zamknij

Wiadomości

Obłożnie chorzy bez opieki? NFZ zerwał współpracę z Puls-Medem

2019-06-27, Autor: 

Niedowierzanie wśród pacjentów i ich rodzin. Narodowy Fundusz Zdrowia w Katowicach nie przedłużył umowy z rybnickim Puls-Medem na opiekę pielęgniarską. Nie wiadomo skąd taka decyzja, zwłaszcza, że pielęgniarki Puls-Medu odwiedzały chorych od dobrych kilkunastu lat. Co będzie z pacjentami? Jak tłumaczy się śląski NFZ?

Reklama

„NFZ załatwił pacjentów”

Puls-Med w Rybniku od kilkunastu lat zajmują się chorymi osobami, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać, a transport jest dla nich niezwykle trudny. Wysyła do mieszkańców naszego miasta pielęgniarki, które przez 4 dni w tygodniu roztaczają opiekę nad potrzebującymi. To się jednak w najbliższym czasie zmieni.

Okazuje się, że NFZ w Katowicach nie będzie już współpracował z Puls-Medem. Na rodziny osób chorych padł blady strach. - Dostaliśmy powiadomienie, że od 1 lipca Puls-Med kończy z opieką pielęgniarską długoterminową. Nie otrzymał dalszego kontraktu na świadczenie tych usług. Efekt będzie taki, że teoretycznie zostajemy bez opieki, a pielęgniarski poszły na bruk – alarmuje nas jedna z Czytelniczek (imię i nazwisko znane redakcji).

Wg naszej rozmówczyni trudna sytuacja objęła około 100 rodzin. - To kpina, co zrobił NFZ. My jako rodzina przyzwyczailiśmy się do odwiedzających nas pielęgniarek, a one przyzwyczaiły się do nas. Mój tata cały czas leży, jest po dwóch udarach. Ma amputowaną nogę, nie mówi. Jest okres wakacyjny, każdy z nas pewnie jakoś zaplanował sobie ten czas, a tu NFZ tak załatwił pacjentów – nie kryje żalu.

Czytelniczkę zastanawia to, dlaczego odrzucono ofertę Puls-Medu, która działa w Rybniku już od kilkunastu lat. - Nic mnie już nie zdziwi w tym kraju – dodaje gorzko.

Bez podania przyczyny

Rozgoryczenia nie kryją też w Puls-Medzie. - Narodowy Fundusz Zdrowia po ogłoszeniu rozstrzygnięcia konkursu nie uzasadnił wyboru oferentów. Po złożeniu przez nas odwołania NFZ wyjaśnił tylko kryteria, jakimi kierował się przy wyborze – wyjaśnia Katarzyna Sobik-Mika, kierownik Zakładu NZOZ Puls-Med.

Jak dodaje, zakład musiał zakończyć współpracę z 28 pielęgniarkami.

- Jest nam przykro z tego powodu, ponieważ rozstajemy się z przyjaciółkami, a jednocześnie profesjonalistkami oddanymi swojej pracy i pacjentom. Niektóre z nich były z nami od ponad piętnastu lat. Dlatego naszym etatowym pielęgniarkom opieki długoterminowej zaproponowaliśmy pracę w innych działach naszej placówki. Z takiej możliwości skorzystały 4 osoby – dowiadujemy się.

Co z pacjentami? Katarzyna Sobik-Mika mówi nam, że Puls-Med wysyłał pielęgniarki do 122 osób, które przychodziły do przewlekle chorych nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu.

- Czy Puls-Med odwoływał się od decyzji NFZ? - pytamy naszą rozmówczynię. - Tak, składaliśmy odwołanie, które niestety NFZ oddalił. Wciąż trudno pogodzić się nam z tą decyzją, tym bardziej że w ciągu 20 lat stworzyliśmy dobrze funkcjonujący zespół specjalistów z dużym doświadczeniem i wielkim sercem dla pacjentów. To przykre, że ten argument nie ma dla NFZ większego znaczenia – słyszymy od kierownik Zakładu NZOZ Puls-Med.

Oto „odpowiedź” NFZ

Zwróciliśmy się do śląskiego NFZ-u z prośbą o ustosunkowanie się do naszych pytań. Jedno z nich dotyczyło przyczyny podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Poniżej przedstawiamy Wam odpowiedź:

„Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Puls-Med” Sylwia Figura-Kluszczyńska złożył ofertę w postępowaniu nr 12-19-000469/SPO/14/1/14.2142.026.04/01 na świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej w Rybniku. W rankingu końcowym oferta Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Puls-Med” zajęła ostatnie, 4 miejsce. Świadczeniodawcy, którzy uplasowali się na miejscach 1-3 uzyskali większą liczbę punktów za kryteria niecenowe oraz za wynegocjowaną cenę i to oni zostali wybrani do realizacji świadczeń w ww. zakresie na obszarze miasta Rybnik.

W załączeniu przesyłamy ogłoszenie z dnia 31.05.2019 r. o rozstrzygnięciu postępowania z wykazem wybranych świadczeniodawców. Umowy zostały zawarte z okresem obowiązywania od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2024 roku.”

To wszystko...

Oto oferenci, którzy od 1 lipca będą świadczyli usługi w pielęgniarskiej opiece długoterminowej:

Nie ma powodów do niepokoju?

Dzwoniliśmy do trzech powyższych placówek, które będą świadczyły usługi od 1 lipca. Jak słyszymy, pacjenci są już im przekazywani. Zostaliśmy też zapewnieni, że żaden pacjent obłożnie chory nie może pozostać bez opieki. Mało tego, żadna z tych osób nie będzie czekała w kolejce na uzyskanie opieki.

Więcej na ten temat mówi też Artur Pander z Centrum Medyczno-Opiekuńczego Mig-Med. Zauważa, że sytuacja do której doszło, nie ma charakteru precedensowego. - Pojawia się cyklicznie po każdym konkursie ofert przeprowadzonym przez NFZ. Biorąc udział w postępowaniu konkursowym byliśmy świadomi warunków i wymogów stawianych przez NFZ, a szeroko opisanych w stosownych ustawach, rozporządzeniach Ministra Zdrowia i zarządzeniach Prezesa NFZ – dodaje.

Artur Pander zapewnia, że jako nowy świadczeniodawca jest przygotowany do objęcia opieką wszystkich wskazanych przez NFZ.

- Jednocześnie chciałbym zapewnić zaniepokojonych pacjentów, ich rodziny i opiekunów, że nikt prawa do opieki nie straci, wręcz przeciwnie, pacjentów podmiotu, który kontrakt utracił traktujemy priorytetowo i zobowiązani jesteśmy do kontynuacji opieki nad nimi w ramach podpisanej umowy z NFZ. Jeśli chodzi o ilość pacjentów uprawnionych do kontynuacji opieki, pamiętajmy, że na terenie Rybnika oprócz MIG-MEDu działają nadal pozostałe dwie firmy świadczące usługi w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, co ułatwia proporcjonalne rozłożenie liczby tych pacjentów i zdecydowanie redukuje jakiekolwiek zaistniałe trudności organizacyjne – mówi.

Poniżej podajemy Wam numery telefonów do świadczeniodawców:
- Centrum Medyczno-Opiekuńcze Mig-Med (ul. Na Górze 8, Rybnik): 32 426 50 91;
- Centrum Opieki Salus (Jastrzębska 12, Rybnik): 32 739 42 60;
- Teresa Rzerzycha (Os. Sikorskiego 52D, Żory): 32 434 27 49.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~Jan Marian 2019-06-27
    10:22:06

    39 21

    I o co chodzi, po co ten artykuł?

  • ~entropia 2019-06-27
    10:34:18

    10 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2019-06-27
    10:55:50

    25 35

    Bardzo dobra decyzja NFZ !!!

  • ~ 2019-06-27
    11:13:44

    20 10

    Kamil78
    Bo?

  • ~Abisall 2019-06-27
    12:09:48

    30 7

    O i teraz redakcja ma doskonały temat i mam nadzieję na to że pokusi się stworzenie interesującego artykułu dotyczącego dość istotnych spraw w mieście.
    Pytania jakie się nasuwają:
    - czy podmioty które uzyskały kontrakt NFZ i przejmą tych 122 pacjentów planują zwiększenie kadry pielęgniarskiej czy raczej będą realizować usługę dotychczasową obsadą pielegniarską?
    - czy utrzymany zostanie dotychczasowy standard co do ilości wizyt pielęgniarskich , ich długości, pory dnia?
    - jakie były te "niecenowe kryteria"wyboru ofert?

  • ~margot84 2019-06-27
    12:50:36

    23 5

    ~Abisall odpowiadam na nurtujące Cię pytania:
    a) czy podmioty które uzyskały kontrakt NFZ i przejmą tych 122 pacjentów planują zwiększenie kadry pielęgniarskiej czy raczej będą realizować usługę dotychczasową obsadą pielegniarską?
    - zostanie zatrudnionych tyle pielęgniarek ile dane firmy wykazały do oferty

    b) czy utrzymany zostanie dotychczasowy standard co do ilości wizyt pielęgniarskich , ich długości, pory dnia?
    standard co do ilości wizyt jest ustalony przez NFZ i nie może być zmieniony przez firmę. Wizyty pielęgniarki opieki długoterminowej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8;00 do 20;00, nie mniej niż 4 razy w tygodniu.
    Dostępność pielęgniarki w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy odbywa się tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach.

    c) jakie były te "niecenowe kryteria"wyboru ofert?
    Wybór oferty do zawarcia umowy został dokonany stosownie do art. 148 ustawy oraz w oparciu o załącznik nr 6 do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej ( Dz.U. z 2016 r poz. 1372 z późn. zmianami ) definiujące następujące kryteria oceny ofert:
    - jakość udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej
    - kompleksowość udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej
    - dostępność świadczeń opieki zdrowotnej
    - ciągłość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej
    - inne warunki oceniane
    - cena świadczeń opieki zdrowotnej

    Pozdrawiam

  • ~nostalgia 2019-06-27
    13:09:32

    7 3

    czy to oni mieli budować Hospicjum Stacjonarne w Niedobczycach?

  • ~Piotr Czaja 2019-06-27
    13:35:21

    10 12

    pielęgniarki nie znajdą się na bruku -już się pakują i znajdą zatrudnienie znoclegiem wyżywieniem i godną płacą POWODZENIA!na pewno wiedzą w jakim kierunku się udać

  • ~Piotr Czaja 2019-06-27
    13:43:03

    16 24

    PiSiory wiedzą co robią przed wyborami-jak znajdą się w przytułku to podstawią im urnę do głosowania i /prawdziwy opiekun PiSuaru udzieli im intrukcji jak głosować na jedynie słuszną partię/

  • ~diem 2019-06-29
    23:07:37

    4 1

    Większość pielęgniarek pracuje tam tylko na zleceniu, to też ma znaczenie przy kontraktowaniu. A dlaczego tak mało pielęgniarek pracowało na etacie? Nie ma skutku bez przyczyny.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4876