zamknij

Wiadomości

Opozycja nie chce przewodniczącego Kiljańczyka. Jest wniosek o odwołanie

2021-02-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Opozycyjni radni z Bloku Samorządowego Rybnik oraz Prawa i Sprawiedliwości chcą odwołania Wojciecha Kiljańczyka z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Sporządzili wniosek o jego odwołanie. Poszło o zignorowanie udziału Krzysztofa Kazka podczas ostatniej sesji.

Reklama

Wniosek o odwołanie przewodniczącego rady został sporządzony wczoraj przez radnego Michała ChmielińskiegoBSR. Podpisali się pod tym inni opozycyjni radni: Andrzej Wojaczek, Łukasz Dwornik, Tadeusz Pałka, Joanna Brzózka, Mirela Szutka, Andrzej Sączek, Karol Szymura, Jerzy Lazar, Arkadiusz Szweda i Mariusz Węglorz.

Radni chcą zwołania dodatkowej sesji Rady Miasta Rybnika, by złożyć wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Jak uzasadniają swoją decyzję?

- W dniu 11 lutego odbyła się sesja Rady Miasta Rybnika w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej obszar dzielnicy Zamysłów. W porządku obrad nie przewidział pan miejsca na wystąpienie pana Krzysztofa Kazka - przewodniczącego dzielnicy Zamysłów. Nie przyjął pan wniosku pana Krzysztofa Kazka o zabranie głosu podczas sesji. Przedmiotowy wniosek mógł zostać uznany, tym bardziej że zabranie głosu przedstawiciela dzielnicy w niezwykle ważnym temacie jest bardzo istotne. Radni miasta decydujący o losach i przyszłości Zamysłowa powinni znać ich opinię i zdanie wypowiedziane podczas sesji rady miasta. To dyskusja, a nie tylko maszynka do głosowania – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Zdaniem opozycji obywatelskie podejście i partycypacja mieszkańców, o których „bardzo często wspomina przewodniczący zostały podczas sesji mieszkańców Zamysłowa odebrane”.

- Dlatego wnioskujemy o odwołanie przewodniczącego Rady Miasta Rybnika – dodają w piśmie.

Temat, o którym piszą radni, poruszaliśmy kilka dni temu >>Sesja Rady Miasta Rybnika: dlaczego szef dzielnicy Zamysłów nie mógł zabrać głosu?<<

Przewodniczący rady musi teraz do 7 dni zwołać sesję, by poruszyć tę kwestię.

Wojciech Kiljańczyk nie skomentował ruchu opozycyjnych radnych.

AKTUALIZACJA (godz. 12.16): pod wnioskiem za odwołaniem przewodniczącego zabrakło podpisu radnego Jacka Mularczyka z BSR-u. 

- Nie podpisałem się pod wnioskiem, bo nie miałem wglądu do treści. Przez ostatnie dwa dni byłem w pracy od rana do wieczora. Dopiero dzisiaj przeczytałem wniosek w internecie. I tak bym go nie podpisał, bo uważam, że cała ta sytuacja jest gierką polityczną. Nie chcę w to wchodzić - wyjaśnia.

Oceń publikację: + 1 + 91 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Piotr Czaja 2021-02-18 12:19:20

  Jestem za odwołaniem.Nie mam żadnych sympatii politycznych.Poptostu nie dorósł do pełnienia tej funkcji.

 • ~kibic_row 2021-02-18 13:06:24

  Będąc w mniejszości ten wniosek po głosowaniu tylko podbuduje ego najgorszego przewodniczącego jakiego znam. Nawet Pan Mura który tragicznie prowadził sesje potrafił rozmawiać z każdym. Koalicjanci rządzący macie okazję pokazać czy zależy Wam na mieście i mieszkańcach czy na aspiracjach politycznych Pana Kiljańczyka. Bo to, że wasze głosowanie jest na wskazanie prezydenta to już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Panie Mularczyk a Pan niech się opowie w końcu bo na razie Pana zachowanie jest jak tej żaby z kawału (na lewo mądrzy a na prawo piękni).

  81 21
 • ~marzanna 2021-02-18 13:19:56

  Jeśli dobrze pamiętam, to temat już był tłumaczony. Rada dzielnicy podobno nie była zainteresowana udziałem w komisji poświęconej temu tematowi. To chyba jasny komunikat dla mieszkańców dzielnicy ..., a teraz dym, bo trzeba pokazać swoje "niby" zaangażowanie. Słabe to!

  31 65
 • ~Yggdrasil 2021-02-18 13:23:36

  Szczególnym fanem Pana Kiljańczyka nie jestem. Opozycja powinna jednak pudełko czekoladek mu dać za sprawne przeprowadzenie tej sesji, jak by to robili inni, to pewnie jeszcze trwało by którejś z tych 600 głosowań. Wniosek o odwołanie to gierka - BRAWA dla Jacka Mularczyka, że potrafi to głośno powiedzieć. Panie Jacku: chylę czoła.

  38 68
 • ~Jan R. 2021-02-18 13:54:51

  Nie wiem co to za ważna persona ten Krzysztof Kazek, że niezbędne było, by swoje trzy grosze jeszcze musi wywlekać na sesji. Radni z Zamysłowa i okolic mają mało wiedzy na temat zagospodarowania tej dzielnicy, że muszą posługiwać się radnym dzielnicowym? Przypominam sobie, że ten pan brał udział w debacie o stanie miasta. Niech trochę poczeka a znowu będzie mógł powiedzieć wszystko co wie.

  26 55
 • ~albotakalbonie 2021-02-18 14:29:34

  Dla komentujących marzanna i Jan R.
  Zamysłów 2 lata temu rekordową ilością głosów wybrał osobę do reprezentowania interesu mieszkańców i nie był to zhańbiony w dzielnicy radny miasta ( który prywatny interes handlarza nieruchomościami i współpracujących z nim deweloperów przedkładał przez lata nad dobro wspólne).
  Przedstawiciel miał prawo brać udział w sesji i tego prawa , mimo olbrzymiego zaangażowania mieszkańców w uchwalenie planu i złożonego z wyprzedzeniem wniosku mu odmówiono.
  Link dla przypomnienia:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,zamyslow-sie-zjednoczyl-o-takiej-frekwencji-inni-moga-pomarzyc,wia5-3266-40340.html

  48 19
 • ~marzanna 2021-02-18 16:13:06

  ~albotakalbonie tum bardziej! Mamy zatem taką sytuację: gość wybrany rekordową liczbą głosów nie pojawia się na komisji, czyli w miejscu gdzie pracuje się nad uchwałami, ale chce pojawić się na radzie miasta, gdzie nie ma już sensu, bo uchwały są już gotowe i trzeba je tylko przyjąć (lub odrzucić). Jeśli nie było możliwości pojawienia się nikogo z rady dzielnicy na komisji, uwagi można było przekazać radnym. Rozumiem, że jeden jest wykluczony, ale z tego terenu chyba wybrano również i innych radnych (w tym sygnatariuszy tego dzisiejszego pisma...). Ot, polityka!

  19 26
 • ~młodygłos 2021-02-18 16:52:15

  Polecam bardzo przejąć tą posadę przez kogoś z PiSu. Na pewno będzie dużo lepiej sobie radził :)

  15 19
 • ~"MADA" 2021-02-18 23:59:54

  Wreszcie ciekawy news, niech go już w końcu odwołają, bo na to już nie można patrzeć a co dopiero go słychać!
  Radny Mularczyk ma szanse określić się ostatecznie na jakim instrumencie muzycznym w końcu gra i w jakim bądź czyim kabocie siedzi przy tym instrumencie. Czas na trochę kosmetyki w tej Radzie Miasta i może to radnym koalicji wyjdzie na dobre!

  16 5
 • ~rzyt 2021-02-19 15:48:17

  Czy tylko opozycja tego sobie życzy?

  Wszyscy na K... powinni wylecieć z hukiem.

  7 4
 • ~darex66 2021-02-20 11:32:46

  Pan Kiljanczyk swoim zachowaniem i przebiegiem karierki politycznej udowodnił że jest lojalnym przydupasem Kuczery bez własnego zdania jak większość niestety. Smutne że partykularne interesy są ważniejsze niż sprawa miasta Rybnik. Powinni go odwołać.

  8 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1030