zamknij

Wiadomości

Nie tylko UŚ zagrożony? Jaka jest przyszłość pozostałych dwóch rybnickich uczelni?

2013-05-06, Autor: Dominika Kuśka
Rybnicki Kampus istnieje od 2001 roku. Kompleks trzech największych w województwie uczelni słynie ze spokojnej atmosfery i z nowoczesnych, dobrze przystosowanych dla studentów, budynków. Po 12 latach funkcjonowania Kampusu jego przyszłość staje jednak pod znakiem zapytania. Wszystko za sprawą ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy mogą zagrozić nie tylko Ośrodkowi Dydaktycznemu UŚ, ale także ośrodkom zamiejscowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Reklama

Przypomnijmy, zgodnie z nową ustawą o szkolnictwie wyższym z 2012 roku wszystkie filie uczelni macierzystych, które prowadzą tzw. „kopie” kierunków do 2015 roku muszą się przekształcić w niezależne jednostki naukowe. W przeciwnym razie zostaną zlikwidowane. W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się o przyszłości rybnickiego ośrodka UŚ (czytaj więcej). Rektor UŚ zwrócił się do władz miasta o zwiększenie dotacji na ośrodek. Po wielu dyskusjach prezydent Adam Fudali podjął decyzję, że wspomoże uczelnię. Jest tylko jeden warunek – UŚ musi przedstawić pisemną propozycję stworzenia wydziału (czytaj więcej).

Przekształcenie ośrodka zamiejscowego w samodzielny wydział nie jest jednak jedynie problemem Uniwersytetu Śląskiego. Przed takim samym dylematem – wydział bądź likwidacja stoją również władze pozostałych dwóch uczelni, tworzących rybnicki Kampus. Co planuje Uniwersytet Ekonomiczny oraz Politechnika Śląska? – Mamy jeszcze trochę czasu, by znaleźć optymalne rozwiązanie, satysfakcjonujące wszystkie trzy podmioty: władze uczelni, Ministerstwo Nauki oraz władze Rybnika. Pomysły i propozycje konfrontowane są z możliwościami finansowymi uczelni, potrzebami praktyki społeczno-gospodarczej oraz potencjałem demograficznym subregionu południowo-zachodniego, z którego pochodzi ponad 90% naszych studentów. Przyszłość jest prosta: będą odpowiednio liczni studenci zainteresowani naszą ofertą to i my tu będziemy – mówi dr Jan Czempas, pełnomocnik rektora UE ds. Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego.

Przyszłość Politechniki Śląskiej w Rybniku krótko komentuje zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku. – Uważam, że póki co nie ma potrzeby nagłaśniania tej sprawy. Wiemy, że zgodnie z ustawą czekają nas zmiany. Senat Politechniki Śląskiej wkrótce będzie dyskutować na temat naszej przyszłości w Rybniku. Póki co, funkcjonujemy bez zmian – tłumaczy mgr inż. Stefan Makosz.

Pełnomocnik rektora UE ds. Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego niepokoi się jednak obecną sytuacją ośrodka UŚ. – Sytuacja, gdy jedno z ogniw tego wspólnotowego łańcucha, jakim jest rybnicki kampus, miałoby wypaść jest niepokojąca. Trójce koni przecież łatwiej ciągnąć wóz przyjętych na siebie obowiązków niż dwójce. Zwłaszcza że przez dziesięć lat udało się wiele dobrego osiągnąć – mówi dr Jan Czempas.

Przedstawiciel władz UE ze spokojem jednak odnosi się do prośby rektora UŚ o zwiększenie dotacji miasta na ośrodek UŚ. – Nie oczekujemy równego traktowania. Nie zawsze po równo oznacza sprawiedliwie. Póki co, nasza sytuacja finansowa jest zadowalająca. Co najwyżej będziemy liczyć na to, że gdy stan budżetu Uniwersytetu Ekonomicznego znacząco się pogorszy, to i nam miasto przyjdzie z pomocą. Staram się ciągle pamiętać, że blask wspaniałych komet szybko przemija. Dzisiaj UŚ ma problemy, ale jutro podobne mogą zawitać do nas – podsumowuje dr Jan Czempas.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Fiodore 2013-05-06 12:52:17

  "Nie zawsze po równo oznacza sprawiedliwie." - True true. "Staram się ciągle pamiętać, że blask wspaniałych komet szybko przemija." - mam nadzieje, ze obecna wladza tez o tym pamieta...

  0 0
 • ~auralfloat 2013-05-06 14:58:51

  Politechnika Śląska to fabryka bezrobotnych inżynierów i magistrów inż., którzy mają tak zawężone pole działania w poszukiwaniu pracy, że zostają na lodzie dłużej niż elastyczni humaniści i absolwenci nauk społecznych, mający większe zdolności adaptacyjne. Obecność bezrobotnych absolwentów szkół technicznych (kierunków ścisłych) na polskim rynku pracy wynika właśnie z tego, że dali oni sobie wmówić, że na danych specjalistów jest (czyt. będzie) zapotrzebowanie. Jak wiadomo, rynek pracy się zmienia, potrzeby też i do tego dochodzi polska rzeczywistość. Potem nagle zdziwienie że tylu bezrobotnych specjalistów pracuje poniżej kwalifikacji na zachodzie...

  0 0
 • ~ 2013-05-06 15:49:17

  Hm...Zielona wyspa Polsza ;-) A wszystko miało być takie intratne, lukratywne, hipereuropejskie. Czyżby? Ad rem: to małe miasteczko, a zatem możliwości (wszelkie) ot, proporcjonalne. Bezspornie. Warto o tym pamiętać, będąc epatowanym różnorodnymi PR'ami, propagandkami, słupkami, tabelkami, "konkursami",etc. Natomiast w kontekście tzw. adekwatności zawodowej kierunku, zakresu, poziomu oraz wymierności wykształcenia, w naszym kraju to czysta tragifarsa, choć owszem, przyznaję rację, że bezzasadnie dezawuowani humaniści wciąż mają pracę! I to często dobrą! Niemniej, lekko eufemizując, rynek pracy (w Polsce?!) to raczej katastrofalny oksymoron, czyż nie?! ;-) No, chyba, że np. tata jest znanym stomatologiem, notariuszem, posłem, bądź ma tzw. firmę, albo też nazywa się Sobiesiak, Krauze, itd. Problem ex definitione rozwiązany. Oto życie. Nie baśń z "niezależnej" TV...

  0 0
 • ~Fiodore 2013-05-06 16:39:21

  Maximo a co ma do rzeczy wielkosc miasta Rybnika? Przecież Rybnik to tylko mala czesc targetu tych uczelni. Takie osrodki otwiera sie z mysla o calym regionie [tutaj ROW], a nie jednym tylko miescie i na dodatek z taka srednia wiekowa. Oj marny z Ciebie biznesmen.

  0 0
 • ~MQ 2013-05-06 17:34:53

  Pewnego dnia pewien kupiec miał "Sen o dolinie".... Boję się, że skończy się tylko tekstem w stylu "Znowu w życiu mi nie wyszło". Szkoda ....

  0 0
 • ~Arteks 2013-05-06 21:00:00

  @aurafloat - a gdzie ty widzisz bezrobotnych inżynierów??? @MqG - pewnemu gościowi spod Niska też śnią się różne koszmary w tym piętrowe łóżko w celi ;)

  0 0
 • ~MQ 2013-05-07 10:40:17

  I pozostaną w sferze marzeń :), a piętrowe łóżko w celi dostępne jest w TWINPIGS`ie :) za niewielką opłatą. Ale pomijając złośliwości to pomimo tego, że Rybnik nigdy nie będzie miastem akademickim to taki getaway ośrodków dydaktycznych nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak znam życie uczelnie będą chciały teraz z kasy budżetów miast utworzyć wydziały zamiejscowe. Jakoś nie wyobrażam sobie rybnika bez Politechniki, fakt to tylko ośrodek zamiejscowy a nie Gliwice ale jakoś wpisała się w to miasto.
  Co do bezrobotnych inżynierów to jest ich trochę, ale to nie oznacza, że trzeba zamykać uczelnie, wystarczy dostosować kierunki do zapotrzebowania rynku.

  0 0
 • ~MQ 2013-05-07 10:45:29

  Sorki w sferze snów... A tak ad vocem Pana spod Niska to jego ojciec miał kiedyś pewne marzenie. Zrealizowało dnia 15.06.2012r. o godz. 12, bo to miasto spełnia marzenia :)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 819