zamknij

Biznes

PGG wycofuje bony żywieniowe. W zamian...

2018-04-19, Autor: 

Około 40 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej nie będzie już otrzymywać papierowych bonów żywieniowych. W zamian górnicy dostaną karty płatnicze.

Reklama

To pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę. Przedsięwzięcie obejmie około 40 tys. pracowników PGG zatrudnionych w uciążliwych warunkach. Polska Grupa Górnicza przygotowała rozwiązanie wraz z PKO Bankiem Polskim S.A.

Rozwiązanie jest wygodne i przyjazne tak samo dla pracownika jak i pracodawcy. Wprowadza szereg zmian na lepsze dla pracowników. Pracownik nie ponosi żadnych kosztów użytkowania karty, okres ważności karty to cztery lata i do tego okresu ważne będą środki na karcie.

- Karta obejmuje placówki gastronomiczne oraz sklepy spożywcze. Posiada indywidualny kod PIN, który działa właściwie tak samo jak w przypadku np. kart kredytowych czy debetowych (w zakresie do jakiego karta jest przeznaczona. Karta posiada możliwość szybkiej blokady w razie zagubienia lub kradzieży z gwarancją zachowania prawa do zgromadzonych środków, można też bezpłatnie sprawdzić stan karty w bankomatach – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Korzystanie z karty nie jest limitowane, pracownicy mogą nią płacić we wszystkich sklepach i lokalach gastronomicznych, w których są terminale.

Dotychczas pracownik otrzymywał raz w miesiącu bon żywieniowy, które mógł zrealizować w wyznaczonych placówkach gastronomicznych, ewentualnie kupić produkty spożywcze w wyznaczonych do tego celu sklepach. - Ich liczba jest zależna od kopalni lub zakładu, w którym górnik jest zatrudniony. W jednym przypadku jest ona większa, w innym mniejsza. W przypadku karty płatniczej wszyscy pracownicy będą mieć takie same możliwości. Różny jest też obecnie okres ważności bonów żywieniowych. Czasem jest to kilka miesięcy, ale może być to też okres jednego miesiąca. Zdarzają się przypadki, kiedy górnik nie zdąży wykorzystać bonu w okresie jego ważności i wtedy taki bon bezwzględnie przepada. W przypadku karty płatniczej świadczenie będzie można zrealizować w okresie ważności karty. Karta będzie ważna przez 48 miesięcy i odpowiednio wcześniej będzie wydana nowa karta – mówi Głogowski. Dodaje, że profil karty uniemożliwia zakup alkoholu, czy paliwa.

Zmieni się także sposób obsługi bonów żywieniowych. Obecnie przygotowanie i wydawanie bonów żywieniowych to potężne i bardzo kosztowne przedsięwzięciem logistyczne, w które zaangażowanych jest wielu pracowników kopalni. Po wprowadzeniu kart płatniczych te problemy znikną. Karta będzie ładowana automatycznie w każdym miesiącu, a jej obsługa będzie się ograniczać do pierwszego wydania karty i jej wymianie przed końcem okresu ważności.

- Z przeprowadzonych przez PGG analiz wynika, że pracownicy chętnie przystaną na zmianę. Sytuacja ta nie dziwi. Wszyscy pracownicy od wielu lat korzystają z różnego rodzaju kart elektronicznych i nie jest to dla nich żadna nowość. Tym bardziej, iż na skutek wymiany pokoleniowej większość naszych pracowników nie pamięta świata bez kart płatniczych. Dla nich nowoczesne formy to norma, a problemem może być korzystanie z tradycyjnych form płatności – dodaje rzecznik PGG.

Oceń publikację: + 1 + 103 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
  • ~ 2018-04-19
    08:33:35

    Droga i szanowna redakcjo, proszę jeszcze napisać, na jakiej podstawie prawnej są wydawane bony na posiłki profilaktyczne, ponieważ zaraz będą komentarze, że górnikom się wszystko należy za nic. Z góry dziękuję. Pozdrawiam, miłego dnia.

  • ~MaciejK 2018-04-19
    09:07:59

    ryhor - jak to na jakiej podstawie? Na tej samej, na której opierała się Beatka Sz wrzeszcząc, że nagroda 65 tys jej się po prostu należała! Są święte krowy, którym "się należy" to i owo. Nie znam grupy zawodowej, której ktoś płaci za jedzenie... A w sejmie protestują rodziny niepełnosprawnych - mają 750-1000 zł na miesiąc, na wszystko. Nie jest wam wstyd żądać takich przywilejów???

  • ~luxpl 2018-04-19
    09:26:37

    I nie zdążyła redakcja napisać dlaczego są te bony. Drogi MaciejK BONY TO NIE PRZYWILEJ!
    Wszędzie dookoła zawiść, zazdrość....

  • ~Abisall 2018-04-19
    09:31:24

    62 57

    @~ryhor A teraz powiedz kiedy to ostatni raz skorzystałeś ( o ile jesteś górnikiem a nie piszesz dla samego pisania) z bonu na posiłek profilaktyczny tak jak w myśl ustawy on przysługuje?
    Ale tak szczerze i uczciwie.
    Zdecydowana większość tych bonów jest wykorzystywana na normalne zakupy po wszelakich marketach itp.
    Co więcej Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. dość jasno precyzuje komu i w jakiej formie przysługują tego typu posiłki.
    I nic tam nie ma o ekwiwalencie w bonach płatniczych czy w środkach na karcie...
    Już bony były de facto quasi gotówką a teraz jak to świadczenie będzie w formie środków na karcie płatniczej to już równie dobrze mogliby przestać robić ten cyrk i ściemę a normalnie dodać to wypłaty. Tylko że nie można bo rozporządzenie nie pozwala to raz dwa podatek by trzeba płacić a wtedy "abonamsięnależy" podnieśli by raban

  • ~Artur87rk 2018-04-19
    09:49:03

    87 43

    MaciejuK napisz gdzie pracujesz, wtedy zajemiemy sie Twoja firma i oszaczujemy na jakiej Ty podstawie dostajesz jakiekolwiek wynagrodzenie. Tylko nie pisz, ze co.ma Twoja praca wspolnego z gornictwem i ze nie przynosi strat. Czepiasz sie innych nie.majac zielonego.pojecia o charakterzy tej branzy. Ciagle jest nagonka na tych, ktorzy sa bogu ducha winni. Jak chcecie jechac na gornikow to jedzcie po swerze wyzszego dozoru kierwnictwu, biurokratow, konczywszy na zwiazkowcach nie.potrzebnie siedzacych w.swoich zacisznych gabinetach.
    Droga redakcjo, czy Wy macie na uwadze tylko jeden zaklad w tym regionie ? Z tego co wiem w PGE tocza sie rozmowy na temat podwyzek tegorocznych i nagrodzie. W Purmo takze byly podwyzki ( wiem wiem nie jest panstwowy) w oswiecie tez szykuja malo co nieco. Allleee tylko Gornicy dostawaja....

  • ~ 2018-04-19
    09:58:01

    57 18

    Obecnych bonów z górnośląskiego konsorcjum handlowego nie można wydawać w marketach z wyjątkiem sieci Lewiatan, stokrotka. Szczegółową listę placówek znajdziesz w internecie. Mylisz ideę bonów to są bony na przygotowanie posiłków profilaktycznych czyli możesz to kupić produkty spożywcze artykuły.
    A co do mnie ja bony wydaję u rzeźnika w Ligockiej Kuźni, a spożywkę w wspomnianym Lewiatanie.

    Co do samej karty do dobre rozwiązanie, nie trzeba będzie dobierać czegoś "bo brakuje 2zł do pełnego bonu"

  • ~igoola 2018-04-19
    09:59:33

    59 6

    ~Artur87rk: bywam na różnych budowach, na jednej z aktualnie nadzorowanych korzystam przy okazji z obiadów, które pracodawca zapewnia wypełniając obowiązek zapewnienia posiłków profilaktycznych pracownikom pracującym ponad 8h dziennie, pewnie też by woleli dostawać bony albo karty ale dla pracodawcy posiłek to posiłek.. swoją drogą nawet smaczny ;)

  • ~Abisall 2018-04-19
    10:12:35

    23 31

    @~ryhor Rozporządzenie mówi że albo posiłek gotowy, albo produkty do przygotowania posiłku. Dość jasno jest to określone w w § 2 tego rozporządzenie :
    "Jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy:
    1) korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych,
    2) przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów."
    Nie ma nic o bonach na zakupy...
    A co do zamiany tych już samych w sobie naciąganych w interpretacji bonów płatniczych na środki na karcie to tu aż się prosi o interpretację PIP czy aby nie narusza to §8 rzeczonego rozporządzenia :
    "Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje"

  • ~ 2018-04-19
    10:57:20

    59 17

    Jak wyobrażasz sobie realizację punktu 2 "przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów." Będzie pani/pan w okienku wydawał pracownikowi po pracy reklamówkę z produktami wartymi 18.90zł dziennie? Nawet w weekendy - kopalnia pracuje także w weekendy tzw utrzymanie ruchu i konserwacje.
    Gdzie to pomieścić, będzie kilkadziesiąt chłodni? Co z kolei z przydatnością do spożycia, niektóre produkty mają krótkie daty. Nie każdy pracownik będzie jadł to co mu dają (kopalnie przechodziły okresy stołówek za PRL, wiesz ile ton jedzenia lądowało po za stołówkę), a to trzeba utylizować co rodzi kolejne koszty.
    Kolejna sprawa zdarzają się L4 bądź urlopy za to nie ma bonów czy tej reklamówki 18.90, znowu utylizacja? Lubisz jeść dziennie to samo?

    Jedynym sensownym rozwiązanej logistycznym jest bon żywnościowy, pracownik kupuję co chce jeść i kiedy chce. Teraz bon papierowy zmieniają na bon elektroniczny, co jest godne pochwały.

    Ja uważam temat za wyczerpany, chcesz zgłoś to do PIP, pewnie dostaniesz taką odpowiedź jaka ja napisałem.

  • ~2018 2018-04-19
    11:36:43

    36 57

    Czy praca kierowcy tzw. tira jest mniej uciążliwa i niebezpieczna ?

  • ~minowa 2018-04-19
    11:55:42

    55 7

    Takie same karty z zakazem kupna alkoholu, papierosów, zdrapek, LOTTO itp. wydawać zamiast 500 plus i obiecanych 300 plus dla dzieci w sierpniu.

  • ~luxpl 2018-04-19
    12:32:23

    20 5

    Ryhor wszystko wyjaśniłeś i myślę, że temat zamknięty.

  • ~Abisall 2018-04-19
    13:21:57

    23 29

    @
    ~ryhor Czyli jak wcześniej pisałem - już dawno przestało to świadczenie być tym czym miało być czyli uzupełnieniem energii w trakcie lub też tuż po pracy a stało się kolejnym ze świadczeń z grupy "abonamsięnależy". I w formie karty płatniczej staję się zwykłym dodatkiem do pensji - tyle że nie uwzględnianym w rozliczeniach.

  • ~minowa 2018-04-19
    13:37:46

    16 5

    @Abisall
    No i emerytury z tego nie będzie, jak i z deputatu węglowego....

  • ~master4k 2018-04-19
    13:59:34

    41 67

    Fakty:

    1) W 2015 roku (ostatnie oficjalne dane) odnotowano 78 wypadków śmiertelnych w przetwórstwie przemysłowym - to najwięcej ze wszystkich sektorów. Drugie niechlubne miejsce zajmuje budownictwo. W 2015 roku wydarzyło się w tym sektorze 69 śmiertelnych wypadków. Na trzecim miejscu jest transport i gospodarka magazynowa – tutaj zgłoszono 49 wypadków, w których zginęli pracownicy. Rolnictwo, leśnictwo i łowiectwo to kolejny sektor, z 22 śmiertelnymi wypadkami. Kolejne miejsce to branża górnicza. Wydarzyło się w niej 16 śmiertelnych zdarzeń w ciągu roku.

    2) Górnictwo, pomimo niepopłaconych zaległości wobec ZUS i innych preferencji, dalej nie potrafi generować stałych dochodów (nie chodzi o przychody). Inne spółki, w tym również państwowe, biją tę branżę na łeb, bo nie dość, że utrzymują się same, to jeszcze dotują innych i pompują PKB.

    Wnioski:
    Praca na kopalni jest żmudna, ale średnio niebezpieczna, a do tego jest permanentnie niedochodowa. I tak polityka wygra z ekonomią więc na jakieś sensowne zmiany nie ma co liczyć. Dopóki nie wydłubie się z ziemi całego węgla, dopóty kopalnie będą nadal PGR'em XXI wieku.

  • ~dizers 2018-04-19
    18:38:55

    15 23

    ............to i tak juz nie ma znaczenia , pis tyle naobiecywał że nawet za 1000lat tego nie spłacimy!

  • ~Ancymon 2018-04-20
    17:42:21

    29 13

    ~master4k widzę że jestes prawdziwym specjalistą od gòrnictwa ,znawcą tematu .Pochwał się ile to lat przepracowałeś w gòrnictwie , że tak ogarniasz temat ?

  • ~master4k 2018-04-20
    20:53:47

    14 23

    @ Ancymon

    Sądząc po Twoim wpisie, to na pewno jestem większym specjalistą w kwestii interpunkcji. Nie trzeba robić na kopalni (a właściwie nie można robić na kopalni), żeby być bardziej obiektywnym w ocenie górnictwa, niż ktoś kto z tego bałaganu korzysta. Jak mniemam jesteś beneficjentem tego systemu, czy tak? Jeśli gdzieś napisałem nieprawdę to po 1) odszczekam, a po 2) przeproszę. No. To teraz czekam na merytoryczną kontrę. Opowieści w stylu "jak to było ciężko w Wietnamie" mnie nie interesują. Tylko nie zapomnij o źródłach. Bajki z mchu i paproci mnie kompletnie nie interesują.

  • ~Ancymon 2018-04-20
    21:15:01

    20 10

    master4k Praca na kopalni jest żmudna, ale średnio niebezpieczna, a do tego jest permanentnie niedochodowa - tak niebezpieczna jest praca w biurze bo może ci długopis spaść na noga (widza jakie masz pojęcie o robocie ) . Praca permamentnie niedochodowa , co miałeś filozofie na myśli ?

  • ~master4k 2018-04-20
    21:35:04

    12 25

    Podaj jakieś dane, ale takie weryfikowalne dane. Ja już to zrobiłem. Twoja opinia o tej pracy mnie nie interesuje. Udowodnij mi, że masz rację. Inaczej uprawiasz bajkoposarstwo. P.s. Zacznij od danych GUS'u.

  • ~kurier 2018-04-20
    21:53:31

    17 27

    To nie są żadne bony żywieniowe tylko dodatkowa wypłata za którą górnicy z żonami kupują całe wózki jedzenia. Rzadko który starszy górnik jest szczupły.

  • ~Ancymon 2018-04-20
    23:04:30

    25 10

    ~master4k większego bajkopisarza od ciebie to jeszcze nie widziano .


    ~kurier skąd masz te dane że rzadko który starszy górnik jest szczupły ( i co z tego ),poza tym po to są bony żywnościowe żeby kupić za nie jedzenie ( posiłek regeneracyjny ).

  • ~master4k 2018-04-21
    08:04:09

    14 21

    @ Ancymon

    "Większego bajkopisarza od ciebie to jeszcze nie widziano ."

    Bo źle szukałeś. Zajrzyj w lustro. Dyskusja na poziomie wczesnego przedszkola, bo z faktami się nie dyskutuje. A już na pewno nie przy pomocy życzeniowego myślenia. Gdyby kasa, którą od wielu lat pompuje się w górnictwo poszła na rozwój jakiejś innej, przyszłościowej i dochodowej branży zyskałby na tym cały kraj. No ale jak się patrzy nie dalej niż na odległość własnego paska od wypłaty, a realia ekonomiczne są jakie są, to potem trudno o jakieś merytoryczne argumenty, prawda?

  • ~fuckPR 2018-04-22
    11:09:39

    20 7

    Kurier- gdzie ty robisz zakupy, że za 18,90 x 21 górnicy z rodzinami wywożą całe wózki jedzenia? ,chyba na śmietniku. Ja 100 PLN to wynoszę w jednorazówce w markecie ,widać te bony im się chyba mnożą. Nie mam zwyczaju obserwować czyjejś tuszy ale czy to oznacza,że każdy z nadwagą powinien mieć obciętą pensję lub nie dostawać premii bo wszystko przeż...NIE bo powodów nadwagi może być wiele wiejski filozofie a jak niedojadasz to zmień zajęcie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.