zamknij

Wiadomości

Obchody Święta Niepodległości

W 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na rybnickim Rynku i bazylice pw. św. Antoniego odbędą się tradycyjne uroczystości.

Reklama

W środę, 11 listopada, prezydent Adam Fudali zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystych obchodach święta, apelując jednocześnie o wywieszenie w tym dniu flag państwowych.

Program obchodów Święta Niepodległości:

 

godz. 9:45 - Rynek

- zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców miasta

godz. 10:00 - Rynek

- wysłuchanie hymnu państwowego,

- wciągnięcie flagi państwowej na maszt

- wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika,

- złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej

 

Po uroczystościach na Rynku nastąpi przemarsz do bazyliki pw. św. Antoniego Padewskiego i oddanie hołdu pod pomnikiem Jana Pawła II.

 

O godzinie 10:30 w bazylice rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią: zespół wokalny Vox AnimumMiejska Orkiestra Dęta Rybnik.

 

W samo południe z rybnickiego rynku wystartuje XV Bieg NiepodległościPuchar Prezydenta Miasta Rybnika (czytaj więcej).

 

Relację z miejskich obchodów Święta Niepodległości będzie można zobaczyć na żywo za pośrednictwem Telewizji TVT.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~tommi 2009-11-10 10:14:16

  w Rybniku jak co roku, hymn na rynku, msza w bazylice i bieg na rynku, reszta albo patrzy albo zjada kołocz przed tv, a wokół Rybnika aż kipi. w ościennych miastach, żołnierze, motory, koncerty, a Rybnik jak zwykle "emerycko" a może nawet "moherowo"
  i co zrobi potencjalny rybniczanin? jak zwykle wyjedzie za miasto. i słusznie.

  0 0
 • ~AlicjaeR 2009-11-10 18:40:12

  Bardzo bogaty program ...jeszcze tylko 3 zdrowaśki i po święcie ....
  w Żorach to wiedzą że święto ...Sari Ska Band promuje swoją płytę , są koncerty na rynku ...jest inaczej ...nie moherowo jak w Rybniku a to tylko 11 km dalej ;]

  0 0
 • ~Robert - Meksyk 2009-11-10 21:28:57

  A co ma promocja płyty Sari Ska Band do Święta Niepodległości? Zgadzam się, że od lat u nas w Rybniku jest "sztampowo", ale 11 XI to nie jarmark ani wesołe miasteczko... Jak ostatnio w KC grał Underground to było może z 40 osób, a gdzie reszta, która chce świętować? Hehe! Skoro to tylko 11 km to można spokojnie jechać! Dobrej zabawy na Dniu Niepodległości, haha! Przypomnijcie sobie "Bóg Honor Ojczyzna"! Polecam DePress "Myśmy rebelianci" albo Republikę "Nie pytaj o Polskę"...

  0 0
 • ~AlicjaeR 2009-11-10 22:18:13

  Święto jest po to by sie bawić ;]....niekoniecznie w kościelnym czy patetycznym tonie ...
  a co ma Jarmark do 11.11 ....przecież 1.11 też przed cmentarzami budy jarmarczne stoją i jakoś nikt ich do jarmarku nie zakwalifikował

  0 0
 • ~Robert - Meksyk 2009-11-11 07:05:08

  Kto zwrócił uwagę na kramy ze słodyczami itp. w dniu 1 XI pod cmentarzami to... Dla mnie jest dziwny, ale to jego problem! Święto Niepodległości w formie imprezy rozrywkowej? Zgoda, ale pamiętajmy, że np. środowiska kombatanckie nie kojarzą wydarzeń z 1918 roku czy okresów II wojny światowej i PRL w kontekście czegoś radosnego i wesołego... Uszanujmy to... A "rozerwać" nawet w Rybniku się można (patrz: Bieg Niepodległości, itp.). Nie szukajmy więc dziury w całym...

  0 0
 • ~ziupo 2009-11-11 11:50:35

  Trochę daleko nam np do Amerykanów, którzy przecież tak bardzo cieszą się z niepodległości, bo przecież jeszcze kilka lat temu było to nie w smak władzy. Myślę, że powoli, z roku na rok będziemy zacierali ten obraz Święta Niepodległości. W końcu mamy siez czego cieszyć - wystarczy popatrzeć na Gruzję, Białoruś czy Ukrainę, kraje zależne Rosji.

  0 0
 • ~tommi 2009-11-11 13:15:35

  Robert Meksyk nie sądzę by Bieg Niepodległości był rozrywkowy

  0 0
 • ~Robert - Meksyk 2009-11-11 14:37:17

  No jak ktoś lubi sport to czemu nie? A poza tym dzieje się dziś coś w Niedobczycach, RCK... Można coś wybrać przecież... A do Amerykanów (w sensie: ich mentalność) zawsze będzie nam daleko, bo jesteśmy narodem, który zawsze widzi jakieś "ale"... Poniższa dyskusja jest tego przykładem, hehe! Pewnie, że mamy się z czego cieszyć! Dlatego byłem na mszy za Ojczyznę, na Rynku (Bieg Niepodległości), a na wieczór wybieram się poza Rybnik... Właśnie, aby było trochę radośnie!

  0 0
 • ~Tadek 2010-11-09 21:10:39

  Wywieśmy wszyscy polską flagę. To nasze wspólne święto pnioków, krzoków i ptoków, Hanysów i Goroli jadnakowo.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3815