zamknij

Wiadomości

O krok od tragedii na przejeździe kolejowym (wideo)

2020-07-03, Autor: 

O wielkim szczęściu może mówić mieszkanka Tychów, która uniknęła tragedii na przejeździe kolejowym. Kobieta utknęła autem pomiędzy opuszczonymi zaporami i nie mogła wyjechać. Od zderzenia z pociągiem uchroniła się tylko dzięki zdecydowanej reakcji policjanta po służbie, który wyłamał barierę, by pomóc kobiecie. Po chwili przejechał rozpędzony skład.

Reklama

To jest co prawda historia z powiatu pszczyńskiego, ale temat jest na tyle istotny, że warto go poruszyć również i na naszym portalu. Przejazdów kolejowych przecież i u nas nie brakuje.

Kierująca osobówką kobieta wjechała na przejazd kolejowy, gdy opuszczane były zapory. Kobieta utknęła pomiędzy nimi i nie mogła wyjechać. Za chwilę w tym miejscu miał przejechać rozpędzony pociąg.

- Całą sytuację widział policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który był po służbie. Stróż prawa zareagował natychmiast, bowiem liczyła się każda sekunda. Ruszył w kierunku przejazdu i wyłamał bariery, aby pomóc kobiecie wydostać się z potrzasku. Po chwili przejechał rozpędzony skład – mówi podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik wojewódzkiej policji w Katowicach.

Gdyby nie zdecydowana reakcja policjanta zdarzenie mogłoby zakończyć się tragicznie. Po całej sytuacji policjant rozmawiał z roztrzęsioną kobietą.

- Na miejsce wezwany też został patrol drogówki, który wyciągnął konsekwencje wobec nieodpowiedzialnego zachowania kierującej. Została ona ukarana mandatem w kwocie 300 złotych i 4 punktami karnymi za naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie półzapór zostało rozpoczęte. Niech ta historia będzie przestrogą przed nieostrożnym zachowaniem kierowców w obrębie przejazdów kolejowych i uświadomi, jak łatwo o tragedię – dodaje policjantka.

Dzisiaj śląscy policjanci włączyli się w akcję „Bezpieczny piątek” w ramach kampanii „Szlaban na ryzyko”. Na terenie województwa śląskiego mundurowi wspólnie z pracownikami PKP przeprowadzą działania na 6 przejazdach kolejowych w różnych miejscowościach województwa śląskiego.

Akcję zorganizowały Polskie Linie Kolejowe, a ma ona na celu podnoszenie świadomości uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. „dzikich przejściach”.

Podczas działań mundurowi oraz pracownicy PKP apelują do kierujących, rowerzystów i pieszych, przypominając, że nie należy poruszać się po torowisku, licząc na to, że "może uda się zdążyć" przed pociągiem.

Droga hamowania pociągu jest około 13 razy dłuższa niż droga hamowania samochodu. Na osobówkę uderzoną przez pędzący pociąg działają podobne siły jak na aluminiową puszkę potrąconą przez samochód. To pokazuje jakie szanse w zderzeniu z pociągiem ma użytkownik drogi, który lekceważy przepisy.

Nierozważne zachowanie kierujących i pieszych na torowisku kończy się ukaraniem mandatem albo skierowaniem wniosku do sądu. Jednak konsekwencje tego zachowania mogą nieść z sobą jeszcze inne, tragiczne skutki. Dlatego po raz kolejny przypominamy podstawowe zasady i przepisy związane z poruszaniem się w obrębie przejazdów kolejowych.

Kierujący pojazdem obowiązany jest:

- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;

- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;

- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    10:23:34

    10 5

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~rob78 2020-07-03
    10:31:29

    10 22

    ~pawelbudowa, klupnij sie! Nigdy nie zdażyło Ci się popełnić jakiegoś błędu?

  • ~PawelE39 2020-07-03
    10:32:16

    28 18

    Pawcio, żebyś sraczki dostał w najmniej odpowiednim momencie za takie farmazony. Pani mogła nie zauważyć migajacej sygnalizacji lub po prostu zagapila się. Dla policjanta brawo za reakcje

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    10:40:26

    27 13

    rob78 -- nigdy mi sie to nie zdażyło bo ja sowije życie wyceniam na więcej niż 5 min które czekam na przejeździe

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    10:44:14

    27 3

    PawelE39--- kiepskie tłumaczenie. To czysta głupota. Pociągi osobowe czy pośpieszne jeżdżą ponad 100km/h i trochę rozumu potrzeba aby wiedzieć że kilka set ton nie da się zatrzymać jak auto osobowe które waży średnio 1.5 tony.

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    10:45:12

    5 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    10:46:38

    23 26

    Przestańcie usuwać komentarze bo chyba nadal jest wolność słowa w Polsce chodź z PiS-em nigdy nie wiadomo co po północy za ustawę "klepną"

  • ~entropia 2020-07-03
    10:48:56

    39 1

    barierki na przejazdach klejowych mają taką konstrukcję aby łatwo dało się je sforsować w razie niebezpieczeństwa więc jeśli komuś zdarzy się coś takiego to nie należy się wahać tylko gaz i do przodu, co najwyżej trochę lakier porysują

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    10:49:09

    29 10

    Kierująca powinna zapłacić najwyższą cenę oczywiście "finansową"

  • ~PawelE39 2020-07-03
    10:54:41

    11 6

    To cię nie uprawnia do tak chamskiego komentowania jak zrobiłeś to w pierwszym komentarzu.

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    11:03:47

    12 17

    ~PawelE39 ---- tu się mylisz. To się nazywa wolność słowa. Konstytucja daje mi takie prawo a nie REDAKTOREK który pracuje na rybnik.com.pl Poszukaj sobie takiego słowa na google i poczytaj będziesz zaskoczony co tam pisze .

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    11:27:00

    4 8

    ~PawelE39 ---- przeczytaj sobie art 54 Konstytucji

  • ~PawelE39 2020-07-03
    11:49:24

    13 6

    Konstytucja daje ci prawo do pisania "szkoda ze nie zginęła"??

  • ~pawelbudowa 2020-07-03
    11:57:20

    8 8

    PawelE39 ---- tak dokładnie. Tak jak np. pedofilowi oczywiście który jest winny powinno się odciąć to i tamto i to też moje zdanie które daje mi konstytucja

  • ~PawelE39 2020-07-03
    12:02:29

    7 5

    Zgłoś się do specjalisty

  • ~Lateks 2020-07-03
    12:05:03

    28 2

    Czytam i nie wierzę w to co czytam, 1) jak to utknęła na przejeździe?
    Nigdzie nie utknęła, wjechała na czerwonych światłach, pewnie jeszcze z sygnałem dźwiękowym, i w zasadzie o ile jest to karygodny błąd (dość mocno zaznaczony w wykazie wykroczeń KRD.
    To do tego kierująca zachowała się skrajnie nieodpowiedzialnie. Ten policjant nawet siły nie użył wyłamując tą zaporę jedną dłonią. Jak by ta kobieta nie ruszyła to tą zaporę by wyłamała nie robiąc ŻADNEJ szkody w swoim samochodzie po za zarysowaniem lakieru. Uważam że w takich przypadkach nie powinno się karać mandatem czy grzywną. Osoba która tak irracjonalnie się zachowuje stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Prowadzenie samochodu to odpowiedzialność. I można źle ocenić sytuację, można popełnić błąd, ale zawsze trzeba postawić zdrowie i życie nad kupką złomu jakim są nasze samochody...
    P.s. tyle szczęścia że udało się jej cudem uniknąć śmierci. Gdyby nie ten policjant to by nie miała najmniejszych szans na przeżycie...

  • ~ 2020-07-03
    16:45:18

    14 1

    Podstawowe pytanie dlaczego spokojnie stała między szlabanami? Na co czekała?
    To świadome narażenie na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. Czym podyktowane? Dbałością o zarysowanie maski czy nieumiejętnością zachowania się na drodze, brakiem elementarnej wyobraźni .
    Za takie zachowanie natychmiast powinien być dożywotni zakaz prowadzenia samochodu.

  • ~Abisall 2020-07-03
    18:56:11

    8 1

    Że wjechała mimo sygnałów - zdarza się nie ona jedyna in rectus ma przepisy i jeździ wg "dajesz, zmieścisz się"
    Ale to jak nie radzi sobie pod presją to wielce niepokojące i dające asumpt do tego aby zweryfikować czy powinna jednak posiadać prawo do prowadzenia samochodu...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5052