zamknij

Wiadomości

Nowy rok szkolny: jednak są problemy z transportem uczniów

2020-09-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jeszcze w sierpniu zastanawialiśmy się, jak będzie od 1 września funkcjonowała komunikacja miejska w Rybniku – czy liczba autobusów sprosta zainteresowaniu uczniów? Dzisiaj wiemy już pojawiły się problemy, szczególnie na linii 28 i 46.

Reklama

Jeszcze nie tak dawno Rybnik znajdował się w strefie czerwonej – obowiązywały obostrzenia w tym limit pasażerów w autobusach miejskich. Zachodziła obawa, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego grozi nam paraliż transportu zbiorowego, z czym zgodził się dyrektor ZTZ-u – Łukasz Kosobucki >>Nowy rok szkolny. Uczniowie zostaną bez transportu?<<

Na szczęście jeszcze przed 1 września Rybnik znalazł się w strefie zielonej, tym samym zmniejszyły się obostrzenia, a powiększyły limity miejsc w autobusach.

Mimo to pojawiły się problemy w transporcie uczniów.

- Występują duże liczby pasażerów, szczególnie na godzinę 8.00, czyli dojazdy do szkół – przyznaje Łukasz Kosobucki.

Jak dodaje dyrektor ZTZ w Rybniku, jego pracownicy przeprowadzili obserwacje na przystankach.

- Analizujemy liczby skasowanych biletów. Od 1 września mamy kilka dodatkowych kursów (dokładny wykaz znajdziecie w artykule >>ZTZ wprowadza od 1.09 dodatkowe kursy<<) - podkreśla nasz rozmówca.

Problemy pojawiły się na linii 28 (Rydułtowy-Gaszowice-Jejkowice-Rybnik-Paruszowiec). Tu ZTZ od 4 września zdublował jeden kurs. Chce też wprowadzić jeden autobus przegubowy do obsługi linii 46 (do/z Boguszowic).

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~piglet 2020-09-07 12:23:54

  sprawa jest bardzo poważna. przed epidemią tłok występował, ale to była tylko niedogodbość. Teraz tłok to już iebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.
  Głównym problemem jest skuulowany dojazd młodzieży do szkół. dobrym pomysłem byłoby opóźnienie ich zajęć w szkołach. Priorytetem powinien być dowóż pracowników do zakłądów pracy, dzieci spokojnie mogą zacząć szkołę o 9 i nie przeładowywać kursów.
  ZTZ powinien posiadać dane umożliwiające wysłanie dodatkowych kursów lub zmiany rozkładu jazdy i racjonalniejszemu wykorzystaniu kursów obecnych.
  Z Żor do Rybnika między kursem o 6.12 a 6.52 nic nie jedzie. Oba kursy bardzo pełne, ten o 6.52 napakowany młodzieżą do granic możliwości.
  Prezyden miasta i jego urzdnicy zajmujący się komunikacją i oświatą powinni pilnie ruszyć tyłki i rozwiązać problem.

  27 16
 • ~tosia10 2020-09-07 13:16:09

  Podobnie jest na Wrzosach. Autobus nr 1 o 7:30 musi zabrać uczniów, którzy rozpoczynają zajęcia o godz 8 i godz 9, bo następny jedzie dopiero po godz 9. Druga linia, tj nr 7 jedzie zbyt późno i w korkach, że uczeń jadący na 8 po prostu nie zdąży na zajęcia nie mówiąc już o przesiadce

  18 0
 • ~pasażer 2020-09-07 15:00:57

  "Występują duże liczby pasażerów, szczególnie na godzinę 8.00, czyli dojazdy do szkół – przyznaje Łukasz Kosobucki."
  odkrycie co najmniej na miarę wynalezienia koła,
  a jak ma być inaczej, skoro zdecydowana większość szkół rozpoczyna funkcjonowanie o ósmej ?
  dobrze robi nasz prezydent zatrudniając takich "błyskotliwych fachowców", którzy odkrywają rzeczy powszechnie znane
  panowie ruszcie teraz głowami i pomyślcie jak ta sprawę rozwiązać, ale realnie, a nie tylko na papierze

  22 1
 • ~ 2020-09-07 16:35:51

  Piglet, po tej idiotycznej reformie uczniowie maja nawet 39 lekcji tygodniowo! Jesli by zaczynali pozniej, to kiefy beda wracac do domu? A w domu dalej nauka, bo PiSowdka reforma tak dowalila materialu, ze masakra

  10 0
 • ~Arteks 2020-09-07 17:34:26

  A myślicie, że w Warszawie czy Poznaniu jest inaczej? Nie da się całkowicie uniknąć tłoku w godzinach szczytu tak samo jak nie da się uniknąć korków przy dużej ilości aut. Co najwyżej można próbować zwiększać częstotliwość kursowania autobusów i to powinno być sukcesywne. Ale pierwszeństwo powinny mieć tu linie w granicach administracyjnych miasta bo obowiązkiem władz miasta w pierwszej kolejności są ci którzy płacą podatki w Rybniku, a nie dojeżdżający z okolicznych miast czy powiatów. Niech o nich zadbają okoliczne gminy. @piglet - przykład z liniami wyjeżdżającymi poza Rybnik nie jest najlepszy bo w naszym grajdołku okoliczne gminy są skąpe i łożą na komunikację stanowczo za mało. Zrób eksperyment i napisz skargę do Urzędu Miasta w Żorach. Zobaczysz, że to totalnie zignorują. Zresztą u nas przynajmniej ZTZ dysponuje wielkimi autobusami. Przykładowo w Żorach ludzie są wożenie busikami - jak worki kartofli. Jaki tam musi być tłok...

  2 10
 • ~pasażer 2020-09-07 21:49:43

  arteks pisząc o "wielkimi autobusach" masz na myśli te jeżdżące w rybnickich barwach, budowane na bazie ciężarówek i zapewniające taki komfort jazdy?
  zgodzę się, że nasz ZTZ powinien skupić się przede wszystkim na zaspokojeniu potrzeb mieszkańców swojego miasta

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1079