zamknij

Wiadomości

Piwnica jak zalane lochy. Mieszkańcy bloku w centrum mają problem

2019-07-15, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wystarczy krótka, ale intensywna ulewa, by podziemia bloku przy ul. Kościuszki zamieniły się w korytarze wypełnione po kostki wodą. Lokatorzy budynku od lat upominają się w spółdzielni, by coś z tym zrobiła. Jak odpowiada Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa?

Reklama

Ten problem pojawia się po każdej ulewie w Rybniku. Tak też się stało wczoraj, gdy przez region przeszły intensywne deszcze. Do naszej redakcji zgłosił się Łukasz – lokator bloku przy ul. Kościuszki 13.

- Przesyłam nagranie z bloku przy ul. Kościuszki 13A, zalana klatka a w czasie deszczu i oberwania chmury ze ścian w piwnicy leje się rzeka. Wody wszędzie jest po kostki. W mieszkaniach mamy grzyb. Gdy upominamy się o zbadanie problemu to dostajemy informacje, że ktoś to naprawi i przyjedzie sprawdzić. Nie udało się to do tej pory. Jak widać. Na informacje, że mamy w domu grzyb spółdzielnia nawet nie odpisała na maila. XXI wiek a żyjemy jak w średniowieczu. Grzyb jest niebezpieczny dla życia i zdrowia a spółdzielnia nie raczy nawet nam pomóc – pisze do naszej redakcji Czytelnik.

Jak dodaje, grzyb pojawił się w jego mieszkaniu dwukrotnie. - Do tej pory udało się go eliminować w zalążku, ale nie będziemy odgrzybiać mieszkania 2 razy na pół roku jak do tej pory. Ostatnio pojawił się w szafie z ubraniami, trzeba było je prać, ściany opryskać mocna chemia – dowiadujemy się od Łukasza.

Czytelnik zwraca też uwagę, że winę za taką sytuację może ponosić podest, który nie odprowadza wody. - Żeby dostać się do mieszkań, lokatorzy muszą skakać obecnie nad wodą. Podczas ostatniej wizyty panie w administracji na St. Vallier uznały, że podest, który nie odprowadza wody jest na gwarancji i firma, która go wykonała musi go poprawić, ale to samo słyszałem w zeszłym roku po zimie. Zapraszam zobaczyć jak będzie wyglądać naszą klatką po deszczach – kończy.

Zobaczcie wideo, o którym wcześniej wspominał rybniczanin:

Skorzystaliśmy z zaproszenia. Co ujrzeliśmy? Wodę znajdującą się już na schodach wiodących do piwnicy. Na niższym poziomie było jeszcze gorzej – lokatorzy, by dostać się do swoich komórek piwnicznych musieliby ubrać kalosze. Mimo że cała klatka schodowa jest wietrzona, czuć w powietrzu odór stęchlizny.

Marek Newe, wiceprezes Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyznaje, że problem jest dobrze znany. - Kiedyś działała tam stara kotłownia, która posadzona byłą dość głęboko. To jest jeden punkt, gdzie przecieka woda. Drugi znajduje się od strony drogi, która przechodzi pod naszym budynkiem. Chcieliśmy przekazać całą drogę miastu, ale jest to niemożliwe ze względu na przestrzeń nad i pod drogą – tłumaczy Marek Newe.

Nasz rozmówca zaznacza, że problem wody w piwnicy zdecydowanie wymaga rozwiązania. Kilka lat temu podczas ocieplania budynku pojawiła się koncepcja zabezpieczenia podziemi przed napływem. - Niestety, to się nie udało. Woda dalej w jakiś sposób przedostaje się do środka. Stoimy przez wyzwaniem, to nie będzie łatwe i tanie. Koncepcji pozbycia się problemu jeszcze nie mamy – przyznaje Marek Newe.

Tak czy inaczej RSM zamierza rozwiązać sprawę przed okresem jesiennym.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~pprywatne 2019-07-15
  16:19:26

  41 27

  Powinni o tym jeszcze w TVN24, Polsat, TVP1 i u Rydzyka powiedzieć, to jest po prostu temat na pierwsze strony gazet.

 • ~qwer 2019-07-15
  17:03:23

  64 13

  RSM jak wszystkie spółdzielnie to komunistyczne twory które już dawno nie powinny istnieć.

 • ~Jan R. 2019-07-15
  21:32:45

  10 9

  W Rybniku (po czesku staw) jak sama nazwa wskazuje hodowano kiedyś ryby. Potem zaprzestano tej działalności, z różnym skutkiem osuszono grunty i teraz mamy tego efekty. "Po palach durniu po palach".

 • ~qwer 2019-07-15
  22:21:35

  18 4

  Kazo64 nie powinieneś się wypowiadać w tematach o których nie masz pojęcia.
  Związek z grzybem w mieszkaniach a wilgocią w piwnicach lub co gorsza stojącą wodą jest. Wiem gdzie jest taki budynek. Grzyb jest aż do 3 piętra.

 • ~ 2019-07-15
  22:40:28

  11 4

  przykład wyższości mieszkania w "miastotwórczym" króliczoku, w odróżnieniu od "po wiejsku" w domku, którą udowadnial niejednokrotnie "naczelny komentator"
  jest realny problem, a rozwiązać go nie ma kto

 • ~qwer 2019-07-15
  22:59:14

  20 1

  Kazo64 pokonałeś mnie niekoniecznie doświadczeniem :))

 • ~Seth23 2019-07-15
  23:11:12

  19 3

  Kazo64 rozumiem wolność słowa tylko moim zdaniem działa to w dwie strony więc jeśli Pan Łukasz miał problem mógł o tym głośno powiedzieć tak jak Pan wyraża swoje zazwyczaj negatywne zdanie pod prawie każdym postem na tejże stronie.

 • ~Arteks 2019-07-15
  23:32:14

  13 14

  @ursus - piwnic chałup nie zalewa? Różnica tylko w tym, że właściciel chałupy sam musi z tym walczyć, a za lokatora bloku ktoś to zrobi. Czyż dla wygodnych ludzi to nie jest atut? Ludziom dachy w chałupach często przeciekają, ba... nawet wichura je potrafi porwać. A ty tu z takim czymś... Och te twoje urazy i kompleksy wobec mojej osoby. ;)

 • ~Seth23 2019-07-15
  23:37:59

  12 3

  Kazo64 i niech się pojawia. Albo jeśli się nie podoba może Pan napisać do redakcji o Pana problemach związanych z tutejszym wpisami może też zrobią z tego artykuł i w końcu pojawi się tutaj coś mądrego prawda?

 • ~Seth23 2019-07-16
  00:05:44

  9 4

  Kazo64 widzę że ktoś tu ma problemy z nerwami. A co do tego grzyba którego się Pan uczepił to z tego co widzę nie jego dotyczy artykuł ale tutaj czytanie ze zrozumieniem się kłania co Pana perfekcyjnego nie dotyczy

 • ~Seth23 2019-07-16
  00:24:04

  11 4

  Kazo64 proszę sobie poczytać w książkach internecie czy gdzie Pan woli jak działa wilgoć skąd się bierze grzyb i jak się odnosić do osób których Pan nie zna bo widzę że obrażać Pan potrafi no chyba że zna Pan Pana Łukasza osobiście że tak źle o nim pisze.

 • ~pprywatne 2019-07-16
  02:31:21

  16 3

  Czy panujecie nad tym co piszecie, czy jakiś wirus was zainfekował? Poczytajcie to co piszecie i zastanówcie się nad tym, zanim wystawicie te mądrości na widok publiczny.

 • ~ 2019-07-16
  16:06:54

  8 1

  ~Arteks 2019-07-15 23:32:14
  "@ursus - piwnic chałup nie zalewa? Różnica tylko w tym, że właściciel chałupy sam musi z tym walczyć, a za lokatora bloku ktoś to zrobi. "
  jak zrobi to ok, problem zaczyna się, jak nie zrobi, czego dotyczy artykuł, w domu jest problem, to się go rozwiązuje, tutaj musi ruszyć cała machna administracyjna, a czas leci
  "Czyż dla wygodnych ludzi to nie jest atut?"
  właśnie o tej "wygodzie" mówi ten artykuł

  " Och te twoje urazy i kompleksy wobec mojej osoby. ;)"
  napisałem tylko "naczelny komentator" i zaraz wiesz, że chodzo o Ciebie, cóż za narcyzm :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 313