zamknij

Wiadomości

Pola Nadziei przy Chrobrego. Hospicjum domowe zasadziło żonkile

2020-10-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Róg przy ul. Chrobrego i 3 Maja (zieleniec im. Rozalii Biegieszowej) zakwitnie na żółto. W miniony piątek Hospicjum Domowe im. św. Ojca Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Zasadziło tam cebulki żonkili. Paniom pomagał w tej czynności prezydent Piotr Kuczera.

Reklama

Jak wyjaśnia Ewa Glenc-Szczot, nowa prezes Hospicjum Domowego w Rybniku, akcję „Pola Nadziei” zapoczątkowała w Wielkiej Brytanii Maria Curie.

- To jest wyraz solidaryzowania się z chorymi, szczególnie w okresie terminalnym. Akcja do Polski przybyła w 1998 roku. Jako hospicjum od początku naszej działalności współpracujemy i organizujemy Pola Nadziei w Rybniku – mówi.

Nasza rozmówczyni dodaje, że w tym roku odnotowano rekord.

- Do akcji przystąpiło ponad 30 placówek oświatowych – przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Rybnika i powiatu wodzisławskiego. Rozdaliśmy uczniom około 2,5 tysiąca cebulek żonkili. Otrzymujemy teraz fotorelacje ze szkół. Widzimy, jak się dzieci angażują, to nas ogromnie cieszy – podkreśla prezes.

Na zieleniec im. Rozalii Biegieszowej przeznaczono 200 cebulek kwiatów.

- To przepiękne miejsce, widoczne z ulicy. Jesteśmy wdzięczni prezydentowi za udostępnienie tego miejsca – mówi Ewa Glenc-Szczot.

Skoro o prezydencie mowa, włodarz Rybnika pomógł paniom w sadzeniu cebulek.

- Myślę, że w przyszłym roku, kiedy nadejdzie ten piękny moment, zobaczymy, jak cebulki zakwitną na żółto – kolorem nadziei na dobre życie, dobrą śmierć i zgodę na całym świecie – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni.

W tym roku kwesta na Wszystkich Świętych stoi przed dużym znakiem zapytania – przez obostrzenia.

- Dostosujemy się do zarządzeń. Niestety, w tym roku licealiści nam nie pomogą. Co roku spotykaliśmy się z tysiącami rybniczan. To znaczy, że nasza działalność ma ogromne znaczenie dla Rybnika, zwłaszcza kiedy szpitale są przepełnione. Nasze telefony nigdy nie są wyłączone, osobiście odbieram połączenia nawet o północy. Często informacja jest ważniejsza niż bezpośrednia pomoc – zauważa Ewa Glenc-Szczot.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~zak 2020-10-25 17:18:08

  Nareszcie coś o normalnych ludziach :) Tu akurat P. Kuczerę popieram .

  35 13
 • ~artefaks 2020-10-25 17:39:00

  Zak . Proszę Cię o to byś na początku powiedział definicję kogoś kto jest normalny. Pozwoli to ustawić pryncypia i sprowadzić dyskusję do konsensusu. Moja osoba jak domniemywam będzie dla Ciebie wzorcem nienormalności.
  Cieszy że rozumiesz żeby wspierać chorych. Ale to są tylko słowa ,słowa jak pisał Miłosz.
  Gdy przyszło do konkretów 2 mld poszły nie do chorych , tylko na telewizję zwaną szczujnią.....

  27 26
 • ~zak 2020-10-25 17:54:51

  @ Artefaks - a ty znowu swoje , wszędzie z tą polityką . A co o tobie myślę sam napisałeś :)

  24 12
 • ~artefaks 2020-10-25 18:00:50

  A czy zdrowie Polaków to nie priorytet w polityce ?

  15 19
 • ~artefaks 2020-10-25 18:07:29

  Zak. Jak twierdzi Boy Żeleński. Trzeba wiedzieć jakie demony i zmory siedzą w głowie osoby z którą się rozmawia. Ja to wiem. W drugą stronę nie sądzę aby tak było. Jest to zresztą podstawowy problem rządzącej partii. Nie potrafi słuchać co sądzą ludzie i siłowo narzucać wbrew nim ich wolę. Jak widać daleko nie spadło jabłko od jabłoni

  14 16
 • ~Mateus4 2020-10-25 19:33:10

  rybnik.com.pl kraj płonie, demokracja na kolanach a wy o zonkilach i quiz o rondach dajecie? serio?

  16 17
 • ~pprywatne 2020-10-26 05:05:03

  Nie wiem czy hospicja będą jeszcze potrzebne. Teraz powstają izolatoria na stadionach albo w kontenerach wyposażone w chłodnie, dużo chłodni.

  5 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1436