zamknij

Sport i rekreacja

Piłkarski Podokręg Rybnik przeniósł się do Świerklan

2021-04-08, Autor: Wacław Wrana

Podokręg Rybnik Śląskiego Związku Piłki Nożnej po 97 latach funkcjonowania w Rybniku opuścił nasze miasto. Teraz siedziba piłkarskiego związku mieści się w budynku Urzędu Gminy Świerklany.

Reklama

Podokręg Rybnik skupia kluby piłkarskie z rejonu Rybnika, powiatu rybnickiego, Jastrzębia-Zdroju, powiatu wodzisławskiego i Żor. Od początku istnienia tej instytucji datowanego na 1924 rok, siedziba Podokręgu mieściła się w Rybniku. Przez szereg lat związek funkcjonował w kamienicy przy Placu Wolności (obok schodów wiodących do Teatru Ziemi Rybnickiej). W ostatnich latach zaś, działacze piłkarscy urzędowali w należącym do miasta biurowcu przy ulicy Białych 7.

- W biurowcu na Białych szykuje się duży remont. Zaczęliśmy się więc rozglądać za inną siedzibą. Jako, że nie stać nas na wynajem biura na rynku komercyjnym, Miasto próbowało znaleźć nam inne loku . Jednak żadna z proponowanych lokalizacji nie była odpowiednia do naszych potrzeb. Oferowano nam np. lokal w kamienicy przy 3 Maja, jednak budynek ten jest zamykany o godz. 15:00, podczas gdy nasze spotkania odbywają się głównie popołudniami – opowiada Andrzej Paulus – prezes Podokręgu.

W międzyczasie działacze piłkarscy otrzymali propozycję od wójta Świerklan wprowadzenia się do wolnych biur w nowo wybudowanym Urzędzie Gminy Świerklany.

- Przyjęliśmy tę propozycję, bo Świerklany to bardzo dobra lokalizacja. Znajdują się dokładnie w geograficznym środku naszego podokręgu. Działacze z wszystkich stron Podokręgu mają więc do naszej siedziby taką samą drogę – tłumaczy Andrzej Paulus.

W Urzędzie Gminy Świerklany podokręg ma do dyspozycji dwa biura, dwie sale konferencyjne i pomieszczenie na archiwum.

Czy władzom Rybnika nie jest żal, że po 97 latach funkcjonowania w Rybniku, związek piłkarski opuszcza nasze miasto?

- Oczywiście, szkoda. Nie ukrywam jednak, że zostaliśmy trochę zaskoczeni decyzją władz związku. Gdy zaproponowaliśmy podokręgowi przeniesienie się do byłej siedziby Gazety Rybnickiej (oficyna przy rynku – przyp. Red.) usłyszeliśmy, że jest już za późno – odpowiada Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Andrzej Paulus podkreśla, że nie ma żalu do rybnickiego magistratu, z powodu przenosin organizacji do Świerklan.

- Niewykluczone, że na 100-lecie naszej instytucji siedziba Podokręgu ponownie znajdować się będzie w Rybniku – mówi prezes związku.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~kulfoniasty 2021-04-08 12:24:25

  Ale jak to? Przecież posiadać siedzibę w Rybniku to prestiż i instytucje walczą jak lwy żeby tylko tutaj mieć siedzibę. A tutaj Świerklany?

  A tak serio to Świerklanon ogromnie gratuluję! Jak widać jak się chce to można o takie siedziby skutecznie walczyć.

  47 3
 • ~rybol9999 2021-04-08 13:33:12

  TO DUŻY WSTYD, BY NIE POWIEDZIEĆ DOSADNIEJ.
  PODOKRĘG RYBNIK W ŚWIERKLANACH.
  DOBRA ZMIANA...

  33 5
 • ~Arteks 2021-04-08 15:10:33

  @kulfoniasty - chyba nadinterpretujesz lub nie czytałeś tego artykułu... Świerklany o nic nie walczyły tylko mając wolne lokale udostępniły je działaczom. Wynieśli się na czas remontu obiektu na Białych i chcą wrócić do Rybnika na stulecie prawdopodobnie do tej samej lokalizacji. Remont biurowca na Białych chociaż przydatny to narobił zamieszania wielu instytucjom które się tam znajdowały. Na tablicy jaką przytwierdzono do budynku nazwa Rybnik pojawia się dwa razy co świadczy jak ważną rolę odgrywa w historii piłki nożnej w całym regionie.

  1 24
 • ~kulfoniasty 2021-04-09 00:43:49

  @Arteks,
  jak zwykle wiesz lepiej czy czytałem artykuł czy nie.

  Nie zmienia to faktu, że takie duże i prestiżowe miasto jak Rybnik nie było w stanie zapewnić im odpowiedniego lokalu na czas remontu budynku przy ulicy Białych czytaj Rybnik nie miał dla nich:
  dwóch biur,
  dwóch sal konferencyjnych,
  pomieszczenia na archiwum.

  A gdyby ich pozostanie w Rybniku było takie opłacalne i ważne dla nich to spokojnie by zrezygnowali z propozycji Świerklan i wybrali późną propozycję Rybnika: "Gdy zaproponowaliśmy podokręgowi przeniesienie się do byłej siedziby Gazety Rybnickiej (oficyna przy rynku – przyp. Red.) usłyszeliśmy, że jest już za późno"

  I nie że chcą wrócić tylko że nie wykluczają powrotu a to jest różnica.

  Zresztą po co mają wracać skoro "[...]Świerklany to bardzo dobra lokalizacja. Znajdują się dokładnie w geograficznym środku naszego podokręgu. Działacze z wszystkich stron Podokręgu mają więc do naszej siedziby taką samą drogę"

  Więc może ja czegoś nie rozumiem ale skoro Świerklany to dla nich taka dobra lokalizacja to po co mają wracać do Rybnika? Z powodu rzekomego prestiżu miasta?

  9 2
 • ~Arteks 2021-04-09 10:23:49

  @kulfoniasty - gdyby tak było jak sądzisz to zmieniliby nazwę na Podokręg Świerklany - ale... tego nie zrobią bo Rybnik to jedyne rozpoznawalne miejsce z naszego subregionu w Polsce. W Rybniku najem pomieszczeń jest drogi. Wcale się nie dziwię, że nie umieli znaleźć niczego w podobnej cenie do Białych.

  0 9
 • ~DonPedro 2021-04-09 11:07:15

  Przynajmniej na placu przed nowym UG we Swierklach bydzie parking za frei. A w Rybolu szukej parkplacu w centrum.
  Wydaje mi sie, ze tam zostana na dlugo.

  11 0
 • ~rzyt 2021-04-11 10:41:22

  Dobra decyzja OZPN; szczególnie dla Arteksa, bo ogranicza ruch w centrum Rybnika.
  A tak przy okazji; w centrum nie ma miasto nic do zaoferowania OZPN po cenach wynajmu takich jak gabinety lekarskie? Odnoszę wrażenie, że piłki obecne władze nie lubią. Czyżby powody miały powiązania personalne z prezesami rybnickich klubów? Może należy powiedzieć to otwarcie i wtedy np. Janik zostawi miejsce dla "działacza" np. z Raciborza, Knurowa. Precedens mamy już przecież w Hossie i potrafimy to robić.

  3 0
 • ~Arteks 2021-04-11 10:58:50

  @rzyt - dla mnie obojętna bo przecież nie jest to instytucja z której zwykły mieszkaniec korzysta. @donpedro - to argument istotny tylko dla darmusów ze wsi. Ludzie z miast się przyzwyczaili do tego, że za parkowanie płaci się tak samo jak za obiad w restauracji. W Katowicach siedziba podokręgu też jest w centrum gdzie parkingi kosztują.

  0 3
 • ~artefaks 2021-04-11 11:01:52

  ,,Oddział. Zakład gazowniczy ROW w Świerklanach. "
  @Arteks . Precedens już jest jak wyżej.
  Może być Okręg piłkarski ROW w Świerklanach.
  Z drogami dojazdowymi do RDRP prowadzonymi koło nieodżałowanego Zaka . Co niestety wygeneruje samo w sobie dodatkowy ruch

  1 0
 • ~Arteks 2021-04-11 11:07:03

  @artefaks - no coś ty. Przecież wtedy uderzyliby w swoją historię i swoją rozpoznawalność w Polsce. W każdej z tych nazw jest Rybnicki lub Rybnik co nie dziwi. :D

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1575