zamknij

Wiadomości

Nowy rok szkolny: jednak są problemy z transportem uczniów

2020-09-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jeszcze w sierpniu zastanawialiśmy się, jak będzie od 1 września funkcjonowała komunikacja miejska w Rybniku – czy liczba autobusów sprosta zainteresowaniu uczniów? Dzisiaj wiemy już pojawiły się problemy, szczególnie na linii 28 i 46.

Reklama

Jeszcze nie tak dawno Rybnik znajdował się w strefie czerwonej – obowiązywały obostrzenia w tym limit pasażerów w autobusach miejskich. Zachodziła obawa, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego grozi nam paraliż transportu zbiorowego, z czym zgodził się dyrektor ZTZ-u – Łukasz Kosobucki >>Nowy rok szkolny. Uczniowie zostaną bez transportu?<<

Na szczęście jeszcze przed 1 września Rybnik znalazł się w strefie zielonej, tym samym zmniejszyły się obostrzenia, a powiększyły limity miejsc w autobusach.

Mimo to pojawiły się problemy w transporcie uczniów.

- Występują duże liczby pasażerów, szczególnie na godzinę 8.00, czyli dojazdy do szkół – przyznaje Łukasz Kosobucki.

Jak dodaje dyrektor ZTZ w Rybniku, jego pracownicy przeprowadzili obserwacje na przystankach.

- Analizujemy liczby skasowanych biletów. Od 1 września mamy kilka dodatkowych kursów (dokładny wykaz znajdziecie w artykule >>ZTZ wprowadza od 1.09 dodatkowe kursy<<) - podkreśla nasz rozmówca.

Problemy pojawiły się na linii 28 (Rydułtowy-Gaszowice-Jejkowice-Rybnik-Paruszowiec). Tu ZTZ od 4 września zdublował jeden kurs. Chce też wprowadzić jeden autobus przegubowy do obsługi linii 46 (do/z Boguszowic).

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~piglet 2020-09-07
  12:23:54

  27 16

  sprawa jest bardzo poważna. przed epidemią tłok występował, ale to była tylko niedogodbość. Teraz tłok to już iebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.
  Głównym problemem jest skuulowany dojazd młodzieży do szkół. dobrym pomysłem byłoby opóźnienie ich zajęć w szkołach. Priorytetem powinien być dowóż pracowników do zakłądów pracy, dzieci spokojnie mogą zacząć szkołę o 9 i nie przeładowywać kursów.
  ZTZ powinien posiadać dane umożliwiające wysłanie dodatkowych kursów lub zmiany rozkładu jazdy i racjonalniejszemu wykorzystaniu kursów obecnych.
  Z Żor do Rybnika między kursem o 6.12 a 6.52 nic nie jedzie. Oba kursy bardzo pełne, ten o 6.52 napakowany młodzieżą do granic możliwości.
  Prezyden miasta i jego urzdnicy zajmujący się komunikacją i oświatą powinni pilnie ruszyć tyłki i rozwiązać problem.

 • ~tosia10 2020-09-07
  13:16:09

  18 0

  Podobnie jest na Wrzosach. Autobus nr 1 o 7:30 musi zabrać uczniów, którzy rozpoczynają zajęcia o godz 8 i godz 9, bo następny jedzie dopiero po godz 9. Druga linia, tj nr 7 jedzie zbyt późno i w korkach, że uczeń jadący na 8 po prostu nie zdąży na zajęcia nie mówiąc już o przesiadce

 • ~ 2020-09-07
  15:00:57

  22 1

  "Występują duże liczby pasażerów, szczególnie na godzinę 8.00, czyli dojazdy do szkół – przyznaje Łukasz Kosobucki."
  odkrycie co najmniej na miarę wynalezienia koła,
  a jak ma być inaczej, skoro zdecydowana większość szkół rozpoczyna funkcjonowanie o ósmej ?
  dobrze robi nasz prezydent zatrudniając takich "błyskotliwych fachowców", którzy odkrywają rzeczy powszechnie znane
  panowie ruszcie teraz głowami i pomyślcie jak ta sprawę rozwiązać, ale realnie, a nie tylko na papierze

 • ~ 2020-09-07
  16:35:51

  10 0

  Piglet, po tej idiotycznej reformie uczniowie maja nawet 39 lekcji tygodniowo! Jesli by zaczynali pozniej, to kiefy beda wracac do domu? A w domu dalej nauka, bo PiSowdka reforma tak dowalila materialu, ze masakra

 • ~Arteks 2020-09-07
  17:34:26

  2 10

  A myślicie, że w Warszawie czy Poznaniu jest inaczej? Nie da się całkowicie uniknąć tłoku w godzinach szczytu tak samo jak nie da się uniknąć korków przy dużej ilości aut. Co najwyżej można próbować zwiększać częstotliwość kursowania autobusów i to powinno być sukcesywne. Ale pierwszeństwo powinny mieć tu linie w granicach administracyjnych miasta bo obowiązkiem władz miasta w pierwszej kolejności są ci którzy płacą podatki w Rybniku, a nie dojeżdżający z okolicznych miast czy powiatów. Niech o nich zadbają okoliczne gminy. @piglet - przykład z liniami wyjeżdżającymi poza Rybnik nie jest najlepszy bo w naszym grajdołku okoliczne gminy są skąpe i łożą na komunikację stanowczo za mało. Zrób eksperyment i napisz skargę do Urzędu Miasta w Żorach. Zobaczysz, że to totalnie zignorują. Zresztą u nas przynajmniej ZTZ dysponuje wielkimi autobusami. Przykładowo w Żorach ludzie są wożenie busikami - jak worki kartofli. Jaki tam musi być tłok...

 • ~ 2020-09-07
  21:49:43

  3 1

  arteks pisząc o "wielkimi autobusach" masz na myśli te jeżdżące w rybnickich barwach, budowane na bazie ciężarówek i zapewniające taki komfort jazdy?
  zgodzę się, że nasz ZTZ powinien skupić się przede wszystkim na zaspokojeniu potrzeb mieszkańców swojego miasta

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 173