zamknij

Wiadomości

Nie odbierają na czas odpadów. Miasto naliczyło pół miliona kary

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Pamiętacie „strefę VIP” przy przystanku Orzepowice – Borki? Temat z początku potraktowaliśmy „na luzie”, ale mieszkańcom dzielnicy nie jest do śmiechu. Okazuje się, że firma odbierająca odpady, nie zrobiła w tego w terminie. Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, w tym roku miasto naliczyło jej pół miliona złotych kar. Co na to sama spółka Eko?

Reklama

Pośmialiśmy się, a teraz na poważnie

Na początku ubiegłego tygodnia opublikowaliśmy materiał o „strefie VIP” w Orzepowicach. Przy przystanku autobusowym pojawiły się bowiem fotele oraz lodówka »Tu czekając na autobus rozsiądziesz się jak król. Jest też lodówka (zdjęcia)«

Temat z początku traktowaliśmy „na luzie”, podobnie jak większość naszych Czytelników. Poważniej do sprawy podchodzi jednak radny z Orzepowic - Jerzy Lazar. Jak wyjaśnia nam wyjaśnia, interweniował ws. zalegających odpadów wielkogabarytowych, które nie zostały wywiezione w wyznaczonym dniu.

Dzwoniłem od południa do godziny 22.00 do firmy odbierającej odpady. Dopiero w nocy firma zaczęła zbierać śmieci. Miałem telefony od proboszcza i mieszkańców, bo odpady zalegały jeszcze w kilku miejscach. Sprawa była o tyle poważna, że w ubiegłą niedzielę przypadała pierwsza komunia święta. Raz mamy takie wydarzenie w roku i akurat pod kościołem firma nie odebrała odpadów – mówi Jerzy Lazar.

Radny zamierza poruszyć problem na komisji branżowej i podczas najbliższej sesji rady miasta. Dodaje, że wspomniane fotele przytargała pod przystanek młodzież.

Co na to magistrat? Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku wyjaśnia, że do Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Rybniku w dniach 13 i 16 maja wpłynęły 4 zgłoszenia z dzielnicy Orzepowice w sprawie braku odbioru odpadów wielkogabarytowych. Na ich podstawie spółka Eko odebrała odpady ze zgłoszonych nieruchomości.

Pan radny Jerzy Lazar nie interweniował w Wydziale Gospodarki Komunalnej w sprawie braku odbioru odpadów gabarytowych w dzielnicy OrzepowicePo rozpoznaniu przez Wydział Gospodarki Komunalnej sprawy porzuconych przy przystanku odpadów, informuję, że fotele zostały już usunięte z tej lokalizacji, natomiast lodówkę miała odebrać spółka Eko – mówi nam Agnieszka Skupień.

Między pracownikami doszło do nieporozumienia

O komentarz do sprawy poprosiliśmy też spółkę Eko z Rybnika. Mateusz Golik, jeden z właścicieli tejże firmy przyznaje, że w piątek (13 maja) pojawił się problem w odbiorze odpadów wielkogabarytowych z części rejonu nazwanego w harmonogramach „Orzepowice 2”.

W wyniku bardzo dużego nagromadzenia odpadów, podczas dnia pracy dyspozytor wysłał dodatkową załogę do pomocy w odbiorze. Przy podziale zadań nastąpiło nieporozumienie między pracownikami, które skutkowało pozostawieniem odpadów do dnia następnego z małej części posesji obsługiwanych w tym dniu. W sobotę wszystkie wystawione odpady zostały odebrane, a z całej sytuacji wyciągnęliśmy wnioski na przyszłość. Zapewniamy, że będziemy robili wszystko, aby sytuacje jak powyższa się nie powtórzyły – komentuje Mateusz Golik.

Nasz rozmówca podkreśla, że pozostałe odbiory przebiegają zgodnie z harmonogramami, ale firma co roku mierzymy się z problem wystawiania przez mieszkańców wraz z „wielkogabarytami” odpadów niebezpiecznych, poremontowych lub opon z samochodów ciężarowych.

Tych odpadów zgodnie z umową nie możemy odbierać sprzed posesji. W sytuacjach, w których odpady są pozostawiane w innych miejscach niż przed posesją (np. przy przystankach), również ich odbiór nie jest w zakresie wynikającym ze specyfikacji zamówienia – zaznacza.

Miasto naliczyło pół miliona kary

Przy okazji dowiedzieliśmy się o wysokości sumy kar (z powodu opóźnień z odbieraniem odpadów) nałożonych przez miasto na firmę Eko. Jak mówi nam Agnieszka Skupień, dotychczas (w 2022) naliczono 500.000 złotych.

Niestety nie ma prawnych możliwości obniżania mieszkańcom opłat za odpady z powodu opóźnień, możemy jedynie karać firmę – zaznacza nasza rozmówczyni.

Co na to Mateusz Golik?

Kary, które zostały nałożone na naszą firmę w związku z opóźnieniami w odbiorze odpadów w styczniu i lutym tego roku, zostały przez nas uregulowane – zapewnia.

---

UM w Rybniku zachęca mieszkańców do zgłaszania nieodebranych odpadów przez aplikację Halo!Rybnik.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~foka 2022-05-24
  16:52:18

  66 2

  "Miasto naliczyło pół miliona kary"
  Z roku na rok to błędne koło będzie tylko podwyższało cenę za śmieci.
  Te pół bańki x2 firma eko doliczy sobie do ceny usługi startując w przetargu na kolejny rok - w efekcie dla nas cena wywozu śmieci wzrośnie (miasto wytłumaczy to wzrostem ceny usługi jedynego startującego w przetargu....)
  Śmieci i tak zostały by odebrane - dzięki zgłoszeniom miasto nalicza kary - my nic nie zyskujemy - tracąc w kolejnych latach

 • ~norton 2022-05-24
  17:55:16

  33 2

  Telefon od proboszcza czyni cuda...
  "...Niestety nie ma prawnych możliwości obniżania mieszkańcom opłat za odpady z powodu opóźnień, możemy jedynie karać firmę – zaznacza nasza rozmówczyni...." = to trzeba zmienić prawo.

 • ~Maksymilian Popeć 2022-05-24
  18:06:25

  33 33

  Boże ty widzisz i nie grzmisz... no może dlatego że cię w ogóle nie ma.... Komunia i komuś przeszkadza krzesło na wystawce... Te wystawki powinny leżeć pod chałupą co najmniej tydzień, ludzie by sobie przygarnęli co lepsze rzeczy, bo tyle dobrych przedmiotów ludzie wyrzucają, które idą na przemiał, że to bezpośrednio prowadzi nas do ludzkiej zagłady.

 • ~psyche09 2022-05-24
  21:23:39

  24 3

  Od kiedy to przystanek autobusowy/okolica przystanku jest miejscem składowania odpadów?


  Ja mam postulat, by edukować ludzi w kwestii: butelki plastikowe zgniata się przed wyrzuceniem! "kartony" po mleku do żółtego pojemnika! pudła się 'spłaszcza' i wrzuca do niebieskiego, a nie gdziekolwiek. Ludzie myślcie trochę. Wtedy więcej śmieci danego rodzaju zmieści się w pojemnikach...

 • ~halupczok1 2022-05-25
  08:09:45

  10 6

  Nie odbierają ,bo nie maja czasu - auta firmy EKO przemieszczają się bez sensu po ulicach miasta w celu odbioru popiołu gdzie nikt go nie wystawia, na pytanie zadane dyrektorowi stosownej komórki na ul.Rzecznej w Rybniku czy to aby nie jest marnotrawienie pieniędzy na paliw -odpowiedź nie wiem nie mam wiedzy. Czyli wniosek jeden po popiół którego nie ma jadą a po śmieci którego są nie jadą bo nie mają czasu - są zajęci popiołem.

 • ~rudobrody 2022-05-25
  11:53:32

  6 1

  @Maksymilian Popeć,
  Jest taki portal ogłoszeniowy - olx. Tam można wystawić takie rzeczy do oddania za darmo albo za 4-pak złocistego zanim się wystawi na gabaryt. Nie przed każdą posesja jest miejsce na to żeby gabaryty stały tam tydzień... Nie każde też się na to nadają żeby stały np. na deszczu.

  A co do kary. W ostatnim przetargu na wywóz odpadów startowała jedna firma? Znaczy jedno konsorcjum. Dobrze pamiętam? Mam dziwne przekonanie że do kolejnego także stanie jedno - nawet to samo. Tak więc jaki jest sens nakładania na niego kary? Chyba tylko po to żeby to ładnie wyglądało dla publiczności...

 • ~jestemzerybnika 2022-05-25
  19:43:16

  6 1

  W pierwszej chwili myślałem że to siedziba nowej spółki…fotele wypas! Prysznic też! Ile będą kosztowały meble do nowej spółki komunikacyjnej? Patrząc na te zdjęcia zastanawiam się dlaczego dostaje się eko? Dlaczego radny Lazar pozwala by betonowy kosz na przystanku był zawsze pełny tak jak widać to na zdjęciu? Dlaczego od tylu lat taka sytuacja jest tolerowana? To jest poważne? Czy za to też są naliczane kary? Ile i kto je płaci? Dlaczego wiata taka brudna? Mogli tam postawić te zdemontowane z Placu Wolności. Żaden radny nie potrafił tego załatwić?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2550