zamknij

Wiadomości

Powstał film o rybnickim smogu. Narratorem dr Rożek

2019-11-26, Autor: 

Dlaczego smog, który wdychamy jest tak groźny dla naszego zdrowia? Wnikliwe odpowiedzi na ten temat uzyskamy w najnowszym filmie o rybnickim smogu. Materiał można oglądać w internecie, wkrótce trafi do rybnickich szkół.

Reklama

Film „Dlaczego smog zabija?” powstał z inicjatywy i pod mecenatem rybnickiej firmy WęgloHUT

Materiał wprowadza nas w zagadnienia związane z problemem wszechobecnego smogu. Zawiłości tematu tłumaczy fizyk, dziennikarz, autor popularnego kanału „Nauka. To lubię”, pochodzący ze Śląska - dr Tomasz Rożek.

Przystępnie, czytelnie i jednoznacznie konfrontuje naukę, statystykę z przerażającym wachlarzem konsekwencji zdrowotnych, które mogą spotkać każdego z nas. W filmie przedstawione zostały również opinie lekarzy i ekspertów.

Wkrótce film „Dlaczego smog zabija?” trafi do rybnickich szkół. Wy możecie zobaczyć produkcję już teraz:

Oceń publikację: + 1 + 76 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
  • ~jaro_t 2019-11-26
    14:45:58

    Kopcący śmierdziele i tak się z tego śmieją. Trzeba bata a nie dyskusji, tzn. dopóki prawo nie będzie zabraniać stosowania XIX wiecznych systemów grzewczych będzie jak jest. Przecież teraz oni wszyscy palą zgodnie z prawem...

  • ~ 2019-11-26
    14:47:33

    96 59

    Co tam jakis doktor wie, co tam specjalisci! Minowa i inni mu podobni wiedza lepiej! Tak kochają ten smrod i trucizne, ktore emituja, ze nigdy sie z nim nie rozstana

  • ~Uno Sardegna 2019-11-26
    15:15:23

    27 32

    W roli głównej :
    brudnykomin.pl

  • ~ 2019-11-26
    15:17:09

    62 61

    Smog ten temat nam się już znudził od paru lat prawie identyczna fabuła i te same komentarze , dajcie coś o górnictwie barbórka , przywileje , będzie wesoło poczytać komentarze, (podgrzejcie atmosferę)

  • ~ 2019-11-26
    15:29:05

    Witam,

    nie dawno byłem w Wielkiej Brytanii, akurat trafiłem w takim czasie, że u nas były temperatury powyżej 10st a na Wyspie około zera. Na miejscu miałem okazję przejechać się autobusem i pociągiem przez wsie, miasteczka, miasta aż do stolicy. Żaden dom nie kopcił. Na tyle na ile to było możliwe do zaobserwowania, wszyscy grzeją gazem, w wielu przypadkach kondensacyjnymi kotłami z wyrzutem bocznym. Powietrze tam było idealne albo inaczej tylko przy drogach było czuć spaliny, nigdzie indziej. Zjednoczone Królestwo jest akurat dobrym przykładem bo w ogromnej części występuje zabudowa XiX wieczna. Te domki mimo swoich mikrych rozmiarów mają po co najmniej 4 przewody spalinowe wyprowadzone z kominów na dachu, z żadnego się nie kopciło, z żadnego się nic obserwowalnego nie unosiło. Podobnie było w stolicy, duże wielorodzinne budynki z czerwonej cegły a na dachu las kominów, żadnego dymu. Pamiętajmy, że to Brytyjczycy wynaleźli smog, poziomy zapylenia w Londynie w połowie XX wieku były astronomiczne, bo każdy ogrzewał się węglem i w tamtejszej stolicy jest często mgła, sytuacja jakże podobna do naszego miasta.

    Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~sympatykrybnika 2019-11-26
    16:07:10

    41 27

    Mądrych warto posłuchać

    ~internauta, górnictwie barbórka , przywileje, to jest obecnie już margines, nudny margines.

  • ~Anna Ryż 2019-11-26
    17:43:07

    60 18

    Brawo ~piotr.kowalski nareszcie merytoryczny komentarz. Dziennikarz, który przyjechał z WB na szczyt klimatyczny do Katowic poczuł się jak w domu w Londynie w latach 50-tych ub. wieku. I tyle lat jesteśmy za nimi. Smutne.

  • ~Lahcim 2019-11-26
    18:19:20

    54 21

    ~piotr.kowalski
    to samo zaobserwowałem ostatnio będąc w Niemczech w Zgłębiu Ruhry. Temperatura w nocy około 2-3 stopni a chodząc po mieście czuć było zapach drzew. Nie widziałem ani jednego komina z gęstym dymem.

  • ~Sebastian Ryszka 2019-11-26
    18:26:55

    34 47

    Dziwi mnie fakt ,że o smogu pisze się raz w tygodniu ,a o wprowadzanej technologi 5G cisza .O GMO też już zapomniano (dynie po 500 kg ,hodowca sam powiedział ,że on tego nie będzie spożywał "rekord polski dynia 500 kg").za rok będą dodawali takie dynie do produktów dla niemowlaków ,ale smog jak Elvis Presley nigdy nie zniknie

  • ~Sebastian Ryszka 2019-11-26
    18:38:52

    21 26

    Powstał film o rybnickim smogu. Narratorem dr Rożek
    Rybnik już zakupił prawa do smogu ,czyli monopolista.
    "niestety materiału nie da się zobaczyć ,pewnie ktoś zareagował ,że somg nie jest rybnicki ,ale wszechobecny ..

  • ~ 2019-11-26
    20:22:35

    18 28

    Nawet w czasach zimnej wojny propaganda PRLu dała piękna zimową porą trochę spokoju :)

  • ~morfeus12 2019-11-26
    23:05:28

    19 26

    Wcale nie jesteśmy odpowiedzialni za ten smród. To przecież wszystko przez położenie w dolinie Rybnik jest w dolinie. A jakoś trzeba grzać. Jak tu grzać inaczej jak wonglem. Gaz drogi. Prąd też. Zostaje śmieci a wongiel. Cały dym idzie w dół z Katowic a Gliwic i z Czech do Rybnika. My tu w ogóle nie kopcimy. Rybnik zielone miasto. Dużo zieleni i tak trzymać Panie Prezydencie a szanowna Rado Miasta.

  • ~obserwathor 2019-11-26
    23:16:05

    24 29

    ciekawe, ze smog w rodzinnych Gierałtowicach, w odróżnieniu od tego rybnickiego, panu doktorowi nie przeszkadza, widać że pieniądz (w odróżnieniu od smogu) nie śmierdzi

  • ~ 2019-11-27
    03:11:38

    39 16

    ~Sebastian Ryszka:

    Czy artykuł jest o sieci 5G i o gigantycznych pół tonowych dyniach ?
    Czy Rybnik jest znany z szkodliwej sieci 5G i gigantycznych pół tonowych dyń, które szkodzą mieszkańcom ?
    Nie, Rybnik jest znany z gigantycznego smogu w sezonie grzewczym, który powodowany jest, przez spalanie węgla w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych.
    Nie, Rybnik nie ma monopolu na smog, ale jeszcze nie tak dawno Rybnik był w czołówce miast o najgorszym powietrzu, aktualnie jest w pierwszej trójce i jak tak dalej pójdzie pierwsze miejsce na podium w krótkim czasie zostanie osiągnięte.
    Tematy zastępcze jak gigantyczne półtonowe dynie w technologii 5G nie zmienią faktu, że mieszkając w centrum Europy w względnie dużym i dość zamożnym mieście, w sezonie grzewczym mamy powietrze na poziomie przemysłowej chińskiej prowincji. Rozwiążmy pierwsze problem powietrza, który jest faktem w Rybniku, a nie dywagujmy nad teoretycznymi, pobocznymi problemami jak dynie, 5G, trujące tuje, rdzawe donice, skażone mięso i wędliny. Węgiel i paliwa stałe to nie jedyne paliwa, których można użyć do ogrzewania domów.

    Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~ 2019-11-27
    03:30:05

    34 13

    ~obserwathor:

    smog powodowany niepoprawnym spalaniem węgla lub paliw stałych niezależnie od lokalizacji śmierdzi tak samo. Jako ciekawostkę odsyłam do google i proponuję poszukać zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez kotły opalane drewnem w Nowej Zelandii. Nawet tam ludzie są sobie w stanie nasmrodzić pod nosem.
    Panie Obserwathor, winnym nie jest ten, kto widzi problem i stara się o nim mówić tak aby na niego zwrócić uwagę a osoba, która ten problem powoduje. Sytuacja z jakością powietrza w całej Polsce jest prawie taka sama, różnią się tak na prawdę tylko gęstość zaludnienia i warunki naturalnego przewietrzania danego miejsca. Jak tylko przestaje wiać to cała Polska się dusi, różni się tylko czas w jaki dana lokalizacja osiąga wartości krytyczne. Szczęście mają ci, którzy mieszkają w miejscach, w których na tyle wolno smrodzą, że wiatr wystarczająco szybko nadchodzi aby zapewnić jakiekolwiek warunki do oddychania. Nie tak dawno w Rybniku mieliśmy lepsze powietrze niż w zazwyczaj lepszym Opolu, Wrocławiu, ale czy to coś zmienia ? Absolutnie nie.

    Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~Jan Marian 2019-11-27
    10:32:40

    6 5

    Wczoraj rano była mgła, dziś już nie było za bardzo, w pomieszczeniach nie ma dymu wiec nie ma smogu :D

  • ~sympatykrybnika 2019-11-27
    11:38:38

    12 6

    „Wolnoć, Tomku, w swoim domku”
    to fraza z bajki Aleksandra Fredry, która nie ma zastosowania w dyskusji o walce ze smogiem.
    Regulacje krakowskie są najbardziej restrykcyjne w skali całego kraju i mogą być wzorem do naśladowania w innych miastach. Uchwała antysmogowa przyjęta przez Radę Miasta zakazuje palenie paliwami stałymi od września 2019 roku.
    Liberalne podejście do przepisów zakłada, że ograniczeniem mojej wolności jest wolność innych. Nie można zatem uznać, że obywatele mogą palić we własnych paleniskach czym chcą, bo co najwyżej zaszkodzą sami sobie. Ich skumulowane działanie oddziałuje na całe miasto czy region, w którym palą.
    Przepisy krakowskie zdają się mówić, parafrazując znany cytat z wiersza Fredry:
    „nie kopć, Tomku, w swoim domku”.

  • ~Jan R. 2019-11-27
    11:56:50

    14 7

    Jak na dłoni widać, że najpierw środki z 500+ należało przeznaczyć na wymianę kopciuchów i oze, by nowe dzieci mogły żyć w czystym środowisku. Niestety najłatwiej kupić wyborców pieniędzmi, bo gorzałą nie wolno.

  • ~minowa 2019-11-27
    12:21:01

    12 14

    A ja czekam na film i narrację doktorów a nawet profesorów o szkodliwych spalinach samolotów w atmosferze, chemicznych dodatków do żywności, stosowaniu glifosatu i innych chemikaliów w rolnictwie oraz szkodliwości "leków" reklamowanych w TV. Kto odważy się wystąpić przeciwko miedzynarodowym koncernom i poprawności politycznej ?

  • ~ 2019-11-27
    13:01:16

    14 13

    ~minowa:

    Te filmy już są. Są prawdziwe filmy dokumentalne o szkodliwości cukru, o praktykach koncernu Monsanto. Nieuczciwe praktyki firm farmaceutycznych są punktowane co krok, dyskusja odnośnie zanieczyszczeń produkowanych przez samoloty i kontenerowce (przypomnę, obu nie dotyczą normy emisji spalin) toczą się na świecie. Tylko zapytam jeszcze raz, czy w Rybniku mamy plagę nieuczciwych lekarzy, którzy mieszkają przy każdej ulicy w mieście i swoje szkodliwe leki na siłę wpychają do gardła swoim sąsiadom ? Czy koncern Monsanto zatruwa rzeki lasy i pola i powoduje uzależnienie rolników od swoich wyrobów w Rybniku ? Czy mamy międzynarodowy port morski lub lotniczy w Rybniku i co chwilę startują tu samoloty i odpływają statki (podczas tych manewrów najwięcej zanieczyszczenia jest emitowane) ? Jeżeli tak jest to proszę o opisanie tego tutaj, gdyż ja zauważam jedynie masowe nieprawidłowe wykorzystanie węgla i paliw stałych. Spalanie ich w sposób który gwarantuje stratę opału i zatruwanie wszystkich naokoło. Jeżeli dziesięciolecia to za krótko, aby nauczyć się spalania węgla tak aby wykorzystać większość zawartej w nim energii(jest to możliwe nawet w domowych kotłowniach) a nie wyrzucać ją kominem, to należy tego po prostu zakazać. Po rozwiązaniu problemu z niską emisją możemy się zająć pozostałymi problemami, które na tą chwilę w przeciwieństwie do wyżej wymienionej nie są problemami palącymi.

    Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~Sebastian Ryszka 2019-11-27
    17:47:10

    5 6

    ~piotr.kowalski Jestem pełen podziwu dla merytorycznej wypowiedzi ,ale z samego Awatara wnioskuję Pana poglądy.Pana boli jak ktoś kopci ,Mnie przeszkadza ,jak potajemnie ktoś mnie truje.Punkt widzenia ,zależy od punktu siedzenia .Mieszkam i zazwyczaj poruszam się po obrzeżach miasta Rybnika(dodam ,iż moi sąsiedzi 80 % opala węglem 15% peletem lub drewnem ,5% pompy ciepła i samo drewno .Opcja opalania gazem wykluczona do 2025 r) , Dla Mnie ten Wasz smog jest nie uciążliwy tak bardzo jak czynniki których nie widzę ,nie odczuwam czy nawet nie widzę.Ale czytając badania ,i testy ludzi którzy się tym zajmują ,bardziej obawiam się o zdrowie mojej Rodziny .Analogicznie ,czego się bardziej obawiać "rozpędzonej ciężarówki na drodze 100 m przed pasami ,czy snajpera w nieznanym rejonie

  • ~Sebastian Ryszka 2019-11-27
    18:07:22

    8 9

    ~piotr.kowalski Nie Dla Węgla ,może podkreślam może będzie troszkę niższe stężenie PM,ale jak zniknie węgiel z gospodarki Polski ,to Tysiące ludzi straci pracę w kopalniach.Setki o ile nie tysiące w firmach które obracają się w strukturach kopalń pójdzie na bruk .Będziesz wtedy oddychał świeżym czystym powietrzem ,ale z domu i tak nie wyjdziesz ,bo na ulicach będzie Milion protestantów połowa z nich to ludzie związani zawodowo z górnictwem ,druga połowa ludzie których dzieci będą umierały z wychłodzenia .Obawiam się ,że ten Milion ,może więcej. Doprowadzić do tego ,że będzie wojna domowa na Ukrainie.Ja nie pracuje na kopalni ,ale jak moje Dziecko będzie marzło z powodu przepisów ,to jestem na gotowy wiele

  • ~ 2019-11-27
    18:16:47

    9 8

    "Troszkę niższe stężenia"? Sebastian Ryszka, czytam twoje wpisy i nie wiem, czy to niewiedza czy glupota, czy jedno i drugie. NIE ! DLA WEGLA W DOMACH PRYWATNYCH!!

  • ~minowa 2019-11-27
    18:21:17

    7 8

    @Piotr Kowalski: CO NAPRAWDĘ NAS ZABIJA?
    Polacy stosują Roundup na potęgę. Rolnicy nie są świadomi konsekwencji.
    W naszym kraju istnieje tradycja stosowania Roundupu, bo jest tani i skuteczny. Rolnicy używają go chętnie, jednak większość z nich nie jest świadoma konsekwencji nadmiernego stosowania tego środka. Glifosat wywołuje raka i negatywnie wpływa na środowisko.
    Stosuje się go głównie do oprysków zbóż. Zatem jest w mąkach, kaszach, otrębach, chlebie, bułkach, wyrobach cukierniczych.
    Smog jest wygodną przykrywką dla trucicieli wiejskich.

  • ~ 2019-11-27
    18:30:45

    10 9

    Do Obroncow Smrodu nie docieraja jak widac zadne logiczne argumenty. Chcia dokladac trucizn, chca by byl smrod. Nie ma co liczyc na zmadrzenie tych osob. Tylko zakazy i kary!

  • ~sympatykrybnika 2019-11-28
    13:46:43

    0 3

    ~Sebastian Ryszka z 2019-11-27 18:07

    Według byłego wiceministra energii odpowiedzialnego m.in. za sprawy górnictwa Grzegorza Tobiszowskiego (obecnie europoseł) unijna polityka klimatyczna powinna być skonstruowana tak, by zapewniać harmonię między klimatem, człowiekiem i biznesem, z naciskiem na zachowanie miejsc pracy w krajach Unii. Jego zdaniem trzeba sfinansować koszt utraty

    ponad 40 tys. miejsc pracy w PGG (największy w UE producent węgla kamiennego) i

    kolejnych ponad 100 tys. miejsc pracy w polskim przemyśle okołogórniczym.

    Szanowny Sebastianie proszę zrozumieć, że tego nie da się utrzymać, co Ty i tobie podobni by chcieli.

    Jeżeli PMM wczoraj powołał w ministerstwie klimatu dwóch wiceministrów klimatu:
    • Ireneusza Zyskę – byłego przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, który w Sejmie RP VIII kadencji stał się ogólnopolską platformą merytorycznej dyskusji i kształtowania opinii na temat transformacji polskiego górnictwa i energetyki, bezpieczeństwa energetycznego, wykorzystania zasobów naturalnych, paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii, rozwoju elektromobilności oraz zastosowania nowoczesnych technologii w procesie zmian i kształtowania polskiego systemu elektroenergetycznego, w tym energetyki jądrowej i rozproszonej;
    • Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego – kierował referatem ds. Środowiska w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli, w którym negocjował w grupach roboczych Rady projekty legislacji w obszarze środowiska i klimatu

    zrozumiano, że elektorat PIS-u już nie może znieś smogu i nie widzi przyszłości w węglu.

  • ~sympatykrybnika 2019-11-28
    15:09:37

    1 3

    ~Sebastian Ryszka z 2019-11-27 18:07

    PGG i związki zawodowe nie będą mogły już liczyć ani na jedną złotówkę i pieniędzy publicznych, gdyż:

    Parlament Europejski przyjął rezolucję deklarującą KRYZYS DOTYCZĄCY KLIMATU oraz ŚRODOWISKA NATURALNEGO zarówno w Europie, jak i w skali globalnej.
    Wzywa państwa członkowskie UE do stopniowego WYCOFANIA wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji na paliwa kopalne do 2020 roku.
    Rezolucja na temat kryzysu klimatycznego oraz środowiskowego została przyjęta 429 głosami do 225, przy 19 wstrzymujących się od głosu.

  • ~sympatykrybnika 2019-11-28
    17:32:05

    1 3

    Już nawet TVP INFO promuje:
    #energooszczędny,
    #zeroemisyjny,
    #czystepowietrze,
    #wychodzęZeSmogu
    zobaczcie w programie „INFO-DZIEŃ”: „TVP INFO z wizytą u Mikołajka”
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=owkzuIop8Pc&feature=emb_logo

  • ~ 2019-11-29
    13:10:11

    2 3

    Witam,

    Parę osób zwróciło mi uwagę na awatar, macie rację, ale na 48x48px trudno było więcej zmieścić.
    Sprecyzuję, opowiadam się za jak najszybszym wyeliminowaniu możliwości ogrzewania indywidualnych domów węglem i paliwami stałymi. Mam świadomość, że przez dekady będziemy korzystać z węgla w przemyśle, ale jest to mniejsze zło niż w domach jednorodzinnych, gdyż mniej lub bardziej jest to kontrolowane. Zaraz odezwą się głosy o alternatywę, więc już odpowiadam,:
    - gaz z rurociągu lub butli (wiele osób zapomniało, że można mieć gaz w formie lpg w butli, butla może być zakopana i nie szpeci, oczywiście skroplony gaz jest droższy niż ten z rury, ale jest wielu dostawców, którzy co jakiś czas mają promocje i co najważniesze możemy dywersyfikować dostawy)
    - prąd (tak wiem, że w Polsce prąd wytwarzamy praktycznie tylko z węgla, ale w sposób w miarę kontrolowany), prądem można zasilić powietrzną pompę ciepła tak jak Imrahill pisał, producenci pomp posiadają modele wysokotemperaturowe do starych instalacji przystosowanych pod kotły węglowe w praktyce jednak z własnego doświadczenia wiem, że większość osób ma przewymiarowane grzejniki i zwykła pompa nie wysokotemperaturowa będzie pracować poprawnie, jedynie tydzień, dwa w roku jeżeli będą duże mrozy będzie pracować z pełną mocą a co za tym idzie drożej niż gazem, w pozostałym czasie koszt będzie zbliżony go ogrzewania gazem. Prądem można też też zasilić zwykłą grzałkę elektryczną o czym też wydaje mi się, że każdy zapomniał. Kompletny kocioł przepływowy elektryczny 12kW polskiego producenta kosztuje ok 1,7k PLN. Ogrzewanie takim kotłem będzie drogie i nadaje się albo tylko do małych nieruchomości albo wymaga współpracy z buforem ciepła. Jeżeli do tego dodamy odpowiednią taryfę elektryczną(wystarczy 2 taryfowa) to także koszt będzie porównywalny z gazem.

  • ~ 2019-11-29
    13:15:27

    2 3

    ~minowa:

    Nikt nie neguje tych problemów, tak na prawdę mógłbym do tego dorzucić sporo innych i faktem jest, że to co się dzieje w branży spożywczej jest przerażające, ale tak jak już nie raz napisałem, czy tu toczy się dyskusja o roundapie, sieci 5G itp. czy może o smogu na co wskazuje tytuł artykułu ?

    Problemem z którym wyróżnia się miasto Rybnik nie jest roundup, ryby z rtęcią czy kosmiczne promieniowanie wzmacniane siecią 5G. Tym problemem jest smog w sezonie grzewczym. Za ten smog w większości odpowiada aktualny sposób ogrzewania wielu domów w mieście.

    Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~Sebastian Ryszka 2019-11-30
    13:05:35

    2 1

    ~piotr.kowalski Pana Awatar był zupełnie inny w chwili gdy publikowałem wpis.Teraz co Pana zaskoczę ,jest Pan dla mnie Nikim ,bo zmienia pan poglądy ,i przeinacza fakty .Uczepiłem się awatara ,bo był jednoznaczny ,teraz Pan go zmienił na bardziej społeczny. Obecnie w moich oczach jest Pan lemingiem ,który zmienia zdanie ,jak jest spory nacisk opinii i publicznej.
    Zdecydowanie może Pan wstąpić do PO-KO, oni takich ludzi potrzebują ,co robią sobie z gęby dupę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4927