zamknij

Wiadomości

Plaga komarów w Rybniku. Czy miasto coś z tym robi?

2020-07-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W tym roku mieszkańcy Rybnika przeżywają plagę komarów. Mali krwiopijcy wykorzystują każdą okazję, by zdobyć drogocenny płyn. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy miasto coś z tym robi? Mamy odpowiedź.

Reklama

Jak odpoczywać nad wodą, skoro co rusz musimy odganiać chmarę komarów? Jak spędzić miło czas na świeżym powietrzu, skoro cały czas słyszymy charakterystyczny dźwięk tych stworzeń koło ucha?

Niektóre miasta w Polsce postanowiły walczyć z plagą komarów. Prowadzą odkomarzanie newralgicznych punktów, w których lubią przebywać te owady. A jak wygląda to w Rybniku?

Lucyna Tyl z biura prasowego UM w Rybniku wyjaśnia, że miasto nie ma planów prowadzenia akcji odkomarzania miasta.

- Zresztą akcje takie, nawet jeśli są realizowane, nie obejmują zwykle całego miasta, a jedynie wyznaczone rejony, np. w sąsiedztwie cieków wodnych, gdzie zwalcza się larwy komarów. Ze względu na panującą pogodę (temperatura, wilgotność powietrza), sprzyjającą rozwojowi komarów, efekty takich akcji i tak są mizerne – mówi.

Jak dodaje, z punktu widzenia ochrony przyrody - opryski chemiczne nie działają wybiórczo, na same tylko komary, ale zabijają również wiele pożytecznych owadów – zapylaczy, szkodząc jednocześnie ptakom, żywiącym się owadami.

- Ponadto częstotliwość opadów sprawia, że zastosowane środki bardzo szybko spływają, dodatkowo zanieczyszczając ziemię – podkreśla.

Ponadto Lucyna Tyl zauważa, że miasta coraz częściej rezygnują ze stosowania oprysków na rzecz bardziej naturalnych metod.

- Jedną z takich metod jest „zapraszanie” do miast jerzyków, ponieważ jak przekonują przyrodnicy, jerzyk jest w stanie zjeść dziennie ok. 20 tys. komarów. Podobną rolę w miastach spełniają też np. jaskółki czy nietoperze – wyjaśnia.

A jak Wy sobie radzicie z komarami? Macie na nie jakiś skuteczny pomysł? Podzielcie się z nim!

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Jan R. 2020-07-24 08:53:56

  https://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dl-ptakow/specjalne-wg-ptop-mtop-salamandra/typ-jerzyk/budka-legowa-dla-ptakow-typ-jerzyk-klasyczny-natynkowy-poczworny
  https://www.mkwpracownia.pl/budki-schronienia-dla-ssakow/budki-dla-nietoperzy

  20 13
 • ~dr_Moriarty 2020-07-24 09:23:53

  Wszedłem tutaj tylko po to, żeby przeczytać, że miasto nie zrobi nic. Nie zawiodłem się.

  Natomiast budki dla jeżyków to świetny pomysł i miasto powinno na każdym wykonawcy ociepleń lub robót budowlanych na nadających się do tego budynkach, wymóc ich montaż. Znając jednak postępy kutcheryzmu w tym upadającym na pysk mieście, podejrzewam, że temat umrze śmiercią naturalną. Jak zresztą wszystko co w Rybniku nie umrze od smogu.

  83 12
 • ~UFOmWOM 2020-07-24 09:52:21

  Ok. 3 tyg. temu czytałam art. na temat plagi komarów w Czechach, gdzie dochodzi nawet do ok. 100 ukłuć na minutę - u nas liczba pewnie zbliżona.

  Jest epidemia. I plaga komarów. Co jeszcze nas spotka w tym roku?

  39 2
 • ~Sztyracz 2020-07-24 09:53:26

  0,49 przerąboł kasa miejsko na pierdoły, brakło kasy żeby uruchomić fontanny, brak zadbanych skwerów tłumaczy dbaniem o nawilżanie terenu :D A susza momy rychtyk straszno w tym roku !!! To kaj by On doł kasa na truci kopruchów, lepi pedzieć że to szkodzi :) Teraz cza yno czekać aż podatki w prziszłym roku podskoczą bo od prziszłego roku zacznie się spłacani kredytu na droga Pszczyna - Racibórz. Yno szpece od kasy miejski nie pedzieli że 50 baniek tego kredytu poszło na promocja miasta. Yno kaj je ta promocja miasta za 50 milionów naszych złotych jak nima nawet na paliwo do kosiarek i na woda do fontanny :D Menager ten 0,49 jak pieron !!

  86 26
 • ~Arteks 2020-07-24 10:36:43

  @Jan R. - na Nowinach mamy dużo jerzyków i może przez to komary nie są tu jakimś większym problemem? Termomodernizacje chyba im też nie zaszkodziły. Całe stadka jerzyków fruwają i wrzeszczą co roku latem. @Sztyracz - raczej nie na pierdoły tylko najwięej kasy idzie na zachcianki szefa od dróg. @dr_Moriarty - przede wszystkim upada zarządzanie. Kuczera jest bardzo słabym przywódcą, którego zarządzanie dużym miastem przerasta. To widać prawie na każdym kroku. On byłby świetnym burmistrzem Pszowa czy Czerwionki. Rybnik jest dla niego za duży.

  44 19
 • ~Lateks 2020-07-24 10:58:45

  Według mnie to ogłupianie społeczeństwa. Gdzie jest ta plaga komarów? W którym miejscu w Rybniku? Nie będę pytać czy są komary, bo są , ale gdzie jest plaga? Robienie oprysków przeciw komarom to jak zrzucenie bomby atomowej na stado grasujących dzików. Może i po takim oprysku zginą komary, ale również wszystkie inne pożyteczne owady. Tutaj trzeba pamiętać że ten sam oprysk szkodzi np. na ważki które odżywiają się komarami. Ostatnio byłem w Stodołach na spływie kajakowym i ważek było więcej niż komarów. Podobnie z Jerzykami, Jaskółkami które zasadniczo wolą inne owady, a te 20 000 komarów dziennie to tak zjadają przy okazji.
  Wytrucie owadów spowoduje że ptaki padną z głodu i za rok, dwa ich populacja się nie odbuduje na terenie opryskanym, natomiast komary taką populację odbudują w miesiąc czy dwa.
  I jeszcze jedno, nie spotkałem się z środkiem czy to ochrony roślin czy innym do pryskania, żeby można było pryskać nim po ciekach i zbiornikach wodnych, takie postępowanie powinno być surowo karane, co jak widać po wytruciach pasiek nie jest w Polsce karane.
  A pszczelarze sami zostają z problemami, które są spowodowane dziwną działalnością mediów "plaga komarów" coś jak w ChRL "plaga wróbli" warto poczytać.

  32 13
 • ~Sztyracz 2020-07-24 10:59:32

  @Arteks - Nie podałem nazwiska :D

  9 5
 • ~bartezz 2020-07-24 11:34:18

  Arteks - nie każdy nadaje się na prezydenta miasta może się tylko komuś wydawać się, że się nadaje, tak jak nie każdy nadaje się na mechanika samochodowego czy szewca. Powołanie do pełnienia danej funkcji czy wykonywania zawodu trzeba czuć samemu w sobie i św.pamięci Prezydent Fudali był takim przywódcą, który czuł co robi i panował nad miastem niestety nie mogę tego powiedziec o obecnym włodarzu.

  31 9
 • ~Jan R. 2020-07-24 11:41:32

  Arteks tak źle z Prezydentem PK nie jest. Jednakże powinien mieć w ścisłym zarządzie kogoś kto mu dobrze życzy i powinien pozwolić mu na formułowanie rad od administracji po inwestycje. Nie może to być osoba zadufana w sobie.

  13 21
 • ~Arteks 2020-07-24 11:56:28

  @Jan R. - każdy nowy prezydent powinien poświęcić pierwsze pół roku na to aby stworzyć zespół z którym mu się będzie dobrze współpracować i realizować swoją wizję miasta i jego rozwój. A jak ktoś się nie sprawdza to w ramach rekonstrukcji - wymiana. I to prezydent powinien wymagać i scalać różnych naczelników tak aby realizowały to co on chce osiągnąć. Po 6 latach rządów Kuczery doskonale widać co działa dobrze (niewiele) i co działa dostatecznie lub źle. @bartezz - wielu nie doceniało Fudalego ale to był prawdziwy wódz. Szkoda, że trochę brakowało mu świadomości i wiedzy w niektórych tematach. Kuczera odwrotnie - ma świadomość i większą wiedzę ale "borok" nie radzi sobie zupełnie z wprowadzaniem w ich życie narażając niektóre pomysły na groteskowość mimo, że takimi nie są gdyby były wdrażane w rozsądny sposób.

  25 7
 • ~rosthost1 2020-07-24 14:35:43

  Arteks czemu tak źle życzysz Czerwionce która ma dużo lepszego gospodarza niż Kuczera.

  16 4
 • ~rzyt 2020-07-24 15:03:16

  Przypominam, że w Rybniku żyją kopruchy. A Wy o komarach i prezydencie Kuczerze.
  P.S. Trochę wody w butelce, drożdży odrobinę i cukier; butelkę obcinamy /pet/ od strony szyjki w 2/3 wysokości i powstały lejek wkładamy do butelki
  Warunek - ciecz musi być poniżej lejka by komary swobodnie tam wlatywały. Komary lubią CO2 dlatego latają nam w nocy koło nosa.

  9 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 316