zamknij

Wiadomości

Pękają ściany i drogi. Pod Chwałowicami zapada się ziemia (wideo)

2018-03-29, Autor: 

To jest dorobek ich życia, na który nierzadko musieli włożyć niemałe pieniądze. Są bezsilni, na własne oczy widzą jak ich majątek trawi zapadająca się lub osuwająca ziemia. Mieszkańcy ul. Zwycięstwa nie kryją wzburzenia. - To wina kopalni – mówią. Zapowiadają pozew zbiorowy przeciwko PGG.

Reklama

To problem, który dotyka południowe dzielnice Rybnika i gminę powiatu rybnickiego – Jankowice. Ze szkodami górniczymi muszą się też męczyć mieszkańcy Chwałowic, a konkretnie ul. Zwycięstwa, pod którą trwa fedrunek.

„Gruba oszukuje nas wszystkich”

Pęknięcia ziemi i na ścianach domów, szpary w jezdni i na działkach, wybrzuszenia i załamania ziemi – to tylko niektóre elementy tego problemu, który powoduje zdenerwowanie u rybniczan mieszkających przy ul. Zwycięstwa. Szkody górnicze dotknęły kilkadziesiąt domów, o infrastrukturze nie wspominając.

Problem pojawił się około rok temu. - W domu mam popękane ściany, podobnie naokoło budynku. Wszystko się zapada, co chwilę musimy robić remont a jest jeszcze gorzej. U sąsiadów jest zresztą podobnie. Człowiek idzie do chałupy to może nogę złamać albo się przewrócić – mówi nam wzburzona pani Regina.

Zdenerwowania nie kryje też pan Roman. - Kopalnia mówiła, że wszystko naprawi, ale efektów nie widać. Mało tego, przy ulicy od roku trwa remont domu. Dwóch ludzi posłali i nie mogą skończyć pracy. Droga jest zniszczona, pytanie, kto doprowadzi ją do pierwotnego stanu? To są straszne pieniądze. To jest dorobek całego naszego życia – dodaje.

Ziemia w wielu miejscach dosłownie rozrywa się tworząc uskoki. - Mój dom chyli się ku drodze, w środku czuję wyraźnie spad – mówi nam jeden z mieszkańców ul. Zwycięstwa, który chce zachować anonimowość. - Potrzebny jest nam dobry prawnik, który będzie nas bronił. Gruba nas wszystkich okradła, bo to jest nasza strata – dodaje inny mężczyzna.

Mieszkańcy Chwałowic żyją w strachu. Słyszeli, że eksploatacja pod nimi jeszcze bardziej przybierze na sile. - To już wszyscy wiedzą, pójdzie co najmniej jeszcze jedna ściana – dowiadujemy się.

Sami zobaczcie, co dzieje się na ul. Zwycięstwa w Chwałowicach:

"Zdajemy sobie sprawę ze szkód"

Wywołana do tablicy Polska Grupa Górnicza ma świadomość powstałych szkód w Chwałowicach. - Zdajemy sobie sprawę ze szkód, które pojawiają się w Rybniku. W każdym zgłaszanym do nas przypadku przeprowadzamy wizję lokalną. Jeżeli potwierdzi ona przyczynę problemu proponujemy właścicielowi nieruchomości naprawę budynku lub wypłatę odszkodowania. W większości przypadków wybierana jest ta pierwsza opcja - wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Spółka zapewnia, że nie ucieka od odpowiedzialności. - Zapewniamy, że dokładamy i będziemy dokładać wszelkich starań, aby w jak najkrótszym czasie szkody usunąć, zarówno jeśli chodzi o budynki prywatne oraz infrastrukturę drogową – dodaje.

W przeciwieństwie do tego, co mówią mieszkańcy Tomasz Głogowski zapewnia, że eksploatacja w tym rejonie będzie wygaszana. - Skutków będzie mniej albo w ogóle ustaną. Niemniej nie udajemy, że ich nie ma – dodaje.

Miasto zabiera głos

Rybnicki magistrat jest w stałym kontakcie z PGG. Jak dowiadujemy się w urzędzie, Oddział KWK ROW Ruch Chwałowice prowadzi eksploatację między innymi w południowo-wschodniej części dzielnicy Chwałowice. - Zgodnie z planem ruchu w rejonie ulicy Zwycięstwa osiadania terenu mogą dochodzić do 1,5 m w najbliższym okresie (2-3 lat). Obecnie jest prowadzona ściana, która powoduje osiadania powodujące liczne pofałdowania i pęknięcia ulicy Zwycięstwa – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Według aktualnych ustaleń po wyeksploatowaniu ściany i uspokojeniu się terenu na powierzchni (co może mieć miejsce dopiero za 2-3 lata) kopalnia zleci usunięcie powstałych szkód górniczych na tej ulicy. - Jako Miasto stoimy na stanowisku, że koniecznym będzie odtworzenie drogi od podstaw ze względu na skalę uszkodzeń. Na bieżąco służby kopalni kontrolują stan tej ulicy i w przypadku zagrożenia dla ruchu drogowego podejmą interwencję. Ze względu na duże uszkodzenia stało się konieczne wprowadzenie oznaczeń informujących o szkodach górniczych i ograniczających ruch do 30 km/h – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Samo miasto niewiele może jednak zdziałać, jeżeli chodzi o szkody górnicze na prywatnych posesjach. W sprawach usuwania tych szkód górniczych właściciele tych budynków powinni się zwracać bezpośrednio do działu szkód górniczych poszczególnych ruchów (Jankowice, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy) KWK ROW.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
  • ~akronaut 2018-03-29
    11:41:02

    Czy to się faktycznie dzieje?
    Dlaczego UM nie reaguje bardziej stanowczo? Za 3 lata teren się uspokoi a PGG przekształci się w inny podmiot i nie będzie kogo pociągnąć do odpowiedzialności. Działanie kopalni przypomina działanie ministra Szyszki w sprawie wycinki lasów. Górnicy chcą dzielić jakieś zyski. Może najpierw niech naprawią szkody.

  • ~zenek65 2018-03-29
    11:50:48

    pieniądze na naprawę szkód zostaną wydane na podwyżki dla sprawców tych szkód.... ech polska rzeczywistość

  • ~Dropsik Dropsik 2018-03-29
    11:59:18

    Chwalą sie zyskami wiec z pokryciem szkód nie bedzie problemu?

  • ~ 2018-03-29
    12:07:07

    To co widać na powierzchni to nic w stosunku jak kopalnie rujnują przyrodę o tym się już nie gada kiedyś miałem w studni wodę zawsze ten sam poziom czysta woda gruntowa parę razy tąpło i wody nima okna reguluję co miesiąc a działki to już nikt nie kupi na szkodach górniczych bo każdy woli dołożyć i się nie wk....ć

  • ~ 2018-03-29
    12:16:56

    83 7

    Widzę na tym filmiku profesjonalną naprawę pękniętej ściany pianką poliuretanową

  • ~pprywatne 2018-03-29
    12:44:51

    Przecież tak kochacie kopalnie, górników i węgiel. Wobec tego takie drobne niedogodności powinniście wziąć na klatę i nie biadolić.
    Z innej strony to chyba w Chwałowicach mieszkają górnicy, którzy sobie sami podkopali swoją dzielnicę...

  • ~siarzewski 2018-03-29
    12:55:35

    Widząc skalę szkód górnych, większość domów na zdjęciach będzie się kwalifikowała do wyburzenia.

    Do końca komuny powszechnie stosowano w górnictwie podsadzki piaskowe ale potem zaczęło się szukanie oszczędności, bo brakowało na 14-sti i barbórki.

  • ~Zebrzydowski 2018-03-29
    13:03:40

    Proszę o dowody, że górnictwo to nie katastrofa - ekonomiczna, ekologiczna, zdrowotna, społeczna, itd. itp. Im szybciej pożegnamy się z przestarzałą gospodarką węglową, tym lepiej - przede wszystkim dla nas Ślązaków. Patrzmy w przyszłość, zamiast tkwić w dziewiętnastowiecznym modelu rozwoju (utrwalonym przez komunistów, którym brakowało wszystkiego, z inteligencją włącznie).

  • ~Alfred Kawka 2018-03-29
    13:15:52

    62 24

    Droga Pani Skupien .Art.76 Konstytucji stanowi '' Wladze publiczne chronia konsumentow,uzytkowniow przed dzialaniami zagrazajacymi ich zdrowiu,prywatnosci i bezpieczenstwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi"

  • ~dropsy 2018-03-29
    13:21:00

    128 5

    Jaki jest zatem sens budowania nowej drogi (Pszczyna- Racibórz) na ruchomych piaskach ?

  • ~MaciejK 2018-03-29
    13:21:24

    Na mojej ulicy też mógłbym zrobić kilka takich zdjęć. Ale chyba powinniśmy się cieszyć, że tak nam kopalnie niszczą domy. Najważniejsze, żeby górnik miał przywileje, przejmujecie sie takimi drobiazgami, jak pęknięte ściany?? Kopalnie muszą być, a im większe straty będą przynosić, tym bardziej muszą być! Czepiacie się jakiejś tam rozwalonej kostki na podjeździe, czy zniszczonego placu zabaw, naprawdę bezczelni jesteście, może jeszcze powiecie, że górnikom nie należą się podwyżki?

  • ~ 2018-03-29
    13:33:24

    76 15

    ~pprywatne masz rację
    Należy wybrać albo miasto, albo kopalnia. Jeżeli miasto, to zamykamy kopalnie, a jeżeli kopalnia, to wyburzamy miasto, a jego mieszkańców przemieszczamy w inne piękne miejsce bez smogu w kraju.
    Światowy (patrz Chiny) i unijny kurs na gospodarkę niskoemisyjną (rozwój OZE) mówił by nam zamknąć „grube” i ocalić miasto.

  • ~ 2018-03-29
    13:38:37

    39 9

    ~MaciejK
    Piękna ironia, tak czymać.
    Pozdrawiam

  • ~zenek65 2018-03-29
    13:41:55

    41 33

    ~Alfred Kawka racja, ale to konstytucja, która za czasów PIS już nie bardzo obowiązuje .....

  • ~mariusz64 2018-03-29
    13:44:16

    92 25

    Wszyscy, którzy tam budowali swe domy, mieli świadomość tego, że budują na terenie górniczym. Mało tego, do pozwolenia na budowę jest potrzebna opinia OUG Rybnik, która w formie decyzji kwalifikuje działkę nr ............ do terenu górniczego lub nie i nadaje rygory zabudowy, więc skąd te zdziwko. W Rybniku i okolicach parcele i działki, ktore są położone poza terenem górniczym, są i tak traktowane jako tereny rezerwowe Państwowej Agencji Węgla Kamiennego. Przykład: Rybnik - Północ. Wszystko przed nami?

  • ~Konrad Klink 2018-03-29
    13:59:25

    67 13

    Chwałowice skończą jak Bytom Karb.

  • ~ 2018-03-29
    15:23:01

    42 7

    Ja na przyklad mialem na pozwoleniu na budowe opinie: Poza dzialaniem szkod gorniczych. A tu zonk

  • ~xverso2 2018-03-29
    16:02:02

    52 1

    200m dalej budują drogę pszczyna-racibórz

  • ~norton 2018-03-29
    17:07:35

    46 15

    A tu 19 wiek i jedziemy na zawał. Górnictwo podobnie jak łowiectwo żadzi się swoimi prawami - tak ma być i już.

  • ~ 2018-03-29
    18:07:16

    40 13

    Wreszcie ktoś policzy bilans zniszczeń i okaże się, że nie tylko na kopalni nie ma zysków, ale jest strata - trzeba przecież z czegoś pokryć efekty kopania na zawał i zgodnie z przyjętym mechanizmem (zysk - premia, strata - brak premii) i obetną górnikom dodatkowo 14-tki. Może się okazać, że "zysk" to efekt gospodarki rabunkowej.

  • ~marcin_o 2018-03-29
    18:09:30

    48 8

    To poproszę teraz firmę BAPRO o komentarz, że kopalnia pod dzielnicami północ,wielopole, kamień, paruszowiec-piaski to nic takiego. Co tym ludziom z odszkodowań? Przypuszczam, że większość z nich ma gdzieś pieniądze z gruby. Każdy chce żyć normalnie, inwestując i dbając o swoje "podwórko". Wszystkie te spotkania ws. nowej kopalni podsumowałbym tym artykułem...

  • ~Arteks 2018-03-29
    19:02:24

    75 64

    Kopalnia Chwałowice powstała pod koniec XIX wieku. Mam pytanie - czy przy tej ulicy są jakieś budynki starsze niż kopalnia? Jeśli nie to jak można budować się w takim miejscu i mieć złudzenia, że szkody górnicze tam nie wystąpią? Rozsądni i pragmatyczni Czesi nie mają u siebie takich problemów z prostego względu. Zanim rozpoczynali budowę swoich zagłębi węglowych (zarówno węgla kamiennego jak i brunatnego) przesiedlali ludność w inne miejsca. Kopalnie mogły funkcjonować w danym miejscu, aż do wybrania węgla. Dzięki temu mieszkańcy nie mieli stresów i problemów z pękającymi domami, a kopalnie z odszkodowaniami. Ludzie się budowali bo było "tanio" tak samo jak palą byle czym bo jest "tanio". Same problemy z tymi chałupami...

  • ~pawel 2018-03-29
    19:27:48

    21 6

    Najpierw fedrowal na dole potem u góry domy stawiali konsekwencje teraz górnicy mają

  • ~ka22 2018-03-29
    19:28:31

    35 6

    ~Arteks A to ciekawe, co piszesz o mieszkańcach domków, bo przy Zwycięstwa stoi masę bloków i familoków.

  • ~ 2018-03-29
    21:06:41

    18 4

    ~ka22 wiesz co to filar ochronny ? szyby drąży się nie tam gdzie jest węgiel, ale w kamieniu i pozostawia się wokół wspomniany filar, od szybu dopiero drąży się wyrobiska korytarzowe do pokładów i rozpoczyna eksploatacje, dlatego bliskie otoczenie kopalni generalnie jest stabilne

  • ~pprywatne 2018-03-29
    21:23:01

    25 3

    Jeśli nawet przyjdzie do odszkodowań, to nie będzie ich komu płacić, bo właściciel zmieni się do tego czasu wielokrotnie.
    Pozostanie wieloletnia walka w sądach.

  • ~tir 2018-03-29
    21:50:58

    30 4

    A wystarczyło dawać podsadzkę za ciężkie miliony. Ale o czym my tu mówimy,przecież Chwałowice to muzeum. Jadą na zawał jak sto lat temu.

  • ~peer 2018-03-29
    21:57:04

    33 1

    Pani rzecznik brawo za decyzję o dodatkowym ograniczeniu prędkości na tym terenie! Tylko po co nadmiar znaków ? Zanim pojawiły się jakiekolwiek szkody na tej drodze obowiązywało i obowiązuje tam już strefowe ograniczenie prędkości...nomen omen do 30km/h . Dla niewtajemniczonych zaczyna się po skręcie z ul. 1 Maja w ul. Kupiecką, a odwołane jest znakiem przed skrętem z ul. Zwycięstwa w ul. Tkoczów.
    Nie wyważa się drzwi otwartych na oścież, ale pewnie się czepiam. Miłego hejtowania.

  • ~zbych-n 2018-03-29
    23:20:54

    29 2

    prawda jest taka że kopalnie kpią sobie z ludzi i kto się temu wciskają kit i groszowe odszkodowania albo naprawę realizowaną po kosztach, jak się im nie postawi to jest się na przegranej, ja walczę z kopalnią Rydułtowy KWK, gdzie ekspertyza biegłego sądowego jednoznacznie wykazała zakres szkody a koszt naprawy był kilkukrotnie wyższy niż ten który kopalnia wyliczyła, sprawa ostatecznie trafiła do sądu i tam znajdzie swój finał, dodatkowo trzeba dokładnie weryfikować ugody które kopalnia daje do podpisu, bo przyjmują tryb które nie jest zgodny z prawem, zgodnie z kodeksem cywilnym naprawa szkody polega na przywróceniu do stanu pierwotnego lub wypłaceniu odszkodowania i co ważne o tym która opcja decyduje poszkodowany a nie kopalnia, niestety kopalnia w swoich ugodach przyjmuje rozwiązanie gdzie to poszkodowany ma zawrzeć umowę z wykonawcą, dokonać naprawy a kopalnia dokona odbioru, jeżeli odbiór będzie bez zastrzeżeń wtedy kopalnia wypłaci odpowiednią kwotę poszkodowanemu a ten dopiero może rozliczyć się z wykonawcą co jest totalną paranoją i chamstwem ze strony kopalni

  • ~master4k 2018-03-29
    23:40:32

    29 4

    @ Arteks

    "Rozsądni i pragmatyczni Czesi nie mają u siebie takich problemów z prostego względu. Zanim rozpoczynali budowę swoich zagłębi węglowych (zarówno węgla kamiennego jak i brunatnego) przesiedlali ludność w inne miejsca."

    Trochę przesiedlali, a trochę nie przesiedlali. Przynajmniej nie wszystkich i nie wszystko, chociaż faktycznie rozmiar szkód spowodowany wydobyciem jest nieporównywalnie mniejszy. BTW. Jak ktoś chce zobaczyć fantastycznie wychylony budynek, to nie musi nawet jechać do Włoch. Starczy mu wizyta w Orłowie w kościele św. Piotra zaraz za granicą (Kostel svatého Petra z Alkantary). Świetnie opanowali natomiast rekultywację zniszczonych terenów budując pola golfowe, albo tereny wypoczynkowe. Stawianie tam czegokolwiek, co trzeba będzie non stop remontować jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

    Mniejsza skala problemów wynika z czegoś innego. Tam do kopalni nie dokłada państwo, więc jak kopalnie coś napsują, to muszę płacić ze swoich dochodów. I nie ma, że boli. To po pierwsze. A po drugie jeśli kopalnia nie zapłaci, to uzyskiwanie odszkodowania jest szybsze niż u nas. W Polsce to droga przez mękę.

  • ~rad11 2018-03-30
    02:43:47

    44 17

    nie wiem czy się śmiać czy płakać za komentarze typu bo górnik, 14 pensja, przestarzała gospodarka. Kopalnia Chwałowice rok powstania 1907r to nie kopalnia zaczęła działalność w mieście tylko miasto zaczęło ingerować w teren wydobywczy. Pytam się kto wydał zezwolenie na budowę domów często nowych! kopalnia? NIE MIASTO!!! Taka moja pałęta.

  • ~ 2018-03-30
    07:55:14

    19 14

    Nie można się zgodzić aby interes jednej firmy powodował takie straty w cudzym majątku wstrzymać wydobycie do momentu usunięcia wszystkich szkód a na koniec niech się zastanowią przypadkiem energia z węgla nie jest najdroższą na świecie i nie powoduje więcej złego niż pożytku. Co ci pomoże że trochę pokleją popękany dom poprawią kostkę to jak ze skasowanym samochodem wyklepanym i pokitowanym.
    Kopalnie powinny wszystkim poszkodowanym wypłacić równowartość całego majątku jak to przy budowie np. autostrad.

  • ~Arteks 2018-03-30
    10:57:05

    13 13

    @rad11 - w 100% racja. To decyzje prywatnych osób które podejmowały się budowy domów w tak ryzykownych miejscach jak właśnie te. @master4k - oczywiście, że Czesi rewelacyjnie rekultywują dawne hałdy. U nas właściwie tego procesu jeszcze nie ma na Śląsku lub postępuje rzadko. Natomiast na terenie Zagłębia Karwińsko-Ostrawskiego zlikwidowano kilkanaście wiosek w tym... centrum Karwiny. Obecne centrum Karwiny pełni dawne miasteczko Frysztat. Zauważ jak bezludne są niektóre obszary np. okolice między Karwiną a Czeskim Cieszynem, a kiedyś tak nie było. Ale przynajmniej nie mają żadnych problemów z usuwaniem szkód górniczych w prywatnych obiektach i utrzymywaniem dróg, wodociągów i innych instalacji w terenie eksploatacji górniczej. Mądre nie?

  • ~Arteks 2018-03-30
    10:57:59

    17 18

    A u nas na powyższych zdjęciach można znaleźć nawet domy wybudowane w ostatnich kilkunastu latach. Ale bezmyślność...

  • ~Barbara Kr 2018-03-30
    12:01:24

    9 20

    No i mamy efekt antysmogowy. Kopalnie muszą wydobywać więcej węgla bo nie mogą sprzedawać flotu ... a Śląsk musi czymś palić. Cóż zysk??? Nie wiadomo, im więcej wydobycia tym większe straty na powierzchni ... To dopiero pierwszy rok ustawy antysmogowej ale ile jeszcze takich kopalni będzie musiało powiększyć obszar wydobycia??? Jak tak dalej pójdzie to może nie będzie smogu bo będą przesiedlenia ...

  • ~dr_Moriarty 2018-03-30
    15:11:20

    18 15

    Nie ma żadnego racjonalnego argumentu "za", który legitymowałby utrzymywanie w XXI wieku gospodarki węglowej. Przeciw jest praktycznie wszystko - degradacja środowiska, zanieczyszczenie powietrza i smog, fluktuacyjna rentowność, niesprawiedliwy system emerytalny pogłębiający jego ogólną wydajność, blokada rozwoju ekologicznych technologii... można by tak wymieniać cały dzień.

  • ~dizers 2018-03-30
    17:36:58

    16 19

    __________zamknąć kopalnie , natychmiast !

  • ~martin75fm 2018-03-31
    02:14:08

    12 5

    Większość tych domów to są ryle co tam same kopią więc reklamacje niech sami rozpatrują bo nie tak mało zarobiają i stać ich na nowe auta i wczasy. Kopalnie są złe jak coś się zapadnie ale jak wągiel potrzebny to jet OK

  • ~barman 2018-03-31
    11:26:21

    10 5

    ahhh ludzie ludzie nie ma to jak okazja na wylanie kubła pomyj na kopalnię węgla kamiennego...nie jest tajemnicą, że wydobycie węgla kamiennego powoduje szkody, ale.......każdy, powtarzam każdy, kto buduje dom na terenie górniczym (definicja znajduje się w Ustawie
    z dn. 9 czerwca 2011 roku - Prawo Geologiczne i Górnicze) jest świadom tego, że mogą wystąpić szkody górnicze na jego działce.

  • ~ 2018-03-31
    12:48:39

    4 7

    Barman, mi wydali zaswiadczenie, ze na terenie gdzie budowalismy, nie ma szkod gorniczych. I dupa: teren osiada, kafelki pekaja

  • ~Bartosz Bartczak 2018-03-31
    13:05:36

    7 4

    Ludzie przecież ktoś kopalni wydał zgodę na taki fedrunek na zawał. To nie jest tylko wina kopalni.

    @Arteks
    Miedzy innymi miasto musiało wyrazić zgodę na takie wydobycie zgodnie z KPA.
    Ja bym pociągnął i miasto do współodpowiedzialności za taki stan rzeczy. Nie żebym był złośliwy ale są wkrótce wybory na prezydenta to ludzie mogą swoją aprobatę dla wydobycia kopalnii wykazać w nich.
    Popieram przedmówców za 3 lata to kopania może zmienić ze 3 razy właścicieli. Zabezpieczyć już majątek kopalni notarialnie przynajmniej na 5-krotność szacowanych strat. Jak wiadomo zawsze jest niedoszacowanie spore ze strony kopalni.

    Trzecia strona medalu to fakt że domy rozlatywały się już w latach 80-tych to wiem na 100% więc ludzie budujący się tam w latach od 1990r doskonale wiedzieli o ryzyku i konsekwencjach.
    Z tym że nie może być tak że są w 100% winni tej sytuacji. Psioczyć teraz nie powinni ale odszkodowania oczywiście im się należą.

  • ~askup 2018-04-02
    12:44:36

    3 3

    Współczuje tym ludziom, ktorzy tam mieszkają.... Od północy praktycznie za plotem maja drogę Pszczyna Racibórz, od zachodu kopalnie/sprzedaz wegla - czyli hałas, tiry, pył, od wschodu wysypisko, a od południa halde, która rosnie i rośnie
    .. I jeszcze teraz to.... Powinniscie to bardziej medialnie nagłosnic bo tylko tak w dzisiejszych czasach mozna cos zalatwic, bo życ w takich warunkach sie nie da....

  • ~ 2018-04-02
    12:59:59

    3 1

    ~Bartosz Bartczak
    (...) przecież ktoś kopalni wydał zgodę na taki fedrunek na zawał (...)
    takie zezwolenia wydaje i kontroluje ich realizację Okręgowy Urząd Górniczy (w tym przypadku z siedzibą w Rybniku)

  • ~batot 2018-04-02
    21:42:11

    2 3

    @ursus
    Mylisz się:
    Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2, art. 22 ust. 2, art. 23 ust. 2 pkt 2 i ust. 3, art. 30 ust. 1, art. 32 ust. 1 i 4 pkt 1 i ust. 5 i art. 161 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. – Prawo geologiczne i górnicze
    (Dz.U. nr 163 poz. 981); art. 46 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 i art. 47
    ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności
    gospodarczej (tekst jednolity: Dz.U. z 2010r. nr 220 poz. 1447 z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca
    1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity:
    Dz.U. z 2000r. nr 98 poz. 1071 z późn. zm.);
    po uzgodnieniu
    z Wójtem/Burmistrzem/Prezydentem
    (...) – postanowienie
    z dnia (...) nr (....) oraz po uzyskaniu
    opinii Marszałka
    Województwa (...) – postanowienie z dnia (...) nr (...).
    Prościej mówiąc koncesji bez zgody Prezydenta i Marszałka wynika z tego że nie dostaliby.

  • ~ 2018-04-02
    22:43:52

    5 3

    ~batot masz 100% racji, tylko piszemy o dwóch sprawach, Ty o uzyskaniu zgody na eksploatację (koncesji), ja o zatwierdzeniu projektu i nadzorze nad jego realizacją dotyczącego eksploatacji konkretnego danego pokładu, najczęściej ścianą

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5256