zamknij

Wiadomości

Od jutra za przejazd autobusem zapłacimy więcej

2013-02-28, Autor: dk
Już jutro wejdzie w życie nowy cennik za przejazdy komunikacją miejską. Średnio za przejazd rybniczanie zapłacą o 40 groszy więcej za bilet jednorazowy i o około 8 złotych więcej za normalny bilet 28-dniowy.

Reklama

Według nowego cennika za przejazd w strefie „0” trzeba będzie zapłacić 3,80 złotych (ulgowy: 1,90 złotych), w strefie „I” – 4,40 złotych (ulgowy: 2,20 złotych), a w strefie „II” – 4,80 złotych (ulgowy: 2,40 złotych). Natomiast bilet „miesięczny” w strefie „0” będzie kosztował 90 złotych (ulgowy: 45 złotych), w strefie „I” – 96 złotych (ulgowy: 48 złotych), a w strefie „II” – 108 złotych (ulgowy: 54 złote).

Przewoźnik sugeruje, by w czasie jednorazowych przejazdów korzystać z nieimiennej e-karty, która generuje mniejsze koszty niż zakup biletu u kierowcy. – Średnio na każdym takim przejeździe do dwóch przystanków można oszczędzić „złotówkę”. Powyżej dwóch przystanków w strefie „O” e-karta pobiera 2,80 złotych (bilet normalny) lub 1,40 złotych (bilet ulgowy) – mówi Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w  Rybniku.

 

>> Sprawdź nowy cennik biletów ZTZ

 

Konieczność podwyżki cen biletów magistrat argumentował ciągle rosnącymi cenami paliwa oraz wzrostem najniższego wynagrodzenia w firmach komunikacyjnych. To rozwiązanie skrytykował jednak Łukasz Wała ze Stowarzyszenia Transportu Zrównoważonego, który zaproponował też nowatorskie rozwiązania. – Podejrzewam, że w systemie elektronicznym, jaki posiada Rybnik, można właściwie zaprogramować dowolne rodzaje biletów. Więc dlaczego trwamy przy naliczaniu za każde wejście do pojazdu? Czy pasażer, który się przesiada generuje większy koszt, niż gdy jedzie bezpośrednio na tej samej trasie? Czy chodzi o to, żeby ludzie nie jeździli tam gdzie nie ma bezpośredniego autobusu? Wielu przewoźników ma w swojej ofercie bilety, gdzie przesiadka nie powoduje skoku ceny. Kolejnym problemem jest brak biletu dobowego – tłumaczy ekspert.

 

>> Podwyżki cen biletów nie pomogą. Trzeba zmienić taryfę – czytaj opinię eksperta

 

Projekt podwyżki cen biletów ZTZ został przyjęty przez Radę Miasta Rybnika na sesji 23 stycznia 2013 roku. Nowy cennik będzie obowiązywał od 1 marca 2013 roku.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
  • ~lukaszn84 2013-02-28 14:07:54

    "Projekt podwyżki cen biletów ZTZ został przyjęty przez Radę Miasta Rybnika..." Jak oni to zatwierdzili to niech oni dopłacają !!!!!!! Kto jest za???

    0 0
  • ~ 2013-02-28 14:15:55

    a co z wodą? też pewnie wczoraj grzecznie łapki w górę podnosiły, leśne dziady

    0 0
  • ~qwerty 2013-02-28 14:16:12

    Fudali i jego pieski maja ludzi za idiotow. Ciagle rosnace ceny paliw? Od roku ceny sa mniej wiecej takie same: http://mrc.tychy.pl/ceny.paliw/?okres=wszystkie&slowo=&wykres=duzy

    0 0
  • ~frowningJoker 2013-02-28 14:33:00

    Za niedlugo taniej bedzie zadzwonic po taksowke...

    0 0
  • ~wera 2013-02-28 14:34:11

    Miasto powinno dopłacać ,żeby ludzi zachęcić do korzystania z KM i tym samym od korkować niedorozwiniętą siec dróg.
    Zresztą jaka władza takie miasto i cenny.

    0 0
  • ~ 2013-02-28 14:54:34

    złodzieje!!!

    0 0
  • ~yaman 2013-02-28 15:09:14

    chooooye!

    0 0
  • ~himall 2013-02-28 15:22:40

    Niestety nie jestem posiadaczem samochodu , bardzo czesto z rodzina jezdzimy na basen Mosiru.
    Czyli teraz 3.80 x 2 + 1.90 x 2 =11.4 x 2 = 22.80. Hmm, dziekuje kuhwa panie fudali , koncz pan , wstydu oszczedz, jesli znaczenie slowa wstyd jest znane?!

    0 0
  • ~ 2013-02-28 16:15:43

    himall:) demagogia pełną gęba, podaj lepiej ile płacisz wiecej ,? 3 zl w dwie strony ? a nie ile płacisz w ogole (nie znam starych cen)

    0 0
  • ~himall 2013-02-28 16:43:13

    Generalnie chodzi o to ze Rybnik ma jedne z drozszych biletow komunikacji miejskiej !!!!! muminos, wiesz te pare zloty niby nic , ale sam fakt fudalowi i tak trzeba podziekowac za caloksztalt ...

    0 0
  • ~wera 2013-02-28 16:43:16

    Zbojkotować KM i tyle skoro za droga

    0 0
  • ~ 2013-02-28 16:50:19

    himall mi nie musisz mówic o AF, najdroższa woda w kraju:) podatek za nieruchomość w przeciągu 6 lat podskoczył mi jakieś 400% ,droga w środku lasu, brak miejsc parkingowych, teraz cyrki ze śmieciami,(w innym miescie obok tak nie jest), a jak po pijaku raz w roku chce wieczorem wrócić do domu, to autobusu i tak nie ma do mnie wies bo jest po 22:00 :) no ale takie życie jest, nie bede ukrywać ze wzrastają mi przychody ale duzo mnie % niz oplaty stałe :)
    olac, over

    0 0
  • ~Arteks 2013-02-28 18:36:19

    Podwyżka cen przejazdów była niepotrzebna i pokazała, że władze miasta mają gdzieś jego problemy komunikacyjne. Dużo już pisałem na ten temat i nie będę się powtarzał ale od początku byłem przeciwnikiem podwyższania cen za przejazdy w sytuacji kiedy nie są one wcale takie tanie.

    0 0
  • ~Matheus 2013-02-28 18:37:21

    no dobra ale to ile kosztuje bilet z e-kartą do dwóch przystanków? Najpierw jest napisane że w takim przypadku można oszczędzi "złotówkę" czyli 2,80, ale zaraz dalej jest że 2,80 kosztuje gdy jest więcej niż dwa przystanki.

    0 0
  • ~Kung-Fu-Panda! 2013-02-28 19:20:36

    Boże, ale to miasto schodzi na psy. Centrum miasta upada, nic się ciekawego nie dzieje, nawet dni miasta są płatne, a teraz jeszcze podrożały bilety autobusowe. :/
    W ogóle kto to widział, że uczeń szkoły policealnej/ student nie może korzystać z ulg.
    paranoja.

    0 0
  • ~lukaszn84 2013-02-28 19:38:18

    REGULAMIN ZTZ, PRZEJZADY ULGOWE "-dzieci powyżej 4 roku życia do momentu ukończenia nauki w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponad gimnazjalnej, nie dłużej niż do ukończenia 20 roku życia - na podstawie legitymacji szkolnej lub innego dokumentu wystawionego przez właściwy organ lub instytucję, lub "e-Karty" imiennej wydanej na podstawie wymienionych uprzednio dokumentów"

    - A GDZIE O ULGACH DLA STUDENTÓW? DUŻO OSÓB Z TECHNIKUM KOŃCZY 20 LAT W STYCZNIU CZY LUTYM A POTEM BĘDĄ MUSIAŁY PŁACIĆ CAŁOŚĆ CZY TO NIE SKANDAL ?!!!!!!!

    0 0
  • ~swistak 2013-02-28 19:43:48

    "Od jutra za przejazd autobusem zapłacimy więcej-"nie ku..a mniej zapłacimy.tak jak co kilka miesięcy za wszystko bo wszystko przecież tanieje .A zarobki rosną non stop.

    0 0
  • ~ksg14 2013-02-28 21:58:08

    W Rybniku miesiąc trwa 28 dni. 365 dni przez 28 dni to daje 13 biletów miesięcznych w ciągu roku!!!!!! Cwaniaczki

    0 0
  • ~Luzik3 2013-02-28 23:11:36

    Złodzieje jedne jak mogli osobą co uczą się w szkołach policealnych, wieczorowych, zaocznych i wielu innych po 20 roku życia wycofać zniżki na autobus a teraz podnieś jeszcze cenny autobusów najwyraźniej Rada Miasta Rybnik chce pokazać że lepiej mnie nie wykształcone "głupie" społeczeństwo i dla osób dokształcających się nie ma zamiaru nic robić !!

    0 0
  • ~ 2013-03-01 09:19:06

    @~lukasz84: Przestań chejtować. Regulamin ZTZ ten sam paragraf 5 tylko dwa punkty wyżej "2) studenci publicznych i niepublicznych szkół wyższych - na podstawie ważnej legitymacji studenckiej"

    Co do podwyżek: skoro ceny benzyny stoją to pozostało jedynie finansowanie kanarów. Wychodzi na to że podwyżki zrobili po to, żeby każdy mógł z własnej kieszeni sfinansować swojego kontrolera :-).

    0 0
  • ~Pracus 2013-03-01 09:47:41

    Ale kozaki... a ja przez zime w dziorawym autobusie z dkmu na boguszowice... tyle kasy... a oni co? biuro se ocieplili xD jak oni chca za przejazd kilku przystankow jak za 1 lit benzyny to bardziej sie oplaca jezdzic autem

    0 0
  • ~olkie 2013-03-01 09:51:05

    @~myshorek, a czy wedlug Ciebie szkola policealna to szkola wyzsza? ~lukasz84 ma racje, dla osob ktore nie sa STUDENTAMI, tylko UCZNIAMI, nie przysluguja ulgi po 20tym roku zycia. Nie rozumiem na jakiej zasadzie ma to funkcjonowac. Bo co, sa gorsi niz studenci? Tez musza dojechac do szkoly, ale po co dac im ulgi..

    0 0
  • ~Krzycho21 2013-03-01 09:56:14

    W KZK GOP za 6zł mogę jeździć cały dzień po całym śląsku z wyjątkiem "zadupia subregionalnego". Zlikwidować ZTZ w Rybniku, naprawdę tańsze są przewozy prywatne. Najlepszą opcją byłoby dogadanie się z KZK GOP o wspólnym świadczeniu usług.

    0 0
  • ~ 2013-03-01 10:30:40

    A takim Talinie w Estonii wszyscy zameldowani mieszkańcy mają darmową komunikację miejską. To się nazywa walka z korkami i propagowanie ekologii.

    0 0
  • ~ 2013-03-01 10:41:28

    @~olkie a czytałeś CAŁEGO posta? O studentach też wspominał to ma odpowiedni przepis. Co do "dzieci do 20 roku życia" nic w moim poście nie było.

    0 0
  • ~olkie 2013-03-01 10:45:09

    @~myshorek, wybacz, mój błąd, pomyliłam nick osoby na której posta odpowiedziałeś. a mojego nie da się usunąć/edytować ;)

    0 0
  • ~snake2 2013-03-01 11:24:56

    W porównaniu do MZK Jastrzębie Zdrój, czy KZK GOP, ZTZ wprowadził najwyższe stawki za bilety jednorazowe, jedynie koszt biletów okresowych jest niższy niż w dwóch wymienionych spółkach. Czy ZTZ chce zniechęcić do korzystania z komunikacji miejskiej czy może zachęcić (zmusić?)rybniczan do kupowania biletów okresowych?
    Wszystko ok, rosną ceny wszystkiego. Pytanie brzmi: za co pasażerowie ZTZ Rybnik mają zapłacić więcej? Za podróż autobusem wyprodukowanym mniej więcej w okresie transformacji ustrojowej? Za notoryczną nieuprzejmość kierowców i arogancki stosunek do pasażera? (Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kierowców). Za karygodne zachowanie kontrolera?(mam na myśli tylko jednego, który tak zachowuje się) (chamstwo, wyzwiska, również w stosunku do kierującego pojazdem), za temperaturę panującą w autobusach mającą nas przybliżyć to tropikalnych wysp w okresie letnim? (a może to działanie celowe, mające zapewnić wakacje tym którzy urlopu/wakacji nie mają?) Naprawdę ciężko doszukać się logiki w działaniach i decyzjach ZTZ. Bo wydaje mi się że kupno nowych autobusów, które zastąpiłyby stare, zużyte, zdemolowane, rozpadające się jelcze; jest ważniejsze dla pasażera, niż kupno i montaż tablic wyświetlających czas odjazdów i przyjazdów autobusów, bo ze względu na zakorkowane miasto, kursy autobusów mają mało wspólnego z punktualnością.

    0 0
  • ~Arteks 2013-03-01 12:05:30

    @snake2 - akurat bilety jednorazowe w Rybniku nawet po podwyżce są najtańsze. W KZK GOP najtańszy bilet kosztuje 3,20 a w ZTZ na dwa przystanki 1,40 (oczywiście z ekartą). Ale to jest marna pociecha i wcale nie wpływa na to, że poprawia mi się humor przez to. Generalnie taka polityka śląskich samorządów wpływa negatywnie na rozwój regionu, przyczynia się do problemów z korkami, zwiększa koszty dojazdów i budżetów rodzinnych. Śląskie samorządy mają gdzieś komunikację miejską. Nie potrafią się dogadać, nie potrafią działać na rzecz jej rozwoju. Warszawa która jest z 13x większym miastem od Rybnika ma wprawdzie dość drogie bilety jednorazowe ale okresowe są tańsze niż w Rybniku i jakimkolwiek śląskim mieście. Bilet kwartalny kosztuje 250 zł i uprawnia do przejazdów wszystkim (tramwaje, autobusy, metro, pociągi podmiejskie) w obrębie Warszawy, która ma powierzchnię porównywalną z ROW. 250 zł jak podzielimy przez 90 dni to daje nam to 2,77 zł za dzień podróżowania. Tymczasem niedoinwestowana, niezintegrowana komunikacja miejska w Rybniku kosztuje średnio 3,28 zł (92 : 28) za dzień podróżowania. A gdzie częstotliwości warszawskie, gdzie komunikacja nocna, gdzie nie stojące w korkach tramwaje, pociągi i metro, gdzie nowoczesny tabor? Albo władze miasta nie są świadome tego co dzieje się gdzie indziej albo zwracają uwagę wyłącznie na ekonomię, a nie biorą zupełnie pod uwagę efektów ubocznych które są negatywne.

    0 0
  • ~Arteks 2013-03-01 12:26:54

    @krzycho - też tak kiedyś myślałem ale już mi przeszło. KZK GOP jest jeszcze bardziej betonowym i nieroformowalnym tworem niż ZTZ. Szczególnie smuci to, że skupiają duże miasta, które miały rozwiniętą komunikację miejską od niepamiętnych czasów a teraz mają stagnację. Wypadałoby aby były bardziej nowatorskie, przyzwyczajone do dobrodziejstw których my nie mamy np. (tramwaje, linia średnicowa). A jednak do końca nawet tego nie potrafią wykorzystać. KZK niepotrzebnie uruchamia linie które dublują transport szynowy, a jednocześnie straszy ograniczaniem ruchu tam gdzie nie ma alternatywy. Przez ekspertów Śląsk i śląskie systemy transportowe nie są wskazywane jako pozytywne przykłady. Szczególnie jeśli chodzi o układ linii to mamy totalny i niezrozumiały chaos. Z kolei MZK Jastrzębie z częstotliwościami jakie proponuje np. w Żorach powinien zmienić nazwę na Miedzywiejski Związek. Nie ma w Polsce gorszych rozkładów jak te które obowiązują w Jastrzębiu, Żorach, Pszowie itd. Z tego powodu m.in. Wodzisław wystąpił z MZK i co trzeba przyznać rozkłady mają o niebo lepsze - za takie same lub nawet mniejsze pieniądze. To potwierdza, że można to zmienić jeśli się ma odpowiednie argumenty i chęć. W Rybniku też przydałaby się reforma czyli zmniejszenie ilości linii, wydłużenie linii tak aby nie kończyły tylko na dworcu KM, zwiększenie częstotliwości. Niestety ZTZ i Berger tego nie przeprowadzą bo są za słabi na to, a jak na razie władze miasta też są za mało zdeterminowane aby to zmienić.

    0 0
  • ~ 2013-03-01 12:32:57

    1) jakim prawem na podwyżkę narzekają osoby nie korzystające z e-karty ?!!!! 3,80 zł - lepiej podnieść do 4 zł, to i kierowca będzie miał ułatwione wydawanie reszty. Bilet z karty kosztuje 2,80 zł. a jeśli ktoś jest do tego stopnia leniwy żeby sobie karty nie kupić i oszczędzić 1 zł na jednej jeździe albo tak rzadko jeździ że "nie opłaca" mu się kupić, TO DLACZEGO STĘKA?!
    2) studenci korzystają z ulg USTAWOWYCH i w każdym mieście w Polsce mają prawo do zniżki 50 %. do szkół policealnych zapisują się osoby głównie po to, żeby mieć ulgę. widocznie miasta nie stać na utrzymywanie takich ludzi. NIEPOROZUMIENIEM jest to, że uczniowie w technikach, którzy skończą 20 lat, nie będą mieć prawa do zniżki. w MZK jest zapis o "osobach, które w danym roku szkolnym ukończą 20 rok życia" - i to jest SPRAWIEDLIWE.
    3) w KZK GOP bilet całodzienny ulgowy jeszcze wczoraj kosztował 8 zł, a nie żadne 6 zł. od dziś 9 zł. normalny 2 razy więcej. tanio jeśli ktoś chce przejechać pół województwa, bardzo drogo dla kogoś kto porusza się tylko w jednym mieście.

    0 0
  • ~psyche09 2013-03-01 20:37:36

    Wychodzi na to, iż zakorkowane miasto "władza" chce uleczyć podwyżką cen transportu zbiorowego, który przecież miał zmniejszyć ilość samochodów... hmmmm... nie wyszło, jak mniemam. gratuluję...

    0 0
  • ~renia73 2013-03-11 10:10:00

    tak-tak-podnoście koszty przejazdu a w zamian obniżajcie komfort i kulturę jazy autobusem miejskim w Rybniku----BRAWO !!!!!!!!!!

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?




Oddanych głosów: 1505