zamknij

Wiadomości

Podrożeje parkowanie w Rybniku. I to sporo!

2019-02-25, Autor: bf

Parkowanie przy drogach publicznych podrożeje. W myśl projektu uchwały kierowcy nie będą płacili już 2 złotych za postój pojazdu, a 3 złote. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na najbliższej sesji rady miasta.

Reklama

Aktualnie kierowcy za godzinny postój pojazdu muszą zapłacić 2 złote. Ta cena obowiązuje na parkingach przy drogach publicznych takich jak np. Chrobrego, Wysokiej, Białych czy Reymonta.

Cena najprawdopodobniej wkrótce się zmieni. Na najbliżej sesji rady miasta radni zajmą się wysokością opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. W projekcie uchwały pojawił się zapis, wg którego kierowcy za pierwszą godzinę parkowania zapłacą 3 złote. Za drugą godzinę zapłacimy już 3.20 zł, a za trzecią – 3,50 zł. W czwartej godzinie stawka wraca do 3 złotych.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, opłata za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego nie może przekraczać 3 złotych. Jest to więc maksymalna stawka, na jaką może zdecydować się rada miasta. - Niniejsza uchwała ma na celu usystematyzowania opłat w Strefie Płatnego Parkowania w odniesieniu do obowiązujących opłat na parkingach poza pasem drogowym, a także wymuszenie większej rotacji na istniejących miejscach parkingowych – dowiadujemy się.

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

AKTUALIZACJA (godz. 13.00): dodajmy, że podwyżka cen za postój nie dotyczy parkingów miejskich i parkingu wielopoziomowego.

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 290

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (53):
 • ~palaczzasypowy 2019-02-25 10:57:37

  zaczyna się łojenie,to w ramach podziękowania po wygranych wyborach,czekamy na dalsze podwyżki od nic nie mogę, a jednak mogę!

 • ~Janusz_Cebularz 2019-02-25 11:03:55

  pieniądze do rozdawania nierobom i cwaniakom z powietrza się nie biorą. Komuś trzeba zabrać, żeby komuś innemu dać. Przed wyborami jeszcze pewnie wskoczy 1000+ dla tych, którym się nie chce pracować.

 • ~Arteks 2019-02-25 11:08:33

  Nazwanie podwyżki parkowania z 2 zł na 3 zł "sporą" jest zdecydowaną przesadą. Spore to byłoby jakby podwyższono na 6 zł, a nie o złotówkę. Co jak co ale parkowanie w naszym kraju jest nadal bardzo tanie. Nie ma nic tańszego w eksploatacji i utrzymaniu auta od parkowania... Natomiast jedno to podwyższać taryfy za parkowanie, a drugie to... likwidować miejsca gdzie parkują darmusy. Celowo nie będę ich wymieniał aby nowi z nich nie korzystali. Ale jest jeszcze kilka takich miejsc w Śródmieściu gdzie można postawić auto nawet na pół dnia i... nic za to nie płacić.

 • ~fryta5 2019-02-25 11:09:30

  Byłem wczoraj kilka godzin w galerii w Krakowie za parking zapłaciłem 22zł

 • ~Zbyszek Chwastek 2019-02-25 11:20:20

  W sytuacji gdy w samym centrum miasta oddano do użytku parking na 600 samochodów ( 2,5 zł za godzinę) dalsze istnienie parkingów ulicznych w ścisłym centrum miasta jest całkowicie pozbawione sensu. Obojętnie czy za 3 czy za 10 zł. Pierwszy do likwidacji to parking wzdłuż ul. Chrobrego od ul. Kościuszki do ul. 3-go Maja.

 • ~Paweł Michał Balcewicz 2019-02-25 11:25:26

  I bardzo dobrze :)

  69 93
 • ~ 2019-02-25 11:27:36

  Droższe parkowanie będzie oznaczać jeszcze większy koszmar dla mieszkańców Śródmieścia, z których część opłaca (jako dodatek do czynszu) co miesiąc miejsca parkingowe (przy blokach czy z tyłu bloków), a które to są coraz chętniej zajmowane długimi godzinami przez "przybyszów" o numerach rejestracyjnych SRB, SWD, SZO itp. Straż miejska niezbyt chętnie reaguje na takie zgłoszenia.

  Z oczywistych względów dla mieszkańców Śródmieścia liczba miejsc, gdzie można legalnie pozostawić samochód jest ograniczona,. Szkoda, że miasto tak niewiele robi w tym kierunku, aby skutecznie egzekwować prawa mieszkańców Śródmieścia , których część płaci co miesiąc za możliwość postawienia samochodu w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a które to miejsca często są bezmyślnie zajmowane przez innych z zewnątrz w ramach darmowego dla nich parkingu.

  95 38
 • ~ 2019-02-25 11:37:39

  cebularz w Rybniku zdaje się że PO rządzi,powiedz co oni ci kiedykolwiek dali?a bo przecież nie mieli...

 • ~Piotr Nowak 2019-02-25 11:40:37

  Arteks-50% to twoim zdaniem mało, daj się leczyć człowieku !

 • ~minowa 2019-02-25 11:47:54

  Jako mieszkaniec południowej dzielnicy jeżdzę do Radlina a nawet do Wodzisławia i Rydułtów. Brak korków i w większości bezpłatne parkowanie. Do centrum Rybnika jeżdżę bardzo sporadycznie i bardzo niechetnie

 • ~Tomek_81 2019-02-25 11:55:25

  10zł /godzina, dla SR rabat 70 % i skończą się korki w Rybniku. Teraz połowa to SWD i inni

  96 70
 • ~waldus 2019-02-25 12:01:18

  hiperinflacja ....

  45 11
 • ~Bikeman 2019-02-25 12:17:20

  Dajcie sobie ludzie spokój z tymi tablicami rejestracyjnymi. Ja jestem rybniczaninem, mieszkam tu....a tablice na samochodach mam SZO...
  Są ludzie co ma ją auta w leasingu...jakieś SK, WD itd.
  Trochę pomyślunku - są różne sytuacje.

 • ~Arteks 2019-02-25 12:19:51

  @Piotr Nowak - tak bo cena wyjściowa jest bardzo niska. Byłem w zeszłym roku w Łebie. Tam 3 zł za godzinę to norma, a strefa parkingowa obejmuje prawie każde miejsce miasteczka i nikt się nie "lituje" dlatego, że auto zajmuje cenną powierzchnię. Tam jest to istotne w kontekście zarabiania na turystyce. U nas jednym z celów może być zachęcenie do korzystania z parkingów placowych i wielopoziomowca gdzie parkowanie będzie trochę tańsze. Parkingi przyuliczne niektóre mogłyby ulec likwidacji, a w ich miejsce można posadzić drzewa bo ich sens jest żaden w sytuacji kiedy utrzymujemy tyle placów parkingowych. Ale są też takie które są bardzo potrzebne okolicznym mieszkańcom i one powinny być dostępne tylko dla właścicieli abonamentów np. na Wysokiej. @minowa - Rydułtowy czy Radlin to nie są miasta więc dlatego można tam parkować jak się chce i gdzie się chce. A i tak... już kilka razy czytałem na Nowinach artykuły w których mieszkańcy skarżą się na zagracone chodniki i ulice w Radlinie. A w Wodzisławiu parkowanie jest płatne. A poza tym po co tam można jeździć jak tam nie ma niczego ciekawego? W Wodzisławiu i Rydułtowach nawet Tesco splajtowało... My nie narzekamy na brak aut - tylko na ich nadmiar więc odpowiednia polityka parkingowa jest konieczna. A klient któremu szkoda 2,50 - 3 zł na parking - to żaden klient. To zwykły skąpiec.

 • ~rzyt 2019-02-25 12:20:06

  Droga redakcjo. Piszecie o czymś co ma się stać w czasie przyszłym z pewnością 100%, że radni zagłosują za tym projektem. Mam pytanie czy przypadkiem nie jesteście finansowani przez UM, bo do tej pory tylko Gazeta Rybnicka zwana Prezydencką tak pisała.
  Inna sprawa to trzeba nagonić do "nowoczesnej bryły" samochodów, by obwieścić sukces tego projektu.
  A w Chwałowicach znów padły dwa zdrowe jesiony.

  64 16
 • ~Antyk 2019-02-25 12:20:20

  Piotrze N. tego [.......] już nawet uzasadnienie :, , opłata za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego nie może przekraczać 3 złotych. Jest to więc maksymalna stawka..." nie jest w stanie przekonać, a co dopiero wyliczenie, że 1 zł to 50% z 2 złotych...

  28 7
 • ~entropia 2019-02-25 12:24:36

  ~siwy-rybnik
  ten problem dosyć łatwo rozwiązać, wystarczy postawić szlaban przy wjeździe na teren osiedla, ewentualnie słupki na kluczyk na miejscach parkingowych

  29 20
 • ~ 2019-02-25 12:26:59

  Odnoszę wrażenie, że władze miasta nie opierają się na żadnej sensownej koncepcji, która by pozwalała na właściwe zarządzanie parkingami w mieście, a zwłaszcza zróżnicowaniem cen z podziału na różne grupy "parkujących".

  Jedni potrzebują samochód postawić na parkingu na "chwilę", inni na dłużej. Cenniki parkowania powinny być bardzo zróżnicowane. Np. ten kto parkuje samochód mniej niż godzinę powinien zapłacić za ten postój co najwyżej symboliczną kwotę (np. 1 zł). Jeśli ktoś musi coś załatwić w urzędzie i wiadomo, że wróci za kilkadziesiąt minut, nie ma sensu narzucać wysokich opłat.

  Co innego, gdy ktoś zostawia samochód po to, aby przez kilka godzin "brykać" po mieście. Dla takich parkujących stawki godzinowe powinny być wysokie i to od pierwszej godziny parkowania. Powinno się zniechęcać ludzi do przebywania do miasta samochodem na długie godziny.

  Ponadto warto promować pozostawienie samochodu na parkingu wielopoziomowym. Póki co ten nowy parking "świeci" pustkami. Być może warto zaoferować niższe ceny parkowania na parkingu wielopoziomowym niż na pozostałych parkingach.

  I ogólnie warto pomyśleć o mieszkańcach Rybnika, którzy płacą tutaj podatki itd. Warto wdrożyć program typu "Karta Rybniczanina". Mieszkańcy Rybnika powinni mieć możliwość tańszego korzystania z miejsc parkingowych niż "przybysze" z innych miejscowości.

  Ponadto, jak już wspomniałem wyżej. To nie sztuka tylko dźwignąć ceny za miejsca parkingowe. Ważne, aby też walczyć z patologią, która polega na tym, że "przybysze" z SRB, SWD, SZO coraz chętniej w bezczelny sposób zajmują miejsca przeznaczone dla mieszkańców bloków itp., które często są opłacane przez mieszkańców w formie dopłaty do czynszu.

  W taki mieście jak Rybnik miasto szczególnie mocno powinno dbać o interesy mieszkańców Rybnika - tak to wygląda w większości polskich miasta. Nie należy mieszkańców Rybnika stawiać na równi z "przybyszami" z zewnątrz, którzy często dodatkowo lubią komplikować tutejszym mieszkańcom życie (np. robią sobie darmowe miejsca parkingowe z miejsc przeznaczonych tylko dla mieszkańców przy blokach, za blokami itd.).

  52 24
 • ~Arteks 2019-02-25 12:42:32

  @antyk - uzasadnienie nieaktualne bo według nowych regulacji uchwalonych przez obecne władze państwa, samorządy miast mających więcej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły wprowadzać maksymalną opłatę za parkowanie do wysokości 0,45 proc. płacy minimalnej. W 2018 r. oznaczałoby to maksymalnie 9,45 zł, a w kolejnym roku – 9,99 zł za godzinę. I pewnie wkrótce będzie lawina podwyżek. Władze Krakowa chcą 8 zł za pierwszą godziną i 9,60 zł za następną w Śródmieściu. U nas 3 zł za pierwszą godzinę jest akceptowalne ale... nadal zdecydowanie zbyt tanie są abonamenty miesięczne dla dojeżdżających. Kto to widział aby za zagracanie centrum miasta przez kilka godzin w ciągu dnia płacić tylko 70 zł! @siwy-rybnik - w Katowicach wspólnoty i spółdzielnie zatrudniają prywatne firmy ochroniarskie które zakładają blokady na koła tym którzy nie mają określonych znaczków za szybą. Za zdjęcie blokady trzeba uiścić opłatę. Parkingi są oznaczone opisami co grozi parkującym tam bez odpowiednich znaczków. Natomiast w Katowicach jest to jeszcze trochę zrozumiałe, że ktoś stawia auto na parkingu wspólnoty czy spółdzielni bo tam miejsc parkingowych jest bardzo mało. Ale w Rybniku? Przecież tu jest parking na parkingu!!! Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce które miałoby tyle parkingów co u nas. Trzeba mieć wyjątkową złą wolę aby zajmować w Rybniku lokatorom w sytuacji kiedy jest alternatywa. Nie popieram twojego postulatu aby krótsze parkowanie było tańsze. Nie w mieście które walczy z korkami i nadmiarem aut! Wygoda musi kosztować - nawet jeśli ktoś ma bardzo krótką sprawę do załatwienia. Trzeba po prostu to wkalkulować w koszty tak jak wszystkie inne wydaki związane z autami lub... wybrać inne środki transportu, rower czy nogi. Znam osobę która parkuje obok stadionu na darmowym parkingu i potem idzie pieszo 1,5 km do pracy. Traktuje to jako spacer dla zdrowia i oszczędza na opłatach parkingowych.

 • ~norton 2019-02-25 12:47:49

  A woda i kanalizacja już zdrożała w tym roku ? To co wyrabia prezydent ze swoją ekipą jest załosne.

 • ~rosthost1 2019-02-25 12:54:55

  Janusz_Cebularz twoja ksywa czy nazwisko wiele mówi. A to gdzie miasto rozdaje nierobom i cwaniakom a zabiera kierowcom i robolom.
  Panstwo daje na dzieciaki tak jak i w Niemczech i UK i innych krajach. W Grecji dostają nawet kasę na mydło i jeżeli pracują na 1 i wyżej piętrze. Zmień UE i ksywe!

  38 23
 • ~rosthost1 2019-02-25 12:57:06

  ~Arteks - jechałeś ostatnio przez twoje chwalone skrzyżowanie (zmienione za rondo) Mikołowska, Wyzwolenia??? od 14 korki korki i auta na środku skrzyżowania. Tylko czekać na 1-sza kolizję (oby nie wypadek)

  59 14
 • ~rosthost1 2019-02-25 12:58:59

  ~Bikeman w Rybniku stan myślenia to rzadkość. Tu idziemy z tłumem!

  27 7
 • ~ 2019-02-25 13:01:33

  Idę do szefa, żeby mi dał 1,22zł więcej na godzinę, bo parking zdrożeje

  52 7
 • ~Arteks 2019-02-25 13:04:48

  @rosthost1 - nie wiem co to ma z tematem wspólnego ale gdyby było rondo - byłoby gorzej bo wtedy korki były nawet poza godzinami szczytu. Wypadki? Przecież one się zdarzają wszędzie. Gdyby wypadki miałyby być jakimś wyznacznikiem taka Gliwicka na której co chwilę są śmiertelne wypadki musiałaby być wyłączona z ruchu. ;)

  15 89
 • ~Leczak 2019-02-25 13:08:52

  Arteksie z całym szacunkiem ale Radlin i
  Rydułtowy są miastami już bardzo dlugo . Uzupełnij swoją wiedzę o regionie bo masz spore braki a po co się błaźnić .

  79 10
 • ~Antyk 2019-02-25 13:14:24

  arteks wychodzi zatem, że Rybnik reprezentowany przez tzw. "władzę" niewiele znają się na zmianach??? Te zmiany To jeden z pierwszych przypadków, gdy ustawodawca dostrzegł właśnie taki cel uchwalanych przepisów, a nie podreperowanie budżetu, czy modną (hihihi) ostatnio walkę o czyste powietrze. W projektowanych przepisach dotyczących opłat za wjazd do centrów miast o polityce transportowej się nie mówi. Widać to również w przepisie, który nakazuje środki pozyskane ze stref płatnego parkowania składać na osobnym koncie i minimum 65 proc. z nich wykorzystywać wyłącznie na sfinansowanie poprawy publicznego transportu zbiorowego, budowę lub przebudowę infrastruktury pieszej lub rowerowej lub zieleń i zadrzewienia w gminie....a w Rybniku???

  34 6
 • ~Abisall 2019-02-25 13:21:40

  Powinniście się cieszyć że, co dla mnie nie zrozumiałe, nie skorzysta UM z możliwości jaka dała nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno prywatnym i nie wprowadziła śródmiejskiej strefy parkowania gdzie można wprowadzic opłatę z godz parkowania w wysokości 0,45% płacy minimalnej zamiast 0,15% jak w zwykłej strefie płatnego parkowania. Czyli nie 3 zł za godzinę a 9zł.

  9 26
 • ~Arteks 2019-02-25 13:44:38

  @leczak - mogą się tak określać oficjalnie ale to osady górnicze i dawne dzielnice Wodzisławia z miejskością nie mające nic wspólnego. @antyk - wychodzi na to, że chyba się nie znają lub dokument został wyciągnięty z szuflady i nikt go nie uaktualnił. Akurat bardzo chwalę Ministerstwo Infrastruktury za te projekty - bardzo korzystne dla samorządów i likwidujące zupełnie idiotyczne obostrzenia. Co ciekawe MI nie zabraniało przez lata stosowania dowolnych taryf w komunikacji miejskiej, a w przypadku parkowania tak. I z tego powodu ceny za parkowanie mają w naszym kraju wymiar socjalny co wreszcie zrozumiano. Nawet prosocjalny PiS zrozumiał, że auta to ogromny problem dla miast i należy pomóc miastom w walce z rozpasaniem kierowców. Ale jak widzimy nasze władze chcą podnieść opłaty do przyzwoitej kwoty 3 zł na pierwszą godziną. Moim zdaniem cena jest niska ale zdaję sobie sprawę, że wyższe podwyżki byłyby dla władz miasta niepopularne. Niech więc będą takie i niech będzie drożej na parkingu przyulicznym niż w wielopoziomowych czy placowych. Należałoby już zrezygnować z ulgi bezpłatnego parkowania przez pierwszą godzinę na Brudnioka i Kościuszki. Okres popularyzowania deptaka minął. Ceny powinny być takie jak w innych miejscach Śródmieścia.

  6 67
 • ~Qwety 2019-02-25 14:02:43

  Nie martwmy się tą podwyżką ;) Arteks uważa, że nie jest spora i na pewno nam wszystkim zasponsoruje, w końcu nie będzie bił piany o jakieś "drobniaki" ;) Ile to się urząd musiał nagłowkować, żeby zmusić lud do parkowania na nowym, wielopoziomowym parkingu ;P

  46 7
 • ~rybnikus 2019-02-25 14:20:30

  Atreks, 50% to żadna podwyżka? To wprowadzić podatek od rowerów, niech nie jeżdżą za darmo.

  55 12
 • ~Arteks 2019-02-25 14:34:25

  @rybnikus - 50% robi wrażenie ale cena końcowa już nie. Porównaj sobie godzinne zagracanie parkingu z ceną za skorzystanie z toalet miejskich, miejskimi pływalniami, cenami wstępu na miejskie imprezy itd. To parkowanie ma ewidentnie wymiar socjalny. A niby dlaczego? Jakoś producenci aut, części zamiennych, mechanicy, koncerny paliwowe nie traktują motoryzacji jako coś "socjalnego". No i dlaczego chciałbyś wprowadzić podatek od rowerów? Masz jakąś uzasadnioną potrzebę aby obciążać tych którzy nie zanieczyszczają powietrza, dbają o kondycję fizyczną i zwalniają miejsce dla tych którzy muszą poruszać się autami np. biznesmenów, serwisantów, przedstawicieli handlowych, niepełnosprawnych, dostawców, służb ratunkowych, transportu publicznego itd.

  16 65
 • ~obserwathor 2019-02-25 14:41:59

  niech zrobią i 15 zł za godzinę, tylko niech potem nie płaczą, że centrum wymiera, bo nikomu nie będzie tu chciał jeździć, z drugiej strony będzie to sposób na wyciągnięcie miejskiej kasy pod szyldem rewitalizacji śródmieścia, zaczynając od stworzenia specjalnego stanowiska pełnomocnika prezydenta ds ożywienia centrum, poprzez różne oderwane od realiów pomysły i projekty, na 24 sezonie promującej miasto Diagnozy kończąc

  51 7
 • ~rybnikus 2019-02-25 14:48:04

  Arteks, niczego na jezdni tak się nie boję jak rowerzystów i też cyklistów a jest ich na szczęście mniej. Podnieść ceny za używanie dróg rowerowych na jezdniach dla samochodów, to też użytkownicy, rowerzyści znikną i będzie bezpieczniej, cywilizacja rowerowa jak w Chinach to nie jest postęp.

  45 12
 • ~Adam Szymiczek 2019-02-25 14:55:46

  Jest odpowiedź na piątkę siwego pana.
  Dopóki w samorządach bedzie PO to bedzie sie żyło lepiej.

  21 8
 • ~rybnikus 2019-02-25 15:01:44

  ~Adam Szymiczek, komu?

  15 4
 • ~ 2019-02-25 15:23:28

  Myślę, że 3zł za godzinne parkowanie to nie jest dużo. Pod warunkiem że te miejsce będzie dostępne.
  Fajnie że jednocześnie ruszyła korekta rozkładów ZTZ- myślę że to krok w dobrą stronę, może jeszcze niedopracowany ale nie od razu Rzym zbudowano. Największą moim zdaniem wadą Rybnika w tym zakresie jest brak możliwości zorganizowania centrum przesiadkowego autobus-pociąg z powodu oddalenia od siebie tych obiektów.
  Problem z dzikimi parkingami możnaby rozwiązać wprowadzając strefę płatnego parkowania.
  Oczywiście trzeba też pamiętać że w centrum mieszka stosunkowo dużo ludzi, wypadałoby żeby równierz mieli gdzie zaparkować a nie ich olać bo wbrew forsowanej polityce, społeczeństwo samochody posiada i posiadać będzie.

  8 29
 • ~truman20 2019-02-25 15:45:32

  ~Arteks - zagracanie parkingów? Twoja nienawiść do samochodów kiedyś Cię przerośnie. Dla mnie na przykład te zapyziałe ścieżki rowerowe zagracają drogi i stwarzają wybitne niebezpieczenstwo, bo są robione na pałę i na siłę żeby tylko były. Co do cen parkowania, to niech dają 100zl za godzinę, wtedy już nikt do centrum nie przyjedzie, bo właściwie nie ma już po co tam jechać. Ja sam i sporo moich znajomych wolę zostawiać pieniądze w innych miastach, bo włodarzom z Rybnika już sodówka zaczęła bić. Dla mnie skandalem jest też to, że jadąc załatwić coś do UM muszę jeszcze płacić za parkingi... Tylko nie pisz mi, że samochód to luksus i powinno mnie być stać na parking, bo to już nawet nie jest śmieszne, tylko żałosne.

  59 15
 • ~mario87 2019-02-25 16:41:41

  #Arteks czytać sie Ciebie nie da, nienawiść do SRB po prostu aż kipi z Twoich wypowiedzi a chciałbym Ci tylko przypomnieć że są to osoby które mają prawo poruszać się po mieście tak jak wszyscy inni. Powiem więcej wiele spraw urzędowych również muszą w mieście załatwić a niejednokrotnie są to osoby które zamiataja Twoje zas..ne przez miejsce pieski chodniki. Powiem więcej sam jestem SRB mimo że już jakiś czas mieszkam w Rybniku i co Twoim zdaniem jestem gorszy? Czy dzielenie obywateli że względu na miejsce zamieszkania nie jest Twoim zdaniem niezgodne przyjętymi zasadami ? Mieszkałem na Nowinach i faktyczne można sobie radzić bez auta ale wiele osób mieszka w tych wioskach które Rybnik ochoczo sobie przyjął pod tereny miejsce a tam dojazd do Rybnika i załatwianie czegokolwiek już nie jest taki kolorowy. Przejazd autobusem to zamiast 10 minut 30 minut a nie każdy może sobie pozwolić na taką stratę czasu.
  Wracając do tematu podniesienie stawki ok. Ale powinna być też alternatywa na przyklad: parkuje 15 minut bo muszę załatwić coś w urzędzie płacę złotówkę, pół godziny to 2 zł a dopiero godzina to pełna stawka myślę że taką gospodarką zwiększylaby rotację na parkingach.

  45 4
 • ~minowa 2019-02-25 16:50:30

  @Arteks, a co takiego ciekawego jest w Rybniku ? Osiedle Nowiny ? A rybnicki Real też zniknął, i salon Fiata, i parę innych rzeczy, nawet park i drzewa. I nie myśl sobie, ze po Tesco zostanie dziura w ziemi.

  39 5
 • ~Kwinto 2019-02-25 17:02:16

  ~rybnikus starość nie radość, jak się boisz jeździć autem to masz komunikację miejską może za twoich czasów było mniej rowerzystów ale to twój problem.

  8 17
 • ~tf2 2019-02-25 17:07:59

  "Wymuszenie większej rotacji na istniejących miejscach parkingowych". Po cóż te kłamstwa?
  Wystarczy spojrzeć na puste miejsca przy "na czas ładowania samochodów elektrycznych", blokujące miejsca parkingowe, wam na tym nie zależy. Rozumiem te wzrosty obciążeń przerzucane na obywateli. Niewydolny urząd nieudolni urzędnicy, przerost administracji. Z czegoś trzeba to finansować. Tak samo jak dalszą rozbudowę czerwonych rynsztoków przy drogach, z których nikt nie korzysta.

  23 5
 • ~rzyt 2019-02-25 17:13:07

  @Arteks. Czy czynsze za gabinety lekarskie i NZOZ-y też powinny wzrosnąć, bo takie preferowanie jednej grupy zawodowo-biznesowej jest niesprawiedliwe. Daj maila do MI. Samorządy będą miały się lepiej.

  13 3
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-02-25 17:30:07

  A jest jakaś szansa aby, tę ewentualną podwyżkę, oficjalnie ogłoszono nam w formie jakiegoś radosnego wierszyka. Jakoś mi ta forma komunikacji wyjątkowo pasuje do naszego UM - przedszkola miejskiego.

  14 4
 • ~tf2 2019-02-25 18:39:41

  Panie Chwastek, nie wiem z której choinki się Pan urwałeś, ale w Rybniku mamy nieco więcej samochodów niż "600".

  12 2
 • ~Lateks 2019-02-25 19:10:15

  Spokojnie, później stwierdzimy że miasto musi wziąć kredyt by zrewitalizować centrum bo nikt tam nie chce przychodzić... Mam wrażenie że ekipa Piotrka nie potrafi nic zrobić po za utrudnianiem życia mieszkańców. To piękne że prezydent nie prowadzi samochodu, tylko się zastanawiam po co jemu służbowy samochód? Po co miejsce dla niego pod urzędem skoro ma taki piękny parking? Ludzie litości, ja nie będę parkować na betonowym jeśli muszę coś załatwić pod danym urzędem bo co z tego że tam na godzinę będzie 50 gr taniej, skoro biegania po mieście będzie na pół godziny? Zbyszek Chwastek tylko potem się nie dziw że ktoś zamiast parkować na parkingu miejskim będzie wolał zaparkować na darmowym parkingu pod twoim blokiem. Zawszę mogę powiedzieć że przyjechałem do Ciebie...

  25 5
 • ~GBB 2019-02-25 19:15:35

  No to w Plazie i Fokusie już miejsca nie uświadczymy.

  21 1
 • ~1floyd 2019-02-25 20:55:39

  Drożejące parkingi, to nie jest lekarstwo na zakorkowane drogi w mieście. To po prostu kolejny podatek nakładany przez miasto. A opłaty za parkowanie wydzielonym z ruchu pasie to podwójny podatek drogowy. Centrum Rybnika, jest w zasadzie czysto handlowe. A ok 80% kupujących dociera tam autami. Można próbować ten nawyk zmieniać, ale to proces długofalowy mentalnie, no i wymaga dobrze zorganizowanego transportu zbiorowego. Jak na tę chwilę, prędzej wygaśnie spora część lokali handlowych z powodu tych ruchów UM.

  19 4
 • ~ 2019-02-25 21:21:27

  I tak to wygląda w Rybniku niema skąd to po kieszeniach mieszkańcom a nich płaczą i płacą.!!

  16 4
 • ~Arteks 2019-02-25 22:07:04

  @minowa - gdybym cię nie znał, bardzo bym się zdziwił takiego wpisu bo okolica zazdrości Rybnikowi, wszystkiego, a najbardziej miejskiego Śródmieścia. Tego nie ma żadne okoliczne miasto. Natomiast twój pogląd mnie nie dziwi - w kontekście innych twoich wpisów. Ty po prostu nie rozumiesz ani miasta, ani obecnych czasów. Wybacz ale masz mentalność pustelnika i to z jakieś odległej epoki. @mario87 - trzeba być kompletnie walniętym, żeby tu gdzieś dopatrzeć się jakieś nienawiści do SRB. Za to bez problemu można dostrzec nienawiść do mnie! I to kompletnie bezzasadny bo niektórzy się ze mną nie zgadzają ale swoje poglądy przedstawiają kulturalnie. Wracając do tematu: opłaty parkingowe są takie same dla wszystkich więc o jaką dyskryminację ci chodzi? Ktoś wybiera wieś na mieszkanie bez dobrego transportu publicznego - musi być świadomy tego ile wyda na dojazdy i parkingi w mieście. A co jakieś pieski mają do tego? Mieszkam obok wybiegu dla psów i bardzo dużo aut z rejestracją SRB przyjeżdża pobawić się tam z pieskami lub poznać innych sympatyków piesów. To nawet jest zabawne, że na wsiach nawet z psem nie ma gdzie wyjść... Błędem z twojej strony jest taki naskok na kogoś bo tym się do swoich idei nie przekona. Ale racjonalnymi argumentami tak. Pisałem na tym portalu wiele razy, że opłaty w stylu 2 zł za parkowanie to anachronizm na dzisiejsze możliwości przeciętnego właściciela auta. I... :D To działa. @truman20 - nie mogę nienawidzić aut bo jestem pasjonatem transportu - także samochodowego. Ale niestety obiektywnie stwierdzam, że nasze miasto zepsuto z powodu nawałnicy aut i przesadnego ich hołubienia w inwestycjach. Efekt - ogromne korki których kiedyś w Rybniku nie było i marnowanie przestrzeni publicznej na ogrom miejsc parkingowych i stacje benzynowe w centrum itd. NIE MA w Polsce drugiego miasta 50-300 tys. mieszk. które w Śródmieściu miałoby tak dużo ilości placów parkingowych i miejsc parkingowych. Jeśli ktoś zna inne - proszę podać. A jeśli nasze jest wyjątkiem to należy to naprawić i złe tendencje odwrócić. Jeśli uważasz takie ruchy za nienawiść do kierowców - to producenci paliw, aut i części samochodowych oraz ubezpieczeniowcy muszą nienawidzić kierowców bardziej bo dla nich kierowca to nie klient - ale frajer który na nich pracuje, są dla niego bezlitośni. @lateks - czy jesteś patriotą? Jeśli tak to dlaczego buntujesz się przeciwko dodatkowym wpływom miasta z bardzo uciążliwego dla centrum ruchu samochodowego? Dlaczego nie chcesz widzieć w tym jednego ze sposobów na "oczyszczenie" z niepotrzebnych dojazdów do centrum autami? U nas nie ma problemu z ludźmi w centrum. Ale w Katowicach był wielki problem bardzo pustego Śródmieścia. Problem w dużej mierze rozwiązano przerabiając ulice w deptaki i zakazując wjazdu autami na wiele ulic Śródmieścia. Nagle ludzie się pojawili bo... jest bezpieczniej, jest przyjemniej, jest ciszej... Nie można krytykować naszych władz tylko z tego powodu, że są z innej opcji politycznej w sytuacji kiedy opcja przeciwna (PiS) dokonuje w Katowicach działań bardziej radykalnych jeśli chodzi o przykrócenie moto-kultu niż Rybnik. Jako przeciwnik Kuczery, który nie rozumie polityki urbanistycznej realizowanej w Rybniku czy Katowicach (mimo kompletnie innej opcji politycznej) stawiasz się w roli odrealnionego ignoranta. Jestem przekonany, że gdyby prezydentem był Dwornik - jego polityka transportowa byłaby podobna jak Krupy czy Kuczery.

  7 30
 • ~Arteks 2019-02-25 22:29:00

  W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się remont ul. Dworcowej w Katowicach. Kiedyś była to ważna w Katowicach ulica, dzisiaj lekko zapomniana na której można w samym centrum zostawić auto. Jak ma być po remoncie? Auta całkowicie wywalone, parking na którym mieści się ok. 110 aut zostanie zlikwidowany. Zamiast tego powstanie deptak z ławkami dla pieszych, posadzonych będzie 54 drzew. Dla motokultystów to absurd bo każde nawet płatne miejsce parkingowe w centrum Katowic jest na wagę złota. Ale władze Katowic zrozumiały, że tak po prostu trzeba. Inaczej nie zakończy się "najazd" aut na Śródmieście, korki, hałas, spaliny. U nas też należy zmniejszyć liczbę miejsc parkowania, podwyższyć opłaty, usprawnić komunikację miejską, a w miejscach parkingów które urbaniści uznają za zbędne - sadzić drzewa. Warto podkreślić, że Katowice nie są rządzone przez PO ale przez PiS. Nieważne kto rządzi - współczesne trendy urbanistyczne są uniwersalne. Ja tylko liczę, że Kuczera będzie bardziej odważniejszy, a radni PiS będą rozsądniejsi w krytyce i nie ośmieszą się niewiedzą. Ich koledzy z Katowic pozytywnie wymiatają i są dowodem, że PiS też potrafi rozsądnie rządzić dużymi miastami. :)

  9 23
 • ~sympatykrybnika 2019-02-25 22:57:40

  ~Arteks - W Katowicach oprócz remont ul. Dworcowej, powstał właśnie biurowiec o dodatnim bilansie energetycznym – produkuje więcej energii niż sam zużywa. Inwestor – GPP Business Park, poinformował o udostępnieniu biur dla najemców. Gdyby tak też i w Rybniku taka inwestycja.
  Ponadto i smutna informacja ze Śląska: “Jesteśmy na skraju bankructwa – alarmuje prezydent Świętochłowic.”

  17 2
 • ~ogarek7 2019-02-25 23:02:44

  I tak powoli, powoli i będzie drożej niż w Krakowie....

  13 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3175