zamknij

Wiadomości

Nieczytelny objazd czy cwaniactwo? Mieszkańcy osiedla mają problem z kierowcami

2018-09-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Pojawił się nowy bajpas, pojawiły się nowe objazdy i kłopoty. Mieszkańcy ul. Hetmańskiej skarżą się i proszę o interwencję. Od momentu wprowadzenia nowej organizacji ruchu, kierowcy skracają sobie drogę przez spokojne osiedle. Niektórzy urządzają sobie nawet „Rajd Barbórka”.

Reklama

Nowy bajpas wzdłuż ul. Wodzisławskiej wymusił zmianę organizacji ruchu w tym rejonie Rybnika. Zamknięte zostało skrzyżowanie Wodzisławska – Hetmańska. Powstanie tam rondo, które będzie jednym z fragmentów drogi Racibórz-Pszczyna >>Nowy bajpas na Wodzisławskiej. Zamykają skrzyżowanie z Hetmańską<<

Nowa organizacja ruchu zamieniła jednak spokojne Osiedle Paryż w miejsce ruchliwe od samochodów. - Odkąd do użytku został oddany nowy bajpas i tym samym została zamknięta ulica Hetmańska objazd jest tak źle czytelny, że wszyscy skracają drogę przejeżdżając przez osiedlowe ciasne dróżki. Ale w poniedziałek rano to kierowcy przeszli samych siebie. Kierowca wycieczkowego autobusu i pan z lawety! Takie atrakcje zdarzają się codziennie. Już nie wspomnę o kierowcach osobówek, którzy mkną przez osiedle jak na „Rajdzie Barbórki”. Tylko czekać aż się stanie jakaś tragedia – pisze od nas anonimowy przedstawiciel Osiedla Paryż

Jak dodaje, jedyny znak drogowy znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Kadłubka informujący o ślepej uliczce. - Większość go ignoruje. Potem albo zawracają na parkingu, ale w większości wypadków „cisną” się przez osiedle – dodaje.

Na dowód tego przesyła nam krótki filmik obrazujący opisywaną sytuację:

Problem mieszkańców znany jest rybnickiemu magistratowi. - Mieliśmy już tego typu zgłoszenia od wprowadzenia objazdu ul. Hetmańską. We wprowadzonym objeździe nie jest problemem źle przygotowane oznakowanie, ale „spryt” kierowców, którzy szukają alternatywnych dróg – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa magistratu w Rybniku.

Na czym polega ów „spryt”? - Z naszego rozeznania wynika, że często bywa tak, że kierowcy wybierają w nawigacji opcję pieszej trasy, po czym pokonują wyznaczoną przez urządzenie ścieżkę samochodem, czy jak w tym przypadku autobusem – zauważa nasza rozmówczyni.

O sprawie została już powiadomiona policja. Urząd Miasta w Rybniku skierował prośbę do komendy, by ta wysyłała więcej patroli w okolicach objazdu.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Lateks 2018-09-12 12:33:09

  Bez przesady, to normalne i dopuszczalne że ludzie tam jadą skoro by mieli nadrabiać 5km jadąc wyznaczonym objazdem. A na google maps tam jest normalna publiczna droga. Przecież na Kilińskiego, Chabrowej, Orzepowickiej czy Dąbrówki też każdy może przejechać przez osiedle....

 • ~Arteks 2018-09-12 12:53:29

  Niestety ale poziom myślenia u sporej części kierowców w Polsce jest niski. Niektórzy wpadali już przez gps w bagna, niektórzy jadą polnymi drogami byle zaoszczędzić trochę na paliwie - nie oszczędzając przy tym zawieszenia czy opon. Natomiast opisany przypadek jest o tyle dziwny, że wyznaczony objazd Kadłubka - nie jest ani długi i jest bardzo wygodny, poprowadzony po dobrej jakościowo drodze. @lateks - oczywiście, że można. Ale potem trzeba czekać na łaskawość innych kierowców jeśli się chce wjechać na główną drogę.

 • ~HAN 2018-09-12 12:56:16

  Ludzie mysla ze ulica przy ktorej mieszkaja nalezy do nich i nikt inny nie moze sie tam juz poruszac. Mnie martwi co innego, te rondo ktore ma powstac na Hetmanska/Wodzislawska. Czyli bedzie kolejne miejsce gdzie beda korki. Myslalem ze miasto z nowymi wladzami da juz sobie definitywnie spokoj z rondami. Niestety projekt tego skrzyzowania powstal za Fudalego i taki jest efekt. Juz nie wspomne o pieszych gdzie na rondzie nie sa chronieni sygnalizacja a musza pchac sie na niczym niezabezpieczone przejscie.

  58 44
 • ~entropia 2018-09-12 13:35:43

  a przejścia dla pieszych będą jak zwykle zaraz przy zjeździe z ronda tak że piesi będą idealnie zasłaniani słupkami bocznymi i będą gwałtowne hamowania i blokowanie ronda przez zatrzymujące się przed pasami samochody

  43 8
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2018-09-12 13:43:39

  Na zdjęciu to ja widzę paru Januszy parkujących na resztkach zieleniny - może to nimi powinna się zająć policja?

  109 6
 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-09-12 14:30:59

  Z czystej ciekawosci - jak wygladaly te wasze “rozeznania” - przeprowadzaliscie badania z naszych podatniczych pieniedzy?

  Naprawde chce dostac informacje na ten temat..

  bo albo to sa bzdury opowiadane przez pania urzednik albo nasze pieniadze sa na bzdury wydawane.

  19 12
 • ~HAN 2018-09-12 14:39:50

  @entropia dokladnie o to mi chodzilo, piesi blokuja caly ruch na rondzie gdzie przy sygnalizacji swietlnej nie ma to miejsca. Mialem juz cicha nadzieje ze jednak zostawia tam sygnalizacje

  9 11
 • ~Mariusz Grodecki 2018-09-12 14:46:45

  Kierowca autobusu przesadził na pewno , mniemam że na tym osiedlu dopuszczalna masa pojazdu wynosi 3,5 jak nie 2,5T.

  11 19
 • ~Paneuropa 2018-09-12 14:53:33

  No tak, nasz osiedlowy monitoring nie śpi. Fakt autobusem nie powinien się wtarabaniać między osiedla bo jest samochodem powyżej 3,5t. Ale te rajdy przez osiedla? Jest to przekoloryzowane jak wszystkie wypowiedzi "autorki". Droga na to nie pozwala, jak i postawione 2 progi zwalniające. Tak więc, szukanie sensacji, poprzez nadmierny czas.
  ~@JulianUrsynNiemcewicz Wielokrotnie były składane wnioski o powiększenie parkingu, ze względu na dużą ilość samochodów na tym osiedlu. Nie można, bo blok który jest widoczny na zdjęciu, mógłby się osunąć. Tak więc, bez znajomości sprawy, proszę się nie udzielać. A ta "zieleń" zniszczona przez pracowników którzy sobie tam gips mieszali itd. i ta 30 letnia huśtawka z obsikaną przez psy piaskownicą? No proszę Cię...

  29 11
 • ~MaciejK 2018-09-12 15:16:42

  a nawet z lawetą:)

  10 4
 • ~MaciejK 2018-09-12 15:17:34

  HAN, o co ci chodzi z rondami?? Tylko dzięki nim jeszcze się Rybnik nie zatkał na amen

  49 1
 • ~Sznyta 2018-09-12 16:28:08

  Niezła bzdura z tymi rondami. Jak widać z placu budowy kawałek dalej jakis most budują, ale na wodzisławskiej będzie rondo. Normalnie patałachy w pełnej krasie. Ja proponuję żeby w Rybniku wszystkie skrzyżowania były przerobione na ronda. Wtedy nie będzie korków (tak twierdzą fachowcy). Zamiast upłynniać ruch budują kolejne szykany i zapory. Drzewa w doniczkach niechaj jeszcze zasadzą na rondzie i będzie git majonez.

  13 24
 • ~qwer 2018-09-12 17:41:41

  Słyszałem ,, skręć w prawo nastepnie skręć w lewo,, i wyjechałem z tego osiedla. Ne widziałem po drodze znaku zakaz ruchu.
  Znak objazd pojawił się ale nic po za tym.
  Czy to wykroczenie korzystać z nawigacji?

  39 5
 • ~Damian Daniel Paprotny 2018-09-12 18:47:04

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 1
 • ~ 2018-09-12 19:10:45

  Ludzie jak jeszcze raz takie coś się zdarzy stańcie przed i za takim oszołomem nie dając mu uciec i dzwońcie po policję

  5 35
 • ~Arteks 2018-09-12 21:44:31

  @Sznyta @Han - i to akurat jest przykład na niekonsekwencję ludzi odpowiadających za drogi w Rybniku. Z jednej strony likwidują rondo na Mikołowskiej i Sybiraków - i się tym chwalą jak to poprawiło przepustowość i ruch (zgadzam się z tym!), a z drugiej strony fundują nam kolejne rondo i to na ważnej drodze DK78... Zupełnie niezrozumiałe działania. Dzisiaj mamy o wiele lepsze możliwości elektroniczne niż 20 lat temu. Dlaczego więc brnąć w ronda, które są zupełnie niewydolne w przypadku dużego ruchu samochodowego?

  8 27
 • ~Antyk 2018-09-13 06:54:02

  arteks:' przykład na niekonsekwencję ludzi odpowiadających za drogi w Rybniku".....czemu jesteś aż takim hipokrytą? Na żory.pl napisałeś chwalebny pean wobec ludzi odpowiadających za drogi w Rybniku, a tu coś przeciwnego! a co do ścieżek rowerowych w Żorach jest ich zdecydowanie więcej niż ty wiesz, a poza tym sporo "arteksów" z okolicznych miejscowości jeździ normalnymi drogami choć ścieżka jest obok przez kilka kilometrów(np. wzdłuż Wodzisławskiej), a "myszczowie" to wożą wśrod samochodów dziecko w koszyczku mimo iż oznakowana ścieżka rowerowa jest tuż obok(C-13/16 czy jakoś tak)....a spróbujcie zwrocić im uwagę

  12 4
 • ~Arteks 2018-09-13 12:00:51

  @antyk - znowu odezwał się w tobie gremlin... A uważasz, że ten pean się nie należy? 17 km asfaltowych dróg rowerowych w Rybniku w ciągu zaledwie 4 lat - pokaż mi miasto które z równą konsekwencją zrobiłoby tak wiele. A to przecież nie koniec, dodatkowo przepust na Kotucza, rozpoczęta budowa przepustu na Paruszowcu, prace projektowe z przepustem pod stacją rowerową. pumptrucki, tor dla młodych rowerzystów, tor rolkowy, ropoczęte inwestycje na Raciborskiej, Żorskiej, Hallera, stacje przesiadkowe przy dworcach, wypożyczalnia rowerów. To się nazywa impet! Natomiast w przypadku dróg dla aut cieszy mnie to, że miasto o nie bardzo dba. Cieszy inwestycja P-R (największa obecnie na Śląsku), cieszy zmiana organizacji ruchu w niektórych miejscach - ale mam prawo wyrazić też swoją opinię o tym, że jeśli w jednym miejscu likwiduje się rondo, a w innym je buduje - to jest to pewnego rodzaju niekonsekwencja. Gdzie ty tu widzisz jaką hipokryzję??? Znasz rozumienie tego słowa czy strzelasz na oślep? Żory? Tam nie ma żadnego progresu w żadnej dziedzinie. Władze miasta wypalone, zmęczone, a budżet miasta pusty. Oczywiście jak chcesz to pojeździsz polnymi drogami na rowerze ale w temacie miejskich dróg rowerowych - nie zrobiono niczego, mimo że prezydent jest ten sam od 20 lat.

  4 11
 • ~dizers 2018-09-14 12:48:40

  ....i zaś źle ,sztyc tym ludziom coś nie pasuje.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 544