zamknij

Wiadomości

Ogień i smród. Tak zamykają Koksownię Dębieńsko

2018-08-31, Autor: 

To już ostatnie chwile działającej Koksowni Dębieńsko. Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn na „do widzenia” mogli zobaczyć ogień buchający nad zakładem i spore dawki benzenu w powietrzu. Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

Reklama

O tym Was już informowaliśmy, JSW Koks S.A. rozpoczął zamykanie Koksowni Dębieńsko. Ta decyzja została podjęta rok temu >>Za kilka tygodni nie będzie Koksowni Dębieńsko. Zakład kończy działalność<<

Tymczasem koksownia dała o sobie znać w postaci zwiększonego stężenia benzenu w powietrzu. Tydzień temu stacja pomiarowa przy ul. Kopalnianej w Czerwionce Leszczynach zanotowała niechlubny rekord – rakotwórczy związek chemiczny przekraczał normę o 5 240 procent >>Mieszkańcy duszą się od benzenu. Stężenie przekroczone o ponad 5 tys. procent!<< Faktem tym zainteresował się WIOŚ w Katowicach. Od tego czasu zakład kontrolują inspektorzy.

Interweniował też burmistrz Czerwionki-Leszczyn – Wiesław Janiszewski. - W trybie pilnym burmistrz zwrócił się także do właściciela koksowi z żądaniem, aby proces likwidacji zakładu przebiegał w zgodzie z normami środowiskowymi bez ewentualnych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM.

Sprawa trafiła nawet do rybnickiej prokuratury, która ma sprawdzić, czy sytuacja z 24 sierpnia nie zagrażała zdrowiu i życiu mieszkańców.

Mimo to, w nocy z 29 na 30 sierpnia doszło do poważnej awarii na terenie koksowni. - Zablokowany został spływ kondensatu wodno-smołowego z odbieralnika baterii koksowniczej. Spowodowało to kłopoty z odbiorem gazu surowego z baterii koksowniczej i niekontrolowaną emisję tego gazu do powietrza. Następnie gaz surowy był spalany na pochodniach awaryjnych. Awarię usunięto częściowo ok. godz. 04.00 – wyjaśnia Andrzej Szczygieł z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

W tym czasie stacja monitoringu powietrza odnotowała wzrost stężenia benzenu. O północy wartość wskazywała 10 µg/m3. Godzinę później było już 27 µg/m3, a o 2.00 w nocy - 44,6 µg/m3.

Powyższe wydarzenie spowodowało podjęcie przez Zarząd Spółki JSW KOKS SA decyzji o wcześniejszym zatrzymaniu produkcji koksu i przerobu gazu koksowniczego.

Potwierdza to UGiM Czerwionka-Leszczyny. - W wyniku zaistnienia możliwości wcześniejszego wyłączenia z ruchu instalacji Koksowni Dębieńsko, Zarząd Spółki podjął decyzję o przyspieszeniu tych procesów. Przyspieszenie prac w żaden sposób nie narusza obowiązujących zasad bezpieczeństwa, a wszystkie zaplanowane czynności zostaną wykonane. W dniu 30.08. o godzinie 22:35 zatrzymano opalanie baterii koksowniczej, a 10 minut później zatrzymano ssawę gazową. Oznacza to wyłączenie z ruchu baterii koksowniczej i oddziału węglopochodnych - mówi Hanna Piórecka-Nowak.

Walczące ze szkodliwymi skutkami działalności koksowni Stowarzyszenie Zielone Miasto w Czerwionce-Leszczynach zapowiada, że dalej będzie monitorowało obszar przy zakładzie. - Zamierzamy zmodernizować tablicę pomiarową, tak by każdy wyraźnie widział jakie powietrze było przed zamknięciem koksowni i po jej zamknięciu – wyjaśnia Leszek Machura, prezes stowarzyszenia.

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~gloria81 2018-08-31
    10:56:33

    70 18

    Ja rozumiem, że pracownicy Koksowni są teraz w ciężkiej sytuacji, ale jej zamknięcie wyjdzie na korzyść nam wszystkim.
    Wreszcie zapewnienia, że nie trują można oficjalnie włożyć między bajki! Staram się nie otwierać okien, bo ciągle czuć ten charakterystyczny smrodek.

  • ~elazb 2018-08-31
    11:19:33

    42 38

    "rakotwórczy związek chemiczny przekraczał normę o 5 240 procent"
    To już teraz wiem czemu od tygodnia tak mnie głowa boli, a mieszkamy z miedzy Rybnikiem a Wodzisławiem :/ I oczywiście nic sie z tym nie da zrobić, tak musi być i tak musisz żyć szary człowieku. Nic tylko brać pożyczkę i uciekać na drugi koniec Polski.

  • ~dr_Moriarty 2018-08-31
    11:37:16

    54 27

    To są te dobrodziejstwa górnictwa. Smród, toksyny i kompletna degradacja środowiska. A wygląda na to, że pracownicy przed zamknięciem jeszcze naszkodzą ile wlezie. Najlepiej niech podpalą, tak jak ostatnio wysypiska śmieci. Po nas choćby potop. Niech już zamkną to cholerstwo i niech ten region o nim zapomni. Czekam na kolejny obiekt na liście do likwidacji technologii rodem z XIX wieku.

  • ~majunia 2018-08-31
    11:46:34

    6 3

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~majunia 2018-08-31
    11:57:11

    22 5

    Proszę o wskazanie powodu usunięcia mojego komentarza?
    Redakcja nie lubi prośby o rzetelne dziennikarstwo?

  • ~Alfred Kawka 2018-08-31
    12:34:11

    46 10

    Prosze,prosze i obudzil sie burmistrz i urzad. Co robil Pan przez osiem lat?

  • ~jurempus 2018-08-31
    17:29:41

    39 24

    koksownia chodziła od kilkunastu dobrych lat i teraz jakiś pajac uznał że zagraża życiu...a 10 lat temu nie zagrażała??Może Pan Machura z zielonego czegoś tam zapewni prace pracownikom likwidowanej koksowni??

  • ~Sinner 2018-08-31
    18:26:24

    22 10

    No to teraz gmina bardzo odczuje finansowo brak Koksowni hehe.

  • ~ 2018-08-31
    20:13:49

    36 42

    To jest Śląsk jak komuś przeszkadza zbyt wielki smród to niech się wyniesie w czystsze miejsce np. na Mazury nikt na siłę tu nikogo nie trzyma. W Radlinie z koksowni też śmierdzi i nikt z tego powodu zadymy nie robi

  • ~kate 2018-08-31
    20:47:52

    35 11

    Sprawa koksowni budzi wiele kontrowersji. Truje nie od wczoraj. Znam ludzi którzy przepracowali tam całe swoje życie i dożyli długich lat. Pewnie nie jeden ojciec czy dziadek mieszkający w naszej gminie pracował na kopalni czy koksowni. Dla wielu z nas zakłady te były lub nadal są żywicielkami rodzin. Rozumiem oburzenie ludzi, ale czy zamiast zamknięcia nie można było zainwestować w modernizację zakładu? Współczuję tym, którzy muszą pożegnać się z zakładem i stracą pracę. Nikogo nie bronię, ale wkurzają mnie komentarze typu ..
    Mamy dobrodziejstwa kopalni i koksowni...

  • ~ 2018-08-31
    20:57:48

    39 22

    Tadzio999- tu jest Śląsk i musi śmierdzieć??? Lubisz smród, to sobie wsadż głowę do WC. Juz wiele glupot na tym forum czytalem, ale wygrywasz. Co za idiotyzm

  • ~JohnMagister 2018-09-01
    08:46:26

    24 8

    Jeszcze 10-15 lat temu wracając z nad morza na Śląsk zaobserwować można prawie czarną czapę zanieczyszczeń pokrywającą teren województwa. Od kilku lat gęstość tej czapy zmniejszała się a jej kolor stawał się mniej czarny, po prostu powietrze zaczynało być czystsze, co można również odczuć przy oddychaniu. Gdyby nie ludzie tacy jak ~tadzio999 którzy uważają że skoro Śląsk to ma być zanieczyszczone powietrze i pewnie dokładają do tego swoją cegiełkę, byłoby jeszcze lepiej. Mimo że to Śląsk to można spalać węgiel nie powodując drastycznego zwiększenia zanieczyszczenia powietrza, można modernizować przynoszące zyski! zakłady, aby były mniej szkodliwe, ale też należy likwidować zakłady nierentowne, takie których modernizacja byłaby zbyt kosztowna, czy takie które są zbyt szkodliwe.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5067