zamknij

Wiadomości

Nie żyje Jerzy Gottfried – architekt, który zaprojektował Teatr Ziemi Rybnickiej

2017-10-24, Autor: 

Jeden z najwybitniejszych polskich architektów nie żyje. Dzisiaj w nocy zmarł Jerzy Gottfried, który projektował dla takich miast jak Rybnik, Katowice, Chorzów czy Jastrzębie-Zdrój. 29 grudnia skończyłby 95 lat.

Reklama

Jerzy Gottfried urodził się 1922 roku we Lwowie. Od roku 1928 roku mieszkał w Rybniku, następnie, w latach 1934 -1939, w Świętochłowicach, Mikołowie i Chorzowie, od 1940 roku w Warszawie. Brał udział w powstaniu warszawskim jako żołnierz AK.

W czasie drugiej wojny światowej uczył się w Miejskiej Szkoły Budowlanej w Warszawie. W ramach tajnego nauczania ukończył 1 rok Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i 1 rok Wydziału Medycyny na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po wojnie kontynuował naukę na Wydziale Architektury w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Przez 41 lat pełnił funkcję głównego projektanta i kierownika pracowni w Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt” w Katowicach, a w latach 1982-1989 był głównym projektantem w Pracowni Sztuk Plastycznych i Pracowni Usług Architektonicznych w Katowicach.

Jerzy Gottfried miał też swój wkład w wygląd naszego miasta. Zaprojektował bowiem Teatr Ziemi Rybnickiej, a w Jastrzębiu-Zdroju odpowiadał za wygląd Hali Widowiskowo-Sportowej. Uważany za jednego z najwybitniejszych architektów doby modernizmu w Polsce.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Arteks 2017-10-24
    21:09:04

    20 9

    Wspaniały architekt i urbanista. Cieszę się, że władze Rybnika niedawno go uhonorowały. TZR to architektoniczna perełka na skalę Polski jeśli chodzi o obiekty kulturalne wybudowane w czasach PRL.

  • ~ 2017-10-24
    21:57:44

    22 2

    W tamtym okresie powstało większość istniejących dziś wysokiej klasy biurowców, budynków mieszkalnych a wiele z nich w momencie powstania było jednymi z najnowocześniejszych w tej części świata.
    Obecnie sukcesem jest wylany asfalt, fragment chodnika rozpadający się już po oddaniu do użytkowania czy rozpadający się market o żywotności 5 lat. Dla wyszydzających jakość ówczesnych materiałów budowlanych zachęcam do przejścia się ulicami Rybnika i oceny wizualnej ocieplonych styropianem, budynków pomalowanych w zeszłym roku - czarne zacieki, wyblakłe kolory.

  • ~mjurek78 2017-10-24
    23:01:17

    11 9

    cześć Jego pamięci ale nie uważam TZR za cud architektury.

  • ~Arteks 2017-10-24
    23:11:48

    5 12

    @mjurek78 - a czy ktoś cię do czegoś zmusza? Poza tym nikt nie pisze o cudzie ale o perełce. @tf2 - to jest pewnego rodzaju paradoks. W czasach wolności, szczególnie latach 90. powstały na tyle straszne koszmarki - że niektóre z nich już zostały zburzone (np. Hotel Mercure w Warszawie). Pamiątką tych "złych czasów" w architekturze jest w Rybniku budynek na Kościuszki w którym mieści się obecnie Inowino. Liczę, że kiedyś ktoś to paskudztwo odkupi, zburzy i wybuduje tam obiekt godny tej ulicy. Na szczęście w Rybniku w latach 90. budowało się mało i dzięki temu nie napsuto tak jak w innych miastach.

  • ~ 2017-10-24
    23:41:10

    12 0

    Arteks rozwiązaniem powinno być uregulowanie budownictwa w pewnych obszarach centrum miasta np.: zabudowa minimum 4 piętrowa to wyeliminuje z pejzażu parterowe blaszaki typu "budki z piwem", w tym górskie chatki w stylu Inowino.

  • ~ 2017-10-25
    00:15:43

    7 1

    Budynek architektonicznie ciekawy, szkoda tylko, że zaprojektowany niefunkcjonalnie: 70% widzów siedzi bokiem do sceny, ekran kina tak samo umieszczono pod kątem do większości widowni i projektorów, przez co obraz miał kształt trapezu, brak zaplecza sceny, brak windy pomiędzy poziomami (przydała by się dla niepełnosprawnych) oraz towarowej z pomieszczeń magazynowo technicznych w piwnicach na poziom sceny i piętra (sala kameralna), a wąskie schody i przejścia uniemożliwiające transport tą drogą np dekoracji, te wady niestety klasyfikują obiekt od strony technicznej trochę jak przerośnięty dom kultury, a nie wielofunkcyjna scenę, co gorsze przeprowadzony za czasów poprzednich władz duży remont obiektu, pomimo wydania 14 mln zł, wcale nie zmniejszył chociaż niektórych opisanych przeze mnie wad ( z rozmów z pracownikami wiem, że projektant remontu nawet nie konsultował się z użytkownikami obiektu w tej sprawie )

  • ~ 2017-10-25
    07:12:04

    19 4

    Ja bym zburzył te szpecące bloki na nowinach , z reszta wysoka płyta jest zaplanowana na 40 lat wiec niedługo sama zacznie sie kruszyć .

  • ~ 2017-10-25
    10:15:19

    14 4

    goliat - przecież gdyby zburzono te " szpecące bloki " na nowinach - jak to piszesz to Arteks został by bez dachu nad głową bo przecież co jakiś czas chwali się swoim osiedlem.

  • ~ 2017-10-25
    10:46:50

    14 2

    bartezz, i musiał by się przeprowadzić na znienawidzoną przez niego wieś!, i musiał by opał kupić i tak dalej..... i wtedy by odciął się na dobre ,od wylewania potów na klawiaturę...

  • ~Arteks 2017-10-25
    10:54:54

    5 17

    @ursus - ale scena należy do największych w Polsce, dzięki czemu można tam było nawet pokazać Nabucco co nie jest możliwe w większości teatrów w Polsce. ;) Oglądając film w ramach DKF nigdy nie czułem się dyskomfortowo. @bartezz @goliat - w każdym odcinku Diagnozy jest jakiś panorama "szpitala" z wieżowcami w tle. Wygląda to rewelacyjnie. Reżyser nie pokazuje panoram z domkami jednorodzinnymi bo w Polsce takie osiedla są brzydkie - każdy dom inny dach, inny kolor... Nie wiem dlaczego hejtujecie coś co dodaje miastu uroku. Kruszenie się wielkiej płyty to mit promowany przez postsolidarnościowców, którzy sami niczego nie budowali i przy tym zazdrościli komunie, że rozwinęła miasta i dała ludziom mieszkania. Znacie jakieś bloki które by wyburzono lub które by się rozpadły? A popatrzcie ile budynków jednorodzinnych pęka, jest podtapianych czy burzonych. Polecam to: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,katastrofa-budowlana-w-debiensku-zawalila-sie-sciana-domu,wia5-3266-34271.html Lekka wichura i w telewizji katastroficzne wieści pokazujące jak ludzie tandetnie budowali i z lichych materiałów swoje domy. Zauważcie, że tam gdzie są familoki, kamienice, szeregowce lub bloki mamy do czynienia z jakimś ładem urbanistycznym. A za nielicznymi przypadkami tam gdzie są tylko domy jednorodzinne - mamy chaos. Bo Janusze i Franciki budowali i budują bez ładu i składu na każdej wolnej polanie.

  • ~rob78 2017-10-25
    11:12:32

    14 0

    @bartezz @goliat - Arteks Was zdiagnozował;)) I dowiedzieliście się, że reżyser tego śmiesznego serialiku jest świetnym urbanistą który potrafi dostrzeć przepiękne bloki na Nowinach. Arteks jesteś bezbłedny! :)

  • ~ 2017-10-25
    11:13:59

    7 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2017-10-25
    11:43:28

    8 13

    @goliat - można mieszkać na wsi czy w mieście ale trzeba być wyjątkowo niekulturalną kreaturą aby trollować i hejtować pod informacją o śmierci wybitnego architekta. @rob78 - ten pogardzany przez ciebie serialik ma co raz więcej dobrych opinii i ogląda go 2 mln ludzi. Mam dużą satysfakcję, że reżyser pokazuje to co w Rybniku najbardziej fajne - panorama z wieżowcami do takich należy tak samo jak Stara Kolonia, deptak, Zalew Rybnicki czy kampus. Reżyser nie pokazuje "wiejskich" dzielnic bo są nieciekawe czy nawet brzydkie.

  • ~Alicja Klimek-Buszko 2017-10-25
    16:18:52

    5 0

    Cześć Jego pamięci!
    Do Redakcji: współprojektował Teatr Ziemi Rybnickiej z architktami: śp. Henrykiem Buszko i Aleksandrem Frantą

  • ~ 2017-10-26
    14:32:05

    5 0

    ~Alicja Klimek-Buszko zapewne zbieżność Pani nazwiska z jednym z projektujących Teatr jest nieprzypadkowa, jeżeli tak, to czy zna Pani jakieś ciekawostki związane z powstaniem tego obiektu ? jeżeli tak, proszę o podzielenie się nimi z czytelnikami Portalu, byłaby to dla nas nie lada atrakcja

  • ~Arteks 2017-10-26
    18:05:12

    2 6

    @Alicja Klimek-Buszko - pamiętamy oczywiście. Przy czym Gottfried to chyba ostatni z tej wybitnej trójki. Buszko kojarzy mi się z os. Tysiąclecia w Katowicach - jednym z najpiękniejszych osiedli mieszkaniowych w Polsce. :))) Dołączam się do prośby ursusa. @ursus - a przy okazji. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z totalnego unikatu w twojej dzielnicy - wiaduktu ceglanego nad Wielopolską. Ceglane wiadukty/mosty były budowane bardzo krótko i powstało ich mało, a większość z nich nie jest już eksploatowana (np. most w Bytowie czy w okolicy Srebrnej Góry). Nasz wręcz przeciwnie - zarówno pod spodem jak i na górze - ruch ogromny. Wiadukt stoi już od ponad 100 lat. :))) Co raz więcej znajomych przyjeżdża go oglądać i fotografować.

  • ~ 2017-10-27
    19:03:28

    4 1

    ~Arteks oczywiście wiem o wiadukcie, w technice kolejowej nie musisz mnie uświadamiać :) pamiętam też jak w latach 90 ważył się jego los, bo zaczął pękać, na szczęście, pomimo niektórych pomysłów, przetrwał i cieszy nasze oczy, z kolei ten z spod Przełęczy Srebrnogórskiej służy obecnie do spektakularnych zjazdów na linie ( polecam), a co do naszego Teatru, do do największych scen nieco mu brakuje, a na wspomnianym Nabucco miałem okazję być, było bardzo profesjonalnie, ponieważ na scenie mieściły się tylko bieżące dekoracje,( bo praktycznie nie ma tu zaplecza sceny), przeciągały się przerwy pomiędzy poszczególnymi aktami, bo technicy pakowali dekoracje prosto do samochodów, by zrobić miejsce dla kolejnych wypakowywanych bezpośrednio na scenę scenografi, dlatego też jestem zwolennikiem oglądania, w miarę możliwości, takich dużych produkcji w miejscach ich wystawiania, bo spektakle wyjazdowe często są kompromisem pomiędzy założeniami reżysera a lokalnymi możliwościami technicznymi

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4843