zamknij

Wiadomości

Parodia! Szpital ma sprzęt do testowania za prawie 1 mln zł. Wysyła próbki do Katowic

2021-04-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Miasto dało ponad 800 tys. złotych na zakup sprzętu do szybkiego wykonywania testów pod kątem koronawirusa. Jak działał, w WSS nr 3 wykonywano nawet 150 testów dziennie. Tymczasem lekarze alarmują, że nowoczesny sprzęt stoi teraz bezczynny, ponieważ szpital nie kupuje testów! Jak sprawę komentuje dyrekcja?

Reklama

Szpital ma drogi sprzęt, ale z niego nie korzysta

To się w głowie nie mieści! Jak alarmują lekarze, w rybnickim szpitalu wstrzymano testy PCR, które określają, czy pacjent jest zarażony koronawirusem.

- Żeby zrozumieć, dlaczego odpowiedzialność za zahamowanie testowania koronawirusowego na miejscu spoczywa na p.o. dyrektora, trzeba przypomnieć, jak funkcjonował szpital w ciągu 13 miesięcy pandemii. Na przełomie kwietnia i maja 2020 roku zorganizowano w SPZOZ WSS nr 3 w Rybniku od podstaw pracownię diagnostyki molekularnej, która rozpoczęła diagnostykę koronawirusa SARS-CoV-2. Warto przypomnieć, że na ten cel dotację w kwocie 800 tysięcy złotych przekazał Urząd Miasta w Rybniku. Dzięki wsparciu zakupiono urządzenie GeneXpert XVI amerykańskiej firmy Cepheid wraz z testami do identyfikacji SARS-CoV-2. Chodzi o testy PCR przeznaczone wyłącznie do systemu GeneXpert – dowiadujemy się.

Ówczesna dyrekcja szpitala razem z ordynatorami i kierownikami działów medycznych wprowadziła schemat organizacyjny szpitala, w którym do przyjęcia pacjenta na oddział szpitalny konieczny był ujemny wynik testu SARS-CoV-2. Działanie to zabezpieczało szpital, pacjentów i personel od powstania ogniska pandemicznego COVID-19 na terenie szpitala.

- Zakupione przez szpital testy SARS-CoV-2 (typu PCR) są refundowane. W rozliczeniu z NFZ szpital otrzymuje za każdego przebadanego pacjenta kwotę 280 złotych. Koszt jednego zakupionego testu GeneXpert SARS-CoV-2 to 158 złotych. Czyli wykonywanie testów PCR w naszym szpitalu jest opłacalne! Niezbędna ilość 600 sztuk testów genetycznych była zamawiana w okresach co dwa tygodnie, co zabezpieczało pacjentów subregionu rybnickiego i zapewniało rozpoznanie na poziomie SOR pacjentów COVID-19 dodatnich i ujemnych – czytamy w przesłanej do nas informacji.

Sytuacja ta zmieniła się od przyjścia p.o. dyrektora Ewy Ficy.

- Nastąpiły permanentne problemy z realizacją zamówień z laboratorium oraz problemy z płatnościami za już zakupione testy PCR. W konsekwencji powyższych działań nastąpiło w pierwszej fazie ograniczenie ilości dostępnych testów RT PCR, a następnie całkowite zatrzymanie zaopatrzenia laboratorium szpitalnego w testy! Otrzymaliśmy informację od p.o dyrektora, że firma zaopatrująca nas w testy zablokowała konto szpitala aż do momentu uregulowania zaległych płatności.

Doszło więc do tego, że szpital, który posiada możliwości techniczne (aparatura) i kadrowe (specjaliści we wszystkich dziedzinach medycyny) nie może wykonywać badań w swoim laboratorium z powodu braku testów.

- Dlaczego doszło do takiej sytuacji, że szpital nie płaci firmie za otrzymane testy, skoro otrzymuje za nie refundację z NFZ? Nie wiemy, natomiast konsekwencje tych decyzji odczuwa nie pani dyrektor tylko my – lekarze i nasi pacjenci.

Medycy dodają, że aktualnie wymazy wysyłane są do Gyncentrum w Katowicach i na ich wynik oczekują kilka-kilkanaście godzin. To bardzo długi czas oczekiwania na informację o tym, czy pacjent jest dodatni czy ujemny.

- Oczywiście nie otrzymaliśmy informacji, gdzie ci pacjenci mają oczekiwać na wynik. Komplikuje to procedurę kohortowania w SOR, a przeorganizowanie musimy wykonać samodzielnie, bez wsparcia dyrekcji.

Szpital: testujemy, ale w Katowicach

Maciej Kołodziejczyk, rzecznik WSS nr 3 w Rybniku dementuje, ale i potwierdza to, o czym mówią lekarze.

- Nie było takiej sytuacji, że w WSS nr 3 zabrakło testów RT PCR. Faktem jest jednak, że nastąpiły zaburzenia w ich dostawach do naszej placówki i rzeczywiście wynikały one z faktu zaległości finansowych wobec firmy, która je dostarczała. Testowanie pacjentów absolutnie nie zostało jednak wstrzymane, bo korzystamy z usług katowickiej firmy Gyncentrum, która pracuje dla naszej placówki 24 godziny na dobę. Dodatkowo otrzymaliśmy z Agencji Rezerw Materiałowych 300 testów antygenowych drugiej generacji o przyznanie których wnioskowaliśmy – wyjaśnia.

Maciej Kołodziejczyk powtarza, że zaległości wobec firmy dostarczającej testy wzięły się z fatalnej sytuacji finansowej WSS nr 3.

- NFZ faktycznie refunduje testy, ale nasza jednostka musi spłacać długi i układy ratalne. Musimy regulować długi wobec dostawców i kontrahentów sięgające kilku lat wstecz - w samym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznym zaległości sięgają 16 milionów złotych! Sukcesem jest to, że od trzech miesięcy udaje się co miesiąc wpłacać do ZUS nie tylko ratę układu, ale też bieżące należności. Poza tym słowem klucz jest tu „refundacja”, a więc płatność po zakupie testów przez szpital z własnych środków. I tak koło się zamyka – dodaje.

Anna Bednarska – Czerwińska, prezes Gyncentrum w Katowicach zapewnia, że są w stanie wykonywać 12 tysięcy testów PCR na dobę.

- Wyniki w opcji CITO podajemy do 2-3 godzin, w opcji standardowej na wynik trzeba rzeczywiście poczekać od 6 do 8 godzin. Jesteśmy też w stanie przy wyniku pozytywnym oznaczyć mutację wirusa COVID-19, który zaatakował organizm pacjenta. To bardzo pomaga w późniejszym leczeniu – wyjaśnia.

Dodajmy, że nowoczesne i nieużywane w szpitalu rządzenie daje możliwość uzyskania wyników jednocześnie od 8 pacjentów, w czasie 1h, co umożliwia testowanie w kierunku koronawirusa ok. 100 – 150 pacjentów dziennie >>150 testów dziennie! Miasto kupiło dla szpitala nowy sprzęt<<

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 57

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Olaf100 2021-04-20
  14:39:06

  Nie moge już sluchac i czytać o tej wybitnej menagerce!

 • ~ 2021-04-20
  15:03:39

  66 52

  też mi nowość
  szpital posiada pralnię, ale pranie posyła do innych miast
  posiada kuchnię, ale posiłki dostarcza firma zewnętrzna
  takie kwiatki można by jeszcze długo wymieniać
  taki stan trwa lata
  ciekawe że takim osobom jak Olaf100 taki stan dotychczas nie przeszkadzał

 • ~siarzewski 2021-04-20
  15:23:05

  Jak to dobrze, że mamy taką odpowiedzialną władzę, która autentycznie dba o obywatela.

  Kilka dni temu ojciec prowadzący w RM raczył stwierdzić, że zdrowie nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest zbawienie.

  Na szczęście nasza władza skutecznie rozwiązuje problemy zwykłych ludzi. M.in.:

  - wprowadza szereg dodatkowych opłat dla przedsiębiorców (BDO, podatek cukrowy, itd...)

  - inwestuje w misję propagandową TVP

  - obsadza swoimi miernotami wszelkie możliwe stanowiska w spółkach skarbu państwa

  - rozwiązuje tajemnice katastrofy smoleńskiej

  - zawiera strategiczne sojusze z sojusznikami Putina

  - inwestuje w port lotniczy Solidarność Baranów, chce zbudować kanał Odra-Wisła

  - sprawnie rękoma ministra Sasina organizuje wybory

  - "wspiera" przedsiębiorców

  - dla o wykluczony elektorat menelski.


  A to tylko wierzchołek góry lodowej sukcesów ekipy z psychogrodzkiej.

 • ~Longina b 2021-04-20
  15:38:49

  77 26

  Największą parodią jest rząd PiSomatołów.

 • ~1floyd 2021-04-20
  15:44:02

  60 5

  Takie sytuacje w PL to norma. Będąc kilka lat temu na wakacjach, poznałem fajnego gościa który był serwisantem jednej z zachodniej firm sprzedających sprzęt do rezonansu magnetycznego, i tomografii komputerowej. Jego rejon działania, obejmował sporą część europy południowej. Czyli Austrię, Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, chyba Bułgarię też. Miał w gestii pierwsze uruchomienia, przeglądy okresowe, w czasie gwarancji, i po. Mówił że, często miał do czynienia z takim przykładem. W tym samym czasie uruchamiał sprzęt w kraju i zagranicą. Podczas kolejnego przeglądu, sprzęt zainstalowany np w Czechach , miał do połowę więcej wykonanych ekspozycji niż ten w PL. Po latach często się zdarzało że ten w kraju, był wykorzystany w 30% tego, co w innych krajach. Ale z racji postępu technologicznego był wymieniany na nowszy, by szpital mógł wykonywać bardziej skomplikowane badania. Ten starszy, odkupowała jakaś prywatna klinika, po śmiesznych kosztach. Stąd biorą się też długi szpitali.

 • ~rybol9999 2021-04-20
  16:23:04

  62 14

  PANIE RZECZNIKU PRASOWY, PAN DALEJ PRACUJE Z TĄ PISOWSKĄ DYREKTOR?

 • ~Leon59 2021-04-20
  16:35:40

  36 13

  Coś nasz Zah, ani rybnikuś się nie wypowiadają

 • ~Arteks 2021-04-20
  16:56:20

  38 14

  Niestety ale to był błąd ze strony miasta. Zabrakło 200 tys. na fontanny za które odpowiada miasto, a jednocześnie sprezentowano 800 tys. szpitalowi za który odpowiada państwo. Jak odpowiada to niestety widać przez pryzmat działalności p. Ficy. @pasażer - jak zwykle nie jarzysz o co chodzi. Miasto nie kupiło czegoś co jest niepotrzebne dla szpitala tylko widocznie taką wolę wyrażały poprzednie jego władze. No ale zmieniła się dyrektor, a ta nie widzi paranoi w czymś, że przez nie włączenie sprzętu, musi wysyłać materiał do badań do Katowic. Pewnie donieśli o tym redakcji pracownicy szpitala widzący taki absurd. Porównanie z pralnią i cateringiem jest godne ciebie... Bo wszędzie catering i pralnie wychodzą taniej niż gdyby to pracownicy szpitali to wykonywali. Poza tym pralnie i kuchnie od lat są wynajęte rybnickim przedsiębiorcom więc szpital na tym zarabia, a pomieszczenia nie tylko nie stoją puste, to jeszcze wspierają rybnicki budżet.

 • ~MironBill 2021-04-20
  17:23:26

  82 7

  Garść faktów, na bajeczki opowiadane przez rzecznika:
  1. Szpital nie płaci dostawcy za testy od miesięcy, choć otrzymuje środki z NFZ.
  2. Przetarg na dostawę testów został nierozstrzygnięty, bowiem p.o. dyrektora pytanie oferenta odrzuciła. Dotychczas na to samo pytanie oferenta odpowiadano pozytywnie.
  3. Szpital porzucił własne laboratorium - wyposażone, z zaopatrzeniem w testy refundowane - aby nagle zlecać wykonanie usługi firmie zewnętrznej. Taniej, a może są inne powody?
  4. Firma G. dotowana jest przez Urząd Marszałkowski - z pieniędzy podatnika lub z funduszy unijnych (sic!). Zamiast wzmacniać wyniszczone polityką rządu PiS szpitale, do komercyjnej firmy idą kwoty rzędu w sumie 5,2 mln złotych...
  5. Na testy z firmy G. czeka się w Rybniku 5-6 godzin. Wykonanie testu na miejscu oznacza dla pacjenta tylko godzinę niepewności. Tak wygląda troska o pacjenta? To jest sprawne zarządzanie?
  6. Sieć powiązań pisowskich koterii: Ewa Fica jest protegowaną Grzegorza Tobiszowskiego, zaś Jakub Chełstowski jest pionkiem europosła PiS. Obsadzają swoimi, odkąd udało się przekabacić Wojciecha Kałużę. Bolesław Piecha nie znaczy w tym układzie nic, więc na nic również nie ma wpływu, a z powodu bezczynności też zapewne wiele nie straci. Inne koterie pisowskie zaznaczają swoją obecność np. w JSW.

 • ~hub381 2021-04-20
  17:48:53

  54 11

  Dyr. E. Fica jest lepsza od tow. Sasina, bo oszczędza na ludzkim zdrowiu a nie wydaje. Niech żyje PiS.
  Ludzie to sie w pale nie mieści a co dopiero w głowie. Jak to słucham, to mi się kartofle z piwnicy tracą.

 • ~Franek7 2021-04-20
  19:11:07

  40 12

  PiSowscy managerowie są najlepsi na świecie... ale do kopania rowów...

 • ~rybnikus 2021-04-20
  19:18:18

  11 39

  Brawo szpital, winien PIS bo nie daje pieniędzy lekarzom.

 • ~rybnikus 2021-04-20
  19:37:02

  12 37

  Gdyby natura chciała aby szpital WSS-3 był bez długów to by był.

 • ~1floyd 2021-04-20
  20:14:59

  25 2

  ~Arteks A propos outsourcingu, czyli prac wykonywanych przez firmy zewnętrzne. Jak to mi powiedział, jeden z menadżerów dużej firmy, podczas spotkania towarzyskiego przy kieliszku, gdy poruszyłem ten temat. Zlecanie prac firmom zewnętrznym, ma sporo zalet. Ale o jednej, nikt ci głośno nie powie. Własny pracownik, nie podzieli się kasą z pracodawcą. Właściciel firmy zewnętrznej, wykonującej takie usługi nie ma z tym problemu. I tyle w temacie.

 • ~Longina b 2021-04-20
  20:48:38

  31 12

  rybnikus-Jesteś jak żuk,zjesz każde PiSie gówno.

 • ~rybnikus 2021-04-20
  20:57:32

  10 39

  ~Longina b, brawo, tuskochamskie obelgi to wasze jedyne merytoryczne argumenty.

 • ~ 2021-04-20
  21:55:52

  6 14

  @pasażer,
  co za bzdura. Przeciez kuchnia przy WSS3 dostarcza posiłki nie tylko dla WSS3 ale także dla niektórych szpitali w ościennych miastach.

 • ~ 2021-04-20
  21:56:35

  10 5

  @pasażer,
  a nie przeprasza. Zle przeczytałem.
  Owszem kuchnia WSS3 jest prowadzona przez firmę zewnętrzną.

  Ale co z tego?

 • ~silberpunkt 2021-04-20
  22:17:40

  12 2

  " Wydatki na outsourcing zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych i jeśli spełnione są ogólne przesłanki ustawowe podatnik bez przeszkód może je zaliczyć w koszty"
  Tak więc wszystkim zdziwionym (włącznie z redakcją) sugeruję spytać księgowego, czy outsourcing się firmie bardziej opłaca czy nie.

 • ~Dintojra 2021-04-21
  01:21:59

  16 6

  @rybnikus: "Longina b, brawo, tuskochamskie obelgi to wasze jedyne merytoryczne argumenty."
  Ja tam się z tobą certolił nie będę... jakie argumenty ty tutaj przytoczyłeś ? z domu wariatów - rozumiem, bo to pewnie twoje miejsce pobytu, ale jednak - nie wspomnę o merytorycznych (ty w ogóle wiesz co to słowo oznacza, czy tylko tak powtarzasz, za oficerem prowadzącym ?) uwagach,
  No to proszę:
  "rybnikus: Brawo szpital, winien PIS bo nie daje pieniędzy lekarzom."
  "rybnikus: Gdyby natura chciała aby szpital WSS-3 był bez długów to by był"
  Ot cała twoja "merytoryczna" wypowiedź, więc albo jeszcze oficer prowadzący nie przysłał wyjaśnienia co to znaczy "merytoryczny", albo naprawdę masz coś z głową nie tak pisząc takie fantasmagorie... skłaniam się ku temu drugiemu.
  Dla mnie jesteś skończony człeczku nieszczęśliwy i opóźniony na umyśle.

 • ~Franek7 2021-04-21
  05:47:47

  21 10

  Sześć lat dewastacji kraju to już chyba wystarczy. Kiedy my ich wywieziemy na taczkach? Jesteśmy mało aktywni jako społeczeństwo. Wystarczy 10% ludzi na ulicy i żadna PiSowska milicja nie ma szans. Chodzi o dewastacje i rujnowanie naszego kraju przez cwaniaków i złodziei a wręcz przestępców...

 • ~Noname1212 2021-04-21
  11:02:46

  11 8

  Testy PCR trzymają się mocno.

  O roli testów PCR w kontekście pandemii napisano już wiele. Ja również o tym pisałem.
  Test PCR posłużył do wykreowania „pandemii” koronawirusa, a następnie jej utrzymywania. Tak więc „pandemia” opiera się na PCR-owym kłamstwie. Skoro musi trwać „pandemia”, muszą być stosowane testy PCR, które utrzymują ją przy życiu jak przysłowiowa kroplówka.

  Co jakiś czas zbieram „kwiatki” na temat wykorzystywania testów PCR do „identyfikacji bezobjawowo chorych”. To jak humor z zeszytów szkolnych. Informacji udzielają instytucje państwowe na zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej, ze strony organizacji społecznych, radnych, posłów, itd.

  Zapytania do Ministerstwa Zdrowia kierowane są dlatego ponieważ nie udostępnia się publicznie informacji o protokole tej reakcji. Okazuje się, że takiego protokołu w ogóle nie ma.
  Reakcja PCR jest bardzo czuła i przez to wrażliwa na różne czynniki. Z tego powodu standaryzacja tej reakcji jest absolutnie niezbędna. Zwłaszcza, że chodzi o dobrostan społeczeństwa, z powodu którego jesteśmy testowani.

  Wynik pozytywny testu PCR może być brzemienny w skutkach dla osoby testowanej, czyli ofiary niewiarygodnego testu i jego najbliższych. Dlatego ofiary ponieważ zdrowy człowiek z powodu wyniku pozytywnego testu staje się „bezobjawowo chorym” i może wylądować na tzw. brudnej sali szpitalnej, oczekując na rozwój choroby, tym razem już prawdziwej.
  Nie będę dłużej rozwodził się na ten temat ponieważ jest to sprawa ogólnie znana.

  Wracając do „standaryzacji” reakcji PCR w wydaniu Ministerstwa Zdrowia, to upowszechniałem swojego czasu informację uzyskaną przez STOP NOP, ze liczba cykli reakcji (CT) zależy od „organizacji pracy w laboratorium”. Zadałem wtedy pytanie, czy liczba cykli wykonywanych podczas dziennej zmiany diagnostów różni się od nocnej zmiany?

  Wczoraj otrzymałem do wiadomości podobny „kwiatek” od Dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, na zapytanie złożone w trybie dostępu do informacji publicznej:
  „Liczba cykli dla naszego testu jest odgórnie ustalona przez producenta i wynosi 45 cykli. Jedynym odstępstwem jest wczesne zakończenie testu (EAT). Test posiada opcję wczesnego zakończenia testu, która umożliwia skrócenie czasu uzyskania wyników w próbkach o wysokim mianie wirusa. W sytuacji, gdy miano wirusa SARS-CoV-2 jest wystarczająco wysokie dla zainicjowania funkcji EAT. Pozostałe wartości CT są zastrzeżonymi informacjami producenta i nie są udostępniane publicznie”.
  Mój komentarz:
  45 cykli zalecane przez producenta jest szokujące. Kiedyś używałem 45 cykli w metodzie RAPD (Random Amplified DNA Polymorphism), aby wykryć cokolwiek. W Suwałkach robią podobnie. Jak jest wysokie miano wirusa to przerywają analizę, gdy jest niskie to prowadzą do 45 cykli aby wykryć cokolwiek i oczywiście mają plusa.
  Autorzy testu Corman - Drosten (2012 r.) dobrze wiedzieli jak manipulować testem aby uzyskać potwierdzenie koronawirusa. Dlatego dopuścili 45 cykli. Jednakże liczba cykli dla tej reakcji nie powinna być wyższa niż 25.
  Ministerstwo Zdrowia, a szerzej władza, broni testów PCR jak przysłowiowej „Częstochowy”. To ich bastion, ostatnia deska ratunku, a także barometr nastrojów społecznych. Jak długo będziemy z własnej, nieprzymuszonej woli poddawać się tym testom, tak długo będzie trwać „pandemia”. Wszystko zaczyna się od testów PCR i „bezobjawowo chorych”. To one nakręcają statystyki „pandemii”. Czy naprawdę chcemy tej mistyfikacji? Szpitale są dla ludzi chorych, poważnie objawowo chorych, a nie dla wypromowanych „pacjentów” za pomocą testu PCR. Musimy w końcu powiedzieć: STOP dla PCR i podobnych testów genetycznych. Nawet WHO zachowuje daleko idąca wstrzemięźliwość odnośnie testów PCR, zalecając ich powtarzanie i korelowanie z objawami chorobowymi. Są też pierwsze wyroki sądów z Portugalii i Austrii.

  Roman Zieliński, genetyk, biolog,

  Ps. W poście z 17 kwietnia jest h niego kilka zdjęć tych maszynek

 • ~ 2021-04-21
  14:21:29

  5 10

  @Franek- 10% ludzi na ulicach i obalisz rząd ? no wiesz ...wystarczy wygrać wybory :) ale z tą nowo-starą zbieraniną u Hołowni to będzie trudne .

 • ~ 2021-04-21
  14:23:48

  5 7

  2Longina - i wzajemnie , ty zjesz każde tuskowe g.....

 • ~artefaks 2021-04-21
  15:11:39

  5 5

  Nawet papuga leutlanta Von Nogaya zmieniała opcje polityczne w zależności od tego w której ręce jej pfeffer podano wołała :
  Kaiser hohe ,lub Kaiser nieder , lub idiot.
  Menelowy elektorat jeśli nie dostanie wspomagania do którego się już przyzwyczaił to sam pogoni jedynie słuszną i sprawiedliwą.

 • ~ 2021-04-21
  15:42:03

  5 7

  @artefaks - dużo tych meneli w Polsce mamy ponad 30 % i mozesz sobie pomarzyć , że oni chcą rząd zmienić . Ale zawsze możecie wybory wygrać , jak jakiś program znajdziecie , jakikolwiek :) nawet zerżniety z CDU

 • ~artefaks 2021-04-21
  15:47:45

  7 8

  ,, dużo tych meneli w Polsce mamy ponad 30 % "
  @zak. Święte słowa . Święte słowa
  Ty to powiedziałeś, bo nie zamierzam ludzi obrażać.
  Dokładnie tyle jest meneli ile wyborców jedynie słusznej.
  A ty do swojego elektoratu zamierzasz strzelać ? Jak do waszego wyborcy z pekinu ?

 • ~ 2021-04-21
  16:02:13

  8 6

  @artefaks - Kropiwnickiego z jego 12 mieszkaniami nie zagłuszysz twoją pisaniną . Może totalsi się na to nabiorą , ale normalni ludzie nie . Ludzie ciężko pracują żeby sobie małe mieszkanko kupić a tacy Kropiwniccy lub inni Nowacy i Adamowicze z PO nie wiedzą ile mają mieszkań i skąd na to pieniądze wzięli. Ja wiem , że oni cieżko w samorządzie pracowali , ale ilu mamy samorządowców w Polsce ?

 • ~ 2021-04-22
  17:20:58

  1 2

  ~Noname1212 - To prawda - nie ma testów, nie ma pandemii! Kto jeszcze ma wątpliwości niech obejrzy ten film - tu jest SZOKUJĄCA prawda!
  https://www.youtube.com/watch?v=D6EM7qQL6k8

 • ~Gabriela Nowak 2021-12-22
  10:30:51

  0 0

  KARA Z KK NIE MA OPCJI - REFUNDACJA , SPRZET I CO - KARA DLA ODPOWIEDZIOALNYCH !!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 388