zamknij

Wiadomości

Piotr Kuczera o powrocie obostrzeń: nie dostrzegam tu logiki

2020-08-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wracamy do punktu, w którym nikt nie chciałby się znaleźć. Od soboty na terenie Rybnika, powiatu rybnickiego czy wodzisławskiego obowiązuje czerwona strefa. To znaczy, że wracają do nas niektóre obostrzenia, które w założeniu mają ukrócić ekspansję koronawirusa. Sprawę komentuje prezydent Rybnika – Piotr Kuczera.

Reklama

To już wiecie, rząd zamierza wprowadzić z powrotem niektóre obostrzenia i rygory. To dotyczy 19 powiatów, w których notuje się największy wzrost zakażeń. W czerwonej strefie znalazło się kilka miast i powiatów, w tym Rybnik i powiat rybnicki. Wracają maseczki ochronne w przestrzeni publicznej, zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte siłownię, kina, sanatoria, sport bez kibiców, wesela do 50 osób >>Rybnik w czerwonej strefie! Wracają obostrzenia<<

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy prezydenta Rybnika – Piotra Kuczerę. Nie ukrywa, że przeciętny rybniczanin może czuć się już zdezorientowany całą sytuacją.

- Wczoraj usłyszeliśmy, że pierwszego września dzieci wracają do szkół, chociaż mamy rekordową liczbę zachorowań. Wszyscy chcemy powrotu do normalności, dzieci chcą wrócić do szkół, nauczyciele również, ale w kontekście zamykania szkół przy 100 zachorowaniach, a otwieranie przy 600 przypadkach na dobę, to jest to działanie niezbyt ... konsekwentne – mówi.

Prezydent zaznacza, że zarówno magistrat, jak i mieszkańcy o decyzji ministerstwa zdrowia dowiedzieli się z mediów.

- Niestety nie dowiedzieliśmy się co to dokładnie oznacza. Czy na przykład w kontekście szkół oznacza to, że dzieci jednak będą miały nauczanie zdalne? Wiemy, póki co, że od soboty noszenie maseczek będzie obowiązkowe wszędzie, także na świeżym powietrzu. Ale czy rybniczanie pracujący poza miastem też mają je nosić? - zauważa Piotr Kuczera.

Nasz rozmówca podkreśla, że powrót obostrzeń znów uderzy w lokalny biznes.

- Zamknięte zostaną siłownie, liczba miejsc w komunikacji publicznej zostanie ograniczona do 50%, wesela oraz uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób. Te obostrzenia, to z kolei cios w życie gospodarze naszego miasta. Chciałbym znaleźć jakiś klucz do tego rodzaju obostrzeń, jakąś logikę. Nie bardzo je dostrzegam w tym działaniu. Bo baseny mogą być otwarte a siłownie nie? Dlaczego? - pyta retorycznie.

Zdaniem prezydenta Rybnika, rządowi i służbom mu podległym brakuje konsekwencji w działaniu.

- Kilka tygodni temu badaliśmy jedną kopalnię, a pracowników kopalni Chwałowice nie badaliśmy. Wszyscy żyjemy w tym samym mieście. Mieliśmy jeden rzut zachorowań, teraz mamy kolejny. Górnicy w czasie, kiedy zamknięto kopalnie wychodzili z domu, nie byli badani. Jak ma być lepiej, skoro nie ma konsekwencji w tym działaniu – dodaje.

Zgadzacie się ze zdaniem Piotra Kuczery?

Oceń publikację: + 1 + 703 - 1 - 137

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-06 11:14:53

  Tez nie dostrzegam logiki - jezeli zarazenia sa wsrod gornikow to ta grupa spoleczenstwa powinna zostac objeta przymusowa kwarantanna - do konca trwania epidemii.

  Rybniczanie sa pokrzywdzeni przez gornikow, ktorzy maja w nosie pandemie.

 • ~tommi 2020-08-06 11:25:36

  szanowna redakcjo jak na razie minister twierdzi że :...- - Chcemy, w tych powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, wprowadzić znowu obostrzenia, a tam, gdzie jest nieco mniej zakażeń, czyli w obszarach "żółtych" - rygory wprowadzić w mniejszym zakresie i stopniu - powiedział minister..

  wiec jak do tej pory to są plany

  ..." - W związku z tym będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek - zapowiedział."....

  33 66
 • ~waldus 2020-08-06 11:26:04

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 6
 • ~ 2020-08-06 11:33:36

  Kolejny przykład prezydenta Kuczery Po na postawę, że rząd PIS to samo zło, i wahania pandemii to jego wina. Tzn. jak ma rząd uszczegółowić obostrzenia, żeby prezydent zrozumiał? Ile stron zawierać mają takie decyzje? Czy nie wystarcza trochę własnego działania, chęci, logiki i pomyślunku? Szkoda, że Trzaskowski nie został wybrany, bo on: - Cytat Trzaskowskiego z debaty - "Rząd nas nie informuje kiedy skończy się epidemia". Trzaskowski wie kiedy się skończy ale nie powie.

 • ~ 2020-08-06 11:35:17

  Rzadko to moge powiedziec, ale : tak, zgadzam sie ze zdaniem Piotra Kuczery. Kompletnie od czapy dzialania. Bez ladu i skladu. Bedziemy po lasach spacerowac w maseczkach, a uczniowie stloczeni w 30 osob w klasie bez maseczek. A od pazdziernika nawet okna nie otworzyny, bo nasi smrodziarze rusza do ataku

 • ~ 2020-08-06 11:36:31

  Wystarczyloby zamknac kopalnie, gornikow do jakiegos rezerwatu i normalni mieszkancy Rybnika odetchneliby z ulga

 • ~miki_ 2020-08-06 11:38:12

  Jest więcej przypadków wykrytych a nie nowych zarażeń. Czy Polski Rząd mógłby nie traktować miasta Rybnik jak miasta trędowatego? Przed wyborami w mediach premier Morawiecki dumnie mówił: "Sytuacja jest coraz lepsza, od pierwszej tury nie ma zachorowań" miesiąc później znów obostrzenia.
  Proszę nie manipulować obywatelami, bo Polska to nasza ojczyzna a nie folwark z bydłem.
  Jeżeli Ameryka oskarża WHO o zatajeni informacji o Covid19 to może najwyższy czas oskarżyć polskich rządzących o bagatelizowanie zachorowań i przeprowadzenie wyborów narażając na zachorowania i nawet śmierć wszystkich obywateli. Otwórzmy w końcu oczy, bo sytuacja zaczyna być tragikomiczna i nie pozwólmy by media obwiniały Rybnik i Górników jak chodzącą zarazę, bo zarazą były wspólne spotkania wyborcze a nie ciężko pracujący ludzie na kopalni.

 • ~waldus 2020-08-06 11:38:13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 3
 • ~zbrudzinski 2020-08-06 11:40:21

  "Epidemia pod kontrolą, można (trzeba!) iść na wybory", ja tem Panu premierowi wierzę.

  98 41
 • ~Królewna907 2020-08-06 11:44:04

  A w sklepach tłumy....

  84 8
 • ~ 2020-08-06 11:53:35

  do zbrudzinski - ooooo, dawno Cię nie było, bo występujesz pod innym nickiem. To, że epidemia ma wahania, to oczywiste, i co ma Morawiecki do tego, że raz powie tak a raz powie tak. Zważ, że w całej Europie, narasta druga fala epidemii i rządy wprowadzają koleje obostrzenia, nawet u naszych sąsiadów, i jakoś nikt tam nie dyskutuje jak to ma wyglądać, czy na basen można a do siłownie już nie.

  58 93
 • ~rob78 2020-08-06 11:58:15

  ~artefakc 2020-08-05 17:18:24
  UWAGA .....UWAGA !!!!! Do Brukseli udała się , pilna delegacja POod sztandarami totalnej opozycji , z protestem i skargą na zbyt małą umieralność Polaków, jak to tak można wyłamywać się z Unijnych standardów?

  To podasz z imienia i nazwiska kto tam pojechał? Bo wczoraj chyba ci umknęło.....

  45 93
 • ~ 2020-08-06 12:03:35

  rzeczywiście trochę tu brak logiki bo po statystykach widać że wylęgarnią koronawirusa jest województwo śląskie a ogniskami są kopalnie to stąd znów zaraza rozłazi się na cały kraj i sąsiednie Czechy,należało całkowicie odizolować ten region zamknąć granicę po co cała gospodarka krajowa ma znów stać

  26 85
 • ~Jerzy Magoń 2020-08-06 12:07:57

  zaczęły się powroty z wakacji gdzie przeciętny Kowalski w du..ie miał chodzenie w maseczce i trzymanie dystansu, gdzie integrował się z innymi wczasowiczami. Nie rzadko pewnie ktoś tam już coś miał, ale gdzie na wakacjach będę po lekarzach jeździł i zamykał się z rodziną na dwa tygodnie, przecież są wakacje :) Po powrocie jeszcze jakiś grill z rodzinką i znajomymi aby pochwalić się jak to było fajnie, i powoli dochodzimy de sedna sprawy :) Dlaczego nad morzem tak mało zakażeń? - bo tam nikt tego nie głosi i tyle. Pozdro i zdrówka życzę :)

 • ~ 2020-08-06 12:12:30

  typowy ryl:Ja nie zachoruja bo jo się odkażom dziennie biyrem i kurza cygarety a wędzonego wiru sie nie chyto

  62 50
 • ~RuchAutonomiiSlaskaRybnik 2020-08-06 12:19:42

  Znów traktują nas jak obywateli drugiej kategorii. Czekamy z niecierpliwością na kolejne błyskotliwe pomysły jaśnie panującej władzy w Warszawie.. Może by tak wreszcie zamknąć cały Górny Śląsk i przywrócić granicę na Brynicy? Kto by pomyślał, że nastąpi to w końcu z inicjatywy Warszawy?

  73 49
 • ~boulder.dash 2020-08-06 12:20:18

  Albo zarządzający kopalniami są nieudolni, albo rząd ma jakiś plan (samolikwidacja czy dokopanie wyborczemu rywalowi PAD). Nie rozumiem jak z jednej strony można tuszować przypadki i brak przejrzystości - ale no tak, decydenci z kopalni boją się o stołki i nie psioczą na system i sanepid. Sanepid umywa ręce bo ciągle na obrotach, tylko jakoś czasem da się przebadać tysiące górników bez kolejek, a czasem jest chaos. Ale biedny pracownik już sam nie wiem co ma robić. A w rządzie - też nie wiedzą co zrobić. Takie wyrywkowe działania, bo kopalnię czy inny większy zakład pracy można zbadać. A wakacje - o przepraszam, dajcie ludziom odpocząć, my posłowie też chcemy mieć wakacje, więc nie psujemy sobie zabawy. I tak w kółko, a tam przymkniemy jakiś powiat, przecież w Wawie nie będzie tak źle. Przepisy totalnie nielogiczne, bez szczegółów. To co, mogę pojechać do pracy lub w góry czy nad morze i tam kichać, a u siebie tylko na podwórku? Za chwilę zamkną przedszkola i co powiem dzieciom? Siedźcie przed telewizorem, bo tata musi pracować, żebyśmy mieli co jeść? Już wiem dlaczego Bon Turystyczny ma taki długi termin realizacji - może uda mi się go zrealizować za rok, a może nie. Bo w te wakacje to już mi niepotrzebny. Przyszłość coraz bardziej pogmatwana i chaotyczna :-(

  66 8
 • ~Wiki Cincio 2020-08-06 12:23:56

  No w końcu prezydent Rybnika mówi dobrze. A z tymi obostrzerzeniami to mnie wkurzyli=(

  85 51
 • ~ 2020-08-06 12:30:10

  dobrze że już szczepionka jest opracowana no ale zanim wejdzie jeszcze z miesiąc cyrku i lato minie bo ny turystyczne za rok wykorzystacie w czym problem

  12 53
 • ~ 2020-08-06 12:39:43

  Brak logiki, mamy także w poczynaniach naszego Prezydenta Rybnika.

  65 73
 • ~Marcin Kuczera 2020-08-06 12:46:54

  @miki - to nie rząd, to okupant ! Oni nawet słowa proszę nie potrafią używać...

  74 41
 • ~Shark73 2020-08-06 13:11:40

  Logika rządu - to oksymoron. Tyle w temacie.

  49 21
 • ~ 2020-08-06 13:47:17

  Odnoszę wrażenie, że nasz Prezydent generalnie nie rozumie działań rządu.
  Jednakże, gdyby dokładnie takie same działania wprowadził rząd PO to nasz Prezydent rozumiał by je doskonale. Nawet więcej - gorąco by je popierał.

  Brakuje mi tylko żądania do rządu aby poinformował z wyprzedzeniem o dacie rozpoczęcia epidemii oraz o dacie jej zakończenie (również z wyprzedzeniem).

  54 72
 • ~lukson997 2020-08-06 17:59:25

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 4
 • ~jojo 2020-08-06 18:25:20

  PK przecież Urząd Rybnika cały czas jest w czerwonej strefie.

  23 9
 • ~Przyjaciel4567 2020-08-06 20:14:03

  Z maseczkami chodzić się kiedyś po rynku jak był smog a teraz jak czeba chodzić z maszeczką to zawsze macie problemy !!!!!!!!!

  34 12
 • ~brandonn 2020-08-06 20:59:23

  Szkoda że nie można jeździć po pijaku. Kto to wymyślił? Przecież ja po winku jeżdżę lepiej niż inni na trzeźwo! Szkoda że nie mogę chodzić bez maski. Kto to wymyślił? Przecież ja jestem zdrowy, nikogo nie zarażę!

  22 19
 • ~Marek Twardowski 2020-08-06 22:02:35

  #MZ i #Szumowski nie mają innego pomysłu więc tylko wprowadzać obostrzenia i karać mandatami. A jak wiadomo to na Śląsku są największe zarobki i jest kogo karać. A teraz głosujący na AD niech plują sobie w brody.

  23 21
 • ~luxOn997 2020-08-07 07:22:11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 3
 • ~Karina Korbel 2020-08-07 07:24:24

  To jest wszystko chore bo jak by zrobili badania w marketach i w innych zakładach
  pracy to tam by nie miał kto pracować . Ilu ludzi chodzi chodźby do sklepów na zakupy.

  16 5
 • ~magdalenap 2020-08-07 07:44:49

  Ja i moje dzieci serdecznie dziękujemy górnikom. Dzięki Wam mamy teraz getto.

  11 26
 • ~rzyt 2020-08-07 07:55:11

  Logiczne byłoby zaspawanie każdemu drzwi wejściowych tak jak to robiono w Chinach?

  8 6
 • ~Franek7 2020-08-07 09:41:01

  Doszukiwanie się logiki w działaniach rządu PiS to faktycznie nie łatwe zadanie. Proszę brać przykład i przyjąć taktykę szwedzką. Oni się już niczego nie boją. Pozwolili na rozprzestrzenienie się wirusa po kraju. Przechorowali i są odporni. Dziś śmieją się z takich jak my...Dziś już wiemy że narody słowiańskie przechodzą wirusa w miarę łagodnie. Nie ma wielu zgonów ani ciężkich przypadków. Kto się boi albo jest w grupie ryzyka niech się pilnuje albo siedzi w domu ale nie możemy zarżnąć gospodarki czy całego kraju z powodu ogólnie rzecz biorąć niegroźnego wirusa. Jak pokazują dotychczasowe statystyki umieralność na tego wirusa to jakieś 3,5% ( mamy prawie 50.000 zdiagnozowanych przypadków i 1700 zgonów) i to według oficjalnych statystyk. Jeśli dodać te przypadki które przeszły bezobjawowo i nikt o nich nie wiedział to umieralność spadłaby do 1%. Nie dajmy się zwariować...

  5 7
 • ~Gabriela Mandrysz 2020-08-07 09:49:22

  Trzeba wszystko zniszczyć.W osrodkach. Wypoczynkowych nie ma wirusa.Tam są ogromne skupiska ludzi. Śląsk sola w oku rządu.

  11 3
 • ~Franciszka Tania 2020-08-07 16:31:35

  dzwoni moja znajoma z daleka .nie wymieniam miejscowości.Pyta kobieto jak tam się żyje w tym Rybniku.Odpowiadam normalnie.Tyle naszczebiotała do telefonu ze głowa pęka.Bardzo mi współczuje że mieszkam w takim miejscu zakażonym. Odpowiadam nie dzwoń z takimi pytaniami.Koniec kropka.

  6 2
 • ~pavlo 2020-08-13 12:31:55

  Takiego debila jak PogromcaSzkodników to tylko szukać na Gliwickiej albo necie.

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 256