zamknij

Wiadomości

Pokazaliśmy prezydentowi zniszczony parklet. Reakcja?

2019-11-08, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Parklet przy ul. Miejskiej ma zaledwie kilka miesięcy, a już został zniszczony. Pokazaliśmy prezydentowi Piotrowi Kuczerze zdjęcia, które wczoraj zrobiliśmy. Jaka jest jego reakcja?

Reklama

Oderwane od siebie drewniane siedziska, kapsle, szkło, „pety” - tak wygląda dzisiaj parklet przy ul. Miejskiej w Rybniku, tuż obok rybnickiego magistratu. Co z tego, że kilka metrów dalej znajduje się kosz z popielniczką, skoro dla „odpoczywających” to i tak za daleki dystans? Znalazła się jeszcze osoba, która białym sprayem zostawiła po sobie napis.

W zasadzie nie ma się co temu dziwić, skoro co rusz informujecie nas w komentarzach o osobach, które urządzają sobie w tym miejscu regularne libacje.

Ten problem przewidzieli mieszkańcy bloków przy ul. Miejskiej, którzy jeszcze przed wbudowaniem parkletów alarmowali miasto, że miejsce przy tzw. „Koniaczku” będzie oblegane przez pijaków i bezdomnych.

Mieszkańcy bloków Miejska 4A i 4B od lat mieli bowiem problem z klientami tegoż sklepu. - Wystarczy nam „publicznej toalety” na placu za budynkami Miejska 4 i Kopernika 3 oraz urządzania sobie biesiad alkoholowych w sąsiedztwie naszych mieszkań – mówili. Więcej przeczytacie w artykule >>Przy „Koniaczku” staną ławki. Mieszkańcy bloku protestują<<

Pokazaliśmy zdjęcia prezydentowi Piotrowi Kuczerze. Jaka jest jego reakcja? Nie był zadowolony z tego, co widział.

- To zwykłe chuligaństwo i samorządy mają z tym problem. Mogę tylko apelować do mieszkańców, by piętnowali ten problem i zachowania. Na pewno policja i straż miejska robią wszystko, by je eliminować. Szkoda, że mienie, które jest pewnym wysiłkiem przez nas budowane, w sposób bezmyślny jest niszczone. Mamy cały zestaw przykładów czy to na Pniowcu, czy na placach zabaw, gdzie dochodzi do dewastacji. To chuligaństwo, z którym jako samorząd będziemy zaciekle walczyć. Nie ma naszej zgody na dewastacje

- mówi Piotr Kuczera.

- Czy to nie za mało jak na walkę z problemem. Może trzeba by wprowadzić nocną prohibicję tak jak w Czerwionce-Leszczynach?

- dopytujemy prezydenta.

- Myślę, że jeżeli chodzi o kwestię zakupu i spożywania alkoholu sprawa jest cały czas rozwojowa. Nie chcę teraz mówić o szczegółach, ale temat jest mocno dla nas analizowany. Mamy już twarde dane, które pokazują, że będziemy dążyli do takich działań administracyjnych, które mogą częściowo zakończyć ten problem

- wyjaśnia włodarz naszego miasta.

Zapewnia, że samorząd rybnicki będzie wykorzystywał narzędzia, które są dzisiaj w „obrocie prawnym”.

- Prosiłbym jednak mieszkańców, by piętnowali tego typu zachowania, zwracali uwagę i nie bali się. Jak będziemy się bali, co chuliganów będzie coraz więcej. Musimy być odważni!

- apeluje Piotr Kuczera.

Oceń publikację: + 1 + 105 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~Przemo30 2019-11-08 09:45:20

  Ścisłe centrum miasta prócz żuli nie widziałem nikogo innego kto by siedział na tych ławkach. Skoro problem jest aż tak rażący dlaczego straż miejska nie weźmie tego miejsca pod lupę ?
  Dlaczego w tym mieście na większości ławek jest strach usiąść ? Czy to na placu wolności czy tuta przy urzędzie miasta. Ciagle są te miejsca okupowane przez margines społeczny.

  230 7
 • ~Krisss 2019-11-08 09:47:47

  Rybnik to Żużel a nie jakieś ksg !!!

  58 79
 • ~joszko 2019-11-08 09:54:31

  krisss nie żużel tylko hasi

  42 43
 • ~Kurt_Wallander 2019-11-08 09:55:29

  Umówmy się - to miejsce to nie jest trafiony pomysł, by siedzieć sobie na ławeczce. To tak, jakby postawić ławki wzdłuż autostrady...

  Generalnie, na fleje i innych fajansiarzy, nie ma innej rady - cierpliwie sprzątać. Bo nawet upierdzielenie ręki przy samym tyłku nic nie pomoże. Złapałem kiedyś babkę, która regularnie wysrywała nam psa pod bramą - to w efekcie, zaczęła nam kupska wrzucać w woreczku za płot; znów przyłapana, zaczęła to wrzucać komuś innemu; inny problem - regularnie wzdłuż ulicy ktoś wyrzuca puste "małpki" i puszki - złapany delikwent na gorącym uczynku wmawiał, że to nie on i mi uciekł...

  Jak ktoś jest fleją, to nic tego nie zmieni. A ty cierpliwie sprzątaj bo śmierdzielach.

 • ~ 2019-11-08 10:33:59

  Deski ryflowane to kupowali w markecie? Kto to skręcał? Napewno to nie był stolarz.
  Pozatym nie ma sensu ocieplać wizerunku miasta drewnem skoro to jednen wielki beton. (Może betonowe ławki - nie będą siedzieć bo wilka dostaną ? :-) ).

  Wracając do hasła pana Prezydenta "nie bójcie się zwracać uwagi" to niech się postawi w miejscu mieszkańca zwracającego uwagę podpitym anonimowym łobuzom. Wybiją szybę i uciekną, lokator będzie miał syf i wizytę szklarza.

 • ~Callahan 2019-11-08 10:34:24

  Ten napis też zostawiła po sobie fleja-umysłowa.

  56 5
 • ~Jan Korzeński 2019-11-08 10:41:50

  A czemu pan redaktor nie zaprosił Prezydenta Rybnika na wywiad umoralniający na tą właśnie ,, ławeczkę " . następnie po wywiadzie powiedzieć panu Kuczerze kto był jego poprzednikiem na tym meblu . Wrażenia umieścić w wywiadzie

  97 7
 • ~Arteks 2019-11-08 10:42:42

  Nawet taki liberał jak ja już dojrzał do nocnej sklepowej prohibicji na terenie miasta. Zdaje się, że to pomogłoby w likwidacji patologii picia alkoholu. Nie da się wszędzie postawić policjantów ale... mamy monitoring. Teoretycznie to powinno załatwiać sprawę ustalenia winnego/winnych. @Kurt - faktycznie nikt nie chce siedzieć koło ulic z dużym ruchem i dlatego nie likwidujmy ławek czy parkletów - tylko ruch samochodowy w centrum miasta. Co jeszcze auta robią na takich ulicach jak Chrobrego czy Miejska (od UM do placu Kopernika). W Katowicach czy Ostrawie proces wywalania ulic ze Śródmieścia jest stały. W Rybniku mamy tylko dyskusje i plan mobilności który jest realizowany wyłącznie w tematyce rowerów. Ostatnio wreszcie zaczęto likwidować parkujących "darmusów". To zdecydowanie za mało jeśli chcielibyśmy brać przykład z najlepszych.

  36 92
 • ~Janusz_Cebularz 2019-11-08 10:52:37

  Borze jakie to miejsce jest obleśne. Miejsce dla śmierdzących żuli i bez przerwy plujących pod siebie patogimbusów z głośnikami blutut.

  77 17
 • ~Dropsik Dropsik 2019-11-08 11:10:18

  Gdzie jest straż miejska? Chyba od tego są. Jak by tam stało źle zaparkowane auto, byli by tam w mig

  118 7
 • ~tomolesrow1 2019-11-08 11:59:33

  Pan Prezydent chyba kpi - ludzie maja interweniować, narażać zdrowie i mienie, żeby przepędzić żuli. Co do cholery robi Straż miejska czy Policja -= nie można zamontować tam monitoringu - o ile go nie ma ? Ile czasu upływa od zlokalizowania na kamerze wandali czy żuli do przyjazdu patrolu - 5-10 minut - to niecały kilometr od siedziby tych służb.
  Jak zwykle najłatwiej zrzucić problem na mieszkańców, mając do tego odpowiednie służby - ale widocznie straż miejska jest zbyt zajęta, żeby wstawiać mandaty za złe parkowanie niż pilnować porządku w takich miejscach jak to czy słynne przechowalnie rowerów zamieniane na sypialnie pijaków.
  Arteks - ty chyba przy każdym temacie, musisz wtrącić swoje brednie o ruchu drogowym , spalinach - dziwne , że nie wplotłeś do tego smogu

  98 5
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-11-08 12:10:23

  piątek, piotrek, prohibicja - coś tu zupełnie nie pasuje.

  41 10
 • ~bartezz 2019-11-08 12:27:06

  Przed powstaniem centr przesiadkowych jako pierwszy przewidziałem, że będą miejscem zbierania się i bytowania żuli i meneli i tak też się stało po ich wybudowaniu stały się darmową noclegownią dla takiego towarzystwa. Przed wybudowaniem parkletu na Miejskiej naprzeciw U.M. mieszkańcy apelowali i prosili by nie tworzyć im gechenny pod oknami również nikt ich wysłuchał i stało się co było logiczne do przewidzenia, stracili nad tym kontrolę a teraz apelują do mieszkańców by pilnowali tam porządku??? Kpiny jeszcze raz kpiny!!!!

  75 4
 • ~Arteks 2019-11-08 12:30:57

  @bartezz - dlaczego problem upatrujesz w parkletach (bo o centrach przesiadkowych nie ma mowy w artykule), a nie w pijaństwie, prostactwie i wandalizmie? Nie robić nic bo... są żule i wandale którzy niczego nie uszanują? Władze apelują nie o to aby ktoś pilnował porządku ale aby zwracać uwagę tym którzy coś niszczą. Teraz parklet, wcześniej donice, innym razem znak drogowy albo czyjś samochód. Warto nie być biernym na to co się dzieje wokół.

  10 57
 • ~Arteks 2019-11-08 12:39:26

  @tomeslrow1 - Kurt poruszył sprawę sensowności parkletów czy ławek przy głównych ulicach. Ja mu tylko odpowiedziałem, że meritum powinno się odwrócić. To nie one są bez sensu tylko trzeba ograniczyć ruch samochodowy który poza wspomnianymi spalinami powoduje dyskomofort do przebywania przy takich ulicach i ogólnie życia w centrum. I to nie są moje poglądy tylko trend we współczesnej urbanistyce. Ja go tylko popularyzuję. :)

  9 57
 • ~bartezz 2019-11-08 12:40:59

  Arteks - nie tak dawno temu był artykuł z załączonymi zdjęciami z centr przesiadkowych jak bezdomni urządzili sobie z nich noclegownię i pijalnię trunków wówczas rzecznik U.M. też aplelowała o to by ludzie interweniowali w przypadku pojwienia się takiego towarzystwa?... Czyli poprostu stracili nad tym kontrolę i proszą ludzi o interwencje.

  54 4
 • ~Basia Jasińska 2019-11-08 12:41:20

  Jaki prezydent taka reakcja

  64 12
 • ~bartezz 2019-11-08 12:45:27

  Arteks - nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wdawał się w polemikę z takim towarzystwem w trosce o własne bezpiczeństwo! Od tego są służby porządkowe!

  66 2
 • ~akukuruku 2019-11-08 12:49:45

  My wolni obywatele Rybnika,kapusiom i innym kablom mówimy stanowcze NIE!!!
  Jaki problem POmalować?Coo nie styko burżujom z UM na troszka farby czy na pędzle?

  26 37
 • ~ 2019-11-08 12:51:17

  @arteks a może jeszcze mamy sami stworzyć policję obywatelską skoro straż miejska i państwowa policja nie podejmuje interwencji w tym miejscu? Ostatnio w tamtym rejonie pobili chłopaka po nagłośnieniu w mediach coś ruszyło - nagle, bo się zrobił szum. To, że do centrum ściąga różne towarzystwo jest normalne, ale są organy do tego powołane, które mają to zwalczać. Za dużo zachęt mają porostu. Tu jakaś fundacja powiesi ubranka na wieszaczkach, tutaj ogrzewalnia, do ochronki się najeść, a potem "kierowniku daj 3zł bo suszy".

  49 6
 • ~sympatykrybnika 2019-11-08 13:02:29

  ~tomolesrow1 gdybyś nie uważał spraw ruchu drogowego, spalin i smogu za BREDNIE dałbym zielonego +, czerwonego - też nie dałem.

  14 3
 • ~modelT 2019-11-08 13:03:37

  w centrum Rybnika obrzydzeniem jest usiąść na ławkach majac świadomość że przed chwilą siedział na niej typ z gnijącą nogą i najgorsze jest to że nikt z tym nic nie robi.

  42 5
 • ~goliat 2019-11-08 13:11:19

  Panie P , Jazda pod wpływem, to też chuligaństwo , albo nawet i potencjalna zbrodnia .

  41 7
 • ~ 2019-11-08 14:47:30

  ale co przeszkadza komuś ten napis dobrze się wkomponował w to wielkomiejskie otoczenie,jest krótko i treściwie nie wiem o co hejterom chodzi

  20 8
 • ~Arteks 2019-11-08 15:40:46

  @modelT - jeśli widzisz żuli tylko w centrum Rybnika to znaczy, że nigdzie nie bywasz. Ławek jest u nas tyle, że zawsze można znaleźć dla siebie taką na której nie ma żula. Bardziej patologiczne dla mnie jest palenie w piecu. Na tym cierpi medialnie wizerunek regionu i miasta. A ty masz jakiś pomysł na pozbycie się żuli? @bartezz - ja ci kiedyś też pokazałem zdjęcie z googlemaps na którym siedział gostek z puszką piwa przed powstaniem centrum przesiadkowego pod tymi krzaczorami koło dworca centrum przesiadkowego. Więc co chcesz udowadniać? Co najwyżej bezmyślność osoby nadzorującej wykonanie schowków, a nie sensu tej inwestycji dzięki której pasażerowie pociągów mogą dojechać na stację rowerem i bezpiecznie go zamknąć. Co do zwrócenia uwagi to wszystko zależy od ilości potencjalnych wandali. Rzucać się na kilku to szaleństwo ale... tylko ktoś strachobliwy boi się upomnąć pojedynczego wandala/pijaka (no chyba, że ktoś ma wygląd Simona od Banasia - z takim bym nie zadarł). Ale z innymi daję rady, nawet kogoś potrząsnąłem kiedyś za to, że sprejował.

  4 55
 • ~bartezz 2019-11-08 16:43:24

  Arteks - nie wnikam czy jesteś większych czy mniejszych rozmiarów niż ja ale żeby było jasne ja nie boję się zwrócic uwagu żulowi, ale nie zrobię tego z dwóch prostych powodów : chcę mieć auto całe bo odszkodowania od takiego nie odzyskam nigdy z nikąd to jeden powód, a drugi to taki, że od pilnowania porządku i upominania są odpowiednie służby! Od początku było wiadomo, że to chybiony pomysł z tym parkletem, ale jeźeli nie liczą się ze słowami mieszkańców to niech teraz panują nad porządkiem w tych miejscach. Co do ławek w centrum to mogę tylko potwierdzic słowa przedmówców, że są zaszczane, zapchlone i obleśne i sam na nich nie siadam bo obrzydzenie mnie bierze jak widzę kto na nich siedzi i śpi! Nawet się głośno nie przyznawaj, że kimś kiedyś potrząsnąłeś bo koleś zapłacił by za sprejowanie a ty mógłbyś mieć wówczas problem za naruszenie jego nietykalności osobistej.

  33 4
 • ~tf2 2019-11-08 17:31:09

  Zmniejszenie skali sprzedaży piwska bez ograniczeń i na litry ograniczy nie tylko poziom pijaństwa, dewastacji jak i całonocnych wybryków na ulicach, ale także wydłuży życie i podniesie średnią inteligencji mieszkańców. Panie Prezydencie liczę na więcej czynów i mniej obietnic.
  Lobby "ogródkowe" i zarabiające na rozpijaniu młodzieży na pewno będzie protestować.

  23 3
 • ~cyd 2019-11-08 18:07:44

  Dlaczego zniknął mój komentarz? Przecież spełniał wymogi regulaminu? Wyparował, choć był już oceniany - nie ma po nim śladu, o co chodzi?

  13 3
 • ~Arteks 2019-11-08 18:19:59

  @bartezz - chłopie... on był tak zaskoczony moją postawą i przestraszony tak jak ty jakby cię posadzić na rowerze i zmusić abyś jechał kontrapasem na Chrobrego. hehehe Myślę, że miał jakąś traumę po takim doświadczeniu. Znowu mnie rozbawiłeś przesadyzmem o zapchleniu ławek bo pchły żyją w sierści lub we włosach, a nie w odzieży czy tym bardziej na ławkach. Jakkolwiek to co piszesz jest bez żadnej wartości dla czytelnika to jednak muszę przyznać, że twoje groteskowe przesadyzmy potrafią rozbawić, nawet jeśli nie jest to twoim zamiarem. :) Gdyby nie było ławek - z centrum zniknęłyby rodziny, seniorzy, poruszający się o laskach, turyści itd. Dla nich każde miejsce do spoczynku jest niezwykle ważne. Dla mnie jako podróżnika i turysty, miasto które ma mało ławek - od razu ma minusa.

  5 35
 • ~bartezz 2019-11-08 19:24:05

  Arteks - z obserwacji twojej postawy w twoich wpisach dla większości tego forum twoje komentarze są tyle warte co zeszłoroczny śnieg :-) choć podejrzewam,że ten śnieg miałby większą wartość jakby przyszło o ścisłość :-) ta krowa co dużo ryczy mało mleka daje... no właśnie widać czyje komentarze mają zero wartości dla czytelników po ocenach twoich wpisów oraz to co czytelnicy ci odpisują samozwańczy ekspercie od spraw daremnych :-) Kontrapas na Chrobrego to dla mnie żadna przyjemność... mimo wszystko wolę poczuć więcej adrenaliny np. zjechać rowerem po stromych szlakach w górach, pojeździc na quadzie po wertepach i po górzystych oraz trudno przeprawowych w terenach przez wodę błoto itd...żadna mi przyjemność jechać rowerem wdychać spaliny i czekać aż mnie ktoś pier... na tych kontrapasach w mieście.

  22 4
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-11-08 20:12:44

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  15 7
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-11-08 20:14:16

  Przemo30
  Margines społeczny to jest dziś najważniejsza grupa społeczna. Oni głosują na Paranoję i Socjalizm

  14 12
 • ~rzyt 2019-11-08 20:51:55

  Tylko Arteks z Prezydentem widzą sens takich inwestycji. Teraz już wiecie dlaczego im wygodniej na pensji niż w biznesie.

  21 4
 • ~hromqwe 2019-11-08 21:22:03

  Wpadnijcie na "BAZA" W Niewiadomiu to się dowiecie ."dodam ,że cywil bez ochrony może już pisać testament"
  Wpadnij i zobacz ,a później sap jak pies o 2 kapsle

  6 7
 • ~tf2 2019-11-08 22:27:17

  Arteks, nikt nie neguje sensu ławek, jak i ścieżek rowerowych (nie mylić z czerwonym pasem pasożytującym na jezdni).
  Chodzi o ich lokalizację. Po co ma tam siadać "turysta"? Będzie podziwiał pałac Pana Kuczery czy zakupy w monopolowym?

  23 2
 • ~Sinner 2019-11-09 08:48:38

  Mógłbym coś napisać ale nie znajduję odpowiednio pogardliwych słów na osoby, które niszczą takie miejsca.

  11 2
 • ~Zdziwiony 2019-11-10 15:10:57

  a nie dałoby się cofnąć koncesji "słynnemu" Koniaczkowi? Skoro właściciel nie potrafi zaprowadzić porządku koło swojego sklepu, to może w ten sposób go zdopingować do działania. Myślę, że jak się sklep zamknie, to nie będzie to aż taka wielka strata dla Rybnika.

  2 4
 • ~akukuruku 2019-11-10 15:23:52

  @Zdziwiony-Sam se Pan cofnij koncesje lub w rozwoju!Od UTRZYMANIA POrzadku w metroPOli Rybnik jest TYLKO I WYLACZNIE UM Rybnik na ktorego mieszkancy i firmy loza ogromne pieniadze z POdatkow ,ktore potem sa zwykle roztrwaniane i rozdawane dla POlitycznych sojusznikow nie majacymi nic wspolnego z Rybnikiem!

  5 7
 • ~Zdziwiony 2019-11-10 15:41:00

  @akukuruku - dziękuję za merytoryczne wyjaśnienia. Nie myślałeś kiedyś aby zarabiać pieniądze na swoje prawniczej wiedzy? Tak się akurat składa, że to Prezydent Miasta wydaje koncesję na alkohol, zatem "walka" z pijaństwem może odbywać się również poprzez racjonalną politykę wydawania i cofania koncesji.

  1 4
 • ~Marek Twardowski 2019-11-10 18:30:40

  Bardzo często wystarczy wziąć telefon i zadzwonić na policje albo SM.

  1 3
 • ~palaczzasypowy 2019-11-10 18:37:11

  urzędasy mają okna na przeciw,tak są zajęci klachaniem że nie widzą co tam się dzieje?

  6 1
 • ~akukuruku 2019-11-10 20:12:56

  @Panie Zdziwiony _POsluze sie cytatem-"Kto lubi zakazy,ten nie lubi ludzi"!
  Pozdrawiam.

  4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3803