zamknij

Wiadomości

Powiat: pilot samolotu oślepiony laserem. Mogło dojść do tragedii!

2019-10-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ta historia mogła skończyć się naprawdę tragicznie. Pilot samolotu rejsowego został nad Pstrążną lub Żytną (gmina Lyski) oślepiony zieloną wiązką lasera. Powiadomiona została kontrola ruchu lotniczego, policja oraz prokuratura.

Do zdarzenia doszło 1 czerwca, ale Prokuratura Rejonowa w Rybniku dopiero teraz podaje informacje na ten temat. Jak mówi nam Malwina Pawela-Szendzielorz, zastępca prokuratora rejonowego, groźna sytuacja miała miejsce o godzinie 23.35 na terenie Pstrążnej lub Żytnej w gminie Lyski.

Reklama

- Pilot samolotu rejsowego Ryanair leciał w tym czasie z Korfu do Wrocławia. Został oślepiony zieloną wiązką laserową, o czym od razu powiadomił kontrolę ruchu lotniczego. Godzinę później dyżurny policji w Rybniku otrzymał zgłoszenie. Wysłał we wskazane przez pilota miejsce patrol – mówi Malwina Pawela-Szendzielorz.

Mundurowi nie zauważyli żadnej wiązki lasera kierowanej ku niebu i nie odnaleźli sprawcy zamieszania.

- Na szczęście nikomu też nic nie stało się w samolocie. Pilot kontynuował lot

- dodaje nasza rozmówczyni.

- Z racji tego, że Ryanair nie ma przedstawicielstwa w Polsce, odstąpiliśmy od szukania pilota. Został za to przesłuchany kontroler lotów. Zrelacjonował nam to, co usłyszał od pilota samolotu. Niestety, ze względu na to, że nie udało się namierzyć sprawcy, sprawa została umorzona

- wyjaśnia Malwina Pawela-Szendzielorz.

Wg nowych przepisów Prokuratura Rejonowa w Rybniku informuje pokrzywdzonych (czyli pilotów, obsługę i pasażerów) o przysługującym ich uprawnieniach. Więcej dowiecie się czytając komunikat prokuratury.

Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał, jednakże wielu z Was pamięta pewnie historię lekarza, który był na pokładzie śmigłowca LPR. Został oślepiony laserem, stwierdzono u niego uszkodzoną siatkówkę oka.

Za tego typu przestępstwo sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~baal-zevuv 2019-10-16 14:47:26

  Wbrew pozorom nie da się oślepić tak oddalonego "punktu" ze zwykłego wskaźnika laserowego. Niestety mamy dostęp do różnych portali typu Wish czy Aliexpress a tam pełno laserów które mocą nadają się do grawerowania a są sprzedawane jako "zabawki" do oświetlenia sufitu.... Stąd każdy taki przypadek to "średnioprzypadkowe" działanie.

  44 7
 • ~adamczykhenryk 2019-10-16 15:50:09

  Pilot to pikuś .
  Człowieka można z 200 m walnąć laserem i ślepy . :)
  " LASER NIEBIESKI 5W + GŁOWICE DISCO WYPALA DZIURY "
  allegro .cenna - 249 zł .

  45 7
 • ~Arteks 2019-10-16 21:48:00

  Jaki cel może mieć ktoś aby celować laserem w samolot? Niedawno w TV była relacja o lekarzu LPR który został tak oślepiony laserem, że częściowo stracił wzrok. To nie tylko narażanie czyjegoś zdrowia ale groźba doprowadzenia do katastrofy.

  17 11
 • ~Niemalże Rycerz Na Koniu 2019-10-16 23:27:59

  10 km nad ziemią, 900 km/h i pilot laserem w oko trafiony. Jest to w ogóle możliwe?

  15 15
 • ~Konrad Klink 2019-10-17 08:39:54

  @ Niemalże Rycerz Na Koniu - tak jest to możliwe. Nigdzie w artykule nie masz podanej wysokości ani prędkości samolotu. Takich przypadków jest od groma.

  W linku ten najlepiej udokumentowany: https://polandonair.com/pl/celowanie-laserem-w-samolot/

  A tutaj trochę o rozchodzeniu się wiązki lasera wraz z odległością:
  http://polimaty.pl/2015/07/laser-oslepia-pilota/

  Poza tym jak zauważono już tu wcześniej, zazwyczaj nie są to zwykłe wskaźniki laserowe, a jakieś chińskie produkty o mocy znacznie większej.

  Ode mnie za to taka historia: Parę lat temu w Pyrzowicach złapano gościa, który oślepiał laserem pilota. Facet stał na tarasie widokowym na lotnisku i świecił prosto na pilota zaparkowanego na przeciwko samolotu. Trzeba było być kretynem myśląc, że zaraz się tam nie zjawi służba ochrony lotniska z policją. Ponoć nawet nie zdążył schować lasera do kieszeni i trzymał go wciąż w ręku.

  Niestety takie przypadki padają później na sędziów, którzy o lotnictwie nie mają pojęcia, a wyrok to uniewinnienie ze względu na niską szkodliwość społeczną. Dopiero nie dawno zrobiło się o tym głośniej, niestety także za sprawą lekarza z LPR.

  9 2
 • ~Niemalże Rycerz Na Koniu 2019-10-17 10:23:48

  To jakie parametry mógł mieć samolot rejsowy lecący do Wrocławia namierzany laserem z Lysek?

  6 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać zakaz spalania węgla?
Oddanych głosów: 3614