zamknij

Wiadomości

PO: sytuacja Rybnika jest stabilna, mimo że rząd odbiera kolejne kwoty

2020-05-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Na wczorajszej sesji rady miasta przed udzieleniem prezydentowi absolutorium, swoją opinię wyrazili też radni klubu Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem polityka prowadzenia miasta przez Piotra Kuczerę jest zgoła odmienna od tej, jaką przedstawiła opozycja. Czytajcie oświadczenie.

Reklama

Opinię radnych Prawa i Sprawiedliwości już znacie. Ich zdaniem działania prezydenta Rybnika zmierzają do katastrofy >>PiS o polityce P. Kuczery: niekontrolowany korkociąg przed katastrofą<<

Tym razem głos oddajemy Platformie Obywatelskiej, która broni prezydenta Kuczerę. Zapraszamy do lektury ich opinii:

Drodzy Mieszkańcy, szanowni Państwo,

wczoraj, tj. 27 maja 2020 roku, obchodziliśmy symboliczną rocznicę 30-lecia samorządu terytorialnego. Budowa samorządu w nowej formule po 1989 roku przez wielu ekspertów jest określana jako krok milowy w rozwoju współczesnej Polski. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że to samorządy odpowiadają za wiele przemian – w polityce przestrzennej, rozwojowej, transportowej, edukacyjnej, w aspekcie pomocy społecznej i ochrony środowiska oraz w wielu innych dziedzinach. Wystarczy wspomnieć, że to samorządy są odpowiedzialne za ponad połowę inwestycji zrealizowanych w naszym kraju. W 2020 roku w Polsce są jednak ośrodki władzy centralnej, którym przeszkadza niezależności finansowa i organizacyjna Polski samorządowej. Ta mozaika, wielość i różnorodność w samorządach stanowi o sile naszego państwa. Wiele razy samorządowcy różnych opcji udowadniali, że stoją na straży bezpieczeństwa, praworządności i stabilności w naszych małych ojczyznach.

Z pojęciem samorządu wiąże się idea wspólnoty, która powinna być oceniana w perspektywie możliwości łączenia naszego życia wspólnym węzłem wartości, w tym wzajemnego zrozumienia, a także uważności na potrzeby innych osób oraz organizacji. Próby tworzenia różnic, generowania konfliktu społecznego, a także i skłonność do destrukcji, w tym do zaburzenia działania rybnickiego samorządu, należy odczytywać jako tendencje niegodne mandatów radnych. I na to zarówno radni koalicji Platformy Obywatelskiej – Wspólnie dla Rybnika, ale również prezydent Piotr Kuczera – nie pozwolą! Te słowa kieruję w szczególności w stronę radnych Prawa i Sprawiedliwości!

Rybnik to miasto, które się rozwija i to widać na każdym kroku. Jeśli podsumowujemy wykonanie budżetu miasta za poprzedni rok, należy w szczególności zwrócić uwagę na to, co udało nam się osiągnąć dzięki właściwemu planowaniu i realizacji postawionych celów. Symbolem tych zmian musi być droga regionalna przebiegającej przez nasze miasto, rewitalizacja Strefy Juliusza, czy też Kopalni Ignacy. Radni opozycji często mówią o fanaberiach prezydenta Rybnika, a później chętnie fotografują się przy przekazanych mieszkańcom inwestycjach! To też jest dosyć osobliwe!

Dochody Rybnika w 2019 roku wyniosły 955 mln złotych, a wydatki 1 mld 43 mln zł. To oznacza, że deficyt wyniósł ponad 87 milionów złotych. Nadwyżka operacyjna została jednak zrealizowana na poziomie ponad 52 milionów złotych, a wydatki inwestycyjne stanowiły więcej niż 290 milionów złotych. Realizacja najważniejszych dla miasta inwestycji przebiegła w satysfakcjonujący sposób. Wysokość osiągniętej nadwyżki operacyjnej mieści się w przedziale gwarantującym bezpieczeństwo finansowe miasta.

Jak wynika z powyższych wskaźników, sytuacja Rybnika jest stabilna. Powtórzę – pomimo tego, że kolejne kwoty środków finansowych jest odbierana polskim samorządom przez rząd – sytuacja Rybnika jest stabilna! Wskaźniki zadłużenia oraz obsługi długu, liczone do dochodów bieżących, kształtują się na niskim poziomie i mają tendencję malejącą. Dochody bieżące przewyższają wydatki niezbędne do sprawnego funkcjonowania jednostek organizacyjnych oraz na obsługę zadłużenia (raty i odsetki).

Wyniki operacyjne oraz wypracowana nadwyżka budżetowa będą nam sprzyjać w perspektywie najważniejszych inwestycji, w tym w kontekście wykorzystania środków z obecnej i kolejnej perspektywy Unii Europejskiej. Rybnik jest świetnie przygotowany do pozyskiwania kolejnych środków ze źródeł wspólnotowych. Radni Platformy wielokrotnie zwracali uwagę na rolę nadwyżki operacyjnej w efektywnym zarządzaniu finansami miasta. Właściwe planowanie wydatków ma tu zasadnicze znaczenie. Mamy nadzieję, że pieniądze wygenerowane na rachunkach miejskich wystarczą na pokrycie wkładu własnego w projektach.

Mając na uwadze skuteczność, z jaką zrealizowano budżet w minionym roku, a także oceniając wyniki finansowe Rybnika, radni Platformy Obywatelskiej zagłosują za udzieleniem absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze za wykonanie budżetu w 2019 roku.

Wojciech Kiljańczyk
Franciszek Kurpanik
Marian Fojcik
Łukasz Kłosek
Radosław Knesz
Zbigniew Lubszczyk
Krzysztof Szafraniec

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 65

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2020-05-29
  12:18:18

  Dlaczego w mieście jest tak źle? Nie ma nowych inwestorów? Na wszystko brakuje kasy? Ja wiem. Po pierwsze trzeba oddać prawie 50 mln zł podatku niesłusznie pobranego od kopalń za czasów rządów PO, a trzeba oddać za czasów rządów PIS. Śledzę wypowiedzi naszego nauczyciela historii w np.: Radio90, Gazeta Rybnicka, no i na tym forum, zawsze słyszę hejt, że wszystkiemu winne są obecne rządy, i one są powodem wszelkiego zła, jawna niechęć do rządu i manifestowanie swojej przynależności politycznej, nie widzę chęci żadnej współpracy, propozycji.

 • ~ 2020-05-29
  12:18:55

  No jasne , ten wstrętny rząd wszystkiemu winien . Jak będzie rządziło PO to będzie kraina mlekiem i miodem płynąca . Niestety , tej wizji daje się omamić coraz więcej obywateli naszego miasta . Co będziemy mieli za bajzel , to widać już w tym , co opozycja robi w kwestii wyborów. Sama zarąbała , ale winni inni.

 • ~rzyt 2020-05-29
  12:34:54

  Ale Panie Kilijańczyk, gdyby rząd nie dał tarczy to miasto nie miałoby kasy ale i dużo bezrobotnych. A bezrobotni to koszty i brak wpływów do kasy miejskiej. Z miasta moje firmy nie otrzymały żadnej pomocy i gdyby nie pomoc państwa to "wyprodukowałbym" kilkunastu klientów Urzędu Pracy.
  Panie przewodniczący, proszę o wypowiedź w sprawie nowych inwestorów w Rybniku i o planach, by nie stracić przedsiębiorstw już działających?

 • ~Franz Kawka 2020-05-29
  12:49:22

  62 55

  ~zak ten rząd jest nie tylko wstrętny ten rząd to jest ESENCJA szkodliwej polityki. Kupuje głosy przeznaczając pieniądze zamiast na inwestycji to na kupowanie głosów. To nazywa się populizm i panowało przez 10 lat w Grecji.

 • ~ 2020-05-29
  13:45:19

  33 56

  @ Franz - lubię jak się denerwujesz :) masz rację ten rząd to ,wstręciuszek :)

 • ~ 2020-05-29
  13:49:50

  35 58

  @ cytat z Franza Kawki "Kupuje głosy przeznaczając pieniądze zamiast na inwestycji to na kupowanie głosów. To nazywa się populizm i panowało przez 10 lat w Grecji." ciekawe , wszyscy totalsi mówią , że co dane ,nie będzie odebrane ... to oni nie będą kupowali ? jakąś sprzeczność widzę .

 • ~ 2020-05-29
  15:17:36

  19 6

  Sytuacja jest stabilna a drogi zbyt płaskie.

 • ~Idaho 2020-05-29
  15:19:20

  23 6

  Politycy na stanowiskach to powinni się kończyć na premierze. Niżej potrzebni są profesjonaliści, których jest bardzo mało zarówno w pisie jaki i po. Ci ludzie najczęściej nie zarządzali żadną organizacją. Jak powiedział Abelard Giza, żeby prowadzić budkę z kebabem, trzeba mieć kilkanaście zaświadczeń, świadectw, badań itp. Funkcja ministra nie wymaga żadnego z nich.

 • ~Jacek Kamiński 2020-05-29
  15:23:59

  15 31

  do rekin 59:
  Ustawa o podatku od wyrobisk pochodzi z 1991 roku. Jej wadliwości nie zauważył nawet pierwszy rzad PIS. Zatem wiązanie jej z PO jest niewłaściwe. I pytasz czemu kasy brakuje: gdyż obecna władza ograbiła samorządy!

 • ~Dariusz Rak 2020-05-29
  15:41:56

  26 3

  To czyli jak jest tak dobrze dlaczego jest tak źle

 • ~rzyt 2020-05-29
  16:14:20

  14 11

  Zakisiłem już 12 litrów soku z buraków. Zgadzam się z wszystkim tym co Franek7 pisze na tym forum.
  Już jest piąteczek. ;))

 • ~artefaks 2020-05-29
  22:50:02

  7 5

  @zak. Jak widać mateczka partia rzuciła na tutejszy odcinek wykształciucha.Jest to miłe.Ale świadczy też że sytuacja stała się naprawdę poważna. Sztandar już wykrochmalony ?Żeby nie obciachu jak padnie komenda ,,Baczność , Sztandar Wyprowadź"

 • ~rosthost1 2020-05-29
  23:23:17

  26 3

  Miesiac temu pisaliscie że Rybnik tonie w długach A tutaj proszę. Włodarze miasta Rybnik wzory najlepszych cech. Kuczera do Warszawy albo Moskwy a Nowego Jorku? Tutaj się marnuje.

 • ~Jan Korzeński 2020-05-30
  10:51:09

  11 4

  Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle ?. Ulica Kościuszki była oświetlana do Marca zamiast do 3 Króli góra . Rybnicki Sanepid sypie się i wymaga od lat remontu . Jest w nim brak nowych komputerów i telefonów których jest na stanie dosłownie 4 sztuki a komputery pracownicy własne przynieśli bo wszystko z poprzedniej epoki na XP . Czy za te pieniądze nie można było kupić te kilka telefonów nowoczesnych z z centralkami . A jest tak dobrze .

 • ~Jan Korzeński 2020-05-30
  10:57:13

  11 4

  Ludzie będziemy mieć jeszcze lepiej bo pan Kuczera nabierze porzeczek gdzie się da i wmówi wam że jest tak dobrze . A kto z was już zapomniał że przed tą zarazą Rybnik był praktycznie na minusie a tu jak z pod ziemi Kuczera on kupuje testy . Jakie i za co ?. Testy kupował rząd i przeznaczał miastom naiwniacy .

 • ~artefaks 2020-05-30
  11:13:32

  2 9

  ~Jan Korzeński 2020-05-30 10:57:13

  Ludzie będziemy mieć jeszcze lepiej bo pan Kuczera nabierze porzeczek

  Panie Korzeński. Byłem dzisiaj na targu i nie widziałem jeszcze porzeczek. Ale były truskawki.
  Zaś Sanepid nie jest finansowany z funduszy miejskich ,lecz z rządowych. Sanepid czyli zbrojne ramie partii rządzącej jest się sam sfinansować z drastycznych bezpodstawnych kar nakładanych na ludzi
  Oj coś wczoraj było coś za duże używanie ? Może kefir?

 • ~RybnickiRekin 2020-05-30
  12:37:39

  4 12

  PIS niszczy Nasz kraj, teraz odbiera pieniądze samorządom w tym Rybnikowi a konkretnie prezydentowi miasta. PIS zabiera nie swoje pieniądze z budżetów miast. Mało tego PIS nakłada nowe obowiązki i przerzuca koszty swojego ROZDAWNICTWA na samorządy (śmieci, zwolenienia z PIT etc.). Trzeba być naprawdę hipokrytą i człowiekiem nieprzytomnym żeby głosować na tą partię. Prowadzą nas na samo dno. W kolejnych ustawach o NIBY TARCZACH ukrywają nowe przepisy ograniczające wolności obywatelskie, czy wiecie że w tzw. Tarczy 4.0 ukryto zapisy o tym, że obywatel będzie mógł być sądzony bez obrońcy/adwokata ?

 • ~RybnickiRekin 2020-05-30
  12:41:59

  4 8

  Rybnicki sanepid - zarządzany jest przez PIS, konkretnie przez WOJEWODĘ będącego kolegą premiera Morawieckiego. Wszelkie ŻALE DO sanepidu pisz do ukochanego rządu, który ograbił samorządy z pieniędzy.... żeby ten wasz PIS jeszcze się wam czkawką nie odbił. Poziom intelektualny w tym kraju nie przeraża. Tani naród, kupiony za 500 zł, słuchający tak tępej propagandy, że aż uszy więdną.

 • ~Jacek Kamiński 2020-05-30
  15:51:32

  2 7

  do Jan Korzeński;
  Czemu żale dotyczące państwowego Sanepidu kieruje Pan pod adresem samorządu? Chciał on pomóc tej instytucji, lecz wojewoda (rząd) zabronił. Przypomina to sytuację sprzed kilku lat, gdy wyremontowana komenda policji otwarta została z udziałem ministra Błaszczaka, a zaproszenia dla przedstawicieli władz samorządowych zostały w ostatniej chwili wycofane. Bo po co lepszy sort miałby irytować się obecnością gorszego?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 255