zamknij

Wiadomości

P. Polok rzuca rękawicę konkurentom i składa propozycję

2013-03-12, Autor: Wacław Wrana
Politycy Ruchu Autonomii Śląska – Paweł Polok i Jerzy Gorzelik powołują fundację. Organizacja ma szkolić członków stowarzyszeń z zakresu pozyskiwania funduszy na ochronę zabytków. – Jeśli innym kandydatom do senatu naprawdę zależy na sprawach Śląska, niech do nas dołączą i niech zostaną fundatorami – rzuca wyzwanie swoim politycznym konkurentom Paweł Polok.

Reklama

Kandydat Ruchu Autonomii Śląska na senatora nie ukrywa, że pomysł powołania Fundacji Ochrony Dziedzictwa Industrialnego ma związek z kampanią wyborczą, ale fundacja powstanie bez względu na wynik wyborów. – Myślę, że dobrze się stanie, jeśli po kampanii wyborczej zostanie coś poza pustymi deklaracjami polityków. Dlatego, razem z Jerzym Gorzelikiem deklarujemy, że zostaniemy fundatorami i wpłacimy po tysiąc złotych potrzebnych na rejestrację fundacji. Nie chcemy jednak upolityczniać tej organizacji i zapraszam do zostania fundatorem innych polityków, którzy mówią, że sprawy Śląska leżą im na sercu. Jeśli się zgłoszą, wtedy kolegialnie powołamy zarząd fundacji i będziemy działać – tłumaczy Paweł Polok.

Jerzy Gorzelik – przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska argumentuje, że zabytki industrialne to jeden z wyróżników Śląska, a w oparciu o istniejący już Śląski Szlak Zabytków Techniki wykształtowała się na naszym terenie turystyka industrialna. Nierozwiązanym problemem pozostaje stan tych zabytków i konieczność ich konserwacji. – Niestety, nie wszyscy rozumieją tę potrzebę. Ostatnio minister kultury przekazał dotacje na renowację 10 zabytków w naszym województwie, ale 9 z nich stanowiły kościoły – mówi Gorzelik.

Podkreśla, że równie ważna jak świadomość władz, jest umiejętność pozyskiwania funduszy przez stowarzyszenia zajmujące się ochroną zabytków. I na szkoleniu takich specjalistów chce koncentrować się tworzona fundacja.

Jerzy Gorzelik i Paweł Polok spotkali się z dziennikarzami w sąsiedztwie niszczejących budynków kopalni Ignacy. Dwa z nich mają uszkodzone dachy po ubiegłorocznej nawałnicy. Zamiast do remontu, jeden z nich został przeznaczony do rozbiórki.

Paweł Polok zapowiedział również, że jeśli zostanie senatorem będzie walczył o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Chciałby również, aby w programach nauczania języka polskiego i historii znalazły się elementy regionalne. – Smutna rzeczywistość jest taka, że śląski maturzysta roku 2013 nie wie kim są tacy literaci jak Eichendorff, Hauptman, ks. Szymik, czy Horst Bienek. Z kolei na lekcjach historii obowiązuje wyłącznie historia Kongresówki. Na próżno szukać podręczników z informacjami o obozach zagłady na Śląsku w czasie II wojny światowej, represjach Ślązaków w okresie stalinizmu, czy strajkach na naszym terenie w latach 1970, 1981, czy 1988, które doprowadziły do rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu – wymienia Paweł Polok.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Ksenopita 2013-03-12 08:19:36

  Zabytki Industrialne... W Polsce tępi ludzie, jeśli chcę przez innych tępych ludzi być postrzeganymi za wybitnie inteligentnych, używają zamiast polskich słów, słowa obce. I z tego powodu na zabytki przemysłowe mówią "zabytki industrialne".

  0 0
 • ~wojtek144 2013-03-12 09:29:28

  Wszyscy chcą szkolić ale nikt nie chce pracować - paranoja. Czy na zdjęciu ten śmieszny młody człowiek w niebieskim sweterku, to nasz wymarzony senator?

  0 0
 • ~ 2013-03-12 09:33:20

  Gdy przeczytałem że "Rzuca rękawice konkurentom" to myślałem że ktoś odważył się skonfrontować z resztą w debacie przed -wyborczej, ale do takiej nie dojdzie bo JKM by zniszczył wszystkich merytorycznymi i logicznymi argumentami a na to sobie nikt żądny stołka nie pozwoli.

  0 0
 • ~ 2013-03-12 09:53:37

  JKM to raczej zniszczył sam siebie, wyśmiewając przez swoje ugrupowanie (KNP) parlamentarny zespół lobbujący za uznaniem godki za język regionalny.

  0 0
 • ~ 2013-03-12 09:57:42

  Za to wyśmiewanie zespołu lobbującego na rzecz Badmintona jest ok:P? Albo tworzenie takich sztucznych tworów za nasze $ jest głupie albo nie. Czepiacie się detali zamiast widzieć głębszy sens wypowiedzi.

  0 0
 • ~tommi 2013-03-12 10:02:07

  Panie Polok, gdybym miał zapewniony byt dla rodziny i siebie to z nudów będę czytał ksiązki nawet te historyczne , tymczasem patrzę żeby moje dzieci miały co jeść i w co się ubrać, pragnę też żeby moje drugie dziecko zostało przyjete do przedszkola, może to nawet być śląskie przedszkole im Eichendorffa, a to że żyje się w tym kraju tak a nie inaczej nie jest do końca moja wina, podobnie też nie z mojej winy kształcimy młodych "niezdolnych"

  0 0
 • ~czarny_julek 2013-03-12 11:10:47

  Taaaaak.. JKM i merytoryczne argumenty - zawarte m.in. w słowach: "By oszczędzić ludzkości kolejnych konwulsji, musimy jasno i stanowczo powiedzieć naszym kobietom, starcom i dzieciom: My tu rządzimy! Żadnych eksperymentów! Żadnego „współdecydowania” w rodzinie! (...) Panowie! Zachowujmy się odważnie, po męsku!" albo "Chciałbym odebrać prawo wyborcze wielu osobom, nie tylko kobietom." lub "Jestem przekonany, że 90% z was to homo sovieticus." czy też "Kobieta przesiąka poglądami człowieka, z którym sypia. Ostatecznie (Natura czy Bóg – nie będziemy się spierać) nie po to tak skonstruował mężczyzn, by setki tysięcy plemników się marnowały; wnikają one w ciało kobiety i przerabiają ją na obraz i podobieństwo mężczyzny, do którego ona należy." To jest po prostu ŻAŁOSNE :/

  0 0
 • ~ 2013-03-12 12:18:22

  Pff bitch please, znam ostrzejsze wypowiedzi:) i co z tego niby wynika? cytując bez kontekstu to zmieszać z błotem można nawet papieża. Większość ludzi się na polityce nie zna, a rząd co wybory twierdzi że wszyscy jesteśmy znawcami i nas ciągną do urn.
  Czym mniejsza jest frekwencja na wyborach, tym lepiej dla samego rezultatu bo pójdą ci którzy cokolwiek na ten temat wiedzą i chcą w tym uczestniczyć.

  0 0
 • ~tommi 2013-03-12 13:39:13

  Panie Wrana tytuł brzi:"P. Polok rzuca rękawicę konkurentom i składa propozycję" czy nie jest sprzeczne ze sobą? skoro rzuca rękawice to tak jakby rzucał wyzwanie, wręcz wyzywa na pojedynek, a składanie propozycji to zupełnie inna sprawa moim zdaniem.

  0 0
 • ~Afordancja 2013-03-12 13:40:15

  pfff, no to Pan Polok rzucił rękawicę... naprawdę wyzwanie... A fani JKM widzę jak zawsze aktywni ;) My wiemy jaki był kontekst a poglądy JKM są powszechnie znane i nie musicie na sile go(kontekstu) wymyślać. Kurcze znając wasze "mrówkowe migracje" zaraz będzie was tu więcej. Swoja droga na wybory nie chodzą tylko ci co się znają, ale także zawsze chodzą fanatycy z najróżniejszych poglądów mniejszościowych i marzyło by wam się aby glosowało by jak najmniej osób była by traka mini wojenka fanatyków poglądowych. I mielibyście szanse faktycznie bo co by nie powiedzieć najgorsi tez nie jesteście. Pisanie wszędzie o JKM zaczyna być żałosne, w każdym temacie to samo o tym samym. Zaraz wyskoczycie, ze nie zmienia poglądów od 60 lat. Będziecie wklejać linki do cieniutkich filmików na YT. I ze JKM wprowadzi nas do krainy miodem i mlekiem płynącej, bo np. zlikwiduje ZUS (taa z senatu) ot tak po prostu "wprowadzi ustawę i już, a jak zabraknie to zrobi uczciwa licytacje majątku państwowego i pyk. aa i jeszcze jedno było, jak było pytanie o liczby to "no teraz nie jest w rządzie to nie ma, ale jak będzie to dostanie ekspertów i mu policzą. A obecnych rządzących ( i wokoło) czyli około 200 tys. ludzi wyrzuci za granice. Tak wiec wszystko już wiemy. PODSUMOWUJĄC, nie zaśmiecajcie każdego wątku proszę tymi samymi tekstami, bo później ciężko coś znaleźć o danym kandydacie.

  0 0
 • ~ 2013-03-12 14:44:21

  Polok w przeciwieństwie do JKM mówi wszędzie to samo a JKM którego ktoś tu ośmielił sie posądzić o merytoryczność, w Bielsku chce wysyłać na autonomistów czołgi a w Katowicach sam jest za autonomią.
  Ten sam gość raz chce prywatnych i niezależnych szkół by za chwile domagać się by nie było w nich kalekich dzieci.
  Jego sprzeczności mozna wyliczać wiecznie.

  0 0
 • ~Jan R. 2013-03-12 16:29:32

  Paweł Polok nie "rzuca rękawicę" yno ciepie handszułom.

  0 0
 • ~hanek 2013-03-12 19:41:14

  Janusz Korwin Mikke "ma program i daje nadzieję" od 24 lat. I - jakkolwiek można śmiać się z jego błyskotliwych ripost - uważam, że do końca swojej działalności politycznej będzie TYLKO dawał nadzieję i TYLKO miał programy. Realnie patrząc, w ciągu ćwierćwiecza aktywności politycznej, jego skuteczność była bliska zeru i naiwnością jest wierzyć, że teraz coś się nagle zmieni. Młodzi ludzie nie pamiętają, że JKM to samo, w różnej formie i konfiguracji proponuje "od zawsze". Od zawsze miał też młodych entuzjastów - którzy ZAWSZE z tego entuzjazmu wyrastali po konfrontacji swoich idei z brutalnymi realiami. TYLKO GŁUPIEC stawia na wiecznie przegranego.

  0 0
 • ~Joan 2013-03-31 01:16:35

  SZCZĘŚCIE. Dzwoni siostra z Londynu: - Michał, co tam u Was w Polsce słychać? - Mam dwie wiadomości, dobrą i złą - mówi Michał.
  - Zacznij od złej - mówi siostra. Sąsiad się powiesił po stracie pracy, zamknęli szkołę, więc Ania nie chodzi do szkoły, bo nie mają pieniędzy na dojazdy, a paliwo po 5,99 zł. Ponadto Wojtkowi odmówili chemioterapii więc szykuje się kolejny pogrzeb ...
  - A dobra wiadomość!? - pyta siostra. - Na szczęście to PO jest u władzy, a nie PiS... - odpowiada Michał.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3144