zamknij

Wiadomości

Poseł Kopiec chce poznać plan zamykania kopalń

2020-09-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Poseł Lewicy – Maciej Kopiec wysłał interpelację do Ministra Aktywów Państwowych – Jacka Sasina. Parlamentarzysta chce poznać plan zamykania kopalń w województwie śląskim.

Reklama

Wracamy do tematu przyszłości górnictwa. Przypomnijmy, że sierpniowe spotkanie zarządu PGG, związkowców i przedstawicieli rządu nie przyniosło konkretnych rozwiązań. Uzgodniono jedynie, że ograniczony zostanie import energii >>Rząd ograniczy import energii. Do finału rozmów z górnikami jeszcze daleko<<

Pomiędzy kolejnymi turami rozmów związek zawodowy „Sierpień 80” ostrzega jednak górników, że bardzo szybko może dojść do likwidacji 7 kopalń, a do 2030 „może być praktycznie po polskim górnictwie” >>Związkowcy: do 2030 roku będzie po polskim górnictwie<<

Do dyskusji włącza się też poseł Lewicy z naszego okręgu wyborczego. Maciej Kopiec wystosował do Jacka Sasina pytania dotyczące zapowiedzi zamykania kopalń.

- Wiosna od początku istnienia, w tym ja w kampanii mówiliśmy, że należy niezwłocznie przygotować plan zamykania kopalń w długiej perspektywie czasu, tak, aby żaden pracownik tego sektora nie ucierpiał. Mówiliśmy też, że PiS zamknie te kopalnie z dnia na dzień, oszukując górników. To właśnie się dzieje! - mówi poseł.

Jak dodaje, od zbyt wielu lat górnicy traktowani są traktowani przez polityków wyłącznie jako przetargowa karta polityczna - okrywana przed wyborami, a chowana po.

- Andrzej Duda pięć lat temu, w Jastrzębiu Zdroju zapewniał, że węgla wystarczy nam na 200 lat, a władza będzie o niego walczyć. Podkreślał, że „w przestrzeni międzynarodowej musimy walczyć o to, co nasze”. Teraz Jacek Sasin chce z dnia na dzień zamykać kopalnie, pozbawiając ludzi pracy, z której utrzymują swe rodziny. Nie będę bezczynnie przyglądał się tej sytuacji - skierowałem do Ministerstwo Aktywów Państwowych interpelacje w sprawie planu zamykania kopalń. Chciałbym, aby górnicy wiedzieli w jaki sposób i kiedy stracą pracę, bo rząd nigdy się nie spieszy z odpowiedzią na niewygodne pytania – dodaje.

Oto treść interpelacji:

Będąc zaniepokojonym informacjami przekazanymi przez stronę społeczną, jako Poseł Ziemi Śląskiej, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Proszę o informację, jaki został podany stronie społecznej termin likwidacji kopalni „Wujek” oraz trzech kopalń z terenu Rudy Śląskiej?

2. Jaki został podany stronie społecznej termin likwidacji kopalń wchodzących w skład obecnego PGG S.A.? Czy prawdziwą jest informacja o podanej wstępnie dacie 2030 roku?

3. Czy do prowadzonych rozmów, dotyczących przyszłości branży węglowej, zostaną dopuszczeni również przedstawiciele firm działających w segmencie okołogórniczym?

4. Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje również program pomocowy dla firm z branży okołogórniczej?

5. Proszę o podanie informacji, kto reprezentuje branżę energetyczną w spotkaniach ze stroną społeczną?

6. Czy przedstawiciele branży energetycznej dysponują planem strategicznym, przygotowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, na bazie którego można prognozować zapotrzebowanie węgla w kolejnych latach? Jeżeli takowy plan posiadają, proszę o podanie lat, które obejmuje.

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~waldus 2020-09-06
  13:34:58

  82 20

  Frakcja wspomnianego posła również jest za zamykaniem kopaln w ramach zielonego ładu i unijnych dyrektyw. Być może ciut później ale jednak. Czego to politycy nie zrobią żeby być zauwazonym? Dlatego nie widzę różnicy między partiami głównego ścieku . One różnią się tylko niuansami. Kierunek jednak jest taki sam ,a ukryte cele nie podlegają dyskusji.

 • ~ 2020-09-06
  13:50:17

  27 25

  Jedną nową kopalnię chcą w Rybniku otworzyć i opór wydaje się większy niż przez zamknięciem którejkolwiek już istniejącej.
  Jeżeli dobrze rozumiem mamy walczyć o to żeby była tak jak było jak mawiał Schetyna starych nie zamykać , a nowych nie otwierać...

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-06
  13:55:47

  21 61

  lgbtq+gornicy.

 • ~ 2020-09-06
  14:35:35

  32 36

  kler+dzieci

 • ~Franz Kawka 2020-09-06
  14:58:11

  95 23

  Jedyne sensowne i naturalne rozwiązania to prywatyzacja górnictwa. Wtedy szybko się okaże, że to samo można robić połową ludzi i zacznie sie opłacać. No ale to jest raczej wbrew lewicowej polityce naszego czerwonego niby rządu.

 • ~Paweł Helis 2020-09-06
  15:35:24

  55 24

  Prywatyzacja kopalń niczego nie rozwiąże a jeszcze pogorszy obecną sytuację. Jedynym rozwiązaniem dla górnictwa jest odpolitycznienie kopalń oraz likwidacja nadbudowy oraz umożliwienie przejścia kopalniom na własny rozrachunek,
  wtedy problem górnictwa się skończy. Należałoby również domagać się przedstawienia analizy jak się ma zamykanie kopalń w stosunku do propozycji nowej kopani w Rybniku.

 • ~Longina b 2020-09-06
  16:09:23

  52 14

  Minister Sasin jest ministrem PASYWÓW nie aktywów.Jeżeli górnictwo i całe państwo jest na minusie to jakie to aktywa?!Największym minusem państwa jest minister Sasin.

 • ~romcost 2020-09-06
  16:46:24

  46 19

  ~Franz Kawka i masz rację, tylko prywatyzacja może uratować kretowiska, niestety, nie wiem, czy na tym globie znajdzie się wariat, który by to za darmo wziął z tymi rozwydrzonymi i roszczeniowymi związkami...
  ~Paweł Helis głupoty piszesz, jakie odoplitycznienie, płace nawet kilku partyjnych prezesów tam nic nie pomogą, co do likwidacji nadbudowy, to co stoi na przeszkodzie, aby to teraz zrobić? Samodzielność kopalń, to miód dla moich uszu, weź tylko pod uwagę, że obecnie górnictwo nie utrzymuje energetyki a energetyka jest drenowana i zażynana przez górnictwo, więc krótka to by była samodzielność.

 • ~Longina b 2020-09-06
  17:35:36

  14 17

  romcost-Jestem zażenowana Twoim "zażynaniem"Zarżnąłeś głupa.Zarżnąć zarzynać.

 • ~Piotr Czaja 2020-09-06
  18:10:39

  25 15

  Sasin zawsze spowoduje katastrofę.Obojętnie co robi.Wspomnę jeszcze tylko katastrofę lotniczą.Przez pamięć dla ofiar nie napiszę którą.Oby przy likwidacji kopalń nie było ofiar.

 • ~adaminho89 2020-09-06
  22:27:56

  18 10

  Ludzie o czym wy piszecie jaka prywatyzacja, jaki Sasin... Oni nic nie maja do powiedzenia sprzedali się Uni czyt. Francja, Niemcy za 9 mld euro, a stracimy na tym ze 160 mld. za to, że to zamkną dlaczego ? w samej Francji jest 58 reaktorów atomowych oni tylko czekają na to aż będą nam sprzedawać prąd i robić na nas kase... Okey zamkną kopalnie do 2030 ja pytam gdzie jest w Polsce elektorownia atomowa, tak jadą po Łukaszence a jakoś otworzyli elektownie atomową.

 • ~Paweł Helis 2020-09-06
  22:34:31

  13 3

  romcost odpolitycznienie umożliwi obsadę stanowisk zgodnie z ich kwalifikacjami i potrzebami .Co do nadbudowy to sądzę że nie ma pan pojęcia o co w tym temacie chodzi ,Myślę że między nami istnieje zbyt duża przepaść abyśmy mogli dyskutować
  na tak poważne tematy, dlatego sprawę uważam za zakończoną.

 • ~Grzegorz Grzegorz 2020-09-06
  22:37:33

  28 11

  Mam tylko jedno pytanie gdzie są ekolodzy dlaczego nie protestują w sprawie czajki

 • ~Grzegorz Grzegorz 2020-09-06
  23:32:00

  27 12

  Tyłu tu obrońców klimatu a szambo w Wiśle im nie przeszkadza ciekawe panowie może się wypowiedzie tyle macie do powiedzenia a tu cisza

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 1000