zamknij

Wiadomości

Nikt nie chce budować tężni? Zgłosiła się jedna firma, która przedobrzyła z ceną

2017-09-14, Autor: 

Jak na razie tężnia solankowa pozostaje jedynie marzeniem. Przetarg na inwestycję nie wyłonił zwycięzcy. Dlaczego? Zabrakło chętnych, a jedyna firma, która się zgłosiła przekroczyła kwotę o prawie milion złotych. Co dalej z tężnią?

Reklama

Przypomnijmy, pod koniec sierpnia pisaliśmy o tym, że rybniczanie będą musieli uzbroić się w cierpliwość, by korzystać z tężni solankowej. Opóźnienie w realizacji inwestycji wzięło się stąd, że było konieczne opracowanie dokumentacji budowlanej, w tym dla placu zabaw przy ul. Frontowej. Więcej >>Tężnia powstanie później niż zakładano. Dlaczego?<<

Teraz dochodzi jeszcze inny problem. Przetarg na wykonanie inwestycji zakończył się 28 sierpnia. Nie wyłoniono jednak zwycięzcy. Swoją ofertę złożył tylko jeden zainteresowany, który zaproponował znacznie wyższą cenę. - Postępowanie przetargowe dotyczące budowy tężni solankowej oraz I etapu parku rekreacyjnego na terenie dawnego basenu RZWM Huta „Silesia”, w dzielnicy Paruszowiec- Piaski zostało unieważnione ponieważ cena jedynej złożonej oferty (2.849.572,59 zł brutto) przekroczyła kwotę, jaką zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia (1.869.611,28 zł brutto) – wyjaśnia Agnieszka Skupień, asystent prezydenta miasta Rybnik.

Jak dodaje, ogłoszenie nowego przetargu jest przygotowywane. Informacja zostanie podana do końca września.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~colombo01 2017-09-14
    16:54:00

    80 9

    Przestrzelił cenę, czy może ktoś źle obliczył koszty inwestycji? Ciekawe jak był wykonany i sprawdzony kosztorys

  • ~minowa 2017-09-14
    16:57:58

    38 8

    Moze Radlin pomoże ?

  • ~Adam Franica 2017-09-14
    17:27:10

    40 28

    Widać jak jest potrzebna taka tężnia w Rybniku :-D

  • ~780323 2017-09-14
    21:18:15

    48 7

    Tężnia powiadacie za 1800000 inwestorski budżet obywatelski dawał 1000000, a cały projekt jest częścią I etapu parku rekreacyjnego na terenie dawnego basenu RZWM Huta „Silesia”, w dzielnicy Paruszowiec- Piaski. Coś mi tu nie gra. Najpierw same miasto doprowadza obiekt do ruiny potem obywatele zgłaszają chęć wybudowania tam tężni, która staje się jakimś cudem częścią spójnej polityki miasta w tym rejonie - przekręt czy coś. Miasta nie było stać na utrzymanie w ruchy basenu, kajaków, lodowiska (tak to wszystko tam było) a chce utrzymać tężnię bezobsługową. W tegorocznych przedbiegach do głosowania był podobny projekt na górze Grzybówka i co napisali oceniający - że wbrew regulaminowi BO projekt będzie generował koszty, a tutaj mamy obiekt całkowicie bezobsługowy niepodatny na zniszczenia. Sama rada dzielnicy która obiekt zgłaszała do głosowania chyba poniekąd przyczyniła się do zrównania i zniszczenia terenu starego basenu. A teraz co ? ? Ten wykonawca chyba tam był na miejscu - ja tez tam bywam na spacerach i serce się kraje - pokrótce płytka woda gruntowa i pozostałości po obiektach budowlanych o reszcie typu drzewa, nierówności terenu itp nie wspomnę wg moich obliczeń ta kwota jest adekwatna do wymogów jakie miasto chce uzyskać. Chyba w Rybniku zapomnieli co się dzieje jak się tnie koszty - pluskadełko - wszyscy wiedzą kto był, tor rolkowy - brak oświetlenia, oznakowania i wiele innych choćby tak ważnej i taniej rzeczy jak oznakowanie kierunku jazdy (tak dla bezpieczeństwa), liczne place zabaw bez bezpiecznego podłoża a czasami ogrodzeń. Wychodzą z tego buble nie obywatelskie choć w większości projekty te zgłaszają radni dzielnicy chwaląc się swoimi obywatelskimi poczynaniami na zebraniach dzielnic. Miasto powinno wspierać małe inicjatywy obywatelskie duże zawsze będą obarczone niedoszacowaniami i będą generowały koszty. Nikt mi nie powie, że stawiając obiekt za 1800000 z BO nie będzie on pilnowany ani doglądany. Obywatele sami wiedzą co jest dla nich dobre - kontrola powinna ograniczać się do kosztów utrzymania obiektu a nie do jego celowości bo skoro grupa 15 chce zrobić jakiś projekt to czemu nie. Powinno się w momencie jego zgłaszania wyznaczyć pośród zgłaszających opiekuna-informatora do kontaktu z miastem w celu udzielania ważnych a nie zamieszczonych w projekcie informacji - takich ważnych na przykład jak oni mają zamiar to utrzymać (składki, wolne datki, czy jako to się zobaczy) i w tym momencie projekt zatwierdzać do głosowania lub odrzucać. To nie są fanaberie mam plan muszę mieć plan jak to co chce utrzymać a zgłaszający to nie dzieci. Utrzymanie tężni, basenu, saun kosztuje krocie po co to. Małe lokalno miejskie projekty mają cel zjednać obywateli a nie rady dzielnic. Oni są po to by zaktywizować obywateli ew. pomóc im w zgłoszeniu ich projektów ale niejednokrotnie oni sami wiedzą najlepiej a tak nie jest.

  • ~Lateks 2017-09-14
    23:09:14

    33 9

    ~780323 niestety masz całkowitą rację. B.O. w Rybniku to jakaś porażka.
    Na piaskach meszkańcy chcieli wylać asfalt na istniejącej ścieżce tymczasem zniszczono błonia by prezydent mógł się pochwalić dokonaniami pomimo tego że pomysł przegrał w głosowaniu. Największe dokonania urzędników to wydawanie pieniędzy ba głupoty. Tężnia obok cynkowni w dodatku po niedoszacowaniu kosztów dwa razy droższa niż było przeznaczone na BO.
    A w stodołach dalej problem nie rozwiązany. Chociaż na barierki wzdłuż drogi rowerowej są pieniądze....

  • ~zaniepokojony 2017-09-15
    08:06:09

    18 13

    no co wy niezadowoleni jak sobie wydaja wasze pieniądze ? diagnoza ( coś nie widać oglądalności 2 odcinka (chyba oglądalność spadła i nie można podać do wiadomości) teraz tężnia ( projekt pewnie też swoje kosztował nie widzę kwoty,tablice informacji o mieście, wybieg przy obwodnicy ? ciekawe, że ten pochwalczy portal UM nie pisał o reklamowaniu w kościele projektu z budżetu obywatelskiego taki mamy klimat w Rybniku POwce się rozkręcili

  • ~frbro 2017-09-15
    09:11:49

    23 5

    Za 1,8mln to można wybudować wille z krytym basenem, a tu mamy drewnianą szopę, pompe wody + pewnie jakieś filtry i trochę patyków. I jeszcze zabrakło...

  • ~ 2017-09-15
    09:15:46

    13 2

    ~zaniepokojony
    Po komunie nie zostały tylko dobre wspomnienia ale mamy jeszcze silne powiązania .

  • ~zaniepokojony 2017-09-15
    09:45:25

    7 13

    czy Franciszek Kuczera ur w Niedobczycach w 1929 to jakaś rodzina? działacz komitetu powiatowego Rybnika i komitetu zakładowego KWK Ignacy z ramienia PZPR?

  • ~rob78 2017-09-15
    10:10:18

    12 4

    ~zaniepokojony, a co to ma wspólnego z tym artykułem?

  • ~Raduce 2017-09-15
    12:26:01

    7 4

    Niech UM zabierze kasę, (nawet jeśli jakieś wydatki zostały poczynione) i przekaże pozostałą z 1 mln kwotę harcerzom, którzy pechowo w ubiegłym roku przegrali z megapomyłką pt. tężnia na Paruszowcu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5069