zamknij

Wiadomości

NIK w rybnickiej straży miejskiej. Co kontrolowano?

2016-08-05, Autor: 

Najwyższa Izba Kontroli z Katowic prowadziła działania w rybnickiej komendzie straży miejskiej. Sprawdzano w jaki sposób funkcjonariusze eliminują niską emisję z przydomowych kotłowni. Jaką ocenę wystawił NIK?

Reklama

Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Katowicach rozpoczęła działania 15 kwietnia, a zakończyła je 3 czerwca. Kontroli (pt. „Eliminacja niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych w województwie śląskim”) poddane zostały wszelkie działania jednostki (funkcjonariuszy) w walce z niską emisją na terenie miasta Rybnika w okresie od stycznia 2013 r. do 19 kwietnia 2016 r.

- Sprawdzano upoważnienia funkcjonariuszy, ich przygotowanie merytoryczne do prowadzenia kontroli posesji, procedury, pobieranie próbek oraz działania prewencyjne i informacyjne w zakresie uświadamiania mieszkańców o eliminacji niskiej emisji – tłumaczy Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

W środę (3 sierpnia) do straży wpłynęło tzw. wystąpienie pokontrolne. Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie działania Straży Miejskiej w Rybniku w celu eliminacji niskiej emisji. – Funkcjonariusze przeprowadzali kontrole dotyczące zagadnień związanych z ochroną powietrza przed niską emisją, w szczególności podejmowane były działania na podstawie zgłaszanych przez mieszkańców przypadków zadymienia, w tym podejrzenia spalania odpadów w instalacjach domowych. W przypadkach, gdy wystąpiło podejrzenie spalania odpadów w paleniskach, strażnicy pobierali próbki popiołu, których analiza była zlecana wyspecjalizowanemu laboratorium – czytamy w opinii NIK.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli strażnicy byli przygotowani merytorycznie, a także prowadzili działania prewencyjne. W treści wystąpienia pokontrolnego znajdziemy też wyliczenia. W czasie objętym kontrolą:

 - straż przyjęła 2978 zgłoszeń mieszkańców dotyczących podejrzenia niedopełniania obowiązków przez właścicieli posesji;

- 2929 razy funkcjonariusze przeprowadzali kontrole;

- 153 razy stwierdzono spalanie odpadów (w latach 2013-2015);

- w latach 2014-2015 funkcjonariusze nałożyli 65 grzywien, 104 pouczeń oraz skierowali do sądu 5 wniosków o ukaranie.

 Dodatkowo funkcjonariusze Straży Miejskiej w Rybniku brali udział w szkoleniach i konferencjach w zakresie ochrony środowiska, a także prowadzili akcje prewencyjne: „Moje czyste miasto” i „Niska emisja”. – Ponadto Straż organizowała prelekcje dla dzieci dotyczące zachowań proekologicznych (m.in. segregacja odpadów, zakaz palenia odpadów). W latach 2013-2015 w prelekcji „Rybek z Rybnika” wzięło udział 5290 dzieci – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym

Straż miejska otrzymuje zgłoszenia o spalaniu odpadów nawet w czasie lata. Przypomnijmy, że w czerwcu funkcjonariusze ujawnili, że mieszkaniec Radziejowa palił w piecu pampersy, kilka dni później przyłapano mieszkankę Radziejowa na spalaniu śmieci. Podobne procedery działy się na Zamysłowie czy w Boguszowicach.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~ 2016-08-05
    11:47:23

    28 9

    Generalnie jeśli chodzi o instytucję SM to sprawdza się hasło pod latarnią najciemniej. Sprawdzał ktoś w straży miejskiej historię najbliższej rodziny funkcjonariuszy? Jak wyglądają patrole zwłaszcza w nocy ? Policja ma inne standardy niż SM. Stąd pytanie do Pana Kuczery czy nie warto pochylić się nad ponownym referendum dotyczącym likwidacji.

  • ~agi88 2016-08-05
    11:55:51

    14 21

    Ooo.... ktoś tu dostał mandat. ~niedzwiedz1231 chyba byłeś w tej grupie "65 grzywien".

  • ~eurobarter 2016-08-05
    15:43:31

    22 17

    bez nakazu sądu,lub prokuratora, wypad z posesji, chyba kogoś pogieło żeby mi jakiś strażnik wałęsał się po domu, a kto to kurna jest?

    i mam pytanie, kiedy referendum nad odwołaniem straży miejskiej w Rybniku???

  • ~Arteks 2016-08-05
    16:01:25

    17 22

    @eurobarter - to znaczy, że nie znasz przepisów bo straż miejska ma prawo sprawdzić każde zgłoszenie dotyczące podejrzenia spalania śmieci, pobrać próbkę lub jeśli sami stwierdzą - od razu mogą wypisać mandat. Nie chcesz ich wpuścić? To możesz mieć za to kolegium. W mieście które ma takie problemy z parkującymi, z zanieczyszczeniem powietrza chciałbyś odwołać straż miejską? Kto cię poprze poza tymi którzy dostali mandaty?! Wręcz przeciwnie, SM ostatnio zyskała w oczach wielu Rybniczan uznanie, że wzięła się ostro za kopciuchów!

  • ~martin75fm 2016-08-05
    16:21:52

    18 2

    Arteks kolegium to mogłeś dostać w poprzednim wieku, mamy 2016 rok a kolegia nie funkcjonują już dobre 20 jak nie 30 lat. Jedyny pożytek ze straży miejskiej to interwencje w sprawie spalania lub wyrzucania śmieci.

  • ~ 2016-08-05
    22:21:25

    15 7

    Cieszy mnie fakt, że odebrano im prawo do fotoradarów i kamer łapiących na czerwonym świateł... dlatego poznikały z naszych rybnickich skrzyżowań bo były to dla nich maszynki do zarabiania kasy.

  • ~eurobarter 2016-08-05
    23:46:38

    16 8

    ~Arteks - ja palę w nocy - klubowe, żaden łapciuch z straży mi po domu chodzić nie będzie, i co ukarze mnie mandatem ? żałosny jesteś, dalej uważam że straż miejska w Rybniku wali w gacie jak mają coś do zrobienia, mało znają przepisy i są nadgorliwi dla kierowców,a najlepiej karać babcie która sprzedaje pietruszkę, i uważam że od mandatów na ulicach jest drogówka , Pan Prezydent winien odwołać Straż Miejską w Rybniku, Straż to zbyteczne wydawanie pieniędzy, ciekawe ile kosztuje całoroczne utrzymanie strażników w Urzędzie Miasta, siedzi tan taki jeden, wypasiony, a podatnik płaci, chyba robią tam na zmiany, czego on tam pilnuje ????

  • ~Abisall 2016-08-06
    11:51:52

    13 6

    Ilu z narzekających na to że SM nic nie robi zgłosiło zauważone wykroczenie strażnikom? Po nieudanym referendum w sprawie likwidacji SM w Rybniku postanowiłem że skoro zostali to zacznę od nich wymagać właśnie przez zgłaszanie potzreby interwencji, calą rodzinę do tego przekonywałem argumentując że skoro płacimy na ich utrzymania to zacznijmy od nich wymagać . I wiecie co ? To działa bo zawsze przyjeżdzają, moja matka dzwoniąc do nich za każdym razem jak "koneserzy" degustowali jej za płotem bełty doczekała się tego że żuliki przestali pić obok jej domu. Ale dopóki wolicie stękać w internecie "SM nic nie robi" zamiast wymagać od nich interwencji jak ta jest potrzebna to wiele się nie zmieni. U nas niestety pokutuje przekonanie że angażowanie służb to donosicielstwo i "konfidencja" zamist tego że bez wsparcia społeczenstwa ŻADNA formacja porządkowa nie jest w stanie efektywnie wykonywać swoich obowiązków. Tak więc skoro uważasz że SM się obija to zmuś ich do pracy - wystarczy zwykły telefon pod darmowy nr 986 za każdym razem jak zauważysz coś co wymaga interwencj - czy to ćpające łebki, pijaczki okupujące skwer, "oszczędny" kierowca który blokuje chodnik czy biegający luzem pies

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5087