zamknij

Wiadomości

Plan, który zablokuje kopalnię Paruszowiec. Czy urzędnicy zdążą na czas?

2019-11-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To już wiecie: RDOŚ wyda decyzję ws. kopalni „Paruszowiec” prawdopodobnie w drugiej połowie grudnia. My natomiast pytamy się rybnicki magistrat, jak długo będziemy jeszcze czekali na zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, która ma zablokować budowę kopalni?

Reklama

O tym już Was wcześniej informowaliśmy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zdecydował, że prawdopodobnie do 20 grudnia zostanie rozpatrzona sprawa środowiskowych uwarunkowań dla spółki Bapro. Przypomnijmy, spółka ubiega się o zgodę RDOŚ w celu budowy kopalni „Paruszowiec>>RDOŚ zwleka z decyzją w sprawie kopalni „Paruszowiec<<

Wcześniej kontrowersyjna specustawa zmieniająca prawo górnicze i geologiczne została wykreślona z czytania w Sejmie. Istniała realna obawa, że ta nowelizacja pozwoliłaby na budowę kopalni „Paruszowiec” pomimo sprzeciwu samorządu i mieszkańców Rybnika. Póki co nie wiadomo, czy specustawa pojawi się znowu w takim samym kształcie.

Rybnicki magistrat ma więc czas na zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, która zablokowałaby budowę kopalni. Przypomnijmy, że rozpoczęcie prac miało miejsce w maju tego roku. Już wtedy prezydent Piotr Kuczera tłumaczył, że proces może zająć 9 miesięcy.

Za niedługo minie 7 miesięcy od tego momentu. Na jakim etapie znajdują się prace nad zmianą MPZP?

- Miejska Pracownia Urbanistyczna, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przygotowuje MPZP w rejonie, w którym ma powstać kopalnia „Paruszowiec”. Aktualnie zlecamy przygotowanie prognozy oddziaływania na środowisko dla tego planu. Mamy przyjęty harmonogram prac, który zakłada, że wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu odbędzie się na w styczniu 2020 roku

- wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Jak dodaje, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem plan trafi pod obrady sesji rady miasta w marcu 2020 roku.

Póki co spółka Bapro nie ma decyzji środowiskowej, do czasu kiedy chciałaby rozpocząć budowę plany będą zmienione

- słyszymy od naszej rozmówczyni.

Jak sądzicie, czy zmiana MPZP powstrzyma spółkę Bapro przed budową kopalni „Paruszowiec”?

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2019-11-12 08:13:30

  W momencie w którym Niemcy budują kopalnie i elektrownie na wegiel, Wlk. Brytania buduje kopalnię, japończycy po awarii elektr. Atomowej budują kopalnie i elektrownie na węgiel czemu my mamy nie budować tej kopalni?... Czemu Przy tej kopalni, lub przy elektrowni nie może powstać blok dla mieszkańców rybnika z tanim prądem dla mieszkańców, żeby ogrzać domy. Ciągle tylko kary, zakazy, mandaty.

 • ~rzyt 2019-11-12 08:30:48

  A nie łatwiej byłoby utworzyć na tym terenie rezerwat przyrody, która przetrwała rybnicki smog? Szybciej i bezpieczniej będzie dla największego szkodnika przyrody czyli Homo Sapiens.

  44 29
 • ~bikerek 2019-11-12 08:37:57

  ~szymon088 Bo wiesz jak to tłumaczy opozycja:
  - po co polskie stocznie jak są niemieckie
  - po co polskie kopalnie jak są niemieckie
  - po co LOT jak są niemieckie linie lotnicze
  - po co polskie elektrownie jak są niemieckie itd.

  Nasz przemądrzała opozycja oprotestuje wszystko.

  78 86
 • ~Jacek Kamiński 2019-11-12 08:44:43

  do bikerek
  Takie kłamliwe tłumaczenia to powstają w chorych głowach, a następnie imputuje się je w usta opozycji.
  Nasze stocznie (prywatne) maja się b. dobrze, państwowe fatalnie.
  Niemieckich kopalń węgla kamiennego już nie ma ( nawet tak bogatego kraju nie stać na ich dofinansowywanie)
  Poprzedni rząd do LOT dopłacił 400 milionów.
  Polskie elektrownie są skrajnie wyeksploatowane, a ich stan nie jest winą Niemców.

  70 51
 • ~frbro 2019-11-12 08:54:05

  @bikerek lokalni posłowie PiS też się jakoś nie kwapią do popierania budowy kopalni, więc to nie tylko sprzeciw opozycji. Żaden lokalny polityk PiS, chyba jeszcze otwarcie nie przyznał, że chciałby żeby powstała.

  Inna sprawa, że nic nie zrobili, żeby jej nie było. Najwidoczniej brak im honoru i odwagi, żeby przedstawić jasno swoje stanowisko.

  52 26
 • ~spirit-of-the-town 2019-11-12 09:44:23

  Podobno urobek z tejże kopalni ma być spławiany barkami po planowanym tam superkanale wodnym :)))

  23 23
 • ~rybnauer 2019-11-12 09:46:25

  a może by tak zablokować z pominięciem magistratu ...? ścieżka przetarta:
  https://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/7,93867,25342491,nie-bedzie-kopalni-cynku-i-olowiu-na-jurze-lasy-panstwowe-nie.html#s=BoxLoKaLink

  4 9
 • ~ 2019-11-12 10:44:23

  @~szymon088
  A widziales kiedys Brytyjska kopalnie???
  To szyb w szczerym polu ogrodzony plotem z kilkoma budynkami administracyjnymi z papyndekla z dala od wszelich zabudowan.
  Wyglada jak farma rolnicza na ktorej nic nie rosnie.
  Nikt by sobie nie pozwolil, zeby mu ktos pod domem ryl, ludzie by ich pozwami o odszkodowanie zniszczyli.
  Jesli w Rybniku powstanie kopalnia to znaczy, ze ktos wzial solidnie w lape. Jesli miasto nie zdazy z planem zagospodarowania to stawiam dolarzy przeciw orzechom, ze ktos w urzedzie miasta wzial solidnie w lape.

  37 12
 • ~ 2019-11-12 11:19:04

  Rozmawialem z kilkunastoma bylymi brytyjskimi gornikami i rodzinami gornikow.
  Jak wiadomo Thatcher zniszczyla brytyjskie gornictwo (podobnie jak chyba kazda dziedzine przemyslu w tamtym kraju). Tysiace gornikow poszlo na bezrobocie. Jednoczesnie wtedy, kiedy lamala strajki gornicze kupowala na potege wegiel od Jaruzela - taka byla antykomunistka.
  Wiec wszyscy ci gornicy i ich rodziny, z ktorymi rozmawialem w pierwszym zdaniu wyrazali wscieklosc na Thatcher, ze zniszczyla lokalne spolecznosci. Natomiast pozniej zwykle wyrazali twierdzenie, ze bardzo dobrze ze kopaln juz nie ma. Jeden z nich powiedzial, ze gdyby kopalnie byly - to on pewnie teraz zjezdzalby na dol jak jego ojciec, a tak jest biznesmenem i niezle mu sie powodzi, inna starsza Pani powiedziala, ze oczywiscie Thatcher byla okropna, ale zeby ludzie wegiel spod ziemi wybierali to jest chore - niech to lepiej robia w Chinach a my to po prostu kupimy.
  Wielu z tych gornikow w tamtym czasie moglo wyemigrowac do Australii albo RPA bo tamtejsze kopalnie rekrutowaly na potege - nie musieli sie nawet uczyc jezyka, ale jakos niewielu sie zdecydowalo.
  Zycze, zeby PIS rzeczywiscie podniosl te minimalna pensje do 4 tys. wtedy gornicy rusza do Warszawy po podwyzki, a potem nasz wegiel bedzie tak drogi, ze go nikt nie kupi i ta kopalnia przestanie sie oplacac.

  27 10
 • ~Mariusz Kotula 2019-11-12 11:55:16

  No cóż po co nam 3 tyś. miejsc pracy? My tego nie potrzebujemy będziemy żyć z czystego powietrza

  16 36
 • ~pprywatne 2019-11-12 12:07:35

  Węgiel, ropa i inne, leżące pod działką powinny być własnością właściciela działki, tak jak w wielu cywilizowanych krajach. A u nas wszystko co znajdziesz na swojej posesji jest własnością Skarbu Państwa. Idąc tą logiką to do Skarbu Państwa powinno należeć też szambo, ale nie, to już jest naszą własnością.

  21 6
 • ~ 2019-11-12 12:37:54

  @~Mariusz Kotula
  A po co nam 3 tys miejsc pracy, skoro nie ma bezrobocia???
  To oznacza, ze gornikow zatrudnia wsrod ludzi spoza Rybnika, potencjalnie nawet cudzoziemcow - Ukraincow czy Hindusow - zaden zysk dla mieszkancow Rybnika, Nawet jesli jakis gornik przejdzie do nowej kopalni, ktos go w starej bedzie musial zastapic.
  Rybnik nie ma miejsc pracy , ale dla ludzi po STUDIACH. Wszyscy moi znajomi albo wyjechali za granice albo pracuja w Warszawie, Wroclawiu, Gliwicach, Gdansku, ale nie w Rybniku.

  23 2
 • ~ 2019-11-12 12:51:10

  ~Mariusz Kotula
  3 tyś. miejsc pracy?
  nie uprawiaj taniej propagandy, bo na poszczególne roboty ( drążenie przodka, zbrojenie czy eksploatacja ściany) będą zatrudniane firmy zewnętrzne składającedla obniżenia kosztów się z dozoru - głównie emerytów i "łapańców" w dużej mierze przypadkowych, także obcokrajowców, co już u nas występuje, w myśl zasady jest konkretna praca - jest firma, praca się skończyła - firmę zlikwidowano,
  to ma być atrakcyjna praca dla Rybniczan ?

  25 2
 • ~Jan R. 2019-11-12 14:55:29

  Szanowna Redakcjo mamy pana Wosia z Raciborza. Może należałoby go przepytać, czy jest przygotowany na wydanie koncesji spółce Bapro jak ta złoży u niego wniosek z kompletną dokumentacją. Bardzo mnie interesuje to co powie.

  16 3
 • ~Mariusz Kotula 2019-11-12 15:05:47

  Benett.
  Fakt ,trafne porównanie Rybnika do Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Gliwic. Raczej celuj w inne podobne wielkościowo. Widzisz na kopalni bardzo sporo ludzi pracuje w biurach, dozorze i jest ich multum więc nie chrzań że tam pracują tylko fizole. Może z panem Kuczerą wspólnie wymyślicie miejsca pracy dla inżynierów z Rybnika, przecież tacy jesteście najlepsi w tych swoich przemyśleniach

  8 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 781