Od początku marca zaopatrywał Ukraińców w najpotrzebniejsze produkty. Sklep dla uchodźców z Ukrainy – „Półki dobra” z końcem maja kończy jednak działalność. Dlaczego?
„Półki dobra” działały od 5 marca jako punkt pomocy rzeczowej, przypominający zwykły sklep. Służył pomocą wszystkich obywatelom i obywatelkom Ukrainy, którzy uciekając przed grozą działań wojennych, po 24 lutego znaleźli schronienie w Rybniku »Rybniczanie zostawiają dobro na półkach. Dzisiaj ruszył specjalny sklep dla uchodźców z Ukrainy«
Dlaczego sklep kończy działalność? O to pytamy Agnieszkę Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.
Nie ma już tylu uchodźców, którzy korzystaliby z „Półek dobra”. Nie ma też długofalowej pomocy, by przynosić dary do sklepu i do punktu w Rybnickiej Radzie Kobiet. W zależności jak się sytuacja rozwinie, będziemy zastanawiać się w jaki sposób pomoc. Na ten moment rada potrzebuje wsparcia, ale uznaliśmy że działanie dwóch punktów nie jest potrzebne - tłumaczy Agnieszka Skupień.
Zdaniem prezydenta Piotra Kuczery, "Półki dobra" były inicjatywą wpisującą się we wspólne dzieło pomocy Ukraińcom, "stanowiącą wyjątkowy przykład wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka".
Była to inicjatywa o tyle wyjątkowa, że pozwalająca na skuteczne działanie przy zachowaniu najważniejszej dla potrzebujących wsparcia wartości – poczucia godności. Dziękuję za poświęcenie swojego czasu i energii, okazywane wsparcie rzeczowe i materialne, a przede wszystkim za otwarte serce i stałą gotowość do niesienia pomocy tym, którzy bronią wolności swojej ojczyzny albo uciekają przed wojną – dodaje prezydent.
Jak dowiadujemy się, w ciągu trzech miesięcy sklep, działający w salkach parafialnych kościoła Matki Bożej Bolesnej, odwiedzony został przeszło 8 tysięcy razy. Łączna liczba zarejestrowanych w nim uchodźców przekroczyła 2 tys. Zdecydowaną większość stanowiły kobiety.
- Te ostatnie trzy miesiące były czasem wyjątkowym dla nas wszystkich, związanych z „Półkami dobra” – przekonuje Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych, który od początku był mocno zaangażowany w powstanie i funkcjonowanie sklepu.
Nauczyliśmy się wiele o sobie i o innych. Usłyszeliśmy przejmujące historie osób, które przed dotarciem do Rybnika, otarły się o piekło. Przekonaliśmy się jak wielu jest w Rybniku dobrych ludzi, którzy bez wahania wyciągają rękę w stronę potrzebujących. Zawarte znajomości przyjaźnie na pewno nie zakończą się wraz zamknięciem sklepu – mówi.
Po 31 maja, kiedy „Półki dobra” zakończą swoją działalność, potrzebną pomoc wciąż będzie można znaleźć w siedzibie Rybnickiej Rady Kobiet.
Od przeszło 90 dni Rybnicka Rada Kobiet wspiera Ukrainę i osoby, które musiały opuścić swoje domy – przypomina Hanna Kustra, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet i apeluje: - Wesprzyjcie nas, żebyśmy mogły działać dalej. Brakuje żywności, nabiału i środków higienicznych, szamponów do włosów czy też papieru toaletowego. Każda choć jedna rzecz jest bardzo cenna. Jeśli możesz wesprzeć nasz punkt to zapraszamy na ul. Białych 7 Rybnik – zachęca H. Kustra.
Przypominamy, że niezbędnym wsparciem – zwłaszcza organizacyjnym – służy również 28. dzielnica (ul. Kraszewskiego 9), działająca na rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku.
Ponadto w Urzędzie Miasta Rybnika wciąż działa Punkt informacyjno-doradczy (ul. Bolesława Chrobrego 2, pokój 055), gdzie nasi ukraińscy goście mogą uzyskać podstawowe informacje dotyczące formalności, które muszą załatwić w związku z pobytem w Polsce. Poznają również możliwości uzyskania pomocy – wyjaśnia Agnieszka Skupień.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Nie było gwałtu, nikt jej nie zrzucił”. Koleżanki Marceliny opowiadają o wypadku na wakacjach w Turcji
187803On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
44089Samochód roztrzaskał się na drzewie. Podróżowali nim dziadkowie z wnuczkami [AKTUALIZACJA]
37991Śmigłowiec LPR lądował na obwiedni południowej. Co tam się stało? (foto, wideo)
34696Pożar „dostawczaka” na autostradzie A1. „Ludzie piknikują” w potężnym korku [AKTUALIZACJA]
33281On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
+158 / -14Chabrowa: pijany mężczyzna katował kota. Agresora obezwładnili policjanci
+97 / -5„Nie było gwałtu, nikt jej nie zrzucił”. Koleżanki Marceliny opowiadają o wypadku na wakacjach w Turcji
+137 / -69Ktoś porzucił szczeniaki w Niedobczycach. Przygarnął je strażnik miejski
+71 / -3Szkoła Medyczna w Rybniku ma w końcu wystartować. Potrzeba jeszcze tylko jednej zgody
+67 / -9Trudniej będzie odzyskać prawo jazdy, łatwiej będzie je stracić. Wchodzą w życie ważne zmiany
35Kto zatruł Odrę? Premier: milion złotych za wskazanie sprawcy
23Bonjour Rybnik! W nocy na rondzie stanęła wieża Eiffla (zdjęcia)
21Kierowca autobusu przewoził dziecko w swojej kabinie. „Nie miał z kim zostawić syna”
19Ł. Kohut i M. Belka: zatrucie Odry to katastrofa ekologiczna. Wysłali pismo z mnóstwem pytań
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~betta 2022-05-27
11:57:12
Byłam wczoraj w tym punkcie i niestety jedna z pań prowadzących powiedziała że nie ma ludzi pomagających na tyle by punkt miał sens istnieć.Limit współczucia dla uchodźców wojennych się wyczerpał.Z rzadka ktoś by uspokoić sumienie kupi opakowanie kaszy za 2 zeta czy makaron.Przykre.