zamknij

Wiadomości

Od 17 lipca kolejne luzowanie obostrzeń – wracają imprezy plenerowe

2020-07-17, Autor: tora

17 lipca wchodzą w życie zmiany w organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych w otwartej przestrzeni. Będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego. Jest to de facto pozwolenie na organizację dużych koncertów i imprez plenerowych.

Reklama

Rząd wprowadził zakaz organizacji imprez masowych 10 marca. Po ponad czterech miesiącach rozporządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakaz ten praktycznie znika.

 

50 proc. miejsc na salach

W przypadku kin, teatrów, sal koncertowych, klubów muzycznych, hal widowiskowo-sportowych, amfiteatrów i muszli koncertowych zasady te polegają na udostępnieniu do 50 proc. liczby miejsc na sali oraz obowiązkowemu zakrywaniu nosa i ust przez uczestników wydarzenia.

W plenerze 5 m kw. na osobę

W przypadku imprez plenerowych od 17 lipca należy zapewniać co najmniej 5 m kw na osobę, wyznaczyć znakami poziomymi miejsca dla publiczności uwzględniające zachowanie dystansu oraz wyraźnie oddzielić i oznaczyć teren dla widowni, aby uniemożliwić publiczności mieszanie się np. ze spacerowiczami.

Nowe regulacje sprawiają, że na przykład na Stadionie Śląskim będzie mogło przebywać do 13 500 widzów.

Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 2-metrową odległość od siebie, zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób.

Obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy: osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

"To idiotyzm"

Zmiany skrytykował na antenie Radia ZET dolnośląski konsultant do spraw chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon:

- Zupełne poluzowanie takich spotkań to jest idiotyzm i mówię to świadomie. Kto podjął decyzję, żeby tak to odkręcić? Kto za to odpowie w tym kraju? U nas nie ma osób odpowiedzialnych za błędne decyzje.

"Branża leży"

Zupełnie innego zdania jest organizatorka koncertów i menadżerka artystów - Agnieszka Klimasara z Witch Event.

- Z punktu widzenia organizatora imprez jestem zadowolona z każdego poluzowania obostrzeń. Branża rozrywkowa, sceniczna i estradowa dosłownie leży. Nie potrafię zrozumieć dlaczego bezdystansowe spotkania przedwyborcze mogły się odbywać, a nam nie było wolno organizować imprez. Nie chcę bagatelizować naszego bezpieczeństwa, ale podobnie jak tysiące osób z branży chcę wrócić do pracy.

Co się zmienia od 17 lipca? Punkt po punkcie

Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

Zasady dystansu społecznego dla wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych:

 1. kina, teatry, sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe:

 • udostępnienie do 50% liczby miejsc na sali - rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (w tzw. „szachownicę”);

 • konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia;

 1. obiekty sportowe na wolnym powietrzu, w tym stadiony (otwarte lub półotwarte, z miejscami siedzącymi lub bez):

 • udostępnienie do 25% liczby miejsc na widowni – uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie;

 • w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość 2 m pomiędzy widzami;

 • konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia;

 1. otwarta przestrzeń (imprezy plenerowe) – od 17 lipca.

 • zapewnienie co najmniej 5 m kw. na osobę;

 • obowiązek zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami;

 • wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu;

 • konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób;

 • wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni (aby uniemożliwić mieszanie się publiczności z osobami postronnymi, np. spacerowiczami);

Uwaga! Obowiązek zachowania dystansu między uczestnikami nie dotyczy:

• osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia;

• osoby, która towarzyszy osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;

• osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 48

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~jajko 2020-07-17 10:21:52

  Przecież koncerty i imprezy masowe są organizowane. W Rybniku koncert na ponad tysiąc osób zorganizował Trzaskowski, w innym miejscu Duda. Dlaczego tego nikt nie nazywa idiotyzmem?

 • ~skuty 2020-07-17 10:27:35

  "kluby muzyczne"

  Już to widzę, jak nawalone sebki z karynkami stoją od siebie 2 metry z zakrytymi ustami w takim imperium XD


  Ciekawe co tam minister szumowski znów kupił od handlarza bronią czy handlarza sprzętem narciarskim, że potrzebuje nagłego wzrostu zachorowań żeby się dobra rozeszły w szybkim tempie ;)

 • ~Stanisław Nowak 2020-07-17 10:28:41

  jak powszechnie wiadomo koronawirus nie poluzował i trzyma się w Polsce mocno , a na świecie rozwija się dynamicznie. Takie podejście władz do problemu zwalczania wirusa . a raczej umożliwienia mu rozprzestrzeniania na większą skalę to klęska rozumu i nędza rozumowania. Cała nadzieja w mądrości społeczeństwa, które musi działać lepiej niż chcą / dopuszczają / władze. Solidarne przestrzeganie rygorów sanitarnych to największa nadzieja na normalność

  79 17
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-07-17 10:34:47

  Grubo ida po bandzie - na poczatku pandemii Szumowski podchodzil do sprawy z rozwaga..

  a teraz razem z bodnarem i trzaskowskim uwaza, ze pandemii nie ma.

  36 50
 • ~czlowiek_w_masce 2020-07-17 10:53:03

  Śmiechu warte. Trzeba było jeszcze tam dopisać "chyba że ktoś nie może lub nie chce to nie musi". Bo i tak wystarczy powiedzieć że zdrowie nie pozwala.

  24 3
 • ~Franz Kawka 2020-07-17 11:27:11

  Najbardziej rozsadek widać na targu. Przychodzi dziad bez maseczki, kaszle i pluje na wszystko, co jest na straganie i odchodzi pokazując, że wszystko i wszystkich ma w d... .

  75 6
 • ~sympatykrybnika 2020-07-17 12:23:26

  Czy, te luzowanie obostrzeń, będzie de facto pozwolenie na organizację dużych akcji protestacyjnych (zadym), jeżeli sytuacja w górnictwie po pilnym spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie katastrofalnej sytuacji Polskiej Grupy Górniczej, zdaniem związkowców nie ulegnie właściwemu rozwiązaniu.
  Zapowiadają oni wznowienie działalności Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego*.
  Tak wypowiedziała się o tym znana wielu górnikom Karolina Baca-Pogorzelska:
  „Tyle tylko, że angażowanie premiera też niewiele da (poseł ze Śląska) i nie dlatego, że się na górnictwie nie zna, ale Z PUSTEGO I SALOMON NIE NALEJE. A tu przede wszystkim trzeba znowu się zastanowić, jak w tej górniczej studni bez dna wybrnąć z kłopotów finansowych. Oczywiście, można wymienić ministra Sasina i uspokoić nastroje. Tylko personalna zabawa w kotka i myszkę naprawdę niewiele da. Co bowiem dało zwolnienie pod koniec marca wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy? Podpowiem. Nic.”
  _______
  * Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, struktura zrzeszająca największe związki zawodowe działające w województwie śląskim, został powołany w 2012 r. W marcu 2013 r. MKPS zorganizował solidarnościowy strajk generalny, największy tego typu protest w Polsce od lat 80-tych ubiegłego wieku, w którym wzięło udział ok. 85 tys. pracowników z 400 zakładów pracy. W 2015 roku MKPS koordynował strajki i akcje protestacyjne w obronie kopalń Kompanii Węglowej.

  26 10
 • ~ 2020-07-17 13:01:16

  Jak luzujemy to z drugiej strony powinno się usprawnić procedury i inwestować w służbę zdrowia, bo maj i czerwiec na śląsku pokazał jak bardzo system jest niewydolny. Tym bardziej, że sam szumowski mówi o drugiej fali. Jak reorganizować pracę sanepidu i gromadzić środki ochronny to kiedy jak nie teraz? Chyba, że zaś metodologią polską mówimy "a jakoś to będzie" i udajemy, że wszystko było super, cacy i liczymy, że obywatele szumnie znowu rzucą się do swoich portfeli wspomagając budżet szpitali i kupując środki ochronne.

  37 1
 • ~prs 2020-07-17 13:21:21

  Koronawirus spadł jak gwizdka z nieba dla wszystkich rządów. Niezależnie od poglądów, każdy rozumny przywódca zorientował się szybko, że na każdej zbiorowej histerii strachu, której granicę wyznacza już tylko obłęd, można tylko zyskać. Zwłaszcza ten polityk, który pojmuje, jak skutecznym mechanizmem przemawiającym do wyobraźni człowieka XXI wieku jest obraz, kadr, mem lub prosty wykres liniowy.

  23 9
 • ~Jan R. 2020-07-17 13:39:18

  Opel astra SG 38 27 X srebrny. Pozor!!!

  21 6
 • ~sympatykrybnika 2020-07-17 13:42:19

  ~prs co takiego każdy rozumny przywódca, polityk, który pojmuje ..., zyskuje na każdej zbiorowej histerii strachu? Prosimy, króciutko napisz!!!

  18 5
 • ~prs 2020-07-17 13:53:54

  ~sympatykrybnika Przy rozpętaniu za pomocą mediów pandemii strachu, wiadomym jest, że każdy rząd na świecie może tylko zyskać. Żadna opozycja nie zyskała i nic nie zyska na obecnej pandemii, ponieważ opozycja nie ma żadnych realnych narzędzi sprawczych, jakimi dysponują wyłącznie rządy narodowe. A przestraszeni do granic absurdu ludzie oczekują działań przede wszystkim od polityków sprawujących rządy w państwie. Dzięki działaniom rządów (jakiekolwiek by to działania nie były) spanikowani obywatele czują, że „w tym dziwnym czasie”, ktoś „tam na górze” ostro pracuje, stara się ze wszystkich sił i wprowadzając nawet nieprzyjemne dla obywatela obostrzenia, próbuje przynajmniej znaleźć jakieś chwilowe rozwiązanie i zapanować nad chaosem, który nieuchronnie niesie ze sobą śmierć. (Symbolem takiej tytanicznej pracy, stała się wymęczona, znużona twarz ministra Szumowskiego). Wzrasta zatem zaufanie do rządu, wystraszonych i zastraszonych obywateli przez „śmiertelnego wirusa”, obojętnie jak dziwaczne będą decyzje państwowych oficjeli.

  31 6
 • ~sympatykrybnika 2020-07-17 13:57:43

  Od 17 lipca kolejne luzowanie obostrzeń – wracają zakażenia
  Gwałtowny wzrost zakażeń koron wirusem w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach w województwie śląskim. Liczba chorych pracowników rośnie tam systematycznie od ponad dwóch tygodni, a jeszcze w maju nie było tam żadnego oficjalnie potwierdzonego przypadku zakażenia. W tej chwili zakażonych jest 59 osób, a 98 kolejnych jest na kwarantannie. W obu tych przypadkach chodzi zarówno o pracowników kopalni, jak i osoby zatrudnione w firmach zewnętrznych związanych z tym zakładem.

  23 8
 • ~sympatykrybnika 2020-07-17 14:04:23

  ~prs rozumie ZAUFANIE DO RZĄDU (fałszywe), dzięki któremu PAD wygrał.

  29 8
 • ~sympatykrybnika 2020-07-17 14:10:21

  Od 17 lipca kolejne luzowanie obostrzeń – wracają zakażenia, koronawirus na koloniach
  Nowotarski sanepid potwierdził zakażenie koronawirusem u czterech opiekunek i dwóch uczestniczek obozu artystycznego w Rabce Zdroju (Małopolskie). Pozytywny wynik testu na Covid-19 miała także osoba z personelu kolonii w Poroninie i Murzasichlu na Podhalu.

  28 9
 • ~sympatykrybnika 2020-07-17 14:28:36

  A od najbliższego wtorku (21-07) według projektu rozporządzenia Rady Ministrów – dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc.

  21 3
 • ~Piotr Czaja 2020-07-17 15:37:22

  Już ustalone,Minister Zdrowia Szumowski do dymisji.Naczelnik tak chce.Ciekawe czy beknie za przekręty z maseczkami i respiratorami?!

  14 9
 • ~Franek7 2020-07-17 19:55:16

  Stanisław Nowak bzdury. Nie chcesz to nie chodź ale jeśli ta branża nie zostanie odmrożone to zwyczajnie upadnie. Nie wiem czy już teraz nie będzie za późno. A jak się boisz to zamknij się w piwnicy albo na strychu i nie wychodź...Wirus kogo ma dopaść to dopadnie...Idiotyzmem był cały ten lockdown bo żadnych realnych korzyści nie przyniósł tylko kolosalne straty.

  9 13
 • ~Stanisław Nowak 2020-07-17 22:23:16

  Franek 7
  Problem w tym , że ja i niemal każdy zmuszony jest przez sprawy życiowe / zakup żywności , lekarz .... / do wychodzenia z domu. Wzrost zakażonych to prosta droga do dodatkowego zakażenia niewinnych ludzi. Chcesz ich cierpienia i śmierci ?

  7 4
 • ~rzyt 2020-07-18 13:34:38

  W Barcelonie w ciągu ostatnich 24 godzin 1111 nowych zarażeń. Aragonia też powoli zaczyna panikować. Może Nawarra spokojniejsza, bo strach przed zamknięciem jest.

  4 1
 • ~1floyd 2020-07-19 17:26:37

  Czy powoli wracamy do normalności? Wydaje mi się że tak. Ekonomią rządzi matematyka, A ta jasno pokazuje, dalsze utrzymywanie ograniczeń jest zbyt drogie, dla budżetów państw. Może to zabrzmi brutalnie, ale łatwiej poświecić w skali globalnej, nawet kilka milinów istnień niż pogrążyć w biedzie klika miliardów. Bo koszta tych ograniczeń, spadną na nas wszystkich. Musimy się przyzwyczaić do życia z wirusem.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3446