zamknij

Wiadomości

Po karetkę pogotowia dzwonimy teraz do... Gliwic. Co się zmieniło?

2017-03-16, Autor: 

W Jastrzębiu-Zdroju nie ma już Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej, odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń i wysyłanie do akcji karetek pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu Zdroju, Rybniku, Żorach oraz w powiatach wodzisławskim, rybnickim i raciborskim. Z dniem 7 marca zadania przejęła dyspozytornia w Gliwicach.

Reklama

Co dokładnie się zmieniło i dlaczego? 7 marca weszła w życie zatwierdzona przez ministra zdrowia aktualizacja Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

- Zgodnie z nią nastąpiło połączenie dwóch rejonów operacyjnych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego (rejonu obejmującego Bytom , Gliwice, Piekary Śl., Zabrze oraz powiat tarnogórski i gliwicki z rejonem obejmującym Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Żory oraz powiaty raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz gminę Pawłowice). Tym samym zostały też połączone Zintegrowane Dyspozytornie Medyczne w Jastrzębiu Zdroju i Gliwicach, które tymi rejonami operacyjnymi zarządzały – wyjaśnia Wojciech Gumułka z Biura Prasowego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Od teraz mieszkańcy wzywający pomocy pod nr tel. 112 i 999 dodzwonią się do Gliwic, a nie – jak przez ostatnie trzy lata – do Jastrzębia Zdroju.

Wojciech Gumułka zapewnia, że są to wyłącznie zmiany techniczne, które w żaden sposób nie dotykają mieszkańców powiatów i miast obsługiwanych dotąd przez jastrzębską dyspozytornię. - Przeciwnie - zarządzanie z jednego miejsca większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego będzie sprawniejsze, zwłaszcza w sytuacji zdarzeń masowych – mówi przedstawiciel WPR.

Zaznacza, że w Jastrzębiu nie zmniejszyła się liczba karetek czy też miejsc ich stacjonowania. Również żaden z 18 pracowników dyspozytorni w Jastrzębiu nie stracił pracy - pracują nadal jako dyspozytorzy medyczni w Katowicach lub Gliwicach.

PAMIĘTAJMY. Dzwoniąc na numery alarmowe 112 i 999 należy w stanach zagrożenia życia i zdrowia i w celu jak najszybszego dotarcia pomocy, podawać nazwę miejscowości a nie dzielnicy albo osiedla. Aby zasięgnąć informacji dot. dyżurów w szpitalach czy przychodniach, należy dzwonić na całodobową infolinię NFZ: z telefonów stacjonarnych 801 002 903 i z komórkowych 32 790 09 03.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 61

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~master4k 2017-03-16
    09:18:08

    86 11

    Z takim ministrem zdrowia wypada się tylko cieszyć, że nie załapaliśmy się na dyspozytornię w Bydgoszczy.

  • ~piotrekdec 2017-03-16
    09:51:08

    34 9

    dyspozytornia dzień po

  • ~Hans Klos 2017-03-16
    10:06:08

    38 11

    Z artykułu wynika że ilość dyspozytorów się zmniejszyła. Jak Ci co pracowali w Jastrzebiu przeszli i do Gliwic i do Katowic. W Niemczech w stanie zagrożenia życia w przypadku jest wysyłany helikopter w kazdej wiosce znajduje się dobrze utrzymane boisko piłkarskie które spełnia również funkcje lądowiska. Procedura odbywa się w asyście policji która transportuje lekarzy do miejsca wezwania.

  • ~Adam Borowski 2017-03-16
    11:46:33

    36 8

    @Hans Kłos - nie opowiadaj bajek !
    Mieszkam na niemieckiej wsi i zapewniam Cię, że ani w mojej wsi, ani w okolicznych wsiach takich jak Scheppau, Lauingen, Bornum, Boimsdorf czy Rieseberg nie wyląduje ŻADEN śmigłowiec na boisku - a wiesz dlaczego ? bo te sportplatze leżą wśród drzew.
    Oczywiście lądowanie śmigłowca nie stanowi problemu ze względu na brak tzw. "sraczki urbanistycznej" znanej w PL powodującej, że domy stoją dosłownie wszędzie, a nie tak jak w DE w skupiskach, więc miejsce do lądowania znajdzie się zawsze.
    Inna sprawa, że Niemcy karetki nie wzywają do kataru tak jak często dzieje się to w Polsce, więc i śmigłowiec niezbyt często jest potrzebny... a jeszcze inną sprawą jest to, że w DE służbo zdrowia działa i nie jest zjawiskiem odosobnionym telefon lekarza do pacjenta w celu przypomnienia o profilaktyce np. Herr Nowak nie widzieliśmy się już 3 lata, a wypadałoby zrobić badania tego, tego i tego - więc zapraszam.

  • ~ 2017-03-16
    11:48:55

    24 3

    @ master4k - co to za różnica, gdzie dzwonisz? Ważniejsze jest to, że nie przenieśli aut pogotowia do Gliwic... za miedzą, czyli w Czechach, takie centra działają i nikt się o to nie pluje. Zapraszam do oblukania tzw. Integrované bezpečnostní centrum w Ostravě. Z tym, że to centrum jeszcze pełni rolę koordynatora dla wszystkich służb...

    @ Hans Klos - w Polsce też często korzysta się z LPR, Polska zamiast boiska w każdej wiosce ma Orliki. U nas też Policja jedzie z lekarzami PR jak trzeba.

  • ~rybnikus 2017-03-16
    13:23:44

    29 2

    Dyspozytornia może być na Marsie byle działali sprawnie a liczy się dostęp do szybkiej pomocy.

  • ~master4k 2017-03-16
    14:59:28

    8 5

    @ pääkäyttäjä

    Moim zdaniem nie jest to najlepszy dla pacjenta pomysł jednego prozaicznego powodu. Własnie po to wymyśla się rejonizację usług medycznych, w tym również ratunkowych, żeby dostępność była większa, a nie mniejsza. Wspólna centrala nadzorująca + duża ilość jednostek terenowych = lepsza opieka zdrowotna. Wspólna centrala + kilka innych central = oszczędności, a takie nigdy się dobrze dla pacjenta nie kończą.

    Masz rację, że Czesi mają to fajnie zorganizowane, tyle tylko, że z tego co zrozumiałem ze strony, to jest to wspomniana centrala nadzorująca wszystkie służby ratunkowe, która koordynuje podległymi jednostkami w terenie. U nas 112 póki co działa jak działa, więc wole mieć osobą centralę na miejscu.

  • ~ 2017-03-16
    15:57:35

    8 2

    @ master4k - dzwoniąc pod 112 (tzw. CPR) masz możliwość przełączenia do dowolnego rodzaju służby ratunkowej.

    Co do clou w/w sprawy - nie ma znaczenia, gdzie dzwonisz po pogotowie. Tak samo, jak nie ma znaczenia, że dzwonisz na 112 i mówiąc, ze się pali - nie przyślą Ci karetki pogotowia. Mam wrażenie, że nie do końca zrozumiałeś - przeniesiona została tylko "centrala", która wydaje polecenia załogom PR - nie ma to nic wspólnego z rejonizacją. Nie powinno Cię interesować, czy dzwonisz do Gdańska czy Katowic ale skąd przyjedzie pogotowie i ile czasu im to zajmie.

    IMHO artykuł niektórym namiesza w głowach i część wystraszy, ze karetki będą teraz z Gliwic do Rybnika jeździć.

  • ~AMP 2017-03-16
    22:31:20

    21 0

    Ogólnie to nie ma żadnego znaczenia gdzie jest dyspozytor. Problem z 112 jest inny. Miałem okazję 2 razy tam dzwonić. Za każdym razem to samo. Jeden z przypadkow:
    Wypadek. Autostrada. Zatrzmuję się. Ktoś udziela pomocy, ja wybrałem 112. Po 30 sekundach ktoś odbiera. Mówię rzeczowo-wypadek, 2 rannych, kierunek, nr na slupku itp. Wypytali o szczegóły.
    Odpowiedź: dziękujemy proszę czekać, przełączymy na pogotowie. Puścili muzuczkę, czekałem 2-3 min, automat tylko gada "proszę się nie rozłączać". Odbiera ktoś z pogotowia i musiałem wszystko od nowa tłumaczyć. Całe zgłoszenie wypadku trwało 15 minut (sprawdzałem na bilingu).
    Tak chyba to nie powinno działać.
    Z własnego doświadczenia: pogotowie - dzwoń od razu po staremu 999. Jak pożar- dzwonienie na 112 nie ma sensu. Niż poprzełączają, dwukrotnie zapiszą "zeznania", to nie będzie co gasić.
    Przepraszam że to piszę ale tak to w praktyce działa.

  • ~Arkadiusz Gawroński 2018-07-18
    21:41:02

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arkadiusz Gawroński 2018-07-18
    21:42:29

    0 1

    Życze powodzenia w szybkim powrocie do zdrowia syna i zamknieciu tego syfu

  • ~Arkadiusz Gawroński 2018-07-18
    22:27:12

    0 0

    Dlaczego moj wpis zostal usuniety? Nikogo nie obrazilem napisalem tylko prawde i opinie o tym szpitalu.

  • ~Andrzej Marciniak 2018-07-19
    15:27:15

    1 1

    Często jest winą że rodzące nie zabierają do porodu tatusia dziecka z różnych przyczyn wstydzą się go "może alkoholik itp.. " A taka obecność powoduje większe do pilnowanie przez personel medyczny bo mamy świadka. Mniejsze ryzyko podduszonego dziecka itd.....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5052