zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Nowe obostrzenia premiera: limity w sklepach, niepełnoletni chodzą tylko z dorosłymi

2020-03-31, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Od teraz musimy zachować między sobą dystans 2 metrów. Osoby poniżej 18 roku życia mogą chodzić tylko z dorosłymi. Pojawiły się ograniczenia w wchodzeniu do parków, skwerów, bulwarów. Lista jest dłuższa.

Reklama

- Docierają do nas ciągle kolejne informacje o kolejnych zakażonych osobach i niestety również o ofiarach śmiertelnych tej pandemii. Docierają również dla nas informacje z krajów Zachodniej Europy, od naszych przyjaciół, od naszych partnerów i wiemy, że sytuacja tam jest naprawdę niezwykle trudna. Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej. Wiemy doskonale, że nawet bogatsze kraje mogą mieć kłopoty z takim zakresem pandemii, jaki spotkał zachód Europy. Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, ale chcemy jednocześnie ograniczać krzywą zakażeń po to, żeby nie doszło do takich sytuacji, do jakich dochodzi we Włoszech czy chociażby w Hiszpanii – tak rozpoczął dzisiejszą konferencję premier Mateusz Morawiecki.

Szef rząd miał na myśli segregację chorych na tych, którzy mogą być jeszcze poddani leczeniu pod respiratorem. Mateusz Morawiecki dodał, że trzeba uniknąć najgorszego scenariusza, dlatego dzisiaj zostają wprowadzone nowe obostrzenia.

- Najważniejsza wprowadzona zasada to zasada dystansu społecznego w rozumieniu epidemiologicznym - 2 m od drugiej osoby z wyjątkiem, kiedy rodzice opiekują się dzieckiem na spacerze albo opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami. Utrzymujemy dystans wobec siebie również na chodnikach. Starajmy się od siebie iść w pewnym w pewnej odległości – usłyszeliśmy.

Kolejna nowa zasada – osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko z osobą dorosłą. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Rząd wprowadza także ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji

- Niestety, nie zachowaliśmy się dotąd w takim wymiarze. Jak powinniśmy. Powyższe miejsca były miejscami licznych spotkań – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia dotyczą również:

- zakazu korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;
- zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie, gabinety tatuażu, czy piercingu;
- wprowadzenie w sklepach limitu 3 osób na jedną kasę;
- wprowadzenie limitu 2 osób na jedno okienku w poczcie;
- ograniczenie 3 osób do jednego stoiska straganowego;
- w weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane
- obowiązku noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach

- Pozostawiamy natomiast otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie, tak jak do tej pory ze względu na konieczność zaopatrywania się w środki higieny osobistej czy oczywiście w artykuły spożywcze – dodał premier.

Kolejna ważna zmiana - sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godzinach od 10:00 do 12:00 są otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65 roku życia.

Dodatkowe wymogi będą obowiązywały w zakładach pracy.

- Wczoraj rozmawiałem z prezydentami miast, marszałkami województw. Wiem, że setki tysięcy ludzi pracuje w biurowcach. Trzeba zorganizować pracę w taki sposób, żeby ludzie byli wyposażeni w środki higieny osobistej, w środki ochrony osobistej, a w szczególności trzeba zachować ten dystans – podkreślił szef rządu.

Premier wprowadza również ograniczoną działalność hoteli i miejsc noclegowych - będą zamknięte. Ważne - goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku.

- Wyjątkiem będą miejsca, w których znajdują się osoby w kwarantannie, miejsca wykorzystywane do izolacji, a także miejsca, które są wykorzystywane już dzisiaj dla pracowników - na przykład pracowników firm budowlanych, w których przebywają w sposób pół stacjonarny – dowiedzieliśmy się.

Wprowadzona została także rozszerzana formuła kwarantanny. Od teraz osoba wracająca do Polski z zagranicy zostanie odizolowana od rodziny na dwa tygodnie. Druga opcja jest taka, że osoba wraca do swojego domu, ale automatycznie całe rodzina poddana zostaje kwarantannie.

- Kolejny temat to zabiegi medyczne na czas pandemii. Odwołujemy wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są bezwzględnie konieczne ze względu na stan zdrowia. W punktach usługowych, w stacjach benzynowych nakładamy obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie, a także miejsc, których dotyka się palcami – powiedział Mateusz Morawiecki.

Kary za złamanie przepisów na czas epidemii wynoszą od 5 do 30 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach sprawy będą kierowane do sądu, a osobom może grozić wiezienie.

- Drodzy państwo, nie możemy tego lekceważyć. Te kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję. Policja w mniejszym stopniu teraz będzie musiała weryfikować miejsca kwarantanny, ponieważ tam wdrażamy aplikację, która będzie obligatoryjna i poprzez tę aplikację będziemy wiedzieli, czy osoby ściśle przestrzegają zasad kwarantanny. Takie aplikacje są stosowane już w krajach Zachodniej Europy, w Korei, na Tajwanie. Chcemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa tak, jak co najmniej w Korei – podkreślił premier.

Obostrzenia mają potrwać przez najbliższe dwa tygodnie, premier zastrzegł jednak, że ten czas może się przedłużyć.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 107 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Arteks 2020-03-31 13:27:50

  Czesi już mają od 2 tygodni specjalne godziny w sklepach i aptekach dla seniorów. U nas dopiero teraz się obudzono, że przecież to są najbardziej narażone osoby na potencjalne skutki tego okropnego wirusa i powinno się im umożliwić godziny w których nie będą się niepotrzebnie stykać z innymi ludźmi. Generalnie obostrzenia co raz większe, markety budowlane czy hotele zostaną zamknięte. Ciekawe co np. z pracownikami budowlanymi którzy pracują na różnych budowach i zostaną bez dachu nad głową. Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców - bardzo słaba (cała nadzieja w senacie, że ją poprawią na lepszą). Ale można też w tym znaleźć "dobre" wieści. Wszyscy mamy siedzieć w domach do 9 V. A 10 V wszyscy na wybory bo tak ustalił Kaczyński - hurra - to może być dla wielu najszczęśliwszy dzień od tygodni! ;P

 • ~zak 2020-03-31 13:29:31

  Tylko przyklasnąć , na rozsądek niektórych obywateli nie ma co liczyć, widzimy to co dziennie. Tylko rygorystyczne przestrzeganie tych zaleceń uchroni nas przed segregacją chorych ( co dzieje się już na zachodzi)

  92 40
 • ~zak 2020-03-31 13:31:33

  Arteks nawet w przypadku zagrożenia , dla ciebie tylko liczy się polityka i dowalenie PISowi , wstydz się .Po trupach do władzy - dewiza opozycji.

 • ~baal-zevuv 2020-03-31 13:41:37

  ...dwa metry od każdego na chodniku. Czyli żonę z którą śpię w jednym łóżku na drodze mam traktować jak trędowatą :)

  Ok, rozumiem że policja czy SM nie ma czasu sprawdzac kto jest rodziną a kto nie ale sam zapis brzemi przynajmniej dziwnie :)
  ...bo faktem jest że spacerowicze łączą się w pary i stadami łażą jakby się nic nie działo. Niektórzy nie rozumieją że nie mamy wakacji tylko stan zagrożenia....

  71 24
 • ~rzyt 2020-03-31 13:49:39

  @Arteks pisz, pisz, pisz....ludziom potrzeba takiego żartownisia.

  42 36
 • ~norton 2020-03-31 13:51:56

  Panie Premierze. Ustawa zasadnicza - konstytucja. Stan wyjątkowy. I wtedy sobie wprowadzaj Pan co zechcesz. Ale zaraz... Trzeba odwołać wybory... O sorry nie to tak nie wolno.
  Jest git

  76 47
 • ~zak 2020-03-31 13:55:01

  @norton na wybory też przyjdzie czas , teraz się liczy koronawirus.
  A ty sobie tymi wyborami żyj , ale pamiętaj ,że stres żle wpływa na zdrowie.

  52 36
 • ~Arteks 2020-03-31 14:08:17

  Ja rozpoczynam od jutra sezon rowerowy. :))) Na szczęście jeżdżenie na swoim rowerze nie zostało zabronione. @rzyt - dobrze zrozumiałeś moją intencję. Trochę humoru w tym ciężkim czasie się przyda, a tylko nieliczni jak np. JK nie mają poczucia humoru. @norton - w trudnym czasie szczególnie widać jak fatalnie wygląda rządzenie zza pleców. Z jednej strony nie wypada się narażać prezesowi - choćby jego pomysły były najbardziej irracjonalne, z drugiej strony trzeba przed społeczeństwem udawać. @zak - jakie tam zagrożenie? Skoro mają odbyć się wybory - nie ma żadnego zagrożenia. Szkolenia dla komisji wyborczej powinny właśnie ruszyć. A jak nie ma chętnych do komisji to powinno się do tego zmuszać lub straszyć samorządowców - tak aby spełnić nakaz dziwoląga.

  35 73
 • ~Franek7 2020-03-31 14:18:40

  Łamanie konstytucji i praw obywatelskich ciąg dalszy. Te zakazy są nielegalne i niezgodne z konstytucją. PiS udaje, że konstytucji nie ma.Ograniczać nasze prawa można tylko po wprowadzeniu jednego ze stanów nadzwyczajnych. Póki co nic takiego się nie wydarzyło a to dlatego, że wtedy na pewno trzeba przełożyć wybory. Wiec póki co konstytucja działa i nikt mi niczego nie może zabronić. Odmawiam przyjęcia mandatu i każdy sąd mnie musi uniewinnić.

  59 63
 • ~zak 2020-03-31 14:22:18

  Franek 7 a odmawiaj sobie tego mandatu . Kogo to interesuje , co ty robisz lub myślisz . Tu naprawdę uważasz , ze jesteś pępkiem świata?

  45 57
 • ~Kurt_Wallander 2020-03-31 15:05:12

  @ ~Franek7: zadziwiają mnie ludzie, którzy zawsze będą stać okoniem w imię wolności osobistej. Komuś się swoboda ze swawolą pomyliła, co? Rozporządzenia wydawane są zasadach określonych w Konstytucji i ustawach Rada Ministrów - czyli zapewnienie bezpieczeństwa kraju i obywateli pod to też podchodzi.

  Słowem: premier gada, ze masz siedzieć na dupie to masz siedzieć na dupie. Nie będziesz stosować się do prewencji - grzywna. Chcesz, idziesz do sądu ale łatwo nie będzie.

  56 25
 • ~ozung 2020-03-31 15:10:47

  Ha jestem ciekaw jak zamierzają spełnić wymogi na kopalniach.....

  43 8
 • ~toomann 2020-03-31 15:12:42

  Pytania dla znawców i obrońców KONSTYTUCJI?
  1. Na kiedy przesunąć wybory (zgodnie z Konstytucją)?
  2. Kto będzie sprawował urząd Prezydenta PR po konstytucyjnym zakończeniu kadencji obecnego Prezydenta?
  3. Czy w związku ze wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego (jedyna prawnie możliwa przesłanka przesunięcia wyborów) jesteście skłonni do całkowitego ograniczenia Waszych swobód obywatelskich, wprowadzenia godziny policyjnej, ograniczenia działalności mediów do tych wyznaczonych przez rząd (tzn. GW, TVN, ONET, WP, rybnik.com.pl i inne mogą być LEGALNIE zamknięte), przepadku mienia prywatnego na rzecz służb walczących z epidemią itd itp?

  32 25
 • ~ada24 2020-03-31 15:18:12

  @ ~Franek7 Ty jednak jesteś głupszy niż ustawa przewiduje, taki wioskowy macho, któremu się wydaje, że jest pępkiem świata i wszystko mu wolno!!! Po pierwsze to chłopeczku doszkol się w dziedzinie prawa i przeczytaj sobie konstytucję jeszcze raz powoli. Takich"bohaterów" jak ty to historia szybko zdmuchnęła i uciekali z podkulonym ogonem ... Śiedź lepiej w domu i nie zabieraj głosu dla własnego dobra.

  33 18
 • ~ada24 2020-03-31 15:21:21

  ~toomann mylisz stan wyjątkowy od stanu wojennego z 1981 r. Co ty się martwisz wyborami, pomyśl ilu ludzi z powodu zarazy nie dożyje... Takie dyskusje są jałowe i widać, że nie macie innych problemów. Co do meritum tak może być i nie będziesz miał nic do gadania...

  22 11
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-03-31 15:58:31

  Franek7

  za takie „fake news” jest odpowiedzialnosc karna. Zachecasz publicznie ludzi do lamania prawa narazajac ich na utrate zdrowia i ztmycia.

  Na Twoim miejscu bym sie zastanowil czy warto.

  Duda i tak wygra wybory, a Ty to odsiedzisz w pierdlu.

  22 23
 • ~ 2020-03-31 16:06:34

  Wreszcie ktos sie sklepami zajal. Bo tlumy byly.

  Ale seniorzy nie dostatecznie spacyfikowani, zachowuja sie zdecydowanie gorzej niz mlodziez.

  33 8
 • ~ 2020-03-31 16:07:24

  Arteks, gwarantuje ci, ze seniorzy beda w sklepach nadal we wszystkich godzinach

  31 7
 • ~TAKI JA 2020-03-31 16:40:30

  Zakupy tylko w rękawiczkach. Netto w Chwałowicach w prawie każdym wózku po kilka zużytych rękawic. Wiatr rozwiewa je po okolicy.

  23 1
 • ~Franek7 2020-03-31 17:13:07

  Kolego Kurt jest takie słowo: „prawo”. A prawo mówi, że konstytucja jest aktem wyższej rangi od ustawy. Rozumiesz to? Można zawiesić działanie konstytucji w określony sposób więc niech rząd to zrobi bo może ale mu nie na rękę inaczej. PAD powiedział zdaje się wczoraj, że jest normalnie i jak można wychodzić do sklepu to można pójść na wybory. To jest właśnie swawola co robią. Trzeba znać swoje prawa i wymagać aby państwo je respektowało a nie robiło co mu się podoba.

  12 18
 • ~Franek7 2020-03-31 17:19:23

  Pogromców Szkodników ja namawiam ludzi do przestrzegania prawa i do tego aby sobie nie pozwolili bezprawnie ograniczać praw i swobód obywatelskich. Słuchałem dziś audycji w radio Tok FM i wypowiadał się tam prawnik z biura Rzecznika Praw Obywatelskich i mówił dokładnie to samo co ja wiec jak będziesz wysyłał po mnie policję to wyślij tez po niego. Władza w perfidny sposób wykorzystuje to, że obywatele w większości nie znają prawa i wprowadzają nielegalne przepisy. Za to powinna być czerwona kartka.

  12 16
 • ~ada24 2020-03-31 17:32:04

  Do wszystkich MĄDRALI typu Franek 7. Może kolega zamienisz sie z ratownikiem medycznym, który pisze:

  Godz. 15:00
  "Dyżur trwa już 20 godzin. Siadam w dyżurce, wyciągam jedzenie, zerkam na telewizor. Akurat pokazują obrazki sprzed kilku dni. Posłowie paradują po Sejmie w maskach z filtrem FFP3. Maski, które są dla nas na wagę złota, zakładają sobie na czoła. Maski, których niedostatek uziemia karetki pogotowia! Maski, dzięki którym jesteśmy bezpieczni i zdolni do pracy, są traktowane jak atrybut do selfie. To policzek dla całego systemu ochrony zdrowia.

  Oglądam dalej. Łapy w rękawiczkach, a rękawiczkami macają się po twarzach, przecierają oczy, dotykają ust. Tracę apetyt. Brak słów. Poniżenie. Szopka, by nieźle wypaść w telewizji. By sprawić wrażenie, że wykonują tak trudną, niebezpieczną pracę. Że poświęcają się dla narodu. Chciałabym, żeby wszyscy – 460 osób – przyjechali kiedyś na SOR i po 24- albo 36-godzinnym dyżurze spojrzeli nam w twarz. Bez masek, które wkładają na co dzień.

  Jest coś jeszcze, co doprowadza mnie do szału. W minionym tygodniu spędziłam w pracy prawie 100 godzin. W SOR zakaźnym, w karetce, biegając w zabezpieczeniu, które utrudnia oddychanie, powoduje odwodnienia. Pobierając wymazy, obcując z osobami zakażonymi, narażając się na niebezpieczeństwo. W tym samym czasie z okien karetki obserwowałam ludzi robiących grille, smażących kiełbasy, chodzących na rodzinne zakupy, uprawiających grupowy nordic walking, przesiadujących na skwerach, urządzających pikniki. Sielanka, beztroska.

  Nie dowierzam. Naprawdę tak trudno zrozumieć, do czego za moment może to doprowadzić? Epidemia w Polsce jest w fazie początkowej, a system ochrony zdrowia już jest przeciążony. Jego wieloletnia niedołężność zostanie spotęgowana właśnie takimi zachowaniami. Sami prosimy się o to, by ziścił się u nas scenariusz hiszpański czy włoski. Z umieraniem na korytarzach i selekcją. "

  35 5
 • ~Franek7 2020-03-31 19:00:45

  Ada niech to zrobią zgodnie z prawem. Rząd ma takie narzędzia ale tego nie robi. Prawo obowiązuje wszystkich. Rząd tez.

  5 18
 • ~Kurt_Wallander 2020-03-31 22:10:48

  @ ~Franek7: czytałeś Konstytucję RP? Kiedyś ją rozdawali, jak jej nie wyrzuciłeś to sobie zajrzyj, co w jej ramach może RM, premier, prezydent...

  11 0
 • ~hromqwe 2020-03-31 23:12:26

  Dziś widziałem grupę nastolatków będącą w parku ok 10-13 osób .Miałem trochę czasu więc z odpowiedniej odległości obserwowałem zgromadzenie .Przechodziło tam ok 20 ludzi i widziało to zgromadzenie .Przebywałem tam ok 1 godziny ,i żadne służby nie zareagowały ,nikt nie wykonał zawiadomienia ,że dzieje się rzecz nie pojęta na owe czasy "Ja nie dzwoniłem ,bo nie zabrałem telefonu z domu ,po powrocie mogłem ,ale to już inna historia"Faktem jest to iż gromadzi się grupa ok 10 młodocianych w jednym miejscu ,i przez 1 godzinę nikt nie wzywa służb.A było by tam 3 pijaków co pili by wino ,czy wódkę ,to do 15 minut jest Policja a i przechodnie dawali by swój wyraz oburzenia .Nie można zmienić mentalności ludzi z dnia na dzień .3 pijaków zgłosić to potrafią ,a 10 ludzi ,którzy są dziećmi ich znajomych to już nie .3 pijaków jest tak samo niebezpieczne ,jak troje dzieci twoich sąsiadów ,czy krewnych

  8 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12314