zamknij

Wiadomości

Potrzeba pieniędzy, a nie tylko deklaracji! Miasta apelują do premiera

2017-02-08, Autor: 

Wszelkie działania naszego społeczeństwa powinny być poparte środkami z budżetu państwa – Subregion Zachodni apeluje do premiera w sprawie podjęcia działań zmierzających do uruchomienia programu dopłat do zmiany systemu ogrzewania.

Reklama

Na skuteczne działania poprawiające jakość powietrza potrzeba pieniędzy, a nie tylko deklaracji. Subregion Zachodni apeluje do premiera o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia programu dopłat do termomodernizacji oraz obniżenie cen gazu i oleju opałowego tak aby zachęcić mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania. Poniżej przytaczamy fragment apelu.

„Skala problemu znacząco wykracza poza możliwości mieszkańców i samorządy lokalne. Największej bariery nie stanowi sama inwestycja wymiany kotła czy przyłączenia do sieci ciepłowniczej/gazowej, ale późniejsze koszty eksploatacji nowego źródła ciepła. Dla uzyskania oczekiwanego efektu ekologicznego konieczne jest przeprowadzenie termomodernizacji budynków, których koszt przewyższa wymianę źródeł ciepła i stanowi barierę nie do przejścia dla znacznej części właścicieli budynków. Po przeprowadzeniu inwestycji konieczność zakupu opału, którego cena przewyższa cenę paliwa dotychczas stosowanego, stanowi poważną barierę hamującą przedsięwzięcia proekologiczne i skutecznie zniechęca mieszkańców do podejmowania inwestycji ekologicznych.

Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że duża część mieszkańców naszego subregionu ma możliwość podłączenia domu do sieci gazowej. Niestety, pomimo tego mieszkańcy niechętnie korzystają z tej możliwości, ponieważ ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych inwestycyjne rozwiązań.

W związku z powyższym apelujemy o zmniejszenie cen gazu i oleju opałowego np. poprzez obniżenie akcyzy bądź VAT-u, a także o wsparcie właścicieli nieruchomości mieszkalnych ze środków budżetu państwa, celem realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych.”

Oceń publikację: + 1 + 61 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
  • ~michal_l 2017-02-08
    08:51:24

    29 3

    A ci co grzeją prądem to pominięci - jak już jest jakaś inicjatywa to niech obejmie wszystkie możliwości a nie tylko wybrane

  • ~SunShine11 2017-02-08
    09:02:48

    26 6

    I to jest to o czym ja nie raz pisałam. Nie karać mandatami, zdjęcia kominów, nagonka itp. Dofinansowanie z miasta które zostało uruchomione w zeszłym roku wiem jak wygląda, gdyż moja teściowa z tego skorzystała i najpierw musiała wywalić kupę kasy, potem miesiąc czekała na zwrot a w efekcie dostała 1000 zł mniej bo oni do luksusu nie dopłacają a modernizując dom robisz to na lata i chcesz mieć zrobione porządnie, a nic nie powiedzą co i ja ma być na fakturach. Program dofinansowania powinien być tak zrobiony, że np. ja wymienię piec zmodernizuje budynek ale miasto za to zapłaci albo jakiś preferencyjny kredyt będą uruchamiać, ale to miasto musi z bankami współpracować bo teraz tak łatwo się kredytu nie dostanie i to jeszcze z jakim oprocentowanie. Ja nie ma 50tyś. na koncie żeby to wszystko zrobić a bardzo bym chciała.

  • ~Hans Klos 2017-02-08
    09:13:03

    23 19

    W Polsce nie ma innej możliwości grzania ekologicznego starych domów niż węgiel. Ocieplenie domu starego powoduje oszczędność w granicach 2-3 ton na sezon patrząc na koszt ocieplenia budynków rzędu 30-40 tys i dodatkowo malowania go powiedzmy co 7-10 lat inwestycja zwraca się bardzo powoli. Ustawa antysmogowa nie wiele da ponieważ ludzie nie umieją palic węglem. Duży też wpływ na pył zawieszony maja wentylatory w piecu. Gdy kociol gaśnie one idą na 100% i wydmuchują popiół tak samo przy rozpalaniu gdy ktos naładuje pełny piec pewnym rozwiązaniem byłby zakaz ich stosowania w zamian miarkownik ciagu.

  • ~imrahil 2017-02-08
    10:41:08

    11 13

    ~Hans Klos - z wentylatorami to prawda - zadymiają okolicę. malowanie czy mycie elewacji mamy z kolei przez to zadymianie. w sumie można się domagać odszkodowania od miasta za brudną elewację. a pan prezydent apelować to sobie może, PiS i tak postawi na węgiel, nawet kiepski. pytanie - co poza bzdurnymi dotacjami robi nasze miasto? dotowany kocioł prędzej czy później się rozcieknie. dlaczego nie ma ulg dla ogrzewających domy czysto i ekoloczgicznie? np. ja ogrzewając dom prądem więcej płacę w ramach podatku (a nieruchomość to typowy dom jednorodzinny na 8 arowej działce) i wywozu śmieci niż kosztuje mnie ogrzewanie domu i ciepłej wody prądem. miasto ma gdzieś, że zainwestowałem żeby nie brudzić wokół, ma też gdzieś zachęcanie ludzi do budowy domów energooszczędnych. a że ludzie statystycznie średnio najmądrzejsi nie są i jak się metodą marchewki (lub kija) ich do czegoś nie zachęci, to za oknem wygląda jak wygląda.

  • ~ 2017-02-08
    11:10:37

    13 3

    Tjaaa... dotacja na gaz. Przeprowadzą ci analizę i odkryją, że 70 metrów od domu masz węzeł CO, do którego PEC może Cię podłączyć. PEC twierdzi, że nie zrobi tego dla 5 rodzin bo to za dużo kosztuje. Przydomowa kotłownia gazowa? Jasne, ale wyskocz najpierw z kasy. I tak błędne koło się zamyka. A nie wszędzie w mieszkaniach (w Rybniku jest sporo familoków, w których jest gaz ale nadal opalane są węglem) da się zrobić ogrzewanie gazowe ze względu na techniczne wymagania jak np. odpowiednia wentylacja...

  • ~MTWWD 2017-02-08
    11:58:59

    27 11

    Czytom te wiadomości i nic nie pisze o tanim gazie. no to ida naciepać mułu do pieca bo zima dzisiej.
    Piec gazowy bydzie dalyj ruścił

  • ~Arteks 2017-02-08
    13:45:55

    12 28

    Owszem państwo powinno bardziej zdecydowanie włączyć się w różne działania związane z walką ze smogiem. Szczególnie jeśli chodzi o rozbudowę ciepłociągów. Ale ci którzy oczekują, że będą mieszkać w 200 metrowym domu z dwoma garażami i państwo im będzie za to dopłacać są w wielkim błędzie. Nigdzie na świecie nie jest tak, że państwo utrzymuje bogatych ludzi. Oglądacie czasami program "Międzynarodowi poszukiwacze domów" na TravelPlanet? To sobie zobaczcie jak ludzie sami najpierw kalkulują oglądając różne domy czy ich będzie na nie stać. Państwo powinno zdecydowanie mocniej wspierać miastotwórcze budownictwo komunalne i pomagać starszym ludziom mającym domy w obrębie miasta na ich zamianę na miejsce w nowoczesnych ośrodkach pomocy społecznej lub w wygodnych mieszkaniach komunalnych. Powinno się również uruchomić jakieś punkty doradcze dla ludzi mniej zaradnych, trochę na podobnej zasadzie jak w przypadku osób bezrobotnych czy osób z problemami alkoholowymi.

  • ~Arteks 2017-02-08
    13:50:52

    13 25

    @pääkäyttäjä - mieszkasz w Finlandii. Podziel się czemu bogaci Finowie tak rzadko wybierają na mieszkanie domy jednorodzinne? W Helsinkach prawie same nowoczesne bloki lub świetnie odrestaurowane kamienice. To samo w Turku. Domów prywatnych prawie nie ma... A jeśli już to jakieś wille na działkach ponad 20 arów...
    A u nas w biednej Polsce ludzie się nabudowali i... mają problemy z utrzymaniem tego. Już pomijam względy estetyczne czy praktyczne - rozwój suburbii na których nic nie ma i jest trudno dociągnąć gaz, ciepłociąg, internet czy porządną drogę... Jakaś paranoja. W Helsinkach port zamienia się w mieszkaniową dzielnicę i widocznie ciągle są chętni na nowe mieszkania w ładnych apartamentowcach. A u nas jest proces odwrotny - i to wszystko w oparach absurdu "że jest bieda i nas nie stać na gaz czy ciepło z PEC".

  • ~rybnikus 2017-02-08
    15:03:54

    7 19

    Nie zgadzam się aby komuchy z PISu rozdawali moje pieniądze, mieszkam w bloku i płacę co należy. Przez tych komuchów z PISu to Polska zbankrutuje.

  • ~ 2017-02-08
    15:20:24

    14 1

    @ Arteks - Finlandia jest specyficzna i do tego stosunkowo młodym krajem. Mało zaludniona - na 5.5 mln ludzi, 1/5 żyje w Helsinkach oraz przyległej aglomeracji. Pozostałe cztery bańki mieszkańców żyje w zaledwie sześciu większych miastach niewiele większych od Rybnika. Pozostali, wyznają "Sisu" i żyje w wioskach albo pojedynczych domach z dala od cywilizacji (bo Finowie do generalnie odludki - wyguglaj sobie Finnish Nightmares). Ci ostatni to świadomy wybór, mieszkanie w domu, pośrodku niczego (przez pół roku pośród śniegu a potem lasów i jezior) może być uciążliwe. Poza tym, cena domu jest tu absurdalnie wysoka (za sprawą podatków) a rozmiar biurokracji przed kupnem albo nawet wybudowaniem domu - ogromna.

    Nie porównywałbym zatem Helsinek ani Suomi jako tako do Polski i Rybnika - raz, że ten kraj ma większe per capita i takie tam a dwa - że styl życia jest inny i jak przeciętny Fin ma do wyboru mieszkanie z podłączonym do sieci ogrzewaniem albo mieszkać na zad...iu, to woli mieszkać w mieście.

    U nas kupno mieszkania jest niejednokrotnie droższe od wybudowania sobie chałupy (nowe mieszkania - wnioski własne po zapoznaniu się z rynkiem mieszkań we Wrocku i Rybniku) - nawet pomimo piętrzących się wymogów i pozwoleń.

    Odwrócę kota ogonem - dlaczego w Anglii nie ma osiedli a każdy ma tu domek....? Jadąc przecież przez np. Liverpool czy Derby, przejeżdża się obok setek takich samych chałup, niejednokrotnie wielkości dwu-trzy pokojowego polskiego mieszkania ;)

    Naprawdę, nie patrz na Polskę i Rybnik przez pryzmat Finlandii i np. Espoo.

  • ~MTWWD 2017-02-08
    15:41:09

    17 2

    ~rybnikus Dobrze godosz. Nic nie trza dować ino tanio kupować gaz od ruskich. Ale jako sie ruskiemu pluje ciągle w pysk to dobrej ceny z nim nie uhandlujemy.

  • ~MTWWD 2017-02-08
    15:42:32

    17 6

    Jak co to na razie muł mi sie dobrze chajcuje ino te chasie wkurzo strasznie.

  • ~Arteks 2017-02-08
    15:42:35

    8 17

    @pääkäyttäjä - dlatego pytałem bo u nas ludzie najpierw budują domy często o powierzchni która im nie jest potrzebna, a potem płaczą, że ich nie stać ich ogrzać. To jest jakaś polska paranoja. Bo po co rzucać się z motyką na księżyc? Wspomniałeś o Wlk. Brytanii. Chyba nie można mówić, że każdy tam ma domek skoro tam 85% mieszka w miastach! Stopień urbanizacji należy do największych w w Europie. @imrahil - dlatego zamiast uprawiać rozdawnictwo, władze Rybnika powinny bardziej wynagradzać tych którzy nie smrodzą i obniżać podatki każdemu budynkowi w mieście który ogrzewany jest ekologicznie, który jest po termomodernizacji i jest przyzwoity pod kątem estetycznym! I wtedy takie wszystkie waćpan-tomki zaczęłyby myśleć. A tak poza tym, że mamy smród mamy też często nieład estetyczny i urbanistyczny. Przejdź się lub przejedź np. przez dzielnicę Smolna - szok do jakiego stanu można doprowadzić dzielnicę leżącą przy samym Śródmieściu Rybnika...

  • ~ 2017-02-08
    16:17:29

    12 1

    @ Arteks - przeciętny dom w Polsce ma powierzchnię w okolicach 130 mkw a przeciętne mieszkanie - 66. Nowe budowane mieszkania są klitkami w blokach ciasno poupychanych jeden obok drugiego (daleko szukać nie trzeba - vide to, co się wybudowało przy Obwiedni Płd/Krzyżowej). Przy tych cenach, to chyba lepiej jednak mieć więcej za to samo. Ogrzewanie - wątpię, żeby poza paroma krzykaczami, ktoś nie przemyślał sobie budowy domu i jego późniejsze utrzymanie. No, chyba że ktoś buduje byle jak to potem ma rachunki za gaz albo prąd w kwotach czterocyfrowych... a węgiel i miał są najtańsze, po co płacić rocznie 3 do 5 koła za ogrzewanie domu (choć zalożę się, że to pewnie ci, co grzeją chatę na 23-25°C...).

    Arteks, czy Ty wiesz jak wygląda miejska zabudowa w Anglii...? :) 3/4 zabudowy w GB to domki, głównie dwurodzinne bliźniaki, gdzie na dole masz z reguły duży salon i kuchnię a na górze dwie-trzy sypialnie i łazienkę :) Są jeszcze mniejsze - wielkości garażu mojego sąsiada, składające się z dwoch pokoi, kuchni i łazienki :) Bywając tu służbowo - wjeżdżasz do miasta i masz rząd domków po obu stronach drogi :)))

    Co do rzekomego rozdawnictwa tudzież obniżania podatków. Wiesz, obywatel to dojna krowa, owieczki do strzyżenia. Nic obywatelowi w Polsce się nie należy ale jak przyjdzie co do czego, to z problemem zostajesz sam. Większość domów i starszych mieszkań w Polsce pochodzi z czasów, gdy nie miało znaczenia jak i gdzie a teraz modernizacja takiego obiektu kosztuje absurdalne pieniądze. Bez zachęty w obie strony to nie zadziała. Budując nowy dom, musi on spełniać warunki techniczne i z czasem po prostu nie będzie sensu pchać się w kocioł węglowy... a tu mowa jest o przytłaczającej większości starszych budynkach.

  • ~ada24 2017-02-08
    18:43:12

    5 0

    Popieram takie rozwiązania!!!

  • ~Genowefa50 2017-02-08
    20:11:17

    17 1

    I to je normalno godka kole mie maja nowe chalupy wypasione pobudowane niy zebych im zazdrosciyla boch dostala po ojchach chalpa ale oni maja wielce gaz a jak tera som te wielki mrozy to wzyscy fachluja kominkami i ciupia drzewo na predko na gnotku .wiync niech tak nie godaja ze gaz sie oplaci .

  • ~Iwona Knop 2017-02-09
    04:59:25

    5 0

    grzeja gazem i co?a wolałabym miec piec i centralnie grzac ale nie o blok ma 4 piętra...kombinują wiela wlezie ale my potem bulimy pytanie z czego?

  • ~adiqq 2017-02-09
    09:21:51

    1 4

    @pääkäyttäjä - nie masz racji, niestety. 90% z góry zakłada, ze grzać będa węglęm - bo jakżeby inaczej...nikt tego nie liczy, nie łączy grubości izolacji z rachunkami za ogrzewanie. Jest ocieplony? - jest a czy to 10/15/20cm...to już do nich bez różnicy, więc lepiej dać mniej, wyjdzie taniej.....do tego zwykle na placki przyklejone. Tak gdzieś 90% ludzi popełnia dokładnie te same błędy podczas budowy domu...
    i tak można długo wyliczać....

  • ~imrahil 2017-02-09
    10:11:26

    2 3

    dokładnie - w 90% budujący nowe domy zakładają, że będą grzać węglem, bo wg nich najtaniej. mam przykład za płotem. raz murarz mi powiedział że wodę latem też najtaniej węglem, jak zaczął liczyć ile spala węgla latem, to się zaplątał i wyszło trzy razy drożej niż prądem w taniej taryfie. ale on i tak w to grzanie prądem czy innymi wynalazkami typu pompa ciepła nie wierzy, bo ktoś tam tak grzał i zbankrutował. doizolować bardziej niż 15 cm białego styropianu się nie opłaca, za to jak zwróciłem uwagę, żeby żelbetowy taras i schody zaizolować to usłyszałem "a wiela też przez to ciepła może uciyc? tela co nic". a na koniec zalał ściany szczytowe betonem z betoniarki - roboty miał dzięki temu na tydzień, a powinien w jeden dzień przykleić na te ściany styropian od góry. a tak - koszt o wiele większy, do tego izolacja ściany nie będzie się łączyła z izolacją dachu. może nawet grzybki będą dzięki temu, bo wentylacja oczywiście grawitacyjna, ale bez kominów wentylacyjnych (tylko przez jakieś dachówki do wentylacji kanalizacji). i tak wygląda większość nowo budowanych domów. z góry zakłada się ogrzewanie węglowe, nawet śmieciucha, a budowa wykonana niedbale i byle jak, przynajmniej pod kątem energooszczędności.

  • ~ 2017-02-09
    11:53:02

    1 0

    Przecież napisałem o węglu - że i tak ludzie wybierają węgiel, bo jest najtańszy a do ogrzewania wody do mycia i tak mają w większości piec gazowy.

  • ~imrahil 2017-02-09
    12:03:03

    0 15

    kto ma piec gazowy do wody? w dzielnicach wiejskich 90% grzeje wodę latem za pomocą węgla. a wybór węgla do nowego domu pokazuje tylko jak u budujących wygląda znajomość podstaw fizyki i matematyki. dlatego w nowych domach węgiel powinien być całkowicie zakazany od przynajmniej 10 lat. nikt by na tym nie stracił.

  • ~ 2017-02-09
    12:16:27

    3 10

    To co proponują samorządowcy jest trochę naiwne. Bo czy obniżenie VAT o 5% na gaz spowoduje, że smoluchy zaczną ogrzewać swoje domy gazem? Przecież tych biedaków na nic nie stać! Na niektórych domach mieszkają po dwie rodziny. Często mają 4 różne źródła dochodu (teściowie emerytury i dwie pensje) ale i tak palą mułem bo... tak robiło się od pokoleń. W dużej mierze mamy do czynienia z zacofaniem a nie problemami finansowymi.

  • ~Genowefa50 2017-02-09
    12:40:46

    15 5

    Do Imrahil
    Zakazowac sie mogesz u sia w doma i na swojim placu .Tu ludzie od pokolen robiom na grubie i naroz to przeszkadzo nosz wongiel . I to jeszcze w Rybniku kaj dokola som gruby..Tak choby sie obudziyli naroz kaj som .

  • ~imrahil 2017-02-09
    18:42:27

    1 9

    wszystko to kwestia czasu, nawet w Rybniku. w Wodzisławiu chyba już zakaz ogrzewania paliwem stałym przeszedł w MPZP (dla nowych domów, jeśli w pobliżu jest gaz lub ciepłociąg). dobrze że chociaż wprowadzą nakaz instalacji kotłów klasy V od tego roku w całym województwie. kotły zdrożeją i jeszcze mniej będzie się je opłacało instalować w nowych domach niż obecnie śmieciuchy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068