra, odpowiedzialnego wówczas za sprawy górnictwa i energetyki, miał ok. 4 mln dol. na zakup fabryki."

  A potem było już z górki:

  Grupa Kapitałowa Gwarant, producent m.in. odlewów i maszyn oraz właściciel Ryfamy, może sprzedać tę spółkę, pojawiły się, gdy Gwarant zaczął mieć problemy z płynnością. Na koniec listopada 2009 r. grupa była pod kreską. Nie wiadomo jednak, jak duże ma straty.

  https://www.parkiet.com/artykul/885022.html

  Lewacka pycha kroczy przed upadkiem.

  54 16
 • ~rybnikus 2020-06-30 17:45:54

  ~Arteks, a Kuczera był? Czy to nie jego miasto?

  49 23
 • ~bartezz 2020-06-30 17:59:20

  Trudno w to uwierzyć, że taki prężny zakład jak RYFAMA nie istnieje. Szkoda i jeszcze raz szkoda bo wiele pokoleń się tam wychowało i dorobiło emerytury... W 2004 roku gdy zaczęto przeprowadzać restrukturyzację tego zakładu i zaczęto likwidować poszczególne oddziały oraz wyburzać poszczególne budynki i hale to już wtedy widziałem i przypuszczałem, że długo ten zakład nie podziała... choć od tego czasu minęło 16 lat to i tak sporo czasu, ale coraz to bardziej zmniejszająca się ilość załogi też dużo przepowiadała.... cóż życie bywa brutalne, więc zwolnionym pracownikom życzę szybkiego znalezienia pracy i wszystkiego dobrego :-)

  49 1
 • ~Haya 2020-06-30 19:37:36

  przykre....

  29 2
 • ~Jan R. 2020-06-30 19:43:18

  Polska racja stanu wymaga, by pogonić na Kamczatkę JAKa. By to zrobić należy przepędzić jego marionetkę Andrzeja Dudę.

  28 34
 • ~Trop leminga 2020-06-30 20:23:28

  do jasia r - niestety paranoja na PIS jest nieuleczalna, pozostaje tylko na zawsze Gliwicka

  31 32
 • ~Grzegorz Sosna 2020-06-30 22:01:47

  Chętnych do pracy byłych pracowników Ryfamy, rzetelnych fachowców zapraszamy do NPS-u
  Praca od zaraz przy produkcji nadwozi samochodów specjalnych oraz przyczep.
  Warunek minimum 3 lata stażu w Ryfama.

  39 2
 • ~Marek Wawoczny 2020-07-07 06:00:31

  nastepny zaklad wykonczony przez PO-KO jak kto woli

  6 3
 • ~Adam Bysio 2020-07-08 19:35:33

  Szkoda Ryfamy. Tam ukończyłem szkołę zawodową (1978 - 1981) i pracowałem do czasu powołania do wojska 1983 jako tokarz na obróbce. Wszystkim życzę powodzenia i znalezienia nowej pracy co wcale w dzisiejszych czasach nie jest takie proste.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 921