zamknij

Wiadomości

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja: oto, co będzie się działo w Rybniku

2015-04-28, Autor: 
Przed nami obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W związku z tym w naszym mieście zaplanowano okolicznościowe uroczystości. W programie msza święta, uroczysty apel i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Reklama

Tegoroczne uroczystości będą przebiegać nieco inaczej niż było to w latach ubiegłych. - Rozpocznie je o godz. 12.00 uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. O oprawę muzyczną ceremonii zadbają: Chór Bel Canto z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” - powiedziała Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Po mszy planowane jest złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują na rynek, gdzie nastąpi wysłuchanie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie prezydenta Rybnika oraz złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi.

- Innowacyjną formą uatrakcyjnienia obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Rybniku będzie wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z piosenką patriotyczną” czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Inicjatywa ta organizowana jest przez fundację „Miasto dla Mieszkańców” i współfinansowana przez miasto Rybnik – dodała Agnieszka Skupień.

W ramach około półtoragodzinnego wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 16.00 na rybnickim rynku, na specjalnie przygotowanej scenie wystąpią młodzi artyści ze Stowarzyszenia Ognisk Muzycznych w Rybniku. Koncert ma na celu upowszechnienie znajomości piosenek patriotycznych oraz tradycji wspólnego śpiewania. Wolontariusze Fundacji „Miasto dla Mieszkańców” będą zapraszać mieszkańców do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych i wręczać im śpiewniki, w których znaleźć będzie można 10 piosenek.

- Zapraszamy wszystkich rybniczan do udziału w uroczystościach. Zachęcamy również, by uczcić święto,wywieszając w tym dniu flagę państwową. Niech zdobi ona nasze domy także wcześniej – warto bowiem pamiętać, że 2 maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – powiedziała rzecznik urzędu miasta w Rybniku.

>>Tak wyglądały obchody Święta Konstytucji 3 Maja w 2014 roku<<

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~___ 2015-04-28
    11:24:25

    29 0

    czyli niewiele się zmieniło od ubiegłego roku, dalej będzie smutno i bardzo poważnie, nie chcę być prorokiem, ale wydaje mi się, że przysłowiowy grill i piwo wygra w starciu ze "świątecznymi atrakcjami" serwowanymi nam przez włodzrzy

  • ~rybnic 2015-04-28
    11:44:13

    16 0

    Witam, Najważniejsze że będzie msza. Czy można się dowiedzieć ile pleban skasował za posługę ???. Bo śmiem przypuszczać że on,pomimo że też jest Polakiem za friko nic nie zrobi. A jak tam pożyczka od miasta (300 tyś.),zwrócili ???. Ci którzy lubią być strzyżeni mogą śmiało głosować na łapkę w dół. Pozdrawiam

  • ~Arteks 2015-04-28
    12:28:58

    14 0

    Nic się nie zmieniło. Święto państwowe od dawna zawładnięte przez kościół. Ale można pojechać na wycieczkę do Czech albo w góry. :)))

  • ~lukaszn84 2015-04-28
    12:30:13

    7 1

    za dużo kościoła w polityce i ten kraj wygląda jak wygląda!!! patriotyzm jest już nie modny z tego nie ma pracy, chleba i kasy !!! patriotyzm był kiedyś w PRL, teraz ludzie chcą czegoś normalnego tego samego co na zachodzie, czyli patriotyzm chowamy do szafy ;)

  • ~spirit-of-the-town 2015-04-28
    12:33:59

    15 1

    A co takiego ten kraj mi daje, że mam śpiewać patriotyczne pieśni? A czym przysłużył się Kościół w uchwaleniu owej konstytucji, że teraz bezczelnie wkracza na nie swój teren (to akurat robi zawsze)?

  • ~dr Becker 2015-04-28
    13:46:30

    13 0

    To jawna kpina, święto konstytucji a oni chcą z hołd przed pomnikiem Jana Pawła II składać - przywódcy organizacji która ZAWSZE była przeciwna wolności, prawom człowieka itp.

  • ~p1chrunch 2015-04-28
    17:23:58

    1 8

    Widzę, że garstka nihilistów próbuje przejąć całe forum rybnickie, tworząc z niego liberalny, antyinteligencki obornik. :)

    Możecie mnie znienawidzieć, ale wam też coś powiem. Kościół miał wkład w reformę I Rzeczypospolitej. Przykładem był program pijara, ks. Stanisława Konarskiego (1700 - 1773). Dzięki niemu powstały pierwsze inspirujące pomysły na przełamanie agenturyzującej się (przykładowo Potoccy nie chcieli przyłączyć Śląska do Polski po bitwie w Kunowicach, bo byli już w latach 40. XVIII w. admiratorami Prus) oligarchii majątkowej władzy szlacheckiej. To on stworzył w 1740 r. Collegium Nobilium, które przyczyniło się do rozwoju idei reformy Unii Korony i Litwy, uwieńczonej uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Można zarzucić temu pomysłowi tylko dwie rzeczy - że powstał w 1791 roku, kiedy klimatu politycznego do reform państwa już nie było (wojska rosyjskie nie stacjonowały w Polsce od 1781 r.), oraz, że nie centralizował władzy króla w realiach możliwych kolejnych zaborów. Szkoda też, że Kościuszko przed powstaniem nie schował koron. Popełnił tutaj karygodny błąd.

  • ~p1chrunch 2015-04-28
    17:58:07

    0 8

    Kolejna rzecz - polska rewolucja różniła od francuskiej w tym, że przyjęta została bez kropli krwi przez cały ówczesny naród - od króla po szlachtę i duchowieństwo. W rewolcie (anty)francuskiej zginęło 500 tys. ludzi, u nas - tylko autentyczni zdrajcy polityczni, skazani przez Sąd Kryminalny Wojskowy w Warszawie w 1794 r, raptem ok. 200 ludzi. Chłopstwo wymagało jeszcze uświadomienia, czego nie zdołano dokonać w XVIII w.. Wybiły nas obce armie, a nie my siebie. A wystarczyło z reformą poczekać do czasów Napoleona.

    Znanym nauczycielem Collegium był bp Adam Naruszewicz, późniejszy współpracownik króla Stanisława II oraz:
    Ludwik Szymon Gutakowski, Tadeusz Mostowski, Stanisław Mycielski, Ignacy Potocki, który był znanym pisarzem; Stanisław Kostka Potocki i Tomasz Kajetan Węgierski. Masz jeszcze księcia biskupa warmińskiego, który również miał konkretne pomysły na zmiany w I Rzeczypospolitej - Ignacego Krasickiego.

    W tamtych czasach Kościół mógł ingerować w rozwój państwa, ale nie robił tego tyle dla siebie. Panowie - to nie były czasy cywilizacji demoliberalnej, przez której antyteistyczną optykę patrzycie na dzieje Polski, ale cywilizacji, gdzie monarcha był wybrany przez Boga, więc to nie ma sensu. To wydarzenie historyczne, tak, jak konfederacja barska, czy zwycięstwo Polski nad reprezentacją Niemiec 2:0, świadczące o tym, że udawało nam się zawsze przełamywać marazmy moralne i przestawać być niewolniczymi wyrobnikami politycznymi obcych stolic. To samo się tyczy dzisiaj.

  • ~p1chrunch 2015-04-28
    19:09:52

    0 6

    Dotyczy więc to członkostwa Polski w Unii Europejskiej, NATO i "obrzezania" niektórych partii i mediów, od "GW", Gazety Polskiej, po Frondę; a także liberalizmu gospodarczego Balcerowicza, dalszych ministrów ze stypendium Humboltda/Fullbrighta i Mikkego. Jak chcielibyście społeczne podejście do gospodarki, trzeba było pomóc Andrzejowi Karpińskiemu z Polskiego Lobby Przemysłowego, Kieżunowi, Beksiakowi albo Trzeciakowskiemu. Po prostu postawić na kogoś pokroju Eugeniusza Kwiatkowskiego - na INTERWENCJONIZM lub korespondujący z nim DYSTRYBUCJONIZM GOSPODARCZY.

    Postawy roszczeniowe "co dla mnie moje państwo zrobiło" na tym etapie są bezzasadne, bo jeśli nic się z tym nie robi, to autentycznie stąd wyjedziecie. A dlaczego? Bo nie położyliście ścieżki dla narodowej rewolucji gospodarczo - politycznej przez wasze okrzyki oskarżeń o hiperkatolstwo, faszyzm, rasizm i ksenofobię! Pragniecie rewolucji, ale reakcyjnie bronicie obecnego ustroju, atakując wartości, aksjologikę i powinności narodowe! Lewica, zwłaszcza ta postkomunistyczna i prawica (na przykład Wildsteina) lubią się poddawać za Od partii systemowych w aspekcie gospodarki możecie jeszcze wywalczyć zmianę reżimu podatkowego na mniej ścisły, ale to nam niepotrzebne przy tak wielkiej kolonizacji gospodarczej Polski. Głosujcie na coś antysystemowego i rewolucyjnego, ale pamiętajcie, że musi to chronić gospodarkę, odbudowywać politykę i reorganizować prawo w aspekcie zgodności z chrześcijańskim, katolickim światopoglądem.

  • ~p1chrunch 2015-04-28
    19:37:25

    0 7

    A przy tym oskarżaniu o faszyzm, możecie mi podać jeden zasadniczy powód, dla których np. byli działacze Rote Armee Fraktion wolą współpracować dziś z NPD, niż z SPD? Odpowiedź może być bardziej niepoprawna politycznie, niż mogłoby się zdawać.

    @Arteks, @Becker, Antyklerykalizm? Nie ma sensu. Pokazali to Aleksander Łukaszenka i Hugo Chavez, łączący hasła walki z imperializmem UE, USA i NATO i socjaldemokratycznym rozwojem dobrobytu z prawosławiem i katolicyzmem. Zauważcie, że wszyscy zyskali bardzo dużo poparcia dzięki temu, że ich rządy respektowały, rozwijały i wspomagały podstawowe dążenia narodowe Wenezuelczyków i Białorusinów.

    *Prawica, jak i lewica, lubią się poddawać zabiegowi antynarodowej, liberalnej lobotomii.

    Jak to mówił Pius XI w encyklice "Divini Redemptoris": "Nie byłoby dziś ani kapitalizmu, ani komunizmu, ani socjalizmu, gdyby przywódcy narodów słuchali nauk Kościoła. Chcieli oni na fundamencie liberalizmu zbudować inne struktury społeczne, które na pierwszy rzut oka wydawały się wielkie i wspaniałe. Wkrótce jednak okazało się, że nie miały jednolitych podstaw i rozpadały się jedne po drugich, jak musi runąć wszystko, co nie opiera się na jednym kamieniu węgielnym - Chrystusie."

  • ~piotrekdec 2015-04-28
    22:10:20

    8 0

    do Redakcji: czy rzeczywiście chce poprzez nieusuwanie wpisów poniekąd firmować swoim logo, nazwą i wizerunkiem wypowiedzi jak widać niezrównoważonego osobnika ukrywającego się pod nickiem "p1chrunch"?

  • ~spirit-of-the-town 2015-04-28
    22:56:15

    6 0

    ~p1chrunch, no piękna lekcja historii. Mnie drażni tylko jedna sprawa pomijana zwykle przez fanatyków wiary: Kościół zawsze był i jest przeciwnikiem postępu. Pozdrawiam

  • ~p1chrunch 2015-04-30
    15:58:12

    0 1

    Gratulacje, Piotrku, admiratorze "wolności słowa". Wywalać chcesz innych za odmienne poglądy, a jesteś liberałem. Dawkins przynajmniej na konferencjach dawał swoim oponentom dojść do słowa. I do tego dochodzą oskarżenia o niezrównoważenie psychiczne, mające charakter erystyki. Pi**dolę taką liberalną wolność. Pan się wypowiada nie w imieniu rybniczan, odwiedzających to miejsce, ale pańskiej grupki zwolenników. Lavoisiera też zamordowali demokraci, bo naukowcy Republice nie byli potrzebni. Dlatego lepiej jest umrzeć od lewicowej kuli. :P

    ----

    Nie był, o ile nie ingerował w życie ludzkie i sprawy religii i etyki, które są jego naturalną domeną. Jeśli mu zabierzecie to, rozwalicie sens wiary chrześcijańskiej, a co za tym idzie, dacie więcej władzy państwu, które oficjalnie już będzie wspierać antyteistów i antyklerykałów, oraz kapitalistom, którzy będą się coraz gorzej obchodzić z pracownikami. Moralności nie będzie, ponieważ prawo nie będzie mieć do niej odniesienia, gdyż religia straci swój pozytywny wpływ na życie ludzkie.
    Kościół proponował alternatywę dla kapitalizmu i komunizmu, taką jak dystrybucjonizm. Kościół potwierdził też, że ziemia jest ciałem kulistym, ale potrzebne były ku temu kolejne wyprawy, dopóki całość tych wywodów się nie potwierdziła. Szacownej instytucji nie warto było się mieszać i od razu potwierdzać taką możliwość, dopóki jej nie zbadano. Paradoksalnie po 1956 roku pozwolono na rozwój małych przedsiębiorstw, na który stawiał też dystrybucjonizm.

  • ~p1chrunch 2015-04-30
    16:25:06

    0 0

    No i najważniejsze - to Kościoła nie posłuchano w XIX w. w zakresie moralności społeczno - gospodarczej, dzięki czemu zwyciężył brak wiary i co za tym idzie - brak stabilnych więzi, łączących pracownika i pracodawcę. Kościół nie ma się dostosowywać do wpływu chwili, generowanego przez aktualne trendy, tylko, tak jak islam, czy inna religia, pozwalać na to, co religijnie jest dobre. Jest instytucją światopoglądową, widzącą też to, co złe i reagującą na bieżąco, zatem ma charakter opiekuńczy. A może odrzucanie niektórych rzeczy nie świadczy o złej woli, ale o tym, że dane nowinki etycznie nie przystają to do katolicyzmu, hinduizmu protestantyzmu, islamu i tak dalej z racji ich szkodliwości społecznej i wizerunkowej (nie tylko dla Kościoła/islamu/hinduizmu, ale dla wszystkich katolików/muzułmanów/hinduistów)?

    Cytat z G. K. Chestertona: "Człowiek, który przestaje wierzyć w Boga, uwierzy w cokolwiek." Coś podobnego można powiedzieć o Dawkinsie i Hitchensie, oraz o tych, co wierzą w swoją doskonałość.

  • ~p1chrunch 2015-04-30
    16:32:34

    0 0

    http://gestion.pe/economia/papa-francisco-no-debemos-resignarnos-aceptar-pasivamente-tirania-lo-economico-2061475 - bardzo proszę, papież Franciszek 14 marca 2013 roku promował dystrybucjonizm w poniższy sposób:

    "Gdybyś przyjrzał się nauczaniu społecznemu Kościoła byłbyś zaskoczony tym, co on potępia. Na przykład potępia on ekonomiczny liberalizm. Wszyscy myślą, że Kościół jest przeciwko komunizmowi, ale jest także przeciwko dzisiejszemu systemowi gospodarczemu, to jest przeciwko liberalizmowi. On nie jest chrześcijański i nie możemy go zaakceptować. Musimy szukać równości szans i praw, walczyć o uprawnienia socjalne, o odpowiednią zapłatę, prawo do odpoczynku, wolność dla związków zawodowych. Wszystko to, co tworzy sprawiedliwość społeczną. Tak jak komunizm upadł przez wewnętrzne sprzeczności, tak samo dzisiejszy liberalizm upadnie przez wewnętrzne sprzeczności. Nie powinniśmy poddawać się pasywnie tyranii ekonomii. Ekonomiczny liberalizm każe nam zapomnieć, iż praca jest ważniejsza niż kapitał. Aby zwalczać efekty globalizacji, której efektem są zamknięte fabryki i konsekwencje w postaci ubóstwa i bezrobocia, należy promować oddolny wzrost, poprzez tworzenie małych i średnich firm.
    Ekonomiczny liberalizm pozbawiony zasad i kontroli jest jedną z przyczyn obecnego kryzysu gospodarczego od kiedy kreuje spekulacyjne rynki finansowe, niszczące realną gospodarkę, szczególnie w biednych krajach."

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4948