zamknij

Wiadomości

Nowa koncepcja organizacji ruchu w rynku

O tym jak wiele kontrowersji budzą zasady ruchu pojazdów obowiązujące w Rybnickiej Strefie Śródmiejskiej wie każdy rybniczanin. Koncepcji od kilku lat było wiele. Już niebawem wprowadzona zostanie kolejna reorganizacja zasad ruchu obowiązujących w RSŚ. Zanim jednak stanie się ona faktem, Straż Miejska chce wsłuchać się w opinie mieszkańców.

Reklama

Rybnicka Strefa Śródmiejska obejmuje teren ścisłego centrum miasta tj. Rynek, ul. Raciborską, Kościelną, św. Jana, Sobieskiego, Powstańców Śląskich, Korfantego, Zamkową i Rynkową. Najważniejszym celem, jaki ma być osiągnięty po reorganizacji ruchu w RRŚ, jest ujednolicenie organizacji ruchu w całej strefie. Dotychczasowe uregulowania dotyczące zwłaszcza postoju i ruchu pojazdów przysparzały niejednego kierowcę o zawrót głowy.

 

Podstawowym postulatem przemawiającym za wprowadzeniem kolejnych zmian jest zwiększenie kontroli postoju i ruchu samochodów. Rynek ma stać się deptakiem i służyć celom rekreacyjnym. Nowością będzie dopuszczenie przywrócenie na rynku ruchu rowerowego, co, zdaniem Straży Miejskiej, umożliwi propagowanie alternatywnego sposobu poruszania się po Rybniku. - To efekt sygnałów, które do nas docierają. Szukamy pomysłu jak pozbyć się samochodów z rynku. To ludziom najbardziej przeszkadza – mówi komendant Straży Miejskiej w Rybniku Janusz Bismor.

 

Większość samochodów parkujących zwłaszcza na płycie rynku to pojazdy, których właściciele korzystają z przywileju kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Straż miejska chce ograniczyć czas postoju do minimum, by konieczność pozostawienia pojazdu w RSŚ stała się ostatecznością, służącą do załatwienia tylko i wyłącznie spraw niezbędnych.

Dotychczasowy wjazd do Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej możliwy był wyłącznie od ul. Raciborskiej. To właśnie w tym miejscu stoi biletomat, z którego zobowiązani są korzystać zwłaszcza dostawcy. Po wprowadzeniu zmian, czas postoju pojazdów na ul. Zamkowej oraz Sobieskiego kontrolowany będzie na podstawie biletów wydawanych z dwóch nowo ustawionych przy wjeździe urządzeń parkomatowych. To również ukłon w stronę mieszkańców strefy, którzy pozbawieni miejsc parkingowych na podwórzach kamienic, pozostawiają samochody przed wejściem do budynków.

 

Pomocne ma być również wprowadzenie dodatkowej karty RSŚ typu „A", która umożliwi między innymi dokładniejszą weryfikację i kontrolę postoju pojazdów w wyznaczonym obszarze.


Na opinie rybniczan w sprawie reorganizacji zasad ruchu Straż Miejska czeka do 5 stycznia. Uwagi można kierować na adres e-mail: strefa@sm.rybnik.pl

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~werkk 2010-12-29 06:53:11

  A ja myślałem że koncepcjami dotyczącymi ruchu drogowego zajmują się urbaniści i firmy w tym wyspecjalizowane. Ale nie w Rybniku tu najmokrzejsi są Strażnicy Miejscy A może by się zajęli tym do czego są powołani obecnie porządkiem na chodnikach bo te które powinny być odśnieżane przez RSK są w fatalnym stanie. Ale teraz zimno i źle się chodzi po nieodśnieżonych chodnikach to lepiej siedzieć w ciepłym i wymyślać koncepcje o których nie ma się pojęcia.

  0 0
 • ~Valjean 2010-12-29 08:06:43

  Bardzo dobrze, za dużo jest tych uprzywilejowanych, którzy parkują cały dzień na rynku, typu czarny Chrysler i inni równi i równiejsi. Niepełnosprawni niestety też nadużywają swoich praw. Straż nie zainteresuje się czy ktoś kto ma za szybą kartę parkingową dla niepełnosprawnych, faktycznie może z niej korzystać. Karty wydaje się dla niepełnosprawnych ruchowo, a jeżeli sama nie jeździ samochodem, to może ją ktoś wozić. Niestety osoby wożące niepełnosprawnych korzystają z tego przywileju mimo że nie mogą jeżeli nie przewożą tej osoby.

  0 0
 • ~tommi 2010-12-29 08:41:53

  a nie jest czasem tak, że tym tematem wykazuje się, że sens istnieja SM w Rybniku jest uzasadniona, powszechnie wiadomo, że poparcia ten organ społeczeństwa raczej nie posiada, jednak zwierzchnikiem SM jest własnie prezydent i to on nadaje uprawnienia i przydziela zadania.

  0 0
 • ~KeRim 2010-12-29 08:51:00

  Widzę, że reorganizacja ruchu na rynku to już powoli styczniowa tradycja. Adaś F. coś tam obiecywał przed wyborami, że parking zniknie. Z racji tego, że cała jego polityka opiera się na baśniach i legendach parking jak był tak jest. Praktycznie nic się nie zmieniło. Odział specjalnej troski pod patronatem jaśnie Adama F. Jeżdzą bocznymi uliczkami (głównie Korfantego) jak im się podoba. Widocznie nie ogarnęli jeszcze znaczenia znaków drogowych i jeżdzą pod prąd. Ostatnio nawet ich wezwałem do pewnej sprawy, ale chyba za zimno było i nie przyjechali. Całe stado damulek również pcha się na rynek, bo przecież z parkingu do banku, kantoru czy bankomatu jest za daleko. No i gdzie one biedne będą tyle chodzić... Do tego dochodzi niesamowita wręcz technika parkowania takich damulek. Byle stanie, a dostawca próbujący wyjechać z rynku bądź bocznej uliczki może przecież przenieść auto na plecach. Właściciele sklepów nie są lepsi. On ma sklep na rynku i on może tam stać. Bo przeciez szlachta nie będzie z pospólstwem na publicznym parkingu stawac... W zeszłym roku w styczniu był zakaz całkowity, Adaś ugiął sie pod protestami właścicieli sklepów i puścił dostawcze samochody na rynek. Miały byc mandaty, miały być kontrole a było to co zawsze. Rynek wkrótce znów stał się parkingiem a odziały specjalne nie mają czasu i chęci żeby wpierniczać mandaty. W TYM ROKU BĘDZIE DOKŁADNIE TO SAMO!

  0 0
 • ~zorza54 2010-12-29 09:10:54

  Oczywiście, że zakazać całkowicie ruchu pojazdów mechanicznych bo Rynek od jakiegoś czasu stał się parkingiem.Przejść spokojnie nie można. Nawet mieszkający tam ludzie mogą przecież ( powiedzmy za darmo ) parkować na parkingu przy Brudnioka i te parę metrów przejść spacerkiem. Co do rowerzystów to też nie jest dobry pomysł. Młodzi ludzie szalejący na rowerach stwarzają zagrożenie dla spacerujących tam latem ludzi i małych dzieci. Nie trudno o wypadek. Nie trudno wyobrazić sobie skutki zderzenia kilkudziesięcio kilogramowego roweru z rowerzystą z małym dzieckiem. Jeśli już to wyznaczyć ścieżki rowerowe i egzekwować aby z nich korzystano bo w innym przypadku jest chaos i każdy rowerzysta jedzie jak mu się podoba i gdzie mu się podoba.

  0 0
 • ~Arteks 2010-12-29 10:23:16

  @werkk - jeśliby myśleć twoimi kategoriami to powiedz mi czemu humaniści z rybnickiej PO wypowiadają się na jakieś tematy skoro powinni być tylko ekspertami w zakresie germanistyki, historii, socjologii lub poezji? ;) A co do zmian na rynku to powinno się podjąć drastyczne kroki a nie bawić się ze zmianami co pół roku. W Krakowie jest 10 razy większy rynek niż w Rybniku i będąc tam kilka miesięcy temu w dzień roboczy spotkałem na całym rynku jedno auto! A przecież funkcjonuje tam masa sklepów, lokali gastronomicznych, muzeów itd. I jakoś sobie radzą stosując niezwykle rygosrystyczne zakazy. Ja proponuję aby między 12 a 16.30 czyli w godzinach największego ruchu pieszego całkowicie zakazać wjazdu na rynek - WSZYSTKIM bez wyjątku. Przynajmniej w tych godzinach będzie bezpiecznie i spokojnie.

  0 0
 • ~qwerty 2010-12-29 10:47:40

  Janusz Bismor - absolwent (??) Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu. Renomowana uczelnia z wielowiekowa tradycja ;) Arteks - jakbys nie szydzil z ludzi z PO, to i tam nie przykryjesz tymi szyderstwami wszystkich bledow i problemow, ktore na to miasto sprowadzil Fudali. Zero pomyslu, zero efektu. Od 2002 roku w Rybniku powstalo nieco ponad 2000 miejsc pracy (dane z BDR GUS), z czego ponad 1000 w handlu (Focus, Plaza, markety). Czyli zdecydowana wiekszosc miejsc pracy to najnizej oplacane (wg. danych GUS) miejsca pracy. To samo jest w organizacji ruchu w centrum, w organizacji i synchronizacji remontow (tu znakomitym przykladem jest ul. Raciborska). A Fudali w dupie ma wszystko i juz nawet nie odpowiada tu na forum, bo kampania sie skonczyla i kolejne 4 latka na cieplym stoleczku zapewnione.

  0 0
 • ~dr Becker 2010-12-29 12:25:32

  Jak miło że ktoś postanowił zreformować wyjątkowo durny wręcz kretyński pomysł Fudalego odnośnie zakazu ruchu rowerowego w śródmieściu, jednocześnie żeby uspokoić tych którzy boją się o ewentualną kolizję rowerzysty z puszczonym samopas dzieckiem należałoby zagonić do roboty bandę leni p.t. Straż Miejska żeby zwracali uwagę na tych rowerzystów którzy łamią zasady bezpieczeństwa i karali ich mandatami lub jakoś inaczej.

  0 0
 • ~igoola 2010-12-29 12:33:04

  albo karać nieodpowiedzialnych rodziców, którzy nie potrafią upilnować swoich dzieci...

  0 0
 • ~werkk 2010-12-29 12:52:58

  Arteks odpowiedz jest bardzo prosta humaniści jak ich nazywasz to ludzie z wyższym wykształceniem i weźmy np humanistę filozofa w tej kwestii ma jak najbardziej prawo przedstawić swoje wizje. Natomiast o kalifikacjach osób zatrudnionych w Rybnickiej Straży Miejskiej wiele osób już napisało tyle ze nie będę się powtarzał.

  0 0
 • ~werkk 2010-12-29 13:00:35

  Arteks ja jestem za zamknięciem całkowitym rynku dla pojazdów ale wszyscy doskonale wiemy ze to powtórka z rozrywki dzisiaj zamkną a jutro już będą wydawane zezwolenia w Rybnickim UM. i to jest kpina bo niech w końcu pan Prezydent coś zadecyduje nie ważne co ale niech nie robi cyrku niech w końcu podejmie decyzje a nie co roku ten sam cyrk.Faktem jest ze mamy ładny zadbany rynek, samochody parkujące nie dodają mu uroku. Ja jak bym decydował to zamknę go dla wszystkich samochodów bez wyjątku.

  0 0
 • ~korfu 2010-12-29 13:00:59

  Arteks- masz całkowitą racje obecnie największe prawdopodobieństwo że porąci cie samochód jest na rynku powinien być całkowity zakaz wjazdu samochodów a jak ktoś chce sobie zrobić jakieś dostawy do sklepów itp.to niech je robi np.od 5 do 8 rano

  0 0
 • ~ 2010-12-29 14:03:57

  Tak właśnie zauważyłem, że przed świętami ruch na rynku był jak w centrum Warszawy. Wszyscy jeździli tam jak chcieli i w czterech literach mieli wszystkie zakazy. Oczywiście straży miejskiej widac tam nie było

  0 0
 • ~mily pan 2010-12-29 14:41:34

  Bez czytania innych postow,napisze, RYNEK BEZ SAMOCHODOW I ROWEROW !!!!!!!

  0 0
 • ~Mandaryna 2010-12-29 14:45:23

  Werkk ..dobrze,że nie decydujesz..Absurd...jak w takim razie rozwiązałbyś wówczas problem dostaw do sklepów?

  0 0
 • ~KeRim 2010-12-29 14:55:41

  Proponuję każdemu cwaniaczkowi otworzyć sklep czy też lokal na rynku. Zobaczymy jak sobie poradzicie z dostawami przed 8 rano... Najpierw krzyczycie o tym, żeby ratować małe sklepy przed plajtą a teraz chcecie sami pomóc tym ludziom stracić sklepy. Banda hipokrytów...

  0 0
 • ~werkk 2010-12-29 15:19:45

  Na rynku powinie być sklepy z pamiątkami i knajpki do tych sklepów można by dowieść towar w godzinach wczesne rannych lub po 22:00 do części z nich dojazd jest od zaplecza. Jak zaczniemy tak rozumować to znów zacznie się wydawanie zezwoleń a czemu ten ma a ja nie to już przerabialiśmy jestesmy jedynym miastem które ma naprawdę ładny rynek na którym ciągle stoi jedne i te same samochody. Jedynie co trzeba rozwiązać to miejsce i to musi być bardzo blisko dla samochodów zameldowanych w budynkach na rynku mieszkańców.

  0 0
 • ~KeRim 2010-12-29 15:25:25

  sklepy z pamiątkami... przeinteligentne!! Wspaniała koncepcja. Rodzicie pewnie są dumni, że im się taki bystry chłopak trafił...

  0 0
 • ~AlicjaeR 2010-12-29 15:26:18

  Przede wszystkim nalezy zająć się bisnesmenami i bisneswomen :roll: przesiadującymi na lunchu :roll: w Delicjach ... siedzą w oszklonej małpiarni i samochody muszą parkować na Raciborskiem w dojeździe do Rynku . Poza tym na Rynku pieszy powinien mieć pierwszeństwo i jeśli ktoś chce wjechać na rynek to i owszem ...ale 20 km /h ... ostatnio jakich pan wypasioną furą mało nie rozjechał kobiety z dzieckiem bo mu sie śpieszyło

  0 0
 • ~ 2010-12-29 15:35:43

  KERIM! To albo mamy rynek albo targowisko? W innych miastach problem został rozwiązany tylko w Rybniku z tym problem. Wjeżdża kto chce i kiedy chce. Ileż tam jest tych dostaw? Jak większośc to tylko banki i puby.

  0 0
 • ~KeRim 2010-12-29 15:46:05

  Jak juz pisałem wyżej, trzeba walczyć ze szlachtą, która koniecznie musi zaparkować na rynku. Gdyby faktycznie na rynek możnaby wjechać tylko z dostawą towaru, to ruch samochodowy byłby bardzo mały. Zgadzam się również z AlicjaeR.

  0 0
 • ~Mandaryna 2010-12-29 15:54:35

  Werkk – kłania się skrajny komunizm- jak w gospodarce wolnorynkowej chcesz zmusić właścicieli lub najemców lokalu do prowadzenia wymyślonej przez Ciebie działalności. Atreks- typowy brak znajomości tematu – Karków wokół rynku ma uliczki „satelitarne” którymi można dostarczać towar do nieruchomości zlokalizowanych bezpośrednio przy rynku i na tych uliczkach jest dopuszczony oczywiście w ograniczonym zakresie ruch. Straż Miejska podobno ma monitoring na który Pan Adam Fudali wydał i wydaje mnóstwo pieniędzy. Niech go wreszcie użyje. Na dzisiaj na rynku obowiązuje zakaz postoju pow. 30 min. – wystarczy go tylko egzekwować.

  0 0
 • ~mily pan 2010-12-29 17:30:32

  POpaprancy koncza z budowa drog w Polsce, to teraz chca jedzic po rynku.Panowie, rynek ma byc tylko dla pieszych a jesli ktos tam chce samochodow czy rowerow to jest idiota.Latem widzialem jak mlodziec przejechal rowerem malca.Mlodzian uciekl a dziecko podnioslo sie i poszlo do mamy zakrwiawiona reka i placzem.

  0 0
 • ~werkk 2010-12-29 18:53:46

  bogdan55 a co w tym czasie robili nasi dzielni Strażnicy Miejscy bo spotkać ich można jedynie na rynku bo w innych dzielnicach to widać ich tyle co księdza po kolędzie.

  0 0
 • ~werkk 2010-12-29 21:35:15

  Mandaryna a jak na te 30 minut wjedzie 200 samochodów będzie Ci się to podobało? jak każdy wjedzie na 30 minut to z rynku zrobi się parking. czyli albo będą uprzywilejowani jak do tej pory albo całkowity zakaz wjazdu na coś trzeba się zdecydować, i tu przyznam Prezydentowi ze ma z tym problem bo wszystkich nigdy nie zadowoli.

  0 0
 • ~Anty 2010-12-29 22:50:36

  A czy ktoś ostatnio oglądał nawierzchnię wokół płyty rynku? Po deszczach to najlepiej widać same kałuże w koleinach. Tak że niech nikt nie nie mówi że nie jest zniszczona- to robota Feudalego a to że rynek jest w miare przyzwoity zawdzięczamy Makoszowi.

  0 0
 • ~dizers 2010-12-29 23:53:28

  FUDALI , skoro leśne dziadki ponownie cię wybrały to nie zajmuj się pierdołami !!! ,zajmij się odśnieżaniem dróg i łataniem dziur które już wyłażą !!! nie licząc wody po prawie 13zł , ... 4 lata męki ... :(

  0 0
 • ~KeRim 2010-12-30 10:58:24

  Proszę bardzo, aktualnie na rynku stoi 17 samochodów, w tym 2 samochody z dostawą. Reszta pewnie też w ważnej sprawie na rynech wjechała... A straży miejskiej jak nie było tak nie ma. Pewnie ten co potrafi pisać jest na L4....

  0 0
 • ~ 2010-12-30 13:12:05

  Organizację ruchu na rynku powinno się zacząc od LIKWIDACJI STRAŻY MIEJSKIEJ

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien zamykać kopalnie?
Oddanych głosów: 1313