zamknij

Biznes

Pokazali w Brukseli zieloną stronę naszego górnictwa

2011-12-03, Autor: 
Niezwykłe wydarzenie miało miejsce na w minioną środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Europoseł Bogdan Marcinkiewicz w towarzystwie samorządowców powiatu rybnickiego i wodzisławskiego otworzył wystawę poświęconą zmianom, jakie zaszły w ostatnich latach w naszym górnictwie.

Reklama

Wystawę zatytułowano „Metan – źródło dobrej i zielonej energii”. Na zdjęciach pokazano jak zmieniły się standardy pracy w kopalni, że wbrew stereotypom Śląsk jest bardzo zielonym miejscem, a w naszym regionie inwestuje się w bardziej ekologiczne wydobywanie węgla. Częścią wystawy była prezentacja makiety instalacji oczyszczania i skraplania metanu. - Chcemy pokazać, że na Śląsku niebezpieczny metan jesteśmy w stanie przekształcić w czystą energię – komentował poseł Bogdan Marcinkiewicz.

Wśród samorządowców obecnych na otwarciu wystawy był burmistrz Czerwionki–Leszczyn – Wiesław Janiszewski. - W polskiej energetyce nie ma realnej alternatywy dla węgla, dlatego dobrze, że na forum Parlamentu Europejskiego pokazujemy jak zmienia się polskie górnictwo i że węgiel to również zielona energia – powiedział burmistrz.

 

- Taka wystawa to okazja, by powiedzieć Europie o tym, że polskie górnictwo erę „młota i kilofa” ma już za sobą. Dziś naszym znakiem szczególnym są nowoczesne technologie i wykwalifikowane kadry – dodała Grażyna Kohut – dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku.

 

Wystawa była częścią trwającego w Brukseli Europejskiego Tygodnia Węgla.

 

> Zobacz więcej zdjęć z wystawy

 

Bogdan Marcinkiewicz o wystawie (wideo):

 

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~LondOn 2011-12-03
    12:18:01

    0 0

    siedzą i żerą za pieniądze podatników, stoły aż się uginają... szczyt

  • ~ 2011-12-03
    12:39:51

    0 0

    rzad sie sam wyzywi

  • ~cahir 2011-12-03
    13:46:04

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja.

  • ~roger 2011-12-03
    17:25:14

    0 0

    Jęki stęki w Polsce już nic nie dają to pojechali niby to obrazki pokazać do Brukseli. A kogo tam obchodzi co tu się zmieniło w górnictwie. Ale jak to mówią tonący brzytwy się chwyta. Rząd chce przywileje pozabierać to pojechali skamlać do Brukseli. Za robotę się brać a nie wiecznie skamlać i protestować. Inni ludzie w tym kraju to nie chcą mieć się dobrze? tylko wam się należy. Pewnie wielu skrytykuje to co napisałem że się nie znam zazdroszczę itd. Ale ja tylko chcę sprawiedliwości w tym kraju, skoro jest kryzys to niech każdy zaciśnie pasa GÓRNIK TEŻ !!!!!

  • ~l...i 2011-12-03
    21:36:25

    0 0

    Ja Ci odpowiem - węgiel jest jedynym pewnym surowcem energetycznym, który pozyskujemy w dużych ilościach i którego nie musimy importować. Reszta jest albo na mniejszą skalę, albo z Rosji. Te same organizacje ekologiczne, które przyznały nagrodę chcą zablokować wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Dlaczego? Bo prawdopodobnie mamy największe jego złoża i spadnie nasze zapotrzebowanie na gaz z Rosji. Niemcy mają elektrownie wiatrowe - strasznie ekologiczne, ale cholernie drogie w utrzymaniu. To samo dotyczy elektrowni atomowych - tu dochodzi ryzyko skażenia terenu. Polska i Europa dostaje limity CO2, które musi wypełniać, dlatego promowane jest ekologiczne górnictwo. Śląsk węglem stoi, czy tego chcecie, czy nie. Doceniam działania tych, którzy próbują zwrócić uwagę na wartość węgla dla gospodarki Polski i wyzwania, jakie stoją przed górnictwem i górnikami. Znacie powiedzenie "zły to ptak, co do własnego gniazda sra"? Proponuję trochę spokoju, a nie ekscytację newsem o nic nie znaczących organizacjach. Nie jest problemem ani p. Wrany, ani Posła Marcinkiewicza, że macie kompleksy dotyczące górników i górnictwa. Dyskutujcie merytorycznie, nie populistycznie. To nie forum Ruchu Palikota. PS. Do Brukseli wszyscy poszli pieszo, żeby nie rozzłościć ekologów, że używają samochodów na benzynę/ropę, pociągu na prąd i nie daj Boże samolotu, także na paliwo. ;-)

  • ~Ksenopita 2011-12-04
    09:10:07

    0 0

    Niech Wielka Brytania zapłaci podatek od CO2 za dwa wieki do tyłu kiedy to bez podatku "truła" Europę w okresie rewolucji przemysłowej, a Niemcy niech zapłacą podatek za zanieczyszczenia powietrza CO2 podczas spalania milionów ludzi w piecach kremacyjnych... To wszystko gra pozorów i konwenansów. Tusek robi z siebie debila niby nie zdając sobie sprawy o co chodzi z podatkiem od emisji. Wie że każdy sprzeciw groziłby sankcjami. Prostemu ludowi przecież prosto w oczy nie można powiedzieć, że tu chodzi o biznes na najwyższym bo globalnym stopniu. O czym pisał cahir bo nie wiem o co chodzi?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.